Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rynek budowlany i instalacyjny - raport

 wj  
Rynek budowlany i instalacyjny - raport
Rynek budowlany i instalacyjny - raport
fot. freeimages.com

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie roku był popyt krajowy i najwyższą dynamiką odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. Wyniki dla budownictwa mieszkaniowego napawają optymizmem. Ożywienie inwestycyjne trwa już dwa lata i ma przełożenie na liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania. Wg GUS, w pierwszym półroczu 2015 roku wydano pozwolenia na budowę 86 424 mieszkań, co oznacza wzrost o 13% w stosunku analogicznego okresu 2014 r. i oddano do użytkowania 63 746 mieszkań, tj. o 4% mniej.

Czytaj także >> Krajowy plan rozwoju ciepła z OZE

Wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - 80 310, co oznacza wzrost o 11,2% i jest to pod tym względem najlepsze półrocze od dekady. W ogólnej liczbie oddawanych mieszkań 60,6% (38 661) stanowią inwestorzy indywidualni. Deweloperzy mieli udział 37,1% (23 657) mieszkań. Generalnie w pierwszym półroczu 2015 roku nie tylko rozpoczęto sporo inwestycji, ale też wydano dużo pozwoleń na budowę.

 

Czytaj także >> Rynek instalacyjno-grzewczy w 2014 roku. Podsumowanie roku

W pierwszym półroczu 2015 r., znacznie poprawiła się sytuacja płatnościowa sektora budowlanego. Można zaryzykować stwierdzenie, że największym beneficjentem poprawy koniunktury jest budownictwo. Mniejsza liczba upadłości potwierdza poprawę sytuacji w budownictwie. Rosnący popyt na usługi budowlane, duża ilość inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych, a także ruszająca stopniowo liczba inwestycji infrastrukturalnych powodują, że nastrój w sektorze jest zdecydowanie lepszy niż w roku ubiegłym i wielkość angażowanego w inwestycje kapitału jest większa. Nie zmienia to faktu, że ryzyko płynnościowe w sektorze budowlanym nadal istnieje i dotyczy szczególnie mniejszych podmiotów, takich jak punkty sprzedaży czy instalatorzy, uzależnionych od terminowych płatności od generalnych wykonawców czy inwestorów. Branża nadal generuje dużo przeterminowanych zobowiązań i sytuacja zapewne szybko nie ulegnie zmianie.

Branża instalacyjno-grzewcza w II kwartale
Obok ocen wskazujących na stagnację, spora część respondentów wskazywała na niewielkie wzrosty w stosunku do analogicznego okresu ub.r. Pozytywne dane dla budownictwa mieszkaniowego nie znalazły w pełni przełożenia na wyniki branży. Oceny wzrostów wahały się od 0 do 10%. Biorąc pod uwagę wszystkie zjawiska zachodzące na rynku, można przyjąć, że wzrost dla branży instalacyjno-grzewczej zamknął się na poziomie ok. 5% rok do roku. Zauważalny był wzrost dyscypliny płatniczej i mniejsze zatory.

 

 

Dał się zauważyć już pewien wpływ perspektywy obowiązywania od września wymagań dyrektywy ErP i prowadzone były akcje informacyjne dot. implementacji rozporządzeń dotyczących etykietowania i ecodesignu. W dalszym ciągu istnieją wątpliwości co do zapisów dotyczących możliwości sprzedaży urządzeń konwencjonalnych po 26 września br. oraz konsekwencji ich sprzedaży i tworzenia etykiet dla zestawów. Brak jednoznacznej perspektywy spowodował zalew rynku przez urządzenia, które po tej dacie nie powinny być wprowadzane do obrotu. Potencjalni inwestorzy i użytkownicy, którzy zaplanowali montaż urządzeń konwencjonalnych, zaczęli robić zakupy na zapas, na wszelki wypadek. Jednak pomimo licznych zachęt producentów, hurtownie instalacyjne pozostają dość powściągliwe w robieniu większych zapasów magazynowych tych produktów. Wynikiem tego jest drastyczny spadek cen.

Czytaj także >> Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

W internecie można znaleźć oferty różnych czołowych marek na poziomie cen często poniżej ceny nabycia dla instalatora. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie na ile realny jest zakup w tej cenie, jeżeli ktoś rzeczywiście by się na to zdecydował. W efekcie coraz częściej instalatorzy - fachowcy zmieniają kierunek swojej działalności i przechodzą do obsługi przemysłu i sfery publicznej, gdzie mają dużo szersze możliwości wykonywania robót instalacyjnych w porównaniu do obsługi domów jednorodzinnych i szeroko pojętej mieszkaniówki, gdzie zwłaszcza w segmencie budownictwa jednorodzinnego sprzedaż była daleka od ich oczekiwań.
Kolejne ważne zjawisko mające wpływ na rynek instalacyjno-grzewczy to walka o ostateczny kształt zapisów Ustawy o OZE w zakresie poprawki prosumenckiej. Ministerstwo Gospodarki wycofało się jednak praktycznie ze wszystkich pomysłów nowelizacji tych zapisów, które miały za zadanie maksymalne utrudnienie życia prosumentom, którzy zdecydowaliby się skorzystać z możliwości jakie daje ustawa od 2016 roku. Konsekwencją tego było m.in,. wycofanie się NFOŚiGW ze zmian wprowadzonych w ostatniej chwili do programu wsparcia Prosument, które polegały na powiązaniu wsparcia dla pomp ciepła, kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę z koniecznością budowy instalacji wytwarzającej energię elektryczną. Tym samym od końca lipca prosumenci mogą korzystać ze wsparcia dla pomp ciepła, kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę bez konieczności wykonywania dodatkowo instalacji fotowoltaicznej.

Sytuacja w wybranych grupach produktowych
Sprzedaż pomp ciepła odnotowała lekkie wzrosty rzędu 5-6%, głównie tych do c.o. Te produkty praktycznie były poza systemami wsparcia i to sprzyjało pewnej stabilności i przewidywalności tego rynku w stosunku do sztucznego pobudzenia popytu dopłatami. Widoczna jest coraz ostrzejsza walka cenowa w tym segmencie, a drugi kwartał był czasem oczekiwania na decyzje NFOŚiGW co konieczności instalowania dodatkowej instalacji wytwarzania energii elektrycznej.
Kolektory słoneczne podobnie jak w I kw. br. odnotowały spadek w handlu detalicznym o ok. 25-50%. Jednak podobnie jak w poprzednim kwartale miały bardzo duże wzrosty na inwestycje w obiektach publicznych i samorządowych, które uzyskały wsparcie w poprzednich latach i teraz weszły w okres końcowej realizacji. Ogólnie w tej grupie towarowej miał miejsce wzrost na poziomie 15-20%

Prawie wszyscy respondenci sygnalizowani wzrosty sprzedaż kotłów gazowych wiszących, szczególnie w segmencie konwencjonalnych, co jest związane z wchodzącymi w życie we wrześniu ograniczeniami ich wprowadzania na rynek. Zakupy inwestycyjne deweloperów i dużych inwestorów zaowocowały wzrostami na poziomie ok. 30-40% i to pomimo pewnych oporów hurtowni co robienia większych zapasów tych urządzeń. W segmencie kotłów kondensacyjnych też miał miejsce wzrost sprzedaży, głównie za sprawą inwestorów indywidualnych i ich rosnącej świadomości, że za kilka lat nie będą na wymianę dostępne kotły konwencjonalne i przeróbki instalacji będą kosztowne. Widoczna jest dalsza obniżka cen rynkowych na te kotły. Fenomenem na rynku są tzw. kotły pseudokondensacyjne, jednak nie stanowią one zagrożenia dla prawdziwej techniki kondensacyjnej. Podsumowując, wzrost sprzedaży wiszących kotłów kondensacyjnych w II kw. w stosunku do analogicznego okresu ub. r. wynosił 15-20%.

W segmencie przepływowych podgrzewaczy wody po raz pierwszy od dłuższego czasu wyhamowała wyraźna tendencja spadkowa. Jest to prawdopodobnie efekt wzmożonych wymian, co pozwoliło na wzrost sprzedaży o ok. 5-6% w stosunku do II kw. 2014 r.
W segmencie gazowych kotłów stojących sprzedaż kondensacyjnych miała nadal niewielką tendencję spadkową, a w grupie konwencjonalnych spadki sięgały nawet 20%.

Sprzedaż grzejników była znacząco lepsza w stosunku do II kw. 2014 r. jak i I kw. br. Wzrosty sprzedaży następowały z miesiąca na miesiąc, głównie dzięki średnim i dużym inwestycjom w obiektach mieszkaniowych, komercyjnych i publicznych. Ponadto większy udział miał rynek wymian, zarówno w maju jak i w czerwcu. Słabej wypada sprzedaż grzejników do budownictwa jednorodzinnego, w którym coraz częściej jest stosowane ogrzewanie płaszczyznowe.
W grupie pozostałych materiałów instalacyjno-grzewczych wzrosty są znaczne. Jednak rozbieżności w ocenach są bardzo duże od 15 do nawet 50%.

Perspektywy
Pozytywna sytuacja w budownictwie mieszkaniowym i wzrosty pozwoleń na budowę oraz liczby rozpoczętych budów przekładają się na poprawę sytuacji w branży instalacyjno-grzewczej. Poprawia się dyscyplina finansowa dłużników. Ożywił się rynek zamówień obiektowych. Widoczne są dalsze zmiany marż i negatywny wpływ na nie sprzedaży on-line. Pozytywnym zjawiskiem dla kotłów gazowych jest obniżka cen gazu, co może wpływać na ich sprzedaż.
SPIUG prowadzi działania informacje w związku z nowymi wymogami dla urządzeń wynikającymi z dyrektyw dot. ekoprojektu i etykietowania oraz stworzenia jednolitej platformy informacyjnej do interpretacji przepisów i możliwych konsekwencji różnych związanych z tym działań.

Te nowe wymagania i coraz bardziej energooszczędne budynki wpływają na rynek i generują większy popyt na urządzenia grzewcze o mniejszych mocach. Na rynek będą też wpływać programy wsparcia, zwłaszcza program Prosument. Tym samym z dużym optymizmem branża postrzega III kw. br. i najbliższe miesiące.

Opracowano na podstawie raportu Janusza Starościka, Prezesa Zarządu SPIUG
Pełne raporty na stronie spiug.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   28.08.2015
Tagi: 
spiug | 
rynek | 
budownictwo | 
instalacje | 
sprzedaż | 
perspektywy

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl