RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane aspekty projektowania wentylacji pożarowej tuneli drogowych

Rozwiązania techniczne wentylacji w tunelach drogowych

Archiwalne zdjęcie wnętrza budowanego tunelu drogowego Queensway pod rzeką Mersey łączącego Birkenhead i Liverpool pod rzeką Mersey, który otworzył król Jerzy V w lipcu 1934 roku; to najdłuższy tunel drogowy w Wielkiej Brytanii (3,6 km).
arch. merseytravel

Archiwalne zdjęcie wnętrza budowanego tunelu drogowego Queensway pod rzeką Mersey łączącego Birkenhead i Liverpool pod rzeką Mersey, który otworzył król Jerzy V w lipcu 1934 roku; to najdłuższy tunel drogowy w Wielkiej Brytanii (3,6 km).


arch. merseytravel

Nadrzędnym celem wentylacji pożarowej w tunelach drogowych jest zapewnienie ewakuacji ludzi i mienia oraz ułatwienie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez straż pożarną. Wentylacja pożarowa w tunelu drogowym powinna zapewniać sterowanie kierunkiem przepływu dymu i gorących gazów pożarowych, gdyż to właśnie szybkie rozprzestrzenianie się dymu jest głównym powodem występowania ofiar śmiertelnych i poszkodowanych.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Dynamika rozwoju pożaru w tunelu jest podobna do typowego pożaru w pomieszczeniach zamkniętych, choć istnieją pewne znaczące różnice pomiędzy nimi [2]. W pożarach pomieszczeń ciepło i dym są utrzymywane wewnątrz pomieszczenia, a czynnikiem ograniczającym staje się dostępność tlenuWielkość otworów określa, jak duży pożar może się rozwinąć, zanim przejdzie w fazę kontrolowaną wentylacją, tzn. dostępem tlenu [17].

W pożarach rozwijających się w pomieszczeniach niespalone paliwo może się palić na zewnątrz pomieszczenia, mieszając się z powietrzem. Natomiast gdy paliwo jest otoczone przez mieszaninę gazów o zawartości tlenu mniejszej niż ok. 13%, ogień zostanie zgaszony.

Z kolei w tunelach świeże powietrze jest zazwyczaj transportowane do paliwa wzdłuż osi obiektu, niedaleko poziomu podłogi, co podtrzymuje proces spalania. W przeciwieństwie do pożarów rozwijających się w pomieszczeniach, procesy spalania odbywają się w tunelu i w przypadku pożarów kontrolowanych przez wentylację może to doprowadzić do prawie zerowej zawartości tlenu za pożarem wzdłuż kierunku strumienia powietrza.

W tunelach drogowych gorący dym początkowo unosi się i zderza ze stropem, a następnie rozpływa wzdłuż biegu tunelu i stopniowo opada w kierunku podłoża ze względu na schłodzenie. Odległości wstecznego cofnięcia warstwy dymu w kierunku przeciwnym do ruchu powietrza (tzw. backlayering) oraz jego względnie dobrej stratyfikacji w kierunku ruchu są silnie uzależnione od warunków wentylacji [2, 18].

W ostatnich latach zaczęła się rozwijać kompleksowa teoria dynamiki pożarów w tunelach. Dla pożaru w tunelu o osiowym przepływie powietrza można obliczyć parametry takie, jak wzrost temperatury, długość płomienia, odległość tzw. backlayeringu czy widoczność oraz stężenie gazów pożarowych [2, 18, 19].

W tunelach o wentylacji naturalnej lub wzdłużnej mechanicznej przepływ powietrza zachodzi wzdłuż obiektu ze względu na statyczne oraz dynamiczne różnice ciśnień. Systemy wentylacji poprzecznej mają wloty i wyciągi powietrza rozmieszczone wzdłuż tunelu.

Znaczna część istniejącej teorii, z niewielkimi zmianami lub ograniczeniami, ma również zastosowanie do tuneli z wentylacją poprzeczną.

W miarę rozwoju pożaru siły wyporu unoszą gorące gazy do góry i rozprzestrzeniają je wzdłuż sufitu, w zależności od nachylenia tunelu i początkowych warunków wentylacji.

Przy odpowiedniej prędkości przepływu powietrza mieszanina dymu oraz gorącego i zimnego powietrza ostatecznie zostaje równomiernie rozprowadzona w przekroju tunelu za pożarem.

Pierwsze badania naukowe związane z pożarem w tunelu zostały wykonane przez Thomasa [20], który badał efekt backlayeringu zachodzący, gdy gorący dym przemieszcza się wzdłuż sufitu wstecznie w stosunku do przepływu powietrza. Wprowadził on również pojęcie krytycznej prędkości powietrza potrzebnego do zapobieżenia zjawisku backlayeringu.

Krytyczna prędkość powietrza zwiększa się wraz z szybkością uwalniania ciepła (HRR – Heat Release Rate) w kierunku stałej wartości, tj. ok. 3 m/s dla większości tuneli [18, 19].

Pożar wywołuje w tunelu pewien opór przepływu, który wzrasta wraz z wielkością pożaru, zwany efektem dławiącym. Dlatego chociaż prędkość 3 m/s wystarczy do znacznego ograniczenia zjawiska backlayeringu, wydajność wentylatorów musi zapewniać przekroczenie tej wartości wraz ze zwiększeniem rozmiarów pożaru [21].

Główne obciążenie ogniowe w tunelach stanowią pojazdy.

Typowy samochód ma szybkość uwalniania ciepła odpowiadającą pożarowi szybkiemu i szczytową wartość HRR na poziomie ok. 5 MW.

Autobusy charakteryzują się wartością HRR ok. 30 MW, natomiast samochody ciężarowe 20–200 MW [22, 23].

Pożary kilku samochodów ciężarowych mogą się rozwinąć w katastrofalny pożar tunelu kontrolowany wentylacją i HRR na poziomie 300–700 MW [26].

Szybkość uwalniania ciepła z pożaru kontrolowanego wentylacją wzrasta wraz ze zwiększaniem się pola przekroju poprzecznego, podczas gdy dla pożarów kontrolowanych paliwem (nieograniczona ilość tlenu) HRR rośnie wraz ze zmniejszeniem powierzchni przekroju poprzecznego. Dzieje się tak z powodu dużej wymiany ciepła z otaczającymi ścianami tunelu [2, 18].

Zazwyczaj wartość 2/3 HRR ulega wymianie poprzez konwekcję, a 1/3 HRR poprzez promieniowanie.

W przypadku aktywacji urządzeń gaśniczych HRR przez konwekcję spada o ok. 50%.

System wentylacji jest narażony głównie na konwekcyjną wartość HRR, podczas gdy ściany tunelu na konwekcyjną i radiacyjną część HRR [2].

Modelowanie pożarów w obiektach budowlanych, a w szczególności pożarów w tunelach drogowych, stanowi ogromne wyzwanie inżynierskie z uwagi na kilka podstawowych mechanizmów, np. spalanie i rozprzestrzenianie się ognia, które są w takich warunkach słabo poznane. Ponadto konieczne jest przyjęcie wielu założeń, takich jak np. rozmiar siatki, model promieniowania, model turbulencji itp.

W przypadku pojedynczych porównań między symulacjami komputerowymi i danymi eksperymentalnymi podawane są często dobre wyniki zbieżności. Dynamika rozwoju pożaru przedstawiona przez Ingasona [18] daje stosunkowo dobre wyniki w porównaniu z bardziej zaawansowanymi modelami i zapewnia wystarczającą dokładność na potrzeby analizy ryzyka [24].

Ważnym źródłem informacji są również badania przebiegu rzeczywistych pożarów. Kim i inni [25] przeanalizowali 69 pożarów w tunelach i przyporządkowali je do czterech kategorii:

  • pożary pojedynczych pojazdów;

  • pożary pojedynczych pojazdów, które rozprzestrzeniły się na inne pojazdy;

  • pożary w wyniku kolizji ograniczone do pojazdów biorących udział w kolizji oraz

  • pożary w wyniku kolizji, które rozprzestrzeniły się na inne pojazdy.

Obecnie prowadzone badania w zakresie pożarów w tunelach dotyczą wielu różnorodnych aspektów, np. skuteczności detekcji, wentylacji, systemów gaśniczych, oddziaływania na konstrukcję, zachowań ludzi i ewakuacji czy zastosowania SUG na mgłę wodną. Badania eksperymentalne prowadzone są w różnej skali, a numeryczne z wykorzystaniem mniej lub bardziej złożonych modeli numerycznych.

Przegląd stanu wiedzy

Podjęcie badań wentylacji pożarowej tuneli wynika z faktu, że głównym powodem występowania ofiar śmiertelnych i poszkodowanych podczas pożaru w tunelu jest szybkie rozprzestrzenianie się dymu.

Jako przykład posłużyć może liczba 39 ofiar podczas pożaru tunelu pod Mont Blanc wynikająca z niepoprawnego działania systemu wentylacyjnego. Tunel ulega podczas pożaru bardzo szybkiemu zadymieniu, uniemożliwiającemu ewakuację.

Przykładowe szybkości zadymienia podczas pożaru tunelu pod Mont Blanc były następujące:

  • zadymienie na odcinku 900 m tunelu po 3 min,

  • zadymienie na odcinku 1200 m tunelu po 7 min,

  • zadymienie na odcinku 2600 m tunelu po 23 min,

  • zadymienie na odcinku 4800 m tunelu po 40 min.

W celu ograniczenia zagrożenia wynikającego z zadymienia stosuje się systemy wentylacji pożarowej tuneli. Systemy te powinny także zmniejszać ryzyko wystąpienia rozgorzenia podczas pożaru.

Rozwiązania ewakuacyjne oraz dobór technicznych systemów zabezpieczeń, w tym wentylacji pożarowej, powinny umożliwiać ewakuację ludzi do bezpiecznego miejsca w czasie nie dłuższym niż 6 min [2]. W tym czasie zapewniona powinna zostać odpowiednia widoczność oraz brak narażenia na oddziaływanie temperatury wyższej niż 60°C. Ponadto wentylacja pożarowa powinna ułatwiać prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru na inne pojazdy.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wentylacji:

  • poprzeczną, która usuwa dym przez wyciąg w górnej części tunelu, a nawiew w dolnej

  • wzdłużną, która powoduje przepływ powietrza wzdłuż tunelu, pomiędzy jego wlotem a wylotem i który jest wymuszony pracą wentylatorów umieszczonych wewnątrz tunelu.

Problematyka wentylacji pożarowej tuneli podejmowana jest przez międzynarodowe ośrodki naukowe.

W 1965 r. w Szwajcarii w opuszczonym tunelu kolejowym odbyła się pierwsza seria testów pożarowych. Dwanaście testów przeprowadzonych w specjalnie przygotowanych misach z rozlanym paliwem miało pomóc określić wpływ różnych systemów wentylacji (naturalnej, poprzecznej oraz podłużnej) na rozwój pożaru i ruch dymu. Podczas testów przeprowadzono również badania urządzeń tryskaczowych. Testy te były pierwszymi właściwymi badaniami, których wyniki dostarczyły rzetelnych informacji o postaci i przebiegu pożaru w tunelu.

Na przestrzeni kolejnych trzydziestu lat przeprowadzono w tunelach kilka testów pożarowych. Na uwagę zasługują dwie szczególne serie badań pożarów przeprowadzone w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych: europejski projekt o nazwie Eureka 499 „Firetun” oraz amerykański Memorial Tunnel Fire Ventilation Test Program.

Projekt Eureka 499 „Firetun” prowadzono w latach 1990–1992. Jego celem było dokładne zbadanie pożaru i dymu w tunelach, co umożliwiłoby późniejszą ocenę działania służb ratowniczych. Badania koordynowane przez specjalistów z Austrii, Finlandii, Francji, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwajcarii i Szwecji składały się z 21 testów pożarowych, większość z nich przeprowadzono w opuszczonym tunelu Hammerfest na północy Norwegii [2]. Źródłem pożarów były samochody osobowe, ciężarowe, tabory kolejowe oraz skład metra.

Na podstawie przeprowadzonych testów pożarowych ustalono, że maksymalna temperatura pod stropem tunelu w zależności od rodzaju palącego się pojazdu oscylowała pomiędzy 200 a 1100°C.

Podczas pożaru o mocy 15–20 MW pociągu oraz autobusu temperatura wahała się w 40. minucie pomiaru między 800 a 900°C.

W przypadku samochodów temperaturę mierzono na powierzchni dachu oraz drzwi. W 70.–100. minucie od rozpoczęcia testu wynosiła ona odpowiednio 400–600°C dla pojazdów o karoserii stalowej i 900°C dla karoserii aluminiowej. Odnotowano również, że moc pożaru gwałtownie wzrastała w pierwszych 10–15 minutach od jego wybuchu.

Amerykański projekt Memorial Tunnel Fire Ventilation Test Program (MTFVTP), finansowany przez Federalny Zarząd Autostrad Stanów Zjednoczonych we współpracy z władzami stanu Massachusetts, kosztował ok. 40 mln dolarów i był częścią projektu budowy tunelu Boston Central Artery.

W ramach tego projektu badania doświadczalne składały się z 98 testów pożarowych, które przeprowadzono w opuszczonym tunelu samochodowym w Wirginii w latach 1993–95. Dotyczyły one wpływu różnych rodzajów wentylacji na oddymianie tuneli przy pożarach o zmiennej mocy 10, 20, 50 i 100 MW. Źródło pożaru stanowiły zbiorniki wypełnione paliwem.

Na podstawie badań ustalono, że wentylatory o dużej mocy wykorzystywane przy wentylacji wzdłużnej działają efektywnie, gdy moc pożaru nie przekracza 100 MW, dlatego ich montaż wymaga wykonania wcześniejszych analiz konstrukcji oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych tunelu.

Badania pozwoliły również wykazać, że systemy wentylacji poprzecznej stosowanej samodzielnie z zachowaniem równowagi pomiędzy dostarczanym czystym a odprowadzanym zanieczyszczonym powietrzem mają ograniczone możliwości, tzn. są skuteczne, gdy moc pożaru jest nie większa niż 20 MW.

Skuteczne w oddymianiu odcinków tunelu okazały się wentylatory wzdłużne, które mogą usuwać duże ilości dymu, zapobiegając tym samym jego przemieszczaniu. Dodatkowo badania dowiodły, że czas, który upływa od rozpoczęcia pierwszej fazy rozwoju pożaru do załączenia systemu wentylacyjnego, powinien zostać zminimalizowany do dwóch minut, potem bowiem dym unoszący się z pożaru rozprzestrzenia się na odległość 480–570 m.

Wzrost temperatury oraz ilości dymu spowodowany jest najczęściej naturalnym, niewymuszonym przepływem powietrza, który zależy od rozmiaru powstałego pożaru oraz geometrii tunelu.

Ograniczeniem w zastosowaniu wentylacji wzdłużnej w tunelach długich jest fakt, że skuteczne oddymianie wymaga w takich wypadkach zastosowania dużych prędkości przepływu powietrza, co może powodować znaczne utrudnienia podczas ewakuacji ludzi. Wynika to z możliwości mieszania się strumieni powietrza świeżego i dymu. Ponadto znaczny napór na ludzi powietrza wtłaczanego do tunelu utrudnia im sprawne poruszanie się.

Możliwe jest również rozprzestrzenianie pożaru na sąsiednie pojazdy wraz z przepływem gorących produktów spalania (zjawisko obserwowane podczas pożaru w tunelu pod Mont Blanc).

Prowadzenie akcji gaśniczej możliwe jest tylko od strony nawiewnej, co ma istotny wpływ na taktykę działań gaśniczych, często determinowaną warunkami dojazdu do tunelu.

Ponieważ niewłaściwe sterowanie wentylacją sprzyja rozprzestrzenianiu się dymu i utrudnia warunki ewakuacji, wymagane jest opracowanie scenariuszy uwzględniających sposób pracy wentylacji w zależności od rozwoju pożaru. Scenariusz taki, bazując na numerycznej analizie rozwoju pożaru z wykorzystaniem metod CFD, powinien obejmować sekwencję uruchamiania wentylatorów, ich moc, dodatkowe punkty wyciągu, oddziaływanie stałych urządzeń gaśniczych na proces wentylacji, oddziaływanie warunków atmosferycznych, w koniecznych sytuacjach wykonanie schronów ewakuacyjnych zabezpieczonych wentylacją nadciśnieniową.

Analiza dotychczasowych prac w zakresie wentylacji wzdłużnej tuneli umożliwiła doprecyzowanie problemów projektowych związanych ze stosowaniem wentylacji strumieniowej. Do właściwego zaprojektowania wentylacji pożarowej w tunelach drogowych niezbędne jest określenie:

  • warunków brzegowych stosowania wentylacji strumieniowej z uwzględnieniem geometrii tunelu, możliwości dojazdu do tunelu, długości dojść ewakuacyjnych, dopuszczalnej prędkości przepływającego powietrza,

  • spodziewanego przebiegu pożaru (scenariusza pożarowego) w zakresie mocy pożaru, szybkości tworzenia dymu i toksycznych produktów spalania,

  • wpływu uruchomienia systemów oddymiania na przebieg i rozprzestrzenianie się pożaru,

  • interakcji systemów oddymiania ze stałymi urządzeniami gaśniczymi, przede wszystkim SUG na mgłę wodną, w tym potencjału ograniczania mocy pożaru i na tej podstawie doboru rodzaju wentylacji,

  • możliwości tworzenia układów mieszanych wentylacji strumieniowej i punktów wyciągowych wentylacji poprzecznej,

  • rozwoju metod walidacji wentylacji na etapie projektowania oraz metodyki prowadzenia prób odbiorowych.

Rozwiązania techniczne wentylacji w tunelach drogowych

Systemy wentylacyjne stosowane w tunelach drogowych mają za zadanie przede wszystkim [12]:

  • zapewnić cyrkulację powietrza, by nie zostały przekroczone dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń zagrażające przebywającym w tunelu użytkownikom dróg,

  • w przypadku pożaru odprowadzać dym i gorące gazy pożarowe w celu umożliwienia ewakuacji ludzi oraz ułatwienia dostępu ekipom gaśniczo-ratowniczym.

Wentylacja tuneli drogowych może być realizowana w sposób naturalny (grawitacyjny) lub mechaniczny. Wybór systemu wentylacji zależy od wielu czynników, które powinny być uwzględnione w fazie projektowania. Najważniejszymi z nich są [12]:

  • trasa tunelu, jego długość, przekrój poprzeczny i podłużny,

  • warunki klimatyczne i topograficzne, charakterystyka ruchu pojazdów, natężenie, rodzaj pojazdów oraz kierunek ruchu,

  • możliwość zapewnienia odpowiedniej przestrzeni montażowej wewnątrz tunelu, poza skrajnią jezdni, dla usytuowania urządzeń wentylacyjnych.

W przypadku gdy wentylacja naturalna nie jest w stanie zapewnić dopływu niezbędnej ilości świeżego powietrza, w celu obniżenia stężenia zanieczyszczeń oraz odprowadzenia dymu i gorących gazów pożarowych stosowana jest jedna z odmian wentylacji mechanicznej (wzdłużna, poprzeczna lub półpoprzeczna).

Każdy system wentylacji pożarowej w tunelu drogowym zbudowany jest z wielu elementów, do których zaliczyć można: wentylatory, klapy, silniki i jednostki kontrolne. Ponadto w tunelach mieszczą się sterownie, szyby wentylacyjne, elektryczne stacje rozdzielcze. Na rysunku przedstawiono przekrój tunelu TAI HAI z rozmieszczeniem poszczególnych elementów składowych takiego systemu.

Przekrój tunelu

Rys. Przekrój tunelu TAI HAI [12]


 

Pierwsze wentylatory, które zastosowano w tunelach, wykorzystywały pracę siły odśrodkowej. W ciągu minionych 40 lat, wraz z budową coraz dłuższych i nowocześniejszych tuneli, wzrosło zastosowanie w nich systemów wentylacyjnych. Dlatego do oddymiania tuneli zaczęto używać wentylatorów osiowych instalowanych jako wentylatory strumieniowe [12].

W systemach wentylacji w tunelach wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylatorówosiowe i promieniowe. Typ zastosowanego wentylatora określany jest na podstawie wymagań dla przepływu powietrza i wartości ciśnienia oraz dostępnej przestrzeni.

Dobór odpowiednich wentylatorów oddymiających umożliwia zaprojektowanie sprawnego systemu wentylacji pożarowej w tunelu. Ważna jest odporność cieplna wentylatora, a także przystosowanie systemu zasilania energetycznego do pracy w wysokiej temperaturze. Wentylator powinien spełniać następujące wymagania [12]:

  • strumień objętości powietrza obliczany jest przy uwzględnieniu maksymalnej temperatury pracy,

  • połączenie przewodów z wentylatorem powinno zawierać elementy kompensujące, co wynika z konieczności zabezpieczenia wentylatora przed niszczącym wpływem rozszerzalności materiału,

  • wentylator powinien mieć potwierdzoną badaniami rzeczywistą odporność na temperaturę w określonym czasie,

  • odłączenie zasilania energii elektrycznej budowli nie może spowodować wyłączenia wentylatora,

  • wentylator zewnętrzny powinien być zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych.

Większość wentylatorów stosowanych w tunelach napędzanych jest przez silniki elektryczne. Wybór odpowiedniego silnika oparty jest na niezbędnej mocy i wydajności potrzebnej do działania wentylatora.

W systemach wentylacji tunelowej stosuje się dwa typy klapodcinające dymowe. Klapy powinny być tak skonstruowane, by wytrzymały maksymalny wzrost ciśnienia oraz temperatury.

Systemy wentylacji pożarowej w tunelach mogą być kontrolowane ręcznie, automatycznie, zdalnie i miejscowo. Na etapie projektowania konieczne jest podjęcie decyzji, czy niezbędna będzie stała obecność operatora do kontroli takiego systemu.

Wymagania NFPA

Według wymagań amerykańskiego standardu NFPA 502 [13] systemy wentylacji pożarowej w tunelach drogowych oraz procedury ich sterowania i działania powinny zapewniać przystosowanie istniejącej wentylacji bytowej do usuwania dymu i gorących produktów spalania powstających w trakcie pożaru, a także kontroli ich przepływu.

Obowiązek stosowania systemów wentylacji pożarowej według standardu NFPA 502 dotyczy tuneli drogowych o długości powyżej 240 m. Nadrzędnym celem wentylacji pożarowej w tunelach drogowych jest zatem zapewnienie ewakuacji ludzi i mienia (pojazdów), jak również ułatwienie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez straż pożarną.

