Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Nadchodzi prymat energii

Rozmowa z dr. inż. Piotrem Bartkiewiczem – partnerem firmy Go4Energy
dr inż. Piotr Bartkiewicz, partner firmy Go4Energy
dr inż. Piotr Bartkiewicz, partner firmy Go4Energy
firma Go4Energy

Dr. inż. Piotr Bartkiewicz – partner firmy Go4Energy w rozmowie z Waldemarem Jońcem, red. nacz. miesięcznika Rynek Instalacyjny i portalu www.rynekinstalacyjny.pl dzieli się uwagami dotyczącymi rynku energii cieplnej. Poznajemy m.in. czym jest usługa commissioningu, na czym ona polega i jakie daje efekty.

Zużycie mediów i energii odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu budynkami. Czy potrzebne są do tego nowe procedury i narzędzia?

Kiedy powstaje nowy budynek, inwestor określa jego cechy użytkowe, funkcjonalne, które chce uzyskać (ang. performance). Określa też standard, w jakim budynek ma być wykonany. Jeśli jest to inwestor doświadczony, potrafi określić także szczegółowe cechy techniczne. Jednak wielu podaje tylko ogólne oczekiwania – np. żeby budynek był komfortowy. A co to właściwie oznacza?

Zadaniem konsultantów jest przełożenie tych ogólnych oczekiwań na konkrety inżynierskie, tak aby komfort został zapewniony (jakość powietrza wewnętrznego, temperatura itd.), ale przy racjonalnych, możliwych do poniesienia przez inwestora kosztach, czyli przy racjonalizacji zużycia energii.

Regulacje – w tym dyrektywy UE – dają prymat charakterystyce i efektywności energetycznej. Branża miała kilka lat na przyswojenie tych wymagań i stosuje się do nich – projektuje budynki energooszczędne i tworzy dla nich świadectwa energetyczne.

Przychodzi jednak moment weryfikacji deklarowanego poziomu komfortu i zużycia energii. Nawet jeśli inwestor wyraźnie określił swoje oczekiwania, projektant je prawidłowo zrozumiał i wdrożył, a wykonawca zgodnie z projektem zrealizował, powstaje obiekt, który dopiero zaczyna żyć.

Wiemy, ile teoretycznie (zgodnie z projektem) powinien zużywać energii. Jednak jak to często bywa – mamy dobre założenia, ale w procesie realizacji podlegają one zmianom – „optymalizacji kosztowej”. I kiedy użytkownik wchodzi do obiektu i zaczyna go eksploatować, wyniki odbiegają od założonych.

Nowoczesne budynki to złożone systemy, których pracę trzeba w praktyce zoptymalizować. Zajmuje to przynajmniej jeden pełny sezon letni i zimowy, czyli co najmniej rok.

Systemy te należy wyregulować, jednak wielu inwestorów nie dostrzega tej konieczności – są przeświadczeni, że skoro ponieśli duże koszty zakupu dobrych systemów, to nie ma potrzeby płacić przez rok za ich precyzyjnie dostrojenie. Dotyczy to szczególnie inwestycji, które po zakończeniu szybko zmieniają właścicieli. Funkcjonuje wprawdzie due diligence, które wychwyci błędy, ale nie zawsze zoptymalizuje całość.

Energia to obecnie jeden z głównych kosztów eksploatacji...

Dlatego na rynek weszła usługa commissioning, która w Polsce przez lata utożsamiana była z odbiorami. Jest to jednak szersza idea, zgodnie z którą działania podejmuje się już na etapie tworzenia wizji i oczekiwań inwestora, a kończy w drugim roku eksploatacji budynku. Pozwala sprawdzić, czy na którymś etapie procesu inwestycyjnego nie zostały popełnione błędy i czy spełnione zostały oczekiwania inwestora, nie zawsze świadomego późniejszej wysokości kosztów eksploatacyjnych.

Rolą commissioningu jest praca z inwestorem i przekazanie mu informacji, jak jego oczekiwania wobec komfortu i wymagań energetycznych przekładają się na koszty eksploatacyjne. Już na etapie wstępnej koncepcji powinniśmy znać koszty eksploatacyjne poszczególnych rozwiązań dotyczących komfortu, mediów i energii. Włączamy w to także Facility Management i wskazujemy, jak dane rozwiązanie będzie wpływać na późniejsze koszty, np.: jeśli zrobimy fasadę z danego materiału, będzie ona wymagać czyszczenia, a koszt pracy na wysokości w takim budynku wyniesie X, natomiast koszt utrzymania posadzki z kamienia wyniesie Y.

Jako konsultanci tego procesu (ang. Commissioning Authority) wychodzimy z założenia, że commissioning powinien obejmować nie tylko media, energię i komfort, ale też pozostałe koszty eksploatacji budynku. Zajmujący się tym zespół nie musi być obecny na każdym spotkaniu koordynacyjnym na etapie projektu – wystarczy, że na podstawie dokumentacji pilotuje, jak przyjęte rozwiązania wpływają na obiekt, czy istnieje możliwość regulacji itd.

Nie jest też tak, że na etapie budowy nie są możliwe żadne zmiany, jednak zadaniem specjalisty od commissioningu jest przekazanie inwestorowi informacji typu: „oszczędność związana z niezamontowaniem tych zaworów może spowodować, że instalacji w przyszłości nie będzie można wyregulować strefowo i będzie ona pracowała na wyższych parametrach, a to z kolei może kosztować tyle”. Można tu użyć różnych narzędzi i metod – np. analizy kosztów w całym okresie eksploatacji (LCC).

Są inwestorzy, którzy powiedzą „za rok i tak sprzedam”, i to jest ich decyzja, ale ważne, żeby została podjęta ze świadomością skutków.
Po zrealizowaniu inwestycji przychodzi czas na jej odbiór.

Żeby commissioning się udał, angażujemy wiele stron:

  • inwestora – żeby wiedział i widział, co otrzymuje,
  • projektanta – który potwierdza, że realizacja jest zgodna z projektem, a zaproponowane zmiany były optymalne,
  • wykonawcę – bo najlepiej wie, co i jak zostało zrobione.

Zachęcamy również inwestora, żeby przed zakończeniem inwestycji wybrał zarządcę – aby firma ta mogła poznać budynek i była obecna przy odbiorach. Dodajemy do tego szkolenia z obsługi systemów – co należy serwisować, jak regulować itd. Zarządca uczy się budynku także od wykonawcy i dowiaduje się, dlaczego coś zostało tak, a nie inaczej zrobione, dzięki czemu nie postrzega już tego jako błąd, tylko wynik kompromisu.

Następnie testujemy budynek podczas odbiorów i próbujemy określić wspomniany performance – czyli jak współdziałają ze sobą systemy, a nie tylko z czego się składają.

Warto przeczytać: Liczniki energii – podstawowy element systemów do monitorowania i zarządzania energią elektryczną >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   28.09.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl