Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

J. Kosieradzki
Ciąg dalszy artykułu...

Z przykrością trzeba stwierdzić, że architekci takie aspekty często pomijają, a odpowiedzialnością za brak komfortu w pomieszczeniach obarczony zostanie później projektant klimatyzacji.

Kolejnym problemem, który projektant instalacji musi rozwiązać, jest transport powietrza. Architekci zapominają, że aby zapewnić odpowiednie parametry powietrza w pomieszczeniach, należy je tam dostarczyć, a konieczna do tego jest odpowiednia przestrzeń dla kanałów wentylacyjnych.

Widoczna na fot. 4 izolacja to ściana kanału wentylacyjnego o wysokości 15 cm. Do zamontowania kanałów wykorzystano przestrzenie między regałami – innego miejsca architekt dla nich nie znalazł. Nie wszędzie możliwe było zainstalowanie kanału nawiewnego wraz z kratką i pozostawało jedynie miejsce nad podłogą (fot. 5).

Fot. 6. Nawiewniki szczelinowe
Fot. 6. Nawiewniki szczelinowe; fot. J. Kosieradzki

W większości przypadków zastosowano stropy podwieszane typu wyspowego, które nie zabudowują pomieszczeń całkowicie. Pomiędzy nimi a ścianami pozostaje przestrzeń o różnej szerokości, od 20 do 50 cm. W nich umieszczono nawiewniki i wywiewniki szczelinowe zgodnie z zaleceniem architekta (fot. 6).

Na szczęście wszystkie potrzebne do obróbki powietrza urządzenia można było bez przeszkód zamontować na dachu. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt niezwiązany bezpośrednio z modernizowaną biblioteką, a z jej otoczeniem.

Nie wiadomo, co było pierwsze: montaż urządzeń na dachu biblioteki czy budowa tarasów na dachu sąsiedniego budynku mieszkalnego. Można tylko współczuć tym, którzy kupili mieszkania z pięknym widokiem na urządzenia techniczne (fot. 7a i fot. 7b).

Fot. 4. Widok zaizolowanego płaskiego kanału wentylacyjnego
Fot. 5. Nawiewniki nad podłogą
Fot. 4. Widok zaizolowanego płaskiego kanału wentylacyjnego; fot. J. Kosieradzki Fot. 5. Nawiewniki nad podłogą; fot. J. Kosieradzki
Fot. 7. Widok na urządzenia zamontowane na dachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Fot. 7. Widok na urządzenia zamontowane na dachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy
Fot. 7 a i fot. 7 b. Widok na urządzenia zamontowane na dachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy; fot. J. Kosieradzki

Projekty wentylacji i klimatyzacji w modernizowanych obiektach powinny być uzgadnianie od samego początku pomiędzy inwestorem, architektem i projektantem instalacji i uwzględniać potrzeby i oczekiwania użytkowników oraz możliwości techniczne obiektów.

Niestety zdarza się, że proces ten jest realizowany liniowo i projektant musi się wpasować w to, co opracował architekt, a o użytkownikach przypominamy sobie wtedy, gdy skarżą się na działanie instalacji. Wówczas jest już jednak za późno, by móc wprowadzić skuteczne zmiany.   

Przeczytaj też: Ogrzewanie i wentylacja kurników >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.10.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl