RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nadchodzi prymat energii

dr inż. Piotr Bartkiewicz, partner firmy Go4Energy
firma Go4Energy
 

dr inż. Piotr Bartkiewicz, partner firmy Go4Energy


firma Go4Energy


 

Dr. inż. Piotr Bartkiewicz – partner firmy Go4Energy w rozmowie z Waldemarem Jońcem, red. nacz. miesięcznika Rynek Instalacyjny i portalu www.rynekinstalacyjny.pl dzieli się uwagami dotyczącymi rynku energii cieplnej. Poznajemy m.in. czym jest usługa commissioningu, na czym ona polega i jakie daje efekty.

Zobacz także

prof. dr inż. Paweł Wargocki Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Paweł Lachman, Waldemar Joniec Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Rynek pomp ciepła i jego perspektywy Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej...

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej pomp ciepła niż kotłów gazowych – mówi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynku Instalacyjnego.

Waldemar Joniec news Rodzinne firmy są nie tylko solidne, ale i innowacyjne

Rodzinne firmy są nie tylko solidne, ale i innowacyjne Rodzinne firmy są nie tylko solidne, ale i innowacyjne

Dla mnie zawsze kluczowe jest, żeby użytkownik nie musiał się niepokoić o żywotność i niezawodność swojego urządzenia. Dlatego priorytetem jest dla nas jakość urządzeń, a nie ich cena – mówi Sebastian...

Dla mnie zawsze kluczowe jest, żeby użytkownik nie musiał się niepokoić o żywotność i niezawodność swojego urządzenia. Dlatego priorytetem jest dla nas jakość urządzeń, a nie ich cena – mówi Sebastian Koczara, dyrektor zarządzający marki Pedrollo, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynku Instalacyjnego.

Zużycie mediów i energii odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu budynkami. Czy potrzebne są do tego nowe procedury i narzędzia?

Kiedy powstaje nowy budynek, inwestor określa jego cechy użytkowe, funkcjonalne, które chce uzyskać (ang. performance). Określa też standard, w jakim budynek ma być wykonany. Jeśli jest to inwestor doświadczony, potrafi określić także szczegółowe cechy techniczne. Jednak wielu podaje tylko ogólne oczekiwania – np. żeby budynek był komfortowy. A co to właściwie oznacza?

Zadaniem konsultantów jest przełożenie tych ogólnych oczekiwań na konkrety inżynierskie, tak aby komfort został zapewniony (jakość powietrza wewnętrznego, temperatura itd.), ale przy racjonalnych, możliwych do poniesienia przez inwestora kosztach, czyli przy racjonalizacji zużycia energii.

Regulacje – w tym dyrektywy UE – dają prymat charakterystyce i efektywności energetycznej. Branża miała kilka lat na przyswojenie tych wymagań i stosuje się do nich – projektuje budynki energooszczędne i tworzy dla nich świadectwa energetyczne.

Przychodzi jednak moment weryfikacji deklarowanego poziomu komfortu i zużycia energii. Nawet jeśli inwestor wyraźnie określił swoje oczekiwania, projektant je prawidłowo zrozumiał i wdrożył, a wykonawca zgodnie z projektem zrealizował, powstaje obiekt, który dopiero zaczyna żyć.

Wiemy, ile teoretycznie (zgodnie z projektem) powinien zużywać energii. Jednak jak to często bywa – mamy dobre założenia, ale w procesie realizacji podlegają one zmianom – „optymalizacji kosztowej”. I kiedy użytkownik wchodzi do obiektu i zaczyna go eksploatować, wyniki odbiegają od założonych.

Nowoczesne budynki to złożone systemy, których pracę trzeba w praktyce zoptymalizować. Zajmuje to przynajmniej jeden pełny sezon letni i zimowy, czyli co najmniej rok.

Systemy te należy wyregulować, jednak wielu inwestorów nie dostrzega tej konieczności – są przeświadczeni, że skoro ponieśli duże koszty zakupu dobrych systemów, to nie ma potrzeby płacić przez rok za ich precyzyjnie dostrojenie. Dotyczy to szczególnie inwestycji, które po zakończeniu szybko zmieniają właścicieli. Funkcjonuje wprawdzie due diligence, które wychwyci błędy, ale nie zawsze zoptymalizuje całość.

Energia to obecnie jeden z głównych kosztów eksploatacji...

Dlatego na rynek weszła usługa commissioning, która w Polsce przez lata utożsamiana była z odbiorami. Jest to jednak szersza idea, zgodnie z którą działania podejmuje się już na etapie tworzenia wizji i oczekiwań inwestora, a kończy w drugim roku eksploatacji budynku. Pozwala sprawdzić, czy na którymś etapie procesu inwestycyjnego nie zostały popełnione błędy i czy spełnione zostały oczekiwania inwestora, nie zawsze świadomego późniejszej wysokości kosztów eksploatacyjnych.

Rolą commissioningu jest praca z inwestorem i przekazanie mu informacji, jak jego oczekiwania wobec komfortu i wymagań energetycznych przekładają się na koszty eksploatacyjne. Już na etapie wstępnej koncepcji powinniśmy znać koszty eksploatacyjne poszczególnych rozwiązań dotyczących komfortu, mediów i energii. Włączamy w to także Facility Management i wskazujemy, jak dane rozwiązanie będzie wpływać na późniejsze koszty, np.: jeśli zrobimy fasadę z danego materiału, będzie ona wymagać czyszczenia, a koszt pracy na wysokości w takim budynku wyniesie X, natomiast koszt utrzymania posadzki z kamienia wyniesie Y.

Jako konsultanci tego procesu (ang. Commissioning Authority) wychodzimy z założenia, że commissioning powinien obejmować nie tylko media, energię i komfort, ale też pozostałe koszty eksploatacji budynku. Zajmujący się tym zespół nie musi być obecny na każdym spotkaniu koordynacyjnym na etapie projektu – wystarczy, że na podstawie dokumentacji pilotuje, jak przyjęte rozwiązania wpływają na obiekt, czy istnieje możliwość regulacji itd.

Nie jest też tak, że na etapie budowy nie są możliwe żadne zmiany, jednak zadaniem specjalisty od commissioningu jest przekazanie inwestorowi informacji typu: „oszczędność związana z niezamontowaniem tych zaworów może spowodować, że instalacji w przyszłości nie będzie można wyregulować strefowo i będzie ona pracowała na wyższych parametrach, a to z kolei może kosztować tyle”. Można tu użyć różnych narzędzi i metod – np. analizy kosztów w całym okresie eksploatacji (LCC).

Są inwestorzy, którzy powiedzą „za rok i tak sprzedam”, i to jest ich decyzja, ale ważne, żeby została podjęta ze świadomością skutków.
Po zrealizowaniu inwestycji przychodzi czas na jej odbiór.

Żeby commissioning się udał, angażujemy wiele stron:

  • inwestora – żeby wiedział i widział, co otrzymuje,

  • projektanta – który potwierdza, że realizacja jest zgodna z projektem, a zaproponowane zmiany były optymalne,

  • wykonawcę – bo najlepiej wie, co i jak zostało zrobione.

Zachęcamy również inwestora, żeby przed zakończeniem inwestycji wybrał zarządcę – aby firma ta mogła poznać budynek i była obecna przy odbiorach. Dodajemy do tego szkolenia z obsługi systemów – co należy serwisować, jak regulować itd. Zarządca uczy się budynku także od wykonawcy i dowiaduje się, dlaczego coś zostało tak, a nie inaczej zrobione, dzięki czemu nie postrzega już tego jako błąd, tylko wynik kompromisu.

Następnie testujemy budynek podczas odbiorów i próbujemy określić wspomniany performance – czyli jak współdziałają ze sobą systemy, a nie tylko z czego się składają.

Ostatnim etapem jest sprawdzenie systemu zarządzania budynkiem (BMS, BEMS) – czy rzeczywiście działa tak, jak powinien, czy ma możliwość sterowania i jak wpływa na cały układ. Etap ten trwa zwykle przez pierwszy rok eksploatacji. Przebiega w warunkach rzeczywistych – gdy  zachowanie użytkowników wpływa na obiekt i zmieniają się jednocześnie warunki zewnętrzne. Na tej podstawie wyciągamy wnioski – może opłaci się coś zmienić, a może wystarczy tylko system wyregulować. Praca w trójkącie inwestor (właściciel) – zespół ds. commissioningu – zarządca (dział techniczny) daje wymierne efekty i umożliwia optymalizację podejmowanych decyzji.

Dotyczy to nowych budynków, a co z już istniejącymi?

W ich wypadku konieczna jest wiedza, czy instalacje i urządzenia warto nadal użytkować, czy też są one wyeksploatowane. Należy sprawdzić parametry techniczne, efektywność energetyczną systemu i koszty energetyczne. Przychodzi moment, że trzeba powiedzieć stop, ale nie można tego robić pochopnie. Przejście ze starych budynków na nowe wymaga przemyślanego procesu – dobrego projektu i starannego wykonawstwa.

Nie można ot tak wyrzucić urządzeń i instalacji i włożyć nowych. Trzeba przewidzieć, jak wpłyną na obiekt, jak się on zmieni.

Dobrym przykładem są hotele – przychodzi moment, że aby utrzymać standard, muszą się one dopasować do nowych oczekiwań wobec komfortu, ale muszą to być też działania uwzględniające kwestie energetyczne i koszty eksploatacji w realiach rynkowych i konkurencyjnych.

Kiedy commissioning daje najszybsze efekty?

Na pewno w przypadku budynków przemysłowych – tam, gdzie działanie instalacji ma bezpośredni wpływ na produkt, czyli przychody. Oczekiwane parametry muszą zostać dotrzymane, bo w grę wchodzą duże straty finansowe, przemysł jest zatem dobrym przykładem świadomego klienta.

Kolejny segment to budynki komercyjne – z dużym potencjałem, ale niekoniecznie świadomym jego wagi inwestorem czy właścicielem.

Następny: budynki, których budowa i modernizacja finansowana była ze środków publicznych, w tym unijnych.

Inwestorom publicznym staramy się przekazać następujące przesłanie: dostałeś środki na budowę, ale pamiętaj, że to ty będziesz płacił za eksploatację, wykorzystaj je zatem racjonalnie.

Budownictwo mieszkaniowe jest bardzo zróżnicowane – są zarówno inteligentne i energooszczędne domy jednorodzinne, w których nic nie trzeba poprawiać, jak i budynki wzniesione w niższych standardach, gdzie możliwości poprawy są znaczące, ale wymagają poniesienia dodatkowych, trudnych do zaakceptowania kosztów. Z kolei w przypadku nieruchomości wspólnot mieszkaniowych możliwości bywają znaczne, ale problemem może być złożony proces podejmowania decyzji.

Jakich narzędzi używa się w zaawansowanych procesach inwestycyjnych i modernizacyjnych? Czy istniejące budynki można już skutecznie modelować?

Rynek programów i narzędzi, w tym do modelowania budynków, jest ogromny. Jednak problemem jest zakres, skala i oczywiście dane wejściowe. W warunkach akademickich i w małej skali wszystko wygląda znakomicie, ale rzeczywistość bywa bardziej złożona.

W praktycznej pracy z programami do modelowania problemem jest nadal płynne przenoszenie danych. Są to narzędzia pomocne, ale jednak tylko narzędzia – ważny jest proces pozyskiwania danych, ich przetwarzania i wnioskowania.

Narzędzia wspomagają procesy inwestycyjne, porządkują je i, co ważne, wspomagają odbiory i eksploatację. W Polsce obecnie przyglądamy się, jak sprawdzą się w praktyce.

Czekamy na efekty ich zastosowania w konkretnych obiektach.

W warunkach rynkowych w przypadku istniejących budynków powstaje pytanie – ile kosztuje proces pozyskiwania, wprowadzania i przetwarzania danych i jaki będzie miał wpływ na efekt końcowy? Nierzadko okazuje się, że tańsze, szybsze i skuteczniejsze są prostsze, choć mniej dokładne narzędzia. Bardziej liczy się tu wiedza praktyczna – jak analizować i interpretować dane.

To samo dotyczy odbiorów w procesie inwestycyjnym – najważniejsze jest know-how.

Ile można zaoszczędzić z pomocą commissioningu?

W przypadku nowych budynków trudno powiedzieć, ile zaoszczędziliśmy, bo brakuje poziomu odniesienia.

A czy ktoś przyzna się, ile traci? Bazą referencyjną mogłyby być właśnie modele budynków, tylko że zakładają one, że wszystko działa idealnie i dokładnie tak, jak założyliśmy.

Efekt commissioningu widać dopiero po jego zastosowaniu, a wcześniej można oszacować potencjał. Są budynki, w przypadku których na pierwszy rzut oka widać, jak wiele można zrobić – 20–30% kosztów energii można zredukować prostymi działaniami.

W dobrze zaprojektowanych i prowadzonych budynkach komercyjnych potencjał oszczędności tkwi z reguły w sterowaniu systemami i daje 10–20%. Zdarza się bowiem często, że inwestor czy zarządca podchodzi do problemu następująco: - Mam dobre urządzenia i BMS – to wystarczy.

Kiedy nie było konkurencji na rynku obiektów komercyjnych, takie oszczędności nie stanowiły czynnika wymuszającego działania, a kosztami nierzadko obarczano bezpośrednio najemców. Dziś są to środki, które wpływają na ogólny wynik finansowy firm. Z drugiej strony zdarzają się obiekty, w których uzyskanie owych oszczędności mogłoby wprowadzić dodatkowe ryzyko (np. niedotrzymania parametrów), którego nie zaakceptują klienci.

Jakie prognozy na przyszłość ma ta branża?

Rynek, inwestorzy przypatrują się tego typu usługom. Najodważniejsi są operatorzy sieci budynków – mogą spośród dziesiątek czy setek obiektów przeznaczyć jeden na przetestowanie pewnych rozwiązań czy usług. A jeśli wynik ich usatysfakcjonuje, rusza fala zmian, zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas modernizacji obiektów. Za nimi idą następni – upowszechnia się wiedza, świadomość znaczenia poprawnej, energooszczędnej eksploatacji obiektów.

Działania te są wspomagane przez wymagania dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej budynków i urządzeń. Etap dominującej roli ceny inwestycji powoli mija, coraz większego znaczenia nabierają także koszty eksploatacji. Budynki zmierzają w kierunku zeroenergetyczności, tym samym w procesie inwestycji odpowiedzialność za zużycie energii przenosi się coraz mocniej z architektów na projektantów instalacji, w tym HVAC.

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news SkillsPoland 2021 – zawody w konkurencji budownictwo cyfrowe/BIM

SkillsPoland 2021 – zawody w konkurencji budownictwo cyfrowe/BIM SkillsPoland 2021 – zawody w konkurencji budownictwo cyfrowe/BIM

W dniach 27-29 października 2021 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej po raz pierwszy odbędą się Krajowe Eliminacje SkillsPoland 2021 do międzynarodowego konkursu WorldSkills, który...

W dniach 27-29 października 2021 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej po raz pierwszy odbędą się Krajowe Eliminacje SkillsPoland 2021 do międzynarodowego konkursu WorldSkills, który zaplanowany jest na 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Mapa drogowa BIM?

Mapa drogowa BIM? Mapa drogowa BIM?

Od wielu lat obserwuję mozolne przedzieranie się metodologii BIM przez przeszkody i opory naszej branży budowlanej. Nieraz odnoszę wrażenie, że oczekuje się, iż przyczepa wyprzedzi ciągnik. W lecie 2020...

Od wielu lat obserwuję mozolne przedzieranie się metodologii BIM przez przeszkody i opory naszej branży budowlanej. Nieraz odnoszę wrażenie, że oczekuje się, iż przyczepa wyprzedzi ciągnik. W lecie 2020 roku pojawiły się w przestrzeni publicznej dwa opracowania sygnowane przez Ministerstwo Rozwoju, wykonane z dużą starannością przez PwC Advisory. Są to dokumenty bardzo obszerne i prezentujące aktualną wiedzę na temat BIM z anglosaskiego punktu widzenia.

Redakcja RI news Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit

Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit

Projektowanie systemów instalacyjnych to zadanie wymagające dużych nakładów pracy, olbrzymiej wiedzy i dokładności, a także perfekcyjnej znajomości dostępnych na rynku produktów. Aby ułatwić i usprawnić...

Projektowanie systemów instalacyjnych to zadanie wymagające dużych nakładów pracy, olbrzymiej wiedzy i dokładności, a także perfekcyjnej znajomości dostępnych na rynku produktów. Aby ułatwić i usprawnić pracę specjalistów, firma Armacell stworzyła specjalną nakładkę dla Autodesk Revit®, która do projektowanego systemu automatycznie dodaje izolację o parametrach, skonfigurowanych tak, aby spełniać wymagania konkretnego systemu.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski news Strategia dla BIM

Strategia dla BIM Strategia dla BIM

Zagadnieniem projektowania parametrycznego „zaraziłem się”, pracując w Niemczech. W koncernie budowlanym, w którym prowadziłem zespół instalacyjny, często zastanawialiśmy się nad możliwościami usprawnienia...

Zagadnieniem projektowania parametrycznego „zaraziłem się”, pracując w Niemczech. W koncernie budowlanym, w którym prowadziłem zespół instalacyjny, często zastanawialiśmy się nad możliwościami usprawnienia całego procesu inwestycyjnego za pomocą dostępnych systemów informatycznych.

Redakcja RI news Wdrażanie BIM

Wdrażanie BIM Wdrażanie BIM

Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii wdrażania BIM, miejsca i roli Izby w tym procesie oraz sposobów jego realizacji. Głównym celem strategii...

Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii wdrażania BIM, miejsca i roli Izby w tym procesie oraz sposobów jego realizacji. Głównym celem strategii Izby jest reprezentowanie członków w procesie wdrażania BIM w Polsce. Ma to pozwolić Izbie na realny wpływ na ten proces. Pozostałe cele strategii i wynikające z niej działania PIIB to: popularyzacja i podnoszenie poziomu kompetencji w zakresie BIM; uświadamianie, że BIM nie jest narzędziem przydatnym...

Redakcja RI news Konferencja BIMaction

Konferencja BIMaction Konferencja BIMaction

W dniach 9-10 maja odbędzie się po raz drugi konferencja BIMaction organizowana przez studentów i pracowników Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie będzie okazją...

W dniach 9-10 maja odbędzie się po raz drugi konferencja BIMaction organizowana przez studentów i pracowników Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie będzie okazją do poznania doświadczeń osób zajmujących się danymi zagadnieniami BIM – w obszarze konstrukcji, architektury, instalacji infrastruktury oraz wykonawstwa.

Redakcja RI news Projektuj budynki ze zaktualizowaną wersją BIM Selector firmy KESSEL

Projektuj budynki ze zaktualizowaną wersją BIM Selector firmy KESSEL Projektuj budynki ze zaktualizowaną wersją BIM Selector firmy KESSEL

BIM (Building Information Modeling) to baza, z której korzystają osoby zajmujące się projektowaniem, budową i utrzymaniem budynków. Pozwala im podczas wszystkich faz projektowych podejmować optymalne decyzje...

BIM (Building Information Modeling) to baza, z której korzystają osoby zajmujące się projektowaniem, budową i utrzymaniem budynków. Pozwala im podczas wszystkich faz projektowych podejmować optymalne decyzje i sprawdzać ich oddziaływanie na inne pracujące przy budynku zespoły. Nowa wersja została zaktualizowana o najnowsze produkty firmy KESSEL, w tym separatory.

Redakcja RI news Branża budowlana przechodzi cyfrową rewolucję

Branża budowlana przechodzi cyfrową rewolucję Branża budowlana przechodzi cyfrową rewolucję

Pomimo wzrostu produkcji budowlano-montażowej, kondycja finansowa polskich spółek w tej branży uległa pogorszeniu. Przyczynił się do tego m.in. wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy i podwykonawstwa...

Pomimo wzrostu produkcji budowlano-montażowej, kondycja finansowa polskich spółek w tej branży uległa pogorszeniu. Przyczynił się do tego m.in. wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy i podwykonawstwa – wynika z analiz Deloitte. Z tego typu wyzwaniami branża radzi sobie poprzez digitalizację. Coraz chętniej sięga się po robotyzację czy prefabrykację w budownictwie. Szansą są także systemy modelowania informacji. Jak wynika z badań Autodesk, korzysta z nich o 70 proc. więcej firm architektonicznych...

Redakcja RI news Cały świat na BUDMIE!

Cały świat na BUDMIE! Cały świat na BUDMIE!

Targi BUDMA dopiero za dwa miesiące, a my już dzisiaj wiemy skąd przyjadą kupcy poszukujący nowych, interesujących, najlepszych jakościowo materiałów budowlanych oraz rozwiązań dla architektury.

Targi BUDMA dopiero za dwa miesiące, a my już dzisiaj wiemy skąd przyjadą kupcy poszukujący nowych, interesujących, najlepszych jakościowo materiałów budowlanych oraz rozwiązań dla architektury.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski news BIM-Hyde Park w UZP

BIM-Hyde Park w UZP BIM-Hyde Park w UZP

Pod koniec maja w Urzędzie Zamówień Publicznych odbyło się spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”. Inicjatywa ta wskazuje na tak pożądane zainteresowanie administracji państwowej tematyką BIM i pozwala mieć...

Pod koniec maja w Urzędzie Zamówień Publicznych odbyło się spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”. Inicjatywa ta wskazuje na tak pożądane zainteresowanie administracji państwowej tematyką BIM i pozwala mieć nadzieję na stopniowy wzrost jej zaangażowania we wdrażanie w polskim budownictwie tej metodologii.

Redakcja RI news buildingSMART

buildingSMART buildingSMART

Stowarzyszenie buildingSMART Polska po podpisaniu 5 czerwca porozumienia z buildingSMART International stało się oficjalnym oddziałem tej organizacji.

Stowarzyszenie buildingSMART Polska po podpisaniu 5 czerwca porozumienia z buildingSMART International stało się oficjalnym oddziałem tej organizacji.

Redakcja RI news Jakie technologie będą stosowane w budownictwie w 2025 roku?

Jakie technologie będą stosowane w budownictwie w 2025 roku? Jakie technologie będą stosowane w budownictwie w 2025 roku?

Jak wynika z raportu „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025” w kolejnych latach w budownictwie najważniejsza będzie m.in. ekologia, a także brak papierowej dokumentacji, prefabrykacja oraz...

Jak wynika z raportu „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025” w kolejnych latach w budownictwie najważniejsza będzie m.in. ekologia, a także brak papierowej dokumentacji, prefabrykacja oraz automatyzacja pracy. Niestety pomimo ciągłej produkcji budowlanej rośnie liczna problemów i wyzwań, przed którymi stoi branża.

Redakcja RI news Jubileusz Kessel

Jubileusz Kessel Jubileusz Kessel

Pracownicy firmy Kessel i jej partnerzy świętowali 9 maja jubileusz 15-lecia działalności w Polsce. Gości przybyłych do siedziby firmy w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, w tym założyciela marki –...

Pracownicy firmy Kessel i jej partnerzy świętowali 9 maja jubileusz 15-lecia działalności w Polsce. Gości przybyłych do siedziby firmy w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, w tym założyciela marki – Bernarda Kessela, przywitał dyrektor zarządzający Jerzy Stosiek.

Redakcja RI news Strefa Projektanta – nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta – nowe narzędzie dla projektantów Strefa Projektanta – nowe narzędzie dla projektantów

Projektowanie przegród budynku ze względu na ich izolacyjność termiczną, akustyczną, bezpieczeństwo pożarowe i zrównoważone budownictwo są ważnym elementem w prowadzeniu i realizacji projektów budowlanych....

Projektowanie przegród budynku ze względu na ich izolacyjność termiczną, akustyczną, bezpieczeństwo pożarowe i zrównoważone budownictwo są ważnym elementem w prowadzeniu i realizacji projektów budowlanych. Marka ISOVER postanowiła wesprzeć ten proces i dostarcza wiele narzędzi umożliwiających projektowanie dociepleń budynków zgodnie z najwyższymi standardami budownictwa. Jednym z nich jest właśnie oddana do użytku Strefa Projektanta.

Redakcja RI news Wystawa mpiBIM 2018

Wystawa mpiBIM 2018 Wystawa mpiBIM 2018

6 marca 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się prezentacja finałowa i wystawa na zakończenie II Edycji Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM. W semestrze zimowym roku akademickiego...

6 marca 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się prezentacja finałowa i wystawa na zakończenie II Edycji Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM. W semestrze zimowym roku akademickiego 2018/2019 studenci z pięciu Wydziałów utworzyli wielobranżowe zespoły studentów z Wydziału Architektury, Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydziału Elektrycznego i Wydziału Zarządzania. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie...

Redakcja RI news Zestawienie aktualnych norm - stan na marzec 2019

Zestawienie aktualnych norm - stan na marzec 2019 Zestawienie aktualnych norm - stan na marzec 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news BUDMA 2019 – podsumowanie

BUDMA 2019 – podsumowanie BUDMA 2019 – podsumowanie

Blisko 50 000 frekwencja targów, prawie 1000 wystawców, 43 produkty nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP, ponad 150 targowych premier rynkowych, interaktywne wydarzenia, spotkania z autorytetami...

Blisko 50 000 frekwencja targów, prawie 1000 wystawców, 43 produkty nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP, ponad 150 targowych premier rynkowych, interaktywne wydarzenia, spotkania z autorytetami i celebrytami, a przede wszystkim moc biznesowych rozmów na stoiskach. Tak można scharakteryzować targi BUDMA, które odbyły się w Poznaniu 12-15 lutego 2019 r.

Redakcja RI news Dobry projekt BMS gwarancją sukcesu inwestycji

Dobry projekt BMS gwarancją sukcesu inwestycji Dobry projekt BMS gwarancją sukcesu inwestycji

Automatyka budynkowa to dziedzina, wymagająca od projektanta szerokiej wiedzy i doświadczenia. Samo projektowanie w zakresie automatyki to skomplikowany proces, który zaczyna się razem z projektem architektonicznym....

Automatyka budynkowa to dziedzina, wymagająca od projektanta szerokiej wiedzy i doświadczenia. Samo projektowanie w zakresie automatyki to skomplikowany proces, który zaczyna się razem z projektem architektonicznym. Tylko takie podejście gwarantuje efektywną i zadowalającą realizację wykorzystania automatyki w inteligentnym budownictwie.

Redakcja RI Nowa strona internetowa Klima-Therm

Nowa strona internetowa Klima-Therm Nowa strona internetowa Klima-Therm

Od początku grudnia, pod dotychczasowym adresem www.klima-therm.pl, funkcjonuje nowa strona internetowa firmy Klima-Therm. Serwis ma nową strukturę układu treści, nową szatę graficzną, jak również wiele...

Od początku grudnia, pod dotychczasowym adresem www.klima-therm.pl, funkcjonuje nowa strona internetowa firmy Klima-Therm. Serwis ma nową strukturę układu treści, nową szatę graficzną, jak również wiele innowacyjnych rozwiązań funkcjonalnych. To praktyczne narzędzie, które w sposób kompleksowy odpowiada na potrzeby różnych grup Klientów w zakresie szerokiego dostępu do informacji o oferowanych przez firmę produktach i rozwiązaniach.

Redakcja RI BIM a instalatorzy

BIM a instalatorzy BIM a instalatorzy

Z raportu pt. „Wykorzystanie narzędzi obliczeniowych i modelowania informacji o budynku”, opublikowanego przez USP Marketing Consultancy, wynika, że prawie połowa europejskich instalatorów nie ma wystarczającej...

Z raportu pt. „Wykorzystanie narzędzi obliczeniowych i modelowania informacji o budynku”, opublikowanego przez USP Marketing Consultancy, wynika, że prawie połowa europejskich instalatorów nie ma wystarczającej wiedzy na temat BIM (modelowania informacji o budynku) i zakresu, w jakim może ich ta technologia dotyczyć.

Redakcja RI Co dalej z buildingSMART Polska?

Co dalej z buildingSMART Polska? Co dalej z buildingSMART Polska?

Założyciele buildingSMART Polska zakończyli etap rozpatrywania uwag i sugestii dotyczących wizji oraz charakteru przyszłego członkostwa w strukturach stowarzyszenia po spotkaniu informacyjnym zorganizowanym...

Założyciele buildingSMART Polska zakończyli etap rozpatrywania uwag i sugestii dotyczących wizji oraz charakteru przyszłego członkostwa w strukturach stowarzyszenia po spotkaniu informacyjnym zorganizowanym dla przyszłych członków , które odbyło się 20 września na Politechnice Warszawskiej. Stowarzyszenie ma zostać zarejestrowane do końca tego roku, a działalność ma wystartować od nowego roku.

Redakcja RI Lindab ogłosił wyniki konkursu na najciekawszą pracę dyplomową

Lindab ogłosił wyniki konkursu na najciekawszą pracę dyplomową Lindab ogłosił wyniki konkursu na najciekawszą pracę dyplomową

Michał Pawlik został zwycięzcą konkursu na najciekawszą pracę dyplomową o tematyce wentylacji i klimatyzacji uwzględniającą rozwiązania oferowane przez Lindab Polska.

Michał Pawlik został zwycięzcą konkursu na najciekawszą pracę dyplomową o tematyce wentylacji i klimatyzacji uwzględniającą rozwiązania oferowane przez Lindab Polska.

Redakcja RI Targi BUDMA 2019 mocno międzynarodowe!

Targi BUDMA 2019 mocno międzynarodowe! Targi BUDMA 2019 mocno międzynarodowe!

46 tysięcy profesjonalistów i niemal tysiąc firm, a do tego prawie 200 premier i ponad 100 konferencji i warsztatów, na których dyskutuje się o najważniejszych problemach i szansach dla branży – tak wyglądały...

46 tysięcy profesjonalistów i niemal tysiąc firm, a do tego prawie 200 premier i ponad 100 konferencji i warsztatów, na których dyskutuje się o najważniejszych problemach i szansach dla branży – tak wyglądały tegoroczne targi BUDMA. Jak zapewniają organizatorzy, ich kolejna edycja zapowiada się równie interesująco. Targi w 2019 roku odbędą się w dniach 12-15 lutego w Poznaniu.

Redakcja RI Jesienna edycja szkolenia BIM dla projektantów

Jesienna edycja szkolenia BIM dla projektantów Jesienna edycja szkolenia BIM dla projektantów

Lindab Polska i AEC Design zapraszają na jesienne szkolenie dla projektantów instalacji, które odbędzie się w dniu 14 listopada 2018 w Wieruchowie.

Lindab Polska i AEC Design zapraszają na jesienne szkolenie dla projektantów instalacji, które odbędzie się w dniu 14 listopada 2018 w Wieruchowie.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.