Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Głęboka termomodernizacja budynków w Polsce

The deep buildings thermomodernization in Poland
archiwum SSO

Budynki poddawane termomodernizacji wymagają zastosowania nowoczesnych systemów grzewczych i wydajnej wentylacji – dobranych do nowych warunków. Szczególne znaczenie będą miały systemy grzewczo­ wentylacyjne zintegrowane w ramach inteligentnego systemu zarządzania budynkiem, w tym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz pompy ciepła – m.in. wykorzystujące ciepło odpadowe z systemu wentylacji, zasilane z lokalnych źródeł energii elektrycznej z mikro- i minikogeneracji na poziomie osiedli i budynków.

Osiągnięcie wysokich standardów efektywności energetycznej budynków wymaga rozwiązania szeregu problemów prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych i technologicznych oraz zastosowania nowych metod projektowania.

Z inżynierskiego punktu widzenia szczególnie istotne są zagadnienia techniczno-technologiczne, uwarunkowane względami ekonomicznymi.

W przypadku nowo projektowanych budynków liczba możliwych rozwiązań prowadzących do powstania budynków o wysokich standardach efektywności energetycznej i uzasadnionych ekonomicznie jest bardzo duża. Inwestor i projektant mogą więc wybrać rozwiązanie ich satysfakcjonujące.

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku budynków istniejących. Tu osiągnięcie standardów domu pasywnego lub zero­energetycznego wymaga rozwiązania wielu problemów technicznych, czasami dużych nakładów finansowych, a wybór technologii remontowych oraz instalacyjnych jest często zdeterminowany przez istniejące już w budynku rozwiązania konstrukcyjne. Dlatego zagadnienia remontów i termomodernizacji (w tym tak zwanej głębokiej termomodernizacji) wymagają szczegółowego omówienia.

W artykule, rozpoczynającym cykl publikacji na temat termomodernizacji budynków, zdefiniowano problemy dotyczące zagadnień technicznych kompleksowej poprawy efektywności w istniejących budynkach (w tym głębokiej termomodernizacji). Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest głęboka termomodernizacja.

Definicja głębokiej termomodernizacji

Według „Strategii modernizacji budownictwa: mapa drogowa 2050” [1] głęboka termomodernizacja to zestaw działań remontowych i modernizacyjnych prowadzących do zmniejszenia zużycia energii w budynkach.

Zakres działań wykonanych w ramach głębokiej termomodernizacji określony jest na poziomie optymalnym z punktu widzenia ekonomicznego. Do określania optymalnego zestawu działań modernizacyjnych wykorzystuje się metodę kosztu optymalnego.

Efektywna technologicznie i ekonomicznie termomodernizacja budynków wymaga całościowego podejścia do kwestii remontów, uwzględniającego charakterystykę zużycia energii w zróżnicowanych budynkach, a także jej wytwarzanie wraz z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

 

 

Zgodnie z szacunkami ekspertów z Building Perfomance Institute Europe (BPIE [1]) całkowite korzyści społeczne netto wynikające z wdrożenia programu kompleksowej termomodernizacji do roku 2045 mogą sięgnąć ok. 700 mld zł. Są to:

  • korzyści ekonomiczne wynikające z oszczędności w zużyciu energii, a także rozwoju aktywności gospodarczej i wzrostu liczby nowych miejsc pracy w sektorach związanych z termomodernizacją;
  • korzyści społeczne wynikające przede wszystkim z ograniczenia zjawisk ubóstwa energetycznego i wykluczenia społecznego;
  • korzyści środowiskowe wynikające z ograniczenia lokalnych zanieczyszczeń powietrza (pyły, benzo(a)piren, NOx) i emisji dwutlenku węgla (CO2) prowadzących do zmian klimatu.

Dowiedz się, co obejmuje termomodernizacja budynku »

Według szacunków specjalistów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) i Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), które przeprowadzono na potrzeby opracowania [1], koszt modernizacji połowy wszystkich domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także budynków niemieszkalnych będzie, w zależności od przyjętego wariantu, wynosił od 270 do 470 mld zł.

Wynikiem tych działań modernizacyjnych będą średnie jednostkowe oszczędności energii pierwotnej sięgające, w zależności od wariantu termomodernizacji, od 60 do 109 kWh/(m2 rok). W przypadku energii końcowej, w zależności od wariantu termomodernizacji, łączne oszczędności powstałe w wyniku realizacji programu sięgną 3,8–6,8 Mtoe/rok.

Przyjęcie zakresu termomodernizacji na poziomie 50% wszystkich budynków jest oszacowaniem eksperckim powstałym na podstawie dotychczas przeprowadzonych termomodernizacji.

Z danych GUS wynika, że około połowa powierzchni budynków mieszkalnych jest ocieplona. Oceny eksperckie mówią o termomodernizacji na poziomie ok. 30% zasobów, głównie budynków wielorodzinnych. Wynika to również z ankiet przeprowadzonych przez KAPE SA.

Przyjmuje się, że podmioty, które już przeprowadziły termomodernizację, nie będą skłonne do nowych inwestycji w tym zakresie.

Problemy wynikające z modernizacji powłok zewnętrznych i konstrukcji budynków

Do kluczowych problemów modernizacji powłok zewnętrznych i konstrukcji budynków należy zaliczyć:

  • zły stan przegród uniemożliwiający zastosowanie optymalnych grubości ocieplenia,
  • wymagania konserwatorów zabytków wobec elewacji i stolarki okiennej,
  • znaczne grubości docieplenia przegród klasycznymi materiałami (styropian, wełna mineralna), co powoduje problemy technologiczne i architektoniczne oraz
  • niepożądane efekty estetyczne.

Przy rozwiązywaniu tych problemów opłacalne stanie się stosowanie nowoczesnych izolacji termicznych, takich jak izolacje transparentne i próżniowe, areożele, izolacje inteligentne oraz dynamiczne.

Niestety wszystkie te technologie są w warunkach polskich drogie, więc ich zastosowanie wymagać będzie w początkowej fazie finansowych mechanizmów wsparcia w ramach państwowych programów wdrażania innowacji w budownictwie.

 

 

Osiągnięcie w wyniku głębokiej termomodernizacji bardzo dobrych parametrów cieplno-wilgotnościowych dla ścian, dachów i podłóg na gruncie wymusi zastosowanie równie nowoczesnych rozwiązań dla okien i powierzchni przezroczystych.

Takim innowacyjnym rozwiązaniem mogą być np. inteligentne okna elektrochromowe (z zastosowaniem PV). Technologia ta umożliwia kontrolowanie ilości światła (ciepła) wpadającego do budynku przez okna poprzez ich przyciemnianie lub rozjaśnianie. W zimie okna te ulegają rozjaśnieniu, zwiększając ilość ciepła doprowadzanego do pomieszczenia i zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na moc cieplną. W lecie z kolei ulegają zaciemnieniu i blokując światło, ograniczają ilość ciepła, a tym samym redukują zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń.

Rozjaśnianie lub zaciemnienie okien odbywa się na skutek reakcji chemicznych uruchomionych niskim napięciem. Zastosowana w oknach cienka warstwa ogniwa fotowoltaicznego wykonanego ze stopu niklowo-magnezowego ma możliwość wielokrotnego przełączania się ze stanu przezroczystego na odblaskowy.

Przeczytaj także: Analiza kosztów w cyklu życia budynków >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   28.09.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl