Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sposoby obniżania zysków ciepła

arch. redakcji

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Zmniejszenie zysków ciepła w pomieszczeniach jest możliwe poprzez zainstalowanie np. takich urządzeń, jak klimatyzatory, klimakonwektory czy belki chłodzące. Różnią się one nieco budową, jednak cel ich działania jest zawsze ten sam – obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Urządzenia te nie są przeznaczone tylko do nowych obiektów, wręcz przeciwnie, bardzo często stosowane są w obiektach modernizowanych, w których zwiększyły się zyski ciepła, np. ze względu na montaż dodatkowych urządzeń czy oświetlenia lub zmianę przeznaczenia pomieszczeń.

Rozwiązania dla istniejących budynków

Modernizowanie całego systemu wentylacji nie zawsze jest konieczne i może być zbyt kosztowne, dlatego najczęściej montuje się w takich pomieszczeniach urządzenia, które odprowadzają dodatkowe zyski ciepła. W przypadku obiektów o wysokiej estetyce architekci narzucają branży instalacyjnej specjalne wymagania, które nierzadko trudno spełnić.

 

Montowanie na elewacjach jednostek zewnętrznych klimatyzatorów nie zawsze spotyka się z entuzjazmem biur architektonicznych. Alternatywą dla systemów freonowych są systemy wodne, które wykorzystują schłodzoną w wieżach chłodniczych wodę i doprowadzają ją do urządzeń odbiorczych, którymi są klimakonwektory lub belki chłodzące.

Jeżeli w obiektach poddawanych modernizacji nie ma możliwości zmiany przekroju kanałów, nadwyżkę zysków ciepła często przejmują inne urządzenia – np. klimakonwektory. Przykładem może być obiekt, w którym w związku ze zmianą wystroju wnętrza dodano wiele elementów dekoracyjnych emitujących ciepło, np. banery ścienne.

Instalacja wentylacji nie mogła zostać zmieniona, a chłodzenie klimatyzatorami typu split również nie było możliwe ze względu na limitowaną ilość czynnika chłodniczego przypadającą na cały budynek, w którego skład wchodził modernizowany obiekt. Należało znaleźć inne rozwiązanie – alternatywą był klimakonwektor, który jeśli tylko w budynku istnieje instalacja wody lodowej, może zostać bardzo łatwo podłączony. Podobnie zadziała belka chłodząca – będzie pracowała efektywniej pod względem komfortu, ale jest droższa inwestycyjnie.

Klimakonwektory i belki chłodzące

Wentylacja CAV, czyli o stałym strumieniu powietrza, nie wymaga wyrafinowanej automatyki, żeby sprawnie funkcjonować. Jest dzięki temu nieco tańsza od wentylacji typu VAV, która pozwala precyzyjne dopasować ilość powietrza do potrzeb użytkowników konkretnego pomieszczeniu. W obiektach, w których znacząco zróżnicowane jest zapotrzebowanie na chłód, wentylacja typu CAV może nie sprostać zadaniu, a inwestor będzie zmuszony opłacać wysokie koszty energii do zasilania wentylatorów.

W przypadku pomieszczeń, w których głównym źródłem zysków ciepła są ludzie lub urządzenia, np. komputery oraz oświetlenie, dobrym rozwiązaniem mogą być klimakonwektory. Prowadzenie instalacji VAV, czyli ze zmiennym strumieniem powietrza, pociąga za sobą konieczność doboru rozmiaru kanałów do maksymalnego zapotrzebowania, które prawdopodobnie występować będzie sporadycznie. Dlatego żeby uniknąć konieczności budowy dużych kanałów do transportu powietrza, wspiera się tę instalację klimakonwektorami.

Rozwiązania takie umożliwiają dwuetapowe przygotowanie powietrza i dostosowanie go do aktualnego zapotrzebowania w danej strefie budynku. Klimakonwektory lub belki chłodzące mogą być stosowane zarówno w wentylacji typu CAV, jak i VAV – pozwoli to zapewnić komfort w obiekcie oraz ograniczyć rozmiary przewodów.

Działanie i funkcje klimakonwektorów

Dwuetapowe przygotowanie powietrza przez system wentylacji wyposażonej w klimakonwektor jest bardzo często wykorzystywane w budynkach biurowych. Uzdatnianie powietrza zimą przebiega w takim systemie następująco: powietrze pobierane z czerpni poddawane jest w centrali wentylacyjnej podstawowym procesom, takim jak filtracja, w wymienniku pobierane jest ciepło z powietrza wywiewanego, możliwe jest wstępne ogrzanie powietrza w nagrzewnicy, a następnie nawilżanie.

Tak przygotowane powietrze dociera kanałami do klimakonwektora, gdzie nadawane są mu końcowe parametry zgodne z projektowymi dla pomieszczenia. Powietrze pierwotne, czyli z centrali wentylacyjnej, mieszane jest w klimakonwektorze z recyrkulowanym, a następnie ogrzewane w nagrzewnicy. Latem proces obróbki powietrza pierwotnego odbywa się z pominięciem nagrzewnicy wstępnej. Powietrze recyrkulowane z pomieszczenia schładzane jest najpierw w klimakonwektorze, a następnie mieszane z powietrzem pierwotnym, tak aby osiągnąć wymagane parametry na wyjściu z urządzenia.

Dużą zaletą klimakonwektorów są różne możliwości ich instalacji, tzn. w kanale, pod sufitem czy pod oknem. Mają one dzięki temu szerokie zastosowanie – w centrach handlowych czy biurach, ale także w fabrykach, magazynach i budynkach mieszkalnych.

Na rynku dostępne są urządzenia o szerokim typoszeregu, pozwala to precyzyjnie dobrać model do potrzeb. Klimakonwektory mogą osiągać moc chłodniczą nawet do 22 kW, dzięki czemu mogą pokryć zapotrzebowanie obiektów bardzo obciążonych chłodniczo. Żeby dostosowywać system do dynamicznych zmian zysków ciepła w pomieszczeniu, możliwe jest regulowanie działania wentylatora. Zapewni to oszczędną eksploatację, ponieważ wentylator klimakonwektora będzie pracował odpowiednio do chwilowego zapotrzebowania biegu.

Klimakonwektory są najczęściej dwururowe lub czterorurowe – zależy to od tego, czy mają służyć tylko do grzania albo chłodzenia, czy do jednego i drugiego. Rzadziej spotyka się urządzenia trzyrurowe, które mają oddzielne zasilanie chłodzenia i grzania, ale wspólny powrót. Jednostki czterorurowe są częściej stosowane tam, gdzie odpowiadają zarówno za ogrzewanie, jak i chłodzenie w ciągu całego roku. Są to najczęściej obiekty biurowe oraz duże obiekty ogrzewane praktycznie tylko w systemie powietrznym.

Nowoczesne klimakonwektory mają sterowniki wyposażone w możliwość podłączenia do systemu zarządzania budynkiem – BMS. Pozwala to bardzo precyzyjnie kontrolować zapotrzebowanie na moc chłodniczą bądź grzewczą w danym pomieszczeniu, przez co eksploatacja systemu jest nie tylko energooszczędna, ale także bardzo komfortowa dla użytkowników. Jako urządzenia końcowe systemu wentylacji i klimatyzacji klimakonwektory muszą być ciche, powinny też być wyposażone w filtry, które oczyszczą recyrkulowane powietrze.

Takie alternatywne urządzenia klimatyzacyjne są coraz częściej stosowane w obiektach różnego rodzaju. Umożliwiają uzyskanie oszczędności zużycia energii w trakcie eksploatacji, a także zastosowanie kanałów o mniejszych przekrojów. Obie zalety nabierają wagi szczególnie w przypadku obiektów wielkokubaturowych, którym należy zapewnić bardzo duże strumienie powietrza. Wodne systemy chłodzenia są praktycznie jedynym możliwym rozwiązaniem również tam, gdzie nie można zamontować klimatyzatorów.

Warto przeczytać: Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   24.08.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl