RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Koszty zastosowania skojarzonych źródeł ciepła do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych

Cost of introducing associated heat sources in residential buildings’ hot water installations

Zdjęcie z okładki folderu pt. "Woda ogrzewana ciepłem sieciowym - Programu kompleksowego wykorzystania ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej" opracowanego przez Elektrociepłownię „KRAKÓW” S.A., MPEC S.A. w Krakowie i Ekoplus Sp. z o.o.
http://www.mpec.krakow.pl

Zdjęcie z okładki folderu pt. "Woda ogrzewana ciepłem sieciowym - Programu kompleksowego wykorzystania ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej" opracowanego przez Elektrociepłownię „KRAKÓW” S.A., MPEC S.A. w Krakowie i Ekoplus Sp. z o.o.


http://www.mpec.krakow.pl

System przygotowywania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym powinien pobierać jak najmniej energii. Ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do podgrzewania wody użytkowej stale rosną, zatem ekonomiczne wydaje się wykorzystanie energii odnawialnej, m.in. ze względu na fakt, że słońce jest niewyczerpalnym i bardzo tanim jej źródłem.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Porównanie systemów podgrzewania c.w.u.

Do obliczeń przyjęto następujące ceny nośników energii (dane z 2011 r.):

    • energia elektryczna: 0,45 zł/kWh,
    • gaz ziemny podgrupy E: 2,40 zł/m3,
    • gaz ciekły propan: 2,50 zł/dm3,
    • olej opałowy lekki: 3,40 zł/dm3,
    • węgiel: 800 zł/t.

Ceny tych nośników różnią się u poszczególnych dostawców, a ich wartości przyjęto do analizy kosztowej jako przykładowe dla hipotetycznego odbiorcy w kraju.

Analizie poddano budynek wielorodzinny dwuklatkowy, czterokondygnacyjny, zamieszkały przez 100 osób.

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla rozpatrywanego budynku wynosi:

Gcw = 100 osób·60 dm3 + 15% (straty na cyrkulację) = 6900 dm3/d

Zapotrzebowanie na energię cieplną do podgrzania c.w.u. wynosi:

Qcw = 4,18·1000·6,9·(55 – 10) = 1 297 890 kJ/d = 360,5 kWh

Źródłem ciepła wykorzystującym energię odnawialną, działającym w trybie całorocznym, może być w tym wypadku pompa ciepła typu solanka/woda z wymiennikiem gruntowym.

Zastosowanie pompy ciepła typu powietrze/woda daje pewne ograniczenia w jej stosowaniu jako monowalentnego źródła ciepła.

Spadek temperatury zewnętrznej obniża sprawność energetyczną tego urządzenia. Dlatego pompa ta powinna pracować w skojarzeniu z dodatkowym źródłem ciepła, np. z oporową grzałką elektryczną lub kotłem na paliwa stałe, olej albo gaz.

Nie stosuje się skojarzenia typu: pompa ciepła powietrze/woda i kolektory słoneczne, ponieważ źródła te nie uzupełniają się w okresach ujemnej temperatury powietrza zewnętrznego.

Zimą oraz w okresach przejściowych sprawność energetyczna kolektorów słonecznych drastycznie maleje.

Ze względu na niskie nakłady energetyczne eksploatacji systemu kolektorów słonecznych korzystniejsze jest ich skojarzenie z pompą ciepła typu solanka/woda. Jest to dobrze uzupełniający się system grzewczy.

Latem można maksymalnie wykorzystać możliwości grzewcze systemu solarnego z chwilowym uzupełnianiem potrzeb cieplnych przez pompę ciepła. Nadwyżka ciepła z układu solarnego może służyć do regeneracji dolnego źródła ciepła.

Zimą całą energię cieplną może pokryć wysokosprawny energetycznie układ pompy ciepła.

Instalacja kolektorów słonecznych może wydajnie pracować także w układach z kotłami na paliwo stałe, olej opałowy, gaz ziemny lub propan.

W tab. 1 i na rys. 1 podano wyniki obliczeniowe dla różnych źródeł ciepła, ze szczegółowym określeniem kosztów wytworzenia ciepła do podgrzania wody użytkowej.

Zestawienie kosztów wytworzenia ciepła

Tabela 1. Zestawienie kosztów wytworzenia ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej


 

Zestawienie kosztów wytworzenia ciepła

Rys. 1. Wykres obrazujący zestawienie kosztów wytworzenia ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej


 

Zestawiono również skojarzone źródła ciepła w przykładowych konfiguracjach. W każdej z nich uwzględniono współpracę z kolektorami słonecznymi oraz z pompą ciepła typu powietrze/woda.

Pompę ciepła typu solanka/woda skojarzono wyłącznie z kolektorami słonecznymi, gdyż urządzenie to w pozostałych przypadkach funkcjonujące samodzielnie wykazuje najwyższą sprawność energetyczną.

W przedstawionej analizie przyjęto zasady mające istotny wpływ na wyniki obliczeń:

    • kolektory słoneczne pokrywają ciepło w ilości 50% zapotrzebowania dobowego i 35% zapotrzebowanie rocznego [1],
    • w skojarzeniu innych źródeł ciepła z kolektorami słonecznymi źródła te uzupełniają 50-proc. pokrycie ciepła kolektorów słonecznych [1],
    • czas pracy pompy ciepła typu powietrze/woda to kwiecień–październik,
    • uwzględniono zmienną w czasie sprawność urządzenia.

Wyniki analizy kosztów wytworzenia ciepła

Wyniki obliczeń analizy kosztów zestawiono w tab. 1.

Najdroższym sposobem podgrzania ciepłej wody użytkowej jest zastosowanie podgrzewacza z grzałką oporową.

Drugi pod względem wysokości kosztów jest system grzewczy z kotłownią opalaną gazem ciekłym (propan).

Najniższe koszty generują kolektory słoneczne i pompa ciepła powietrze/woda, ale systemy te, funkcjonując bez wsparcia innego źródła ciepła, nie są w stanie w okresie występowania niskich temperatur zewnętrznych zapewnić wymaganej ilości ciepłej wody.

Najkorzystniej pod kątem kosztów uzyskania ciepłej wody przedstawia się układ, w skład którego wchodzą pompa ciepła typu solanka/woda oraz kolektory słoneczne – 8741 zł/rok.

Kolejny jest system wykorzystujący układ: kocioł na ekogroszek i pompa ciepła powietrze/woda – 11 210 zł/rok.

Korzystnie kosztowo przedstawia się również współpraca pompy ciepła typu powietrze/woda z kotłem zasilanym olejem opałowym lub gazem ziemnym podgrupy E w odniesieniu do kotłowni bez pomp ciepła.

Koszty inwestycyjne

Do analizy kosztowej przyjęto założenia prostego czasu zwrotu inwestycji w odniesieniu do źródła ciepła najkorzystniejszego pod względem kosztów jego wytworzenia. W kosztach eksploatacji pominięto te wszystkie urządzenia i czynności, które występują w każdym układzie systemu podgrzewania ciepłej wody. Wyceniając koszty inwestycyjne, przyjęto zakup urządzeń o średnim standardzie, dostępnych na rynku polskim:

    • koszt zakupu kotła z palnikiem gazowym: kocioł 85 kW, palnik na gaz ziemny lub płynny, dwustopniowy, tablica sterująca, pojemnościowy podgrzewacz wody o poj. 1000 dm3 i osprzęt – razem 45 tys. zł;
    • koszt zakupu kotła z palnikiem na olej opałowy: kocioł 85 kW, palnik na olej opałowy, tablica sterująca, pojemnościowy podgrzewacz wody o poj. 1000 dm3, osprzęt, zbiorniki na olej opałowy wraz z osprzętem – razem 55 tys. zł;
    • koszt zakupu kotła na ekogroszek: kocioł węglowy o mocy 85 kW z zasobnikiem, pojemnościowy podgrzewacz wody o poj. 1000 dm3 i osprzęt – razem 30 tys. zł;
    • koszt zakupu elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody: 15 tys. zł;
    • koszt zakupu pompy ciepła typu powietrze/woda: dwie pompy o mocy grzewczej 19,6 kW każda, regulator naścienny, podgrzewacz pojemnościowy dwuwężownicowy 1000 dm3 – razem 130 tys. zł;
    • koszt zakupu pompy ciepła typu solanka/woda: pompa ciepła o mocy 44,1 kW, regulator naścienny, podgrzewacz pojemnościowy 1000 dm3, odwierty pionowe 650 mb. (100 zł/mb.), rozdzielacz hydrauliczny, okablowanie i osprzęt – razem 165 tys. zł;
    • koszt zakupu systemu solarnego: 30 szt. kolektorów słonecznych, cztery podgrzewacze pojemnościowe po 1000 dm3 – razem 140 tys. zł.

Wyniki porównań zestawiono na rys. 2 i rys. 3.

Czas zwrotu dla pompy ciepła

Rys. 2. Prosty czas zwrotu dla pompy ciepła solanka/woda w odniesieniu do alternatywnych źródeł ciepła


 

Prosty czas zwrotu poniesionych kosztów inwestycji

Rys. 3. Prosty czas zwrotu poniesionych kosztów inwestycji


 

Analiza kosztów inwestycyjnych

Na podstawie analizy stwierdzono, że poniesione nakłady inwestycyjne na zakup pompy ciepła typu solanka/woda zwrócą się po następującym okresie eksploatacji:

  • 6 lat w odniesieniu do kotła gazowego z palnikiem na gaz podgrupy E,

  • 4 lata w odniesieniu do kotła gazowego z palnikiem na gaz płynny propan,

  • 5 lat w odniesieniu do kotła gazowego z palnikiem na olej opałowy,

  • 4 lata w odniesieniu do pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego,

  • 24 lata w odniesieniu do kotła na ekogroszek.

Dostępne w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środki na dofinansowanie inwestycji w instalacje wykorzystujące OZE sprawiają, że warto rozważyć instalację z pompą ciepła. W przypadku 40-proc. dofinansowania koszty inwestycyjne zwrócą się po następujących okresach:

  • 3 lata w przypadku kotła gazowego z palnikiem na gaz podgrupy E,

  • 2 lata w przypadku kotła gazowego z palnikiem na gaz płynny propan,

  • 2 lata w przypadku kotła gazowego z palnikiem na olej opałowy,

  • 2 lata w przypadku pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego,

  • 13 lat w odniesieniu do kotła na ekogroszek.

W przypadku 70-proc. dofinansowania prosty czas zwrotu kosztów inwestycyjnych wynosi rok, z wyjątkiem kotła na ekogroszek – 4 lata. Skojarzenie źródeł ciepła w układzie kocioł gazowy, olejowy lub węglowy z kolektorami słonecznymi jest alternatywnym sposobem uzyskania oszczędności energetycznych, eliminującym w znacznym stopniu w sezonie letnim emisję zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.

Z analizy wynika, że w przypadku 70-proc. dofinansowania prosty czas zwrotu kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem kolektorów słonecznych do istniejącego źródła ciepła zwróci się po okresie:

  • 6 lat w odniesieniu do kotła gazowego z palnikiem na gaz podgrupy E,

  • 4 lat w odniesieniu do kotła gazowego z palnikiem na gaz płynny propan,

  • 5 lat w odniesieniu do kotła gazowego z palnikiem na olej opałowy,

  • 4 lat w odniesieniu do pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego,

  • 10 lat w odniesieniu do kotła na ekogroszek.

Natomiast przy 40-proc. dofinansowaniu prosty czas zwrotu kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem pompy ciepła typu powietrze/woda do istniejącego źródła ciepła wyniesie:

  • 5 lat w przypadku kotła gazowego z palnikiem na gaz podgrupy E,

  • 4 lata w przypadku kotła gazowego z palnikiem na gaz płynny propan,

  • 5 lat w przypadku kotła gazowego z palnikiem na olej opałowy,

  • 3 lata w przypadku pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego,

  • 11 lat w przypadku kotła na ekogroszek.

Podsumowanie

Na zmniejszenie kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej wpłynąć może inwestycja w dodatkowe źródło ciepła wykorzystujące energię odnawialną. Do takich źródeł ciepła jak kotłownia gazowa, olejowa lub węglowa można zastosować pompę ciepła typu powietrze/woda lub kolektory słoneczne.

Zarówno kolektory słoneczne, jak i pompa ciepła powietrze/woda nie są w stanie w naszej szerokości geograficznej zapewnić w 100% podgrzanie ciepłej wody w ciągu całego roku. W sprzyjających warunkach temperaturowych (od kwietnia do października) pompa ciepła typu powietrze/woda może w 100% zapewnić podgrzanie ciepłej wody, dobierając system kolektorów słonecznych w szczytowych warunkach temperaturowych (od kwietnia do września) uwzględnia się co najwyżej 50–60% pokrycia ciepła [1], a pozostałą energię cieplną trzeba uzyskać z drugiego źródła ciepła.

Z uwagi na wciąż stosunkowo wysokie koszty urządzeń wykorzystujących OZE zachętą dla inwestorów, zarówno w nowych inwestycjach, jak i przy modernizacji istniejących kotłowni, są środki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie działań proekologicznych zwiększa zainteresowanie nowymi technologiami wykorzystującymi OZE i skraca czas zwrotu inwestycji.

Analizy kosztów wskazują, że przy odpowiedniej dotacji do instalacji z OZE wygrywają wszyscy – inwestor, jego sąsiedzi (mający czystsze powietrze) i region oraz kraj dzięki poprawie jakości środowiska i redukcji zużywanej energii. Efekty te mogą się okazać jeszcze bardziej atrakcyjne po uwzględnieniu w analizie instalacji centralnego ogrzewania.

Literatura

  1.  Wnioski z analizy wyników doboru systemu kolektorów słonecznych przeprowadzonego w programie doboru instalacji ESOP 4,0 Release 4, Viessmann.
  2.  Materiały producentów urządzeń grzewczych.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.