Wentylacja pożarowa w tunelu drogowym powinna zapewniać sterowanie kierunkiem przepływu dymu i gorących gazów pożarowych w dwóch wariantach konstrukcyjnych tuneli, w tym:

  • dla tuneli z ruchem dwukierunkowym (ludzie mogą się znajdować po obydwu stronach pożaru) powinien zostać zapewniony brak możliwości mieszania się dymu pod stropem z czystym powietrzem poniżej warstwy dymu, a także maksymalne ograniczenie szybkości przepływu powietrza w osi tunelu i tym samym optymalne wyciąganie dymu przez otwory zabudowane w stropie tunelu lub górnej części ścian;

  • dla tuneli z ruchem jednokierunkowym (ludzie mogą się znajdować z jednej strony pożaru) powinno się stosować wentylację wzdłużną i tym samym zapewnić większą szybkość przepływu powietrza od tzw. wartości krytycznej, tj. szybkości, przy której występuje zjawisko backlayeringu, oraz nie dopuścić do rozrywania warstwy dymu poprzez wyłączenie w pierwszej fazie rozwoju pożaru wentylatorów znajdujących się najbliżej jego źródła. Istotne z tego punktu widzenia jest wysterowanie zasad uruchamiania wentylatorów w zależności od lokalizacji źródła pożaru. Przy systemach wentylacji poprzecznej należy do maksimum zwiększyć wydajność wyciągu dymu w strefie objętej pożarem oraz zredukować do minimum ilość zewnętrznego powietrza doprowadzanego do tunelu przez system wentylacji poprzecznej.

Systemy wentylacji pożarowej w tunelach drogowych powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by kontrola przepływu dymu i gorących produktów spalania zapewniała, że:

  • strumień czystego powietrza będzie dostarczany w kierunku osób ewakuujących się z tunelu,

  • odpowiednia prędkość przepływu powietrza przy wentylacji wzdłużnej będzie przeciwdziałać przepływowi powietrza w kierunku osób ewakuujących się z tunelu.

W pierwszym przypadku należy spełnić dwa dodatkowe kryteria, w szczególności odpowiednią temperaturę powietrza oraz prędkość przepływu powietrza w czasie pożaru.

Odnosząc się do krytycznej temperatury powietrza, należy uznać, że jej wartość przyznawana jest uznaniowo, z uwagi na różnice w jej odczuwaniu przez ludzi o różnym wieku, płci czy też stanie zdrowia.

HRR i czas niezbędny do osiągnięcia tego parametru

Tabela. HRR i czas niezbędny do osiągnięcia tego parametru dla pożarów pojazdów [12]


 

Badania przeprowadzone w dużej skali [2] pokazują, że przy braku toksycznych gazów kryterium ograniczającym możliwość przeżycia jest temperatura poniżej 60°C. Drugim istotnym kryterium jest prędkość przepływu powietrza w tunelu. Nie może ona być zbyt duża, ponieważ znacznie utrudni poruszanie się ludzi w trakcie ewakuacji. W standardzie NFPA 502 przyjęto również, że wartością graniczną, powyżej której ewakuacja ludzi będzie bardzo utrudniona, jest prędkość równa 11 m/s. Z drugiej strony prędkość przepływu powietrza nie powinna być również zbyt mała z uwagi na zagrożenie przepływu dymu w kierunku ewakuujących się z tunelu osób.

Jednym z bardzo istotnych parametrów, niezbędnych do właściwego zaprojektowania wentylacji pożarowej w tunelach drogowych, jest wspomniana szybkość wydzielania ciepła (HRR), która wpływa na dynamikę rozwoju pożaru i decyduje o tym, jak duży będzie pożar w przestrzeni ograniczonej.

Typowym scenariuszem w tunelu drogowym będzie pożar jednego lub kilku pojazdów albo ich części, na przykład opon czy przestrzeni silnika. W tabeli przedstawiono przykłady wartości HRR dla różnych pożarów pojazdów.

Krytyczną prędkość przepływu powietrza w tunelu amerykański standard NFPA 502 [13] zaleca wyliczać z następujących wzorów empirycznych:

Wzór 1

Wzór 2

gdzie:

VC – prędkość krytyczna, m/s;
k1 – współczynnik bezwymiarowy 0,606;
k2 – współczynnik nachylenia tunelu;
g – przyspieszenie ziemskie, m/s2;
H – wysokość tunelu, m;
Q – moc pożaru, kW;
ρ – gęstość powietrza, kg/m3;
cp – ciepło właściwe powietrza, kJ/(kg K);
A – powierzchnia przekroju tunelu, m2;
Tf – temperatura gazów pożarowych, K;
T – temperatura otoczenia, K.

Wentylatory oddymiające oraz związane z nimi urządzenia narażone w czasie pożaru na oddziaływanie gorących produktów spalania powinny zapewniać bezawaryjną pracę w temperaturze 250°C przez co najmniej godzinę. Odporność tych urządzeń na wyższe temperatury powinna zostać zapewniona, jeżeli taka potrzeba wynika z obliczeń projektowych.

Wentylatory, które w warunkach pożaru mogą być narażone na jego bezpośrednie oddziaływanie, np. wentylatory strumieniowe, powinny być pomijane w obliczeniach projektowych.

Wentylatory stosowane w tunelach drogowych do usuwania dymu i ciepła z pożaru powinny uzyskiwać zakładane parametry projektowe w ciągu 180 s od ich uruchomienia.

Punkty usuwania dymu w tunelach drogowych powinny być usytuowane w wystarczającej odległości od punktów pobierania świeżego powietrza lub zabezpieczone w inny sposób, tak aby uniknąć zasysania oraz recyrkulacji zanieczyszczonego powietrza.

Wszystkie ruchome i inne wrażliwe na temperaturę elementy klap należy projektować w taki sposób, by zapewniały niezawodną pracę.

Siłowniki i łożyska klap i innych urządzeń towarzyszących wentylacji pożarowej powinny być izolowane od strumienia gorących gazów pożarowych. Wymaganie to nie dotyczy jednak specjalnych rodzajów łożysk odpornych na działanie wysokich temperatur.

Literatura

  1.  Beard A.N., Carvel R., Handbook of tunnel fire safety, 2011.
  2.  Ingason H., Li Y.Z., Tunnel fire dynamics, Springer-Verlag New York Inc., 2014.
  3.  Duckworth I.J., Fires in vehicular tunnels, 12th U.S./North American Mine Ventilation Symposium 2008, Wallace.
  4. Miclea P.C., Chow W.K., Shen-Wen C., Junmei L., Kashef A.H., Kang K., International Tunnel Fire-Safety Design Practices, ASHRAE Journal, August 2007.
  5.  Sin Kwa Guian, The Design of Tunnel Ventilation System for a Long Vehicular Tunnel, Land Transport Authority, Singapore.
  6. Sztarbała G., Systemy wentylacji pożarowej tuneli drogowych, „Polski Instalator” nr 5/2007.
  7. Both K., Present-day design fire scenarios and comparison with test results and real fires: structures and equipment, 1st International Symposium „Safe & Reliable Tunnels”, 2004.
  8. Carvel R., The history and future of fire tests, „Tunnels and Tunneling International”, 2002.
  9. Hoj N., Hazards in tunnels. Structural integrity, 1st International Symposium „Safe & Reliable Tunnels”, 2004.
  10.  Ingason H., Recent achievements regarding measuring of time-heat and time-temperature development in tunnels, 1st Int. Symposium „Safe & Reliable Tunnels”, 2004.
  11.  Kumar S., Recent achievements in modelling the transport of smoke and toxic gases in tunnel fires, 1st International Symposium „Safe & Reliable Tunnels”, 2004.
  12. Żuk M., Systemy wentylacji pożarowej w budowlach inżynieryjnych na przykładzie tuneli komunikacyjnych, praca magisterska, SGSP, 2006.
  13. NFPA 502 Standard for road tunnels, bridges and other limited access highways, National Fire Protection Association, 2011.
  14. NFPA 204 Usuwanie dymu i ciepła, National Fire Protection Association, 2012.
  15.  NFPA 92 Systemy ochrony przed zadymieniem, National Fire Protection Association, 2012.
  16.  Barbato L. et al., Fire safety investigation for road tunnel ventilation systems – an overview, „Tunneling and Underground Space Technology” Vol. 43, 2014.
  17. Karlsson B., Quintiere J., Enclosure Fire Dynamics, CRC Press, 1999.
  18.  Ingason H., Li Y.Z., The maximum ceiling gas temperature in a large tunnel fire, „Fire Safety Journal” Vol. 46, No. 4/2011.
  19.  Ingason H., Year. Magic Numbers in Tunnel Fire Safety, [in:] Ingason L.A. ed., 3rd International Symposium on Tunnel Safety and Security, Stockholm 2008.
  20. Thomas P.H., The movement of buoyant fluid against a stream and the venting of underground fires, „Fire Research Notes” 351/1958.
  21. Vaitkevicius A., Colella F., Carvel R., Rediscovering the Throttling Effect, [in:] Ingason H., Lönnermark A. (eds), Proceedings from the Sixth International Symposium on Tunnel Safety and Security (ISTSS 2014), Marseille 2014.
  22.  Ingason, H., Lönnermark, A., Heat Release Rates in Tunnel Fires: A Summary, [in:] „The Handbook of Tunnel Fire Safety”, 2nd edition (Beard A., Carvel R., eds), ICE Publishing, London 2012.
  23.  Durable and Reliable Tunnel Structures – The reports (CD-Rom), CUR Gouda, The Netherlands, 2004.
  24.  Gehandler J., Eymann L., Regeffe M., Limit-based fire hazard model for evaluating tunnel life safety, „Fire Technol” Vol. 50, No. 4, http://dx.doi.org/10.1007/s10694-014-0406-5.
  25.  Kim H.K., Lönnermark A., Ingason H., Effective fire fighting operations in road tunnels, Borås, Sweden, 2010.
  26.  Ingason H., Fire Development in Catastrophic Tunnel Fires (CTF), International Symposium on Catastrophic Tunnel Fires (CTF), Borås, Sweden, 20–21 November 2003.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Piotr Tarnawski Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono...

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono temperaturę na wyjściu z wymiennika, ilość uzyskanej energii w kWh oraz związane z tym zyski ekonomiczne. Symulację przeprowadzono dla nominalnego przepływu powietrza 350 m3/h oraz o połowę mniejszego – 175 m3/h.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia...

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia ciepła przepływającego z gruntu do powietrza przez gruntowe wymienniki ciepła. Tę metodę można także stosować przy obliczeniach dla central wentylacyjnych.

dr inż. Dorota Brzezińska Projektowanie wentylacji pożarowej w garażach podziemnych w Polsce na tle standardów europejskich

Projektowanie wentylacji pożarowej w garażach podziemnych w Polsce na tle standardów europejskich Projektowanie wentylacji pożarowej w garażach podziemnych w Polsce na tle standardów europejskich

W Polsce utrzymuje się tendencja wykorzystywania przy projektowaniu wentylacji pożarowej garaży krzywych, w których przyrost mocy pożaru jest jak najszybszy. Jest to z punktu widzenia projektantów i rzeczoznawców...

W Polsce utrzymuje się tendencja wykorzystywania przy projektowaniu wentylacji pożarowej garaży krzywych, w których przyrost mocy pożaru jest jak najszybszy. Jest to z punktu widzenia projektantów i rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych podejście najbezpieczniejsze, ale czy słuszne? Trwają obecnie badania nad przebiegiem rzeczywistych pożarów w garażach – ich wyniki powinny potwierdzić lub nie zasadność takiego podejścia do projektowani.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

Jakub Koczorowski Materiały do budowy rurowych gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GPWC)

Materiały do budowy rurowych gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GPWC) Materiały do budowy rurowych gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GPWC)

Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające...

Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające powietrze wentylacyjne. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wymienić można wymienniki powietrzne: rurowe (przeponowe), płytowe oraz żwirowe (bezprzeponowe), gdzie powietrze pełni bezpośrednio funkcję medium, lub wymienniki glikolowe (takie same, jakie stosuje się dla pomp ciepła), gdzie ciepło z...

dr inż. Maciej Besler, dr inż. Wojciech Cepiński, dr inż. Michał Fijewski Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach

Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach

O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię...

O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię stosowane są coraz powszechniej. Zastosowania wymienników odzyskujących ciepło i chłód wymagają także obowiązujące przepisy.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania

Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania

W artykule przedstawiono i omówiono wymagania stawiane izolatkom, dotyczące m.in. wentylacji oraz wyposażenia.

W artykule przedstawiono i omówiono wymagania stawiane izolatkom, dotyczące m.in. wentylacji oraz wyposażenia.

dr inż. Katarzyna Ratajczak, prof. dr hab. Edward Szczechowiak Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego

Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego

Najczęściej stosowanym układem wentylacyjnym w przypadku obiektów basenowych jest układ przygotowywania powietrza dla całej hali. Centrala wentylacyjna jest tak dobierana, żeby powietrze nawiewane do hali...

Najczęściej stosowanym układem wentylacyjnym w przypadku obiektów basenowych jest układ przygotowywania powietrza dla całej hali. Centrala wentylacyjna jest tak dobierana, żeby powietrze nawiewane do hali basenowej miało odpowiednią temperaturę, która zrekompensuje straty ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz dostarczy taką zawartość wilgoci, by odebrać zyski powstałe w wyniku parowania wody z niecki basenowej.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.