Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Artykuł sponsorowany

Zielona energia coraz bardziej popularna w Polsce

Redakcja RI    |  1
Zielona energia coraz bardziej popularna w Polsce
Zielona energia coraz bardziej popularna w Polsce
rwe.pl

Dwa lata temu w Polsce funkcjonowało zaledwie kilkadziesiąt mikroinstalacji prosumenckich, co w skali całego kraju było liczbą wręcz mikroskopijną. Dzięki zmianom w obowiązującym prawie i wynikającej z nich możliwości sprzedaży nadwyżek produkowanej energii do ogólnej sieci sytuacja od 2013 roku zmieniła się dość diametralnie: już w roku 2014 pracowało 875 mikroinstalacji, a pod koniec czerwca 2015 liczba ta wzrosła do niemal 2 tysięcy i tendencja wzrostowa zdaje się nie słabnąć.

Najciekawsze jednak jest to, że wbrew przewidywaniom najzagorzalszych przeciwników tego rodzaju rozwiązań rynek energetyczny w Polsce wcale się nie załamał, środowisko naturalne ma się świetnie, a zdecydowana większość wytwarzanej przez prosumentów energii trafia do ogólnej sieci. Biorąc pod uwagę obecną skalę zjawiska nie ma to większego wpływu na ceny energii elektrycznej w kraju, jednak jeśli liczba prosumentów będzie się zwiększać w dotychczasowym tempie, to już za kilka lat wielcy dostawcy energii najprawdopodobniej będą musieli obniżyć ceny dostarczanego prądu.

Z ekologią za pan brat

Na polskim rynku energetycznym znajdują się już jednak sprzedawcy energii, którzy nie tylko biorą pod uwagę najnowsze trendy, ale aktywnie z nich korzystają – dobrym przykładem jest spółka RWE Polska, która posiada w naszym kraju aż 6 parków wiatrowych o łącznej mocy 197 MW. Obecnie powstaje kolejna farma w okolicach Opalenicy, a jedna z już istniejących (Nowy Staw) jest rozbudowywana o dodatkowe turbiny. Po zakończeniu obu tych inwestycji RWE będzie dysponować w Polsce mocą 242 MW, co wystarczy do zasilenia około 250 tysięcy gospodarstw domowych energią elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Inteligentne dachy

W powyższym kontekście łączna moc wspominanych wcześniej mikroinstalacji prosumenckich (wynosząca w czerwcu 2015 roku 15,8 MW) wydaje się być niewielka, jednak trzeba pamiętać, że najczęściej na takie rozwiązanie decydują się osoby pragnące całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Ponadto na chwilę obecną około 90% produkowanej przez prosumentów energii trafia do ogólnej sieci, co przynajmniej w części przypadków wynika z przeszacowania indywidualnego zużycia prądu w danym gospodarstwie domowym, bo potencjalne przychody związane ze sprzedażą nadwyżek energetycznych są niezbyt wysokie.

Zostało już nawet opracowane rozwiązanie, które pozwoli z dużo większą precyzją dopasować parametry instalacji fotowoltaicznej do wymagań energetycznych konkretnego prosumenta: nazywa się ono Google Sunroof (https://www.google.com/get/sunroof) i jego głównym zadaniem będzie obliczanie ilości energii możliwej do wytworzenia przez podłączone do niego panele fotowoltaiczne przy uwzględnieniu lokalnych warunków w rodzaju ukierunkowania budynków, stopnia nasłonecznienia, powierzchni paneli czy nawet cienia rzucanego przez okoliczne zabudowania i drzewa.

Póki co projekt Google Sunroof znajduje się w fazie testów i funkcjonuje jedynie w kilku miastach w USA, ale z czasem ma być dostępny w całych Stanach Zjednoczonych oraz sukcesywnie w innych krajach, w tym również w Europie.

   28.09.2015

Komentarze

(1)
Magda | 02.12.2016, 18:24
I super, Fotowoltaika wśród firm też jest coraz bardziej popularna :)
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl