Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak podłączyć zmywarkę?

Jak podłączyć zmywarkę?
Jak podłączyć zmywarkę?
Fot. pixabay.com

Podłączenie zmywarki jest dość proste i można to zrobić samemu. Zwykle do zmywarki podłącza się tylko zimną wodę, modeli do których można podłączyć także ciepłą wodę (ale o temperaturze do 60°C) jest niewiele. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody.

Podłączenie zmywarki do zimnej wody

Większość dzisiejszych zmywarek podłączana jest tylko do zimnej wody. Te modele są przystosowane do korzystania z gorącej wody, warto podpiąć, jeśli podgrzewa ją pompa ciepła lub inne energooszczędne urządzenie. Woda powinna mieć odpowiednią jakość - nie można do niej użyć wody szarej. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie - mieć wartość wymaganą dla danego urządzenia (jest podana w instrukcji i wynosi od 0,1 do 1 MPa).

Odpowiednia instalacja dla zmywarki

Aby prawidłowo podłączyć zmywarkę, należy doprowadzić do niej instalację wodną zakończoną zaworem czerpalnym o średnicy 1”, opcjonalnie ze złączką do węża lub z zaworem kulowym, lub z głowicą ceramiczną. Kupując zmywarkę w komplecie, otrzymamy również wąż doprowadzający wodę do urządzenia, podłączamy go do zmywarki i do zaworu. Obecnie większość urządzeń wyposażona jest w układ Aquastop lub wąż wyposażony w zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem wody do instalacji.

Zwróć uwagę na podłączenie węża

Wąż nie powinien być niczym przygnieciony ani skręcony. Musi leżeć swobodnie i nie może przylegać do mocno nagrzewających się elementów wyposażenia. Według producentów nie powinno się również węża skracać lub przedłużać, ponieważ tego typu przeróbki mogą go uszkodzić, spowodować nieszczelność, która może doprowadzić do nawet zalania mieszkania. Standardowa długość przewodów odprowadzających i doprowadzających wodę to: 1,2-1,5 m.

Jest dopływ, a musi być też odpływ

Kiedy mamy już doprowadzoną wodę, drugą bardzo ważną rzeczą jest odpływ. W końcu woda ze zmywarki musi gdzieś odpłynąć. Dlatego można ją odprowadzić na dwa sposoby: podłączyć do syfonu zlewu lub bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej (wsuwając końcówkę węża odpływowego do kanalizacji przez gumową redukcję z otworem nieco mniejszym niż zewnętrzna średnica węża). Przed montażem warto sprawdzić średnicę rury kanalizacyjnej, do której robimy podłączenie (powinna mieć min. 4 cm). Aby woda mogła swobodnie odpływać, powinniśmy odpływ ulokować na odpowiedniej wysokości: min 30 i max. 1 metr od podłogi.

Podłączenie do energii elektrycznej

Aby zmywarka mogła działać trzeba ją podłączyć do prądu. Jednak w ramach bezpieczeństwa należy ją podłączyć do gniazdka wyłącznie z bolcem ochronnym, czyli uziemieniem, a dodatkowo warto kupić gniazdko z klapką, która zabezpieczy przed ewentualną wilgocią. Gniazdko elektryczne powinno znajdować się co najmniej 60 cm od punktu pobierania wody w celu uniknięcia zalania wodą i ewentualnego porażenia prądem.

Zmywarka wolnostojąca i do zabudowy

Trochę inaczej montuje się zmywarkę do zabudowy i wolnostojącą. W zmywarkach do zabudowy urządzenie sprzedawane jest bez górnej płyty (osłony). Należy pamiętać że przestrzeń za zmywarką jest mocno ograniczona. Przy standardowych blatach głębokości 60 cm nie jest właściwie możliwe ulokowanie zaworów doprowadzających wodę i odpływu za zmywarką. W związku z tym zawory trzeba schować w szafce obok, pamiętając zasadę swobodnego ułożenia i nie zaginania elementów.

[podłączenie zmywarki, instalator, podłączenie wody, woda, zmywarka, rury, zawór, odpływ, dopływ]

   07.10.2015
Tagi: 
podłączenie zmywarki | 
instalator | 
podłączenie wody | 
woda | 
zmywarka | 
rury | 
zawór | 
odpływ | 
dopływ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl