RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy wentylacji pożarowej – nowe standardy i nowatorskie realizacje

Fire ventilation systems – new standards and innovative solutions

Dziedziniec Auli Głównej Politechniki Warszawskiej

Dziedziniec Auli Głównej Politechniki Warszawskiej

Wykonanie dobrej instalacji wentylacji pożarowej w budynku jest zadaniem złożonym i wymagającym od projektanta nie tylko znajomości prawa, ale też wyobraźni i kreatywności. Niestety dopiero wraz z pracami nad nową wersją warunków technicznych planowane jest opracowanie w uzgodnieniu z właściwym ministrem krajowych standardów technicznych mających formułę otwartych zaleceń do projektowania systemów wentylacji pożarowej w różnych obiektach. Dlatego nadal trzeba się posiłkować standardami zagranicznymi i uwzględniać uwarunkowania lokalne.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Zabezpieczenie dróg ewakuacji przed zadymieniem jest jednym z priorytetów ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. Właściwa, dopasowana do specyfiki konkretnego obiektu instalacja wentylacji pożarowej musi w początkowej fazie pożaru, kiedy rozpoczyna się i trwa ewakuacja, nie dopuścić do utrzymywania się na drogach ucieczki ludzi dymu w ilości, która ze względu na ograniczenie widoczności lub toksyczność uniemożliwiałaby bezpieczną ewakuację. Tak stanowią przepisy prawa, a co to oznacza w praktyce dla projektanta i wykonawcy systemu?

Trwałość rozwiązania

Kwestią zasadniczą dla spełnienia cytowanego powyżej zapisu prawa jest konieczność skutecznego zadziałania instalacji wentylacji pożarowej podczas pożaru. Oznacza to, że zaprojektowany i wykonany układ musi funkcjonować prawidłowo nie tylko podczas prób odbiorowych na etapie przekazania budynku, ale być równie efektywny po kilku lub kilkunastu latach eksploatacji (rys. 1).

Żeby tak się stało, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • system wentylacji pożarowej zbudowany musi być z kompatybilnych, certyfikowanych pod kątem funkcjonalności, odporności i niezawodności mechanicznej elementów. Podkreślić trzeba, że certyfikacja powinna dotyczyć wszystkich podzespołów takiego układu, co w praktyce nie zawsze jest realizowane;
  • system (czyli układ detekcji, mechanizmy przełączające, wentylatory, układ zasilania energią oraz urządzenia automatyczne) musi być regularnie serwisowany i nadzorowany przez przeszkolony w tym celu personel. Zadaniem projektanta i wykonawcy systemu jest dostarczenie administracji obiektu listy urządzeń podlegających kontroli oraz sporządzenie procedury kontrolnej;
  • należy regularnie i w różnych warunkach przeprowadzać próby funkcjonowania systemu lub co najmniej jego wrażliwych elementów. Pełne próby działania zdefiniowanego powyżej systemu powinny odbywać się co najmniej raz w roku, ale próby częściowe, np. działania wentylatorów napowietrzania i odbioru powietrza i dymu oraz awaryjnego źródła zasilania, powinny się odbywać w cyklu cotygodniowym i comiesięcznym.
Symulacja ewakuacji budynku

Rys. 1. Symulacja ewakuacji budynku z wykorzystaniem programu Pathfinder

Nowoczesny system automatyki sterującej oferowany przez niektórych dostawców zestawów urządzeń do różnicowania ciśnienia ma funkcję stałych testów diagnozujących (wykonywanych w sposób automatyczny). Kilkuminutowe testy diagnozujące w żaden sposób nie wpływają na funkcjonowanie obiektu, a stanowią stałe potwierdzenie gotowości systemu.

Identyfikacja potrzeb obiektu

Kluczowe znaczenie dla późniejszego funkcjonowania systemu wentylacji pożarowej jest właściwe opracowanie założeń projektowych, czyli koncepcji systemu. Realizacja tego etapu tworzenia optymalnego dla konkretnego obiektu rozwiązania składa się z kilku podstawowych etapów.

Charakterystyka specyfiki obiektu i celu funkcjonowania systemu

Na tym etapie trzeba precyzyjnie określić zadania systemu wentylacji pożarowej, czas konieczny do ich spełnienia i zdefiniować przestrzenie funkcjonowania tej instalacji. Wbrew pozorom nie zawsze realizacja tego etapu projektu jest prosta i jednoznaczna.

Określając cel funkcjonowania systemu (np. ochrona przed zadymieniem dróg ewakuacji), trzeba wskazać obszar i sposób jego realizacji. Przykładowo w budynkach wielokondygnacyjnych, gdzie funkcję ochrony dróg ewakuacji pełnią systemy różnicowania ciśnienia, zakresem ich działania mogą zostać objęte nie tylko klatki schodowe, przedsionki ppoż. i szachty wind na potrzeby ekip ratowniczych, ale również fragmenty korytarzy ewakuacyjnych oraz wydzielone w ramach strefy pożarowej pomieszczenia specjalne.

Zdefiniowanie tych przestrzeni i ich funkcji ogranicza m.in. możliwość stosowania różnych standardów projektowych. W przypadku obiektów atrialnych ochrona przed zadymieniem oznaczać może konieczność zastosowania układu mieszanego – systemu oddymiania zapewniającego bezpieczną ewakuację na wszystkich poziomach otwartych na atrium poziomych dróg ucieczki i np. zabezpieczenia przed zadymieniem klatek schodowych.

Charakterystyka obiektu musi uwzględniać również szereg innych czynników, takich jak np. indywidulany układ architektury wewnętrznej (korytarze, półpiętra i antresole, połączenia między piętrami poza głównymi drogami ewakuacji), specyfikę pomieszczeń znajdujących się w konkretnej strefie pożarowej (laboratoria, magazyny, sale wykładowe i konferencyjne, pracownie itd.).

Na tym etapie projektu należy również wyznaczyć czas, w którym system wentylacji pożarowej musi spełniać założenia projektowe. Jest on określony przez tzw. czas ewakuacji (wyznaczany indywidualnie dla każdego obiektu z uwzględnieniem procedury i klasyfikacji, np. normy PD 7974-6:2004) oraz czas podjęcia skutecznej akcji ratowniczej (przybycia i rozpoczęcia działania jednostek straży pożarnej).

Ocena realnego poziomu zagrożenia

Na tym etapie konieczna jest jednoznaczna deklaracja administratora w kwestii działalności prowadzonej w budynku i zaplanowanej organizacji przestrzeni wewnętrznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów wielkokubaturowych, takich jak galerie handlowe, hale sportowe, centra logistyczne i inne nietypowe obiekty.

Dla zilustrowania problemu posłużyć się można przykładem Auli Głównej Politechniki Warszawskiej (fot.1).

Przebieg próby dymowej

Fot. 1. Przygotowane stanowisko i przebieg próby dymowej w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej

Podczas opracowywania koncepcji systemu przeanalizowane zostały różne potencjalne źródła zagrożenia pożarowego. W trakcie normalnego funkcjonowania kamienny i pusty dziedziniec wewnętrzny jest praktycznie z takiego zagrożenia wyłączony. Unikalny charakter Auli sprawia jednak, że przestrzeń ta jest nawet kilka razy w miesiącu udostępniana na potrzeby imprez o różnym charakterze, takich jak wystawy, imprezy gastronomiczne, pokazy, wiece wyborcze. Niejednokrotnie dziedziniec Auli i przyległe krużganki wykorzystywane były w produkcjach filmowych.

Nie można mówić zatem w tym przypadku o braku realnego zagrożenia pożarowego, co więcej, ryzyko pożaru wyposażenia scenicznego sprawia, że potencjalna moc wyznaczona z krzywej rozwoju pożaru sięgać może nawet 12 MW.

Podobna sytuacja dotyczy np. obiektów sportowych, których właściciele przewidują organizację w tym miejscu również imprez o innym charakterze (wystaw, kiermaszów, występów scenicznych itd.). Tu również obliczeniowa moc pożaru będzie się wahać od ok. dwóch do kilkunastu MW. Instalacja oddymiania musi zawsze gwarantować osiągnięcie celów projektowych, zarówno przy minimalnej, jak i maksymalnej mocy pożaru. Minimalna przyjęta moc pożaru determinuje np. zakres stosowania systemu oddymiania grawitacyjnego, którego skuteczność jest proporcjonalna do stratyfikacji termicznej (czyli powiązanej z mocą pożaru dymu). Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy zbyt mała efektywność oddymiania spowoduje utrzymywanie się dymu np. w najwyżej położonych kondygnacjach atrium lub rzędach trybun.

W drugim przypadku uzyskamy największą efektywność oddymiania grawitacyjnego, z drugiej jednak strony temperatura dymu w części podstropowej pomieszczenia będzie najwyższa. Parametr utrzymania określonej wartości temperatury może się okazać kluczowy dla wyboru metody oddymiania (np. ze względu na rodzaj konstrukcji dachu, doświetli, plafonów dekoracyjnych itd.). Na przykład w rozpatrywanym tu przypadku Auli Politechniki Warszawskiej temperatura dymu w zasobniku nie mogła przekroczyć 160°C ze względu na konstrukcję ograniczającego go od góry plafonu dekoracyjnego wykonanego z płyt Lexan. Utrzymanie tak niskiej temperatury w warunkach maksymalnego pożaru projektowego zapewnia jedynie mechaniczna instalacja wyciągowa o wydajności 300 000 m3/h.

Zdefiniowanie czynników wpływających na funkcjonowanie systemu wentylacji pożarowej w analizowanym obiekcie

Ten etap przygotowania koncepcji obejmuje zdefiniowanie i uwzględnienie przy projektowaniu nieujętych w standardach czynników wpływających na funkcjonowanie systemu wentylacji pożarowej. Czynnikami takimi w obiektach wielokondygnacyjnych są m.in.:

  • parcie wiatru, które musi być brane pod uwagę przy lokalizacji okien oddymiających (popularnych w konstruowanych zgodnie z normą 12101-6 [5] systemach różnicowania ciśnienia);
  • ciąg termiczny, opory przepływu powietrza na pionowych drogach ewakuacji i wymiana ciepła z przegrodami budowlanymi. Wpływ tych wielkości na kształtowanie się rozkładu ciśnienia na pionowych drogach ewakuacji rośnie wraz z wysokością budynku. Między innymi z tego powodu nowa norma 12101-13 [6] dla szczególnie wysokich budynków (powyżej 60 m)będzie nakładała obowiązek weryfikacji zastosowanych rozwiązań ochrony przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji przy wykorzystaniu narzędzi CFD (rys. 2);
  • niezdefiniowanie nieszczelności przestrzeni chronionej. Należy pamiętać, że poziom szczelności budynku zmienia się w czasie jego eksploatacji. W początkowym okresie, na etapie zagospodarowywania poszczególnych pięter będzie niższy, niż zakładają to normowe tabele. Po 2–3 latach eksploatacji osiągnie wartość normatywną, która może się ponownie zwiększać. Przy wyborze elementów wentylacji pożarowej trzeba więc zastosować systemy zdolne do automatycznej adaptacji lub pamiętać o konieczności okresowej kalibracji układu;
  • prawdopodobny rzeczywisty przebieg ewakuacji. W większości budynków (poza obiektami, w których regularnie przeprowadza się próby pożarowe lub na miejscu są odpowiednio przeszkolone służby ochrony obiektu) nie należy oczekiwać, że podczas pożaru wystąpi np. przewidziana scenariuszem ewakuacja stopniowa. Wybrany i zainstalowany system musi być więc odporny na silne zakłócenia wywołane niekontrolowanym rozszczelnianiem chronionej przestrzeni klatki schodowej.
Rozkład prędkości

Rys. 2. Rozkład prędkości za wentylatorem strumieniowym uzyskany w wyniku analizy CFD [m/s]

Określenie możliwych dróg przepływu dymu i powietrza kompensacyjnego

Realizacja tego etapu uzależniona jest od faktu, czy projekt dotyczy obiektu nowo powstającego czy już istniejącego (rekonstrukcja, modernizacja lub wprowadzanie nowych rozwiązań). W pierwszym przypadku możliwa jest jedynie dokładna analiza planów architektonicznych i aranżacyjnych. Projektant powinien wskazać miejsca, które powinny zostać zabezpieczone przegrodami budowalnymi, przeciwpożarowymi klapami odcinającymi lub kurtynami dymowymi, oraz jednoznacznie określić, w jakiej pozycji znajdować się mają urządzenia odcinające daną strefę podczas pożaru (rys. 3., rys. 4. i rys. 5. [4])

Rys. 3. Obraz stopnia zadymienia uzyskany podczas prób fizykalnych i analizy numerycznej dla takich
samych wielkości i czasu trwania pożaru

Rys. 3. Obraz stopnia zadymienia uzyskany podczas prób fizykalnych i analizy numerycznej dla takichsamych wielkości i czasu trwania pożaru

Przyrost mocy pożaru

Rys. 4. Przyrost mocy pożaru podczas pożaru projektowego w Auli Politechniki Warszawskiej

Wykres przebiegu temperatury

Rys. 5. Wykres przebiegu wzrostu temperatury względem czasu na czujkach temperatury w kratach wyciągowych w plafonie Auli Głównej Politechniki Warszawskiej dla wydajności instalacji wyciągowej 300 000 m3/h

  • zweryfikować rzeczywisty czas i sposób reakcji istniejących w obiekcie systemów bezpieczeństwa pożarowego (systemu detekcji pożaru, DSO, kontroli dostępu, systemów zabezpieczenia pionowych dróg ewakuacji, kontroli wind itd.). Próba dymowa szybko obnaża wady istniejących w obiekcie zabezpieczeń, np. brak wymaganej szczelności na pionowych drogach ewakuacji spowodowany notorycznym blokowaniem drzwi pożarowych, brak reakcji niektórych systemów detekcji (np. odpowiedzialnych za uruchamianie systemu oddymiania klatek schodowych) itd.;
  • próba dymowa pozwala na walidację przyjętego do symulacji CFD modelu matematycznego. Modelowanie matematyczne staje się stopniowo nieodzownym elementem procesu projektowania, niestety cały czas brakuje ujednoliconych wytycznych dotyczących konstrukcji modelu numerycznego. Prowadzi to często do powstawania symulacji zgodnych wprawdzie z intencją zleceniodawcy, ale niemających wiele wspólnego z fizycznym aspektem zachodzących podczas pożaru zjawisk. Porównanie wstępnych wyników symulacji przeprowadzonych dla obiektu w stanie przed modernizacją z wynikami próby dymowej pozwala jednoznacznie zweryfikować dokładność przyjętego modelu. W niektórych krajach przeprowadzenie takiej walidacji (dotyczącej przynajmniej samych elementów systemu wentylacji) jest warunkiem przyjęcia symulacji dla całego obiektu;
  • próba ciśnieniowa pozwala również określić rzeczywisty poziom nieszczelności testowanej przestrzeni, co bardzo ułatwia ustalenie wielkości instalacji napowietrzającej. W przypadku niewielkich kubatur klatek schodowych, przedsionków ppoż. i innych pomieszczeń chronionych nadciśnieniem możliwe jest dzięki niej precyzyjne określenie zapotrzebowania na powietrze do napowietrzania pożarowego, co przy metodzie analitycznej zawsze obarczone jest błędem przybliżenia podanego w normie poziomu nieszczelności. Próba ciśnieniowa konieczna jest również, jeżeli konstruowany system oddymiania oparty jest na wykorzystaniu przestrzeni międzystropowej jako komory rozprężnej dla systemu oddymiania mechanicznego. Rozwiązanie takie może być najbardziej efektywną i najtańszą metodą odprowadzania dymu z zasobnika znajdującego się poniżej stropodachu lub pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym świetlikiem (tak jak ma to miejsce w Auli PW).

Praktyka wskazuje, że przeprowadzanie powyższej analizy jest jak najbardziej celowe. W przypadku ograniczenia czynności projektowych jedynie do określenia wielkości instalacji na podstawie najwygodniejszego standardu (oczywiście dążąc zgodnie z oczekiwaniem inwestora do maksymalnego ograniczenia kosztów) często dopiero na etapie prób odbiorowych okazuje się, że przyjęte rozwiązania nie są skuteczne w oczekiwanym zakresie lub na etapie projektowym pominięte zostały czynniki istotne dla funkcjonowania systemu (np. nierozpoznane otwory przepływu dymu, specyficzny układ architektury wewnętrznej, organizacja przestrzeni podstropowej itd.). Wiąże się to oczywiście z koniecznością poszukiwania rozwiązań alternatywnych, wykonywania kolejnych prac konstrukcyjnych lub instalacyjnych albo „zaklinania rzeczywistości” za pomocą zlecanych ekspertyz lub symulacji.

Wybór standardu projektowego

Niestety dopiero wraz z pracami nad nową wersją warunków technicznych planowane jest opracowanie w uzgodnieniu z ministrem krajowych standardów technicznych mających formułę otwartych zaleceń do projektowania systemów wentylacji pożarowej w różnych obiektach. Jeszcze przez parę lat projektując systemy wentylacji pożarowej, trzeba się będzie posiłkować uznaną wiedzą techniczną, czyli standardami zagranicznymi. Wybierając konkretną drogę projektową, należy sobie zdawać sprawę z wad i zalet przyjętej metody oraz uwarunkowań lokalnych, które zawsze towarzyszą takiej procedurze.

Obliczanie wielkości i konfiguracja systemu różnicowania ciśnienia w budynkach wielokondygnacyjnych

Obecnie przy określaniu wielkości instalacji możemy korzystać z jednej z dwóch, dalekich od doskonałości, dróg projektowych – instrukcji ITB nr 378 [9] opartej na rozwiązaniach francuskich lub normy PN-EN 12101-6 [5]. Oba te standardy mają być zastąpione w bliżej nieokreślonej przyszłości normą prEN 12101-13 [6], która wprowadza szereg istotnych zmian w podejściu do realizacji projektu systemu różnicowania ciśnienia. Wciąż bardzo wiele projektów realizowanych jest na podstawie częściowego stosowania wytycznych instrukcji i normy, bez wnikania w istotne różnice.

Jedną z najistotniejszych różnic w zastosowaniu obu standardów jest definiowanie przestrzeni chronionych, które w standardach francuskich określane są jako klatka schodowa, przedsionek przeciwpożarowy i korytarz ewakuacyjny. Wyraźnie podane są tu minimalne wymagania dla ochrony granicy każdej z tych stref – przepływ z prędkością min. 0,5 m/s w drzwiach otwartych pomiędzy klatką schodową i przedsionkiem przeciwpożarowym oraz 1,0 m/s w drzwiach pomiędzy przedsionkiem ppoż. i korytarzem.

Przykłady przestrzeni budynku

Rys. 6. Przykłady przestrzeni budynku nieujętych w instrukcji ITB nr 378

W normie europejskiej wymagania względem prędkości przepływu (na minimalnym poziomie 0,75 lub 2,0 m/s), nadciśnienia (50 Pa ±10%) oraz maksymalnej siły potrzebnej do otwarcia drzwi (100 N) dotyczą granicy strefy chronionej i niechronionej nadciśnieniem. Granicą tą zgodnie z normą mogą być drzwi pomiędzy przedsionkiem ppoż. i korytarzem, ale również drzwi pomiędzy klatką schodową i korytarzem lub klatką schodową/przedsionkiem ppoż. i przestrzenią typu open space (rys. 6). Tak szeroka interpretacja granicy stref sprawia, że zalecenia normy europejskiej mają zdecydowanie szersze zastosowanie niż doprecyzowane przepisy francuskie.

Kolejna ważna kwestia dotyczy wymaganego poziomu nadciśnienia w przestrzeniach chronionych budynku. Tu zdecydowanie lepsze okazują się wymagania francuskie zalecające utrzymanie najwyższego nadciśnienia (dla klatek schodowych), o wartości 30–80 Pa. Funkcjonujący w normie europejskiej zapis o konieczności precyzyjnego utrzymania nadciśnienia w przestrzeni chronionej na poziomie 50 Pa ±10% nie wytrzymuje próby czasu. Zostanie zmieniony na min. 30 Pa, górna granica nadciśnienia wynikać będzie z konieczności utrzymania maksymalnej siły potrzebnej do otwarcia drzwi 100 N.

W odniesieniu do normy (załącznika C) warto podkreślić, że wydajność instalacji usuwania powietrza i dymu z korytarza została obniżona do 100% (wobec 130% w instrukcji ITB) ilości powietrza trafiającego do tej przestrzeni przez otwarte drzwi z klatki schodowej i przedsionka ppoż. Jest to wielkość od lat obowiązująca już w przepisach francuskich.

Ważna zmiana dotyczy również sposobu wprowadzenia powietrza do przestrzeni klatki schodowej. Dzięki nowelizacji zapisów normy nie będzie już konieczności wykonywania punktów nawiewnych dla budynków od wysokości 11 m co trzy kondygnacje. Teraz nawiew wielopunktowy będzie można realizować dla budynków wyższych niż 22 m co sześć kondygnacji lub, co bardzo ważne pod kątem stosowania np. systemów przepływowych, w ogóle zrezygnować z szachtów napowietrzających. Ta ostatnia możliwość obwarowana jest jednak koniecznością wykazania, że przyjęte rozwiązanie spełni wymogi projektowe.

Obliczanie wielkości instalacji oddymiania garaży zamkniętych

Koncepcja systemu oddymiania

Rys. 7. Koncepcja systemu oddymiania Auli Głównej Politechniki Warszawskiej

Osoby stające przed koniecznością wykonania projektu systemu oddymiania garażu zamkniętego od lat nie mają łatwego zadania. Za wymogiem przepisów techniczno-budowlanych nakładających obowiązek zastosowania w tej przestrzeni samoczynnych urządzeń oddymiających nie idą żadne krajowe wytyczne projektowe określające zasady wyboru systemu i określania wielkości urządzeń. Przy realizacji projektu koniecznością staje się posiłkowanie standardami zagranicznymi, z których najpopularniejsze stały się zalecenia opisane w BS i NFPA oraz NBN. Istnieje jednak kilka alternatywnych dróg, które bardzo precyzyjne podają zalecenia dla projektowania i wykonania systemów wentylacji pożarowej garaży zamkniętych.

Przykładem mogą być wytyczne obowiązujące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), kraju o dużej liczbie potężnych budynków, z rozległymi podziemnymi garażami samochodowymi. Oto kilka przykładów doprecyzowanych zapisów, których – jak uważa autor – brakuje w polskiej rzeczywistości projektowej.

Przepisy ZEA zakładają, że zadymienie w garażu będzie utrzymywane w obrębie jednej strefy dymowej, a jego powierzchnia nie przekroczy 1000 m2. Utrzymanie małej powierzchni zadymienia jest możliwe, ponieważ w Emiratach, podobnie jak w Ameryce Północnej, garaże zamknięte obligatoryjnie wyposażone są w stałe urządzenia gaśnicze wodne (instalację tryskaczową). Funkcja wentylacji pożarowej zostaje w tym przypadku zredukowana do odprowadzenia z garażu dymu i ciepła oraz wytworzenia warunków akceptowalnych dla funkcjonowania ekip straży pożarnej przy lokalizacji, prowadzeniu akcji gaśniczej i bezpiecznym dogaszaniu pożaru (podobnie jak w BS 7346-7).

Bardzo ważnym rozdziałem zawartym w wytycznych ZEA są wymagania dotyczące weryfikacji poprawności pracy instalacji. Przewidziane są dwie możliwości sprawdzenia skuteczności przyjętych rozwiązań:

  • przeprowadzanie prób dymowych lub
  • symulacje CFD.

Omawiane przepisy dają jasne wytyczne dla symulacji, a ich spełnienie umożliwia przeprowadzenie analizy pracy całego systemu i istotne ograniczenie możliwości pojawienia się błędów. Znaleźć tam można przykładowo wykaz programów, które mogą być używane do tworzenia wspomnianych symulacji (m.in. FDS, Fluent oraz Pheonics), oraz minimalne wymagania obligatoryjne do spełnienia podczas ich wykonywania, których szczególnie brakuje w naszych przepisach.

Wytyczne ZEA określają następujące warunki brzegowe:

  • model obliczeniowy (siatka) powinien być zbudowany z sieci obliczeniowej nie większej niż 0,4×0,4×0,4 m, przy czym w strefie objętej pożarem oraz w strefach przyległych sieć obliczeniowa nie może być większa niż 0,2×0,2×0,2 m;
  • pożar w analizie numerycznej powinien być zlokalizowany możliwie najdalej od punktów wyciągowych;
  • moc pożaru powinna być przyjmowana jako wartość stała, przy czym przyjmuje się dwie wartości MW dla samochodów osobowych, a w przypadku wykonywania analizy dla parkingu samochodów dostawczych moc pożaru powinna być równa 10 MW;
  • symulacja powinna być przeprowadzona przy założeniu, że nie następuje aktywacja tryskaczy (przypadek skrajnie niekorzystny);
  • czas trwania symulacji powinien wynosić co najmniej 20 minut, po tym czasie powinny być oceniane kryteria poprawności działania instalacji.

Bardzo praktyczny i celowy przepis ZEA dotyczy wymogu weryfikacji metody CFD przyjętej do wizualizacji działania instalacji jeszcze przed wykonaniem właściwej analizy.

Proces weryfikacji odbywa się następująco:

  • należy wykonać (przy zastosowaniu takich samych narzędzi i założeń, jakie przewidziano dla symulacji całego garażu) wizualizację pracy pojedynczego wentylatora strumieniowego;
  • uzyskane w ten sposób wyniki (pola rozkładu prędkości) powinny być zgodne z dostarczonymi przez producenta wynikami badań fizykalnych urządzenia tego typu.

Różnica pomiędzy otrzymanymi wynikami symulacji i badań fizykalnych nie powinna przekraczać 10%. W ten sposób uzyskuje się na wczesnym etapie procesu projektowego potwierdzenie, że zastosowane narzędzia i metodyka numeryczna są w stanie odzwierciedlić rzeczywiste działanie systemu strumieniowego.

Podsumowanie

Wykonanie dobrej instalacji wentylacji pożarowej w budynku jest zadaniem wbrew pozorom złożonym i wymagającym od projektanta nie tylko znajomości podstawowych wymogów prawa, ale również dużej dawki wyobraźni i kreatywności.

W przypadku bardzo licznej grupy obiektów nie wystarczy określenie podstawowych parametrów i rozmieszczenia urządzeń. Trzeba również przewidzieć rzeczywiste możliwości i skutki różnych działań, opierając się na licznych doświadczeniach z istniejących obiektów lub wykorzystując odpowiedzialnie wykonane symulacje komputerowe.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
  2. NFPA 92 Standard for Smoke Management Systems in Malls, Atria and Large Spaces, 2012 Edition.
  3. BS 7346-4:2003 Components for smoke and heat control systems – Part 4: Functional recommendations and calculation methods for smoke and heat exhaust ventilation systems, employing steady-state design fires – Code of practice.
  4. PD 7974-6:2004 The application of fire safety engineering principles to fire safety design of buildings – Part 6: Human factors: Life safety strategies – Occupant evacuation, behaviour and condition (Sub-system 6).
  5. PN-EN 12101-6 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6. Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestaw urządzeń.
  6. prEN 12101-13 Smoke and heat control systems – Part 13: Pressure differential systems (PDS) design and calculation methods, acceptance testing, maintenance and routine testing of installation.
  7. UAE Fire and Life Safety Code of Practice, Edition 2011.
  8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
  9. Projektowanie instalacji wentylacji pożarowej dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich i wysokościowych, Instrukcja ITB 378/2002.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Piotr Tarnawski Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono...

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono temperaturę na wyjściu z wymiennika, ilość uzyskanej energii w kWh oraz związane z tym zyski ekonomiczne. Symulację przeprowadzono dla nominalnego przepływu powietrza 350 m3/h oraz o połowę mniejszego – 175 m3/h.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia...

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia ciepła przepływającego z gruntu do powietrza przez gruntowe wymienniki ciepła. Tę metodę można także stosować przy obliczeniach dla central wentylacyjnych.

dr inż. Dorota Brzezińska Projektowanie wentylacji pożarowej w garażach podziemnych w Polsce na tle standardów europejskich

Projektowanie wentylacji pożarowej w garażach podziemnych w Polsce na tle standardów europejskich Projektowanie wentylacji pożarowej w garażach podziemnych w Polsce na tle standardów europejskich

W Polsce utrzymuje się tendencja wykorzystywania przy projektowaniu wentylacji pożarowej garaży krzywych, w których przyrost mocy pożaru jest jak najszybszy. Jest to z punktu widzenia projektantów i rzeczoznawców...

W Polsce utrzymuje się tendencja wykorzystywania przy projektowaniu wentylacji pożarowej garaży krzywych, w których przyrost mocy pożaru jest jak najszybszy. Jest to z punktu widzenia projektantów i rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych podejście najbezpieczniejsze, ale czy słuszne? Trwają obecnie badania nad przebiegiem rzeczywistych pożarów w garażach – ich wyniki powinny potwierdzić lub nie zasadność takiego podejścia do projektowani.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

Jakub Koczorowski Materiały do budowy rurowych gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GPWC)

Materiały do budowy rurowych gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GPWC) Materiały do budowy rurowych gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GPWC)

Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające...

Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające powietrze wentylacyjne. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wymienić można wymienniki powietrzne: rurowe (przeponowe), płytowe oraz żwirowe (bezprzeponowe), gdzie powietrze pełni bezpośrednio funkcję medium, lub wymienniki glikolowe (takie same, jakie stosuje się dla pomp ciepła), gdzie ciepło z...

dr inż. Maciej Besler, dr inż. Wojciech Cepiński, dr inż. Michał Fijewski Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach

Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach

O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię...

O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię stosowane są coraz powszechniej. Zastosowania wymienników odzyskujących ciepło i chłód wymagają także obowiązujące przepisy.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania

Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania

W artykule przedstawiono i omówiono wymagania stawiane izolatkom, dotyczące m.in. wentylacji oraz wyposażenia.

W artykule przedstawiono i omówiono wymagania stawiane izolatkom, dotyczące m.in. wentylacji oraz wyposażenia.

dr inż. Katarzyna Ratajczak, prof. dr hab. Edward Szczechowiak Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego

Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego

Najczęściej stosowanym układem wentylacyjnym w przypadku obiektów basenowych jest układ przygotowywania powietrza dla całej hali. Centrala wentylacyjna jest tak dobierana, żeby powietrze nawiewane do hali...

Najczęściej stosowanym układem wentylacyjnym w przypadku obiektów basenowych jest układ przygotowywania powietrza dla całej hali. Centrala wentylacyjna jest tak dobierana, żeby powietrze nawiewane do hali basenowej miało odpowiednią temperaturę, która zrekompensuje straty ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz dostarczy taką zawartość wilgoci, by odebrać zyski powstałe w wyniku parowania wody z niecki basenowej.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.