Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2016

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Artykuł sponsorowany

Skuteczny sposób na twardą wodę

Redakcja RI  |  28.10.2015  |  15
Skuteczny sposób na twardą wodę
Skuteczny sposób na twardą wodę
Fot. ZeStudni.pl

Dręczy Cię problem z osadzaniem się kamienia w czajniku? Irytują Cię stale pojawiające się białe osady na armaturze i kabinie prysznicowej? Tkaniny po praniu są szorstkie, wysuszone i nieprzyjemne w dotyku, a koszty ogrzewania domu dają mocno po kieszeni? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco oznacza to, że masz w domu twardą wodę.

Mapa twardości wody w Polsce

Najnowsze badania pokazują, że z twardą wodą boryka się większość polskiego społeczeństwa. Poniższa mapa uwidacznia ten problem. Przedstawione dane stanowią uśrednioną wartość twardości wody w polskich domach.

 

W praktyce, w każdym mieście jest kilka zakładów wodociągowych. Z każdego ujęcia pobierana jest woda o innych parametrach. Zazwyczaj twardość wody jest jeszcze wyższa.

Jak ustrzec się twardej wody w domu?

Odpowiedź jest prosta. Należy zainstalować centralny zmiękczacz wody. Do zastosowań domowych zaleca się stosowanie kompaktowych zmiękczaczy wody. Posiadają niewielkie gabaryty, stosunkowo prostą konstrukcję, zapewniają łatwy montaż oraz przede wszystkim niski koszt eksploatacji. Na polskim rynku  urządzeń do zmiękczania wody prym wiedzie zmiękczacz wody WaterMark 30.

Pełna charakterystyka produktu wraz z szczegółowym opisem danych technicznych dostępna jest na stronie http://www.zestudni.pl/zmiekczacz-watermark-30/. Zmiękczacze wody w sklepie ZeStudni.pl pochodzą z polskiej dystrybucji Puricom Europe.

Jak zbudowany jest zmiękczacz wody WaterMark 30?

Estetyczna obudowa wykonana z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego wcale nie stanowi  największej wartości urządzenia. To tylko walor estetyczny. W zmiękczaczu wody WaterMark 30 najbardziej istotną rolę odgrywa specjalna głowica, która oszczędza wodę i sól w trakcie regeneracji.

W obudowie zmiękczacza wody znajduje się specjalna butla ze złożem jonowymiennym. Złoże to odpowiedzialne jest za zmiękczanie wody. Proces ten przebiega na drodze wymiany jonowej. Złoże usuwa jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody. Zastępuje je neutralnymi jonami sodu.

Jak wygląda eksploatacja i użytkowanie zmiękczacza wody WaterMark 30?

Zmiękczacz wody działa bezobsługowo. Jedyne co musi zrobić jego użytkownik to (podczas pierwszego programowania) ustawić tryb regeneracji złoża oraz ilość wody uzdatnionej pomiędzy regeneracjami. Ilość ta uzależniona jest od stopnia twardości wody. Poziom twardości wody można w prosty i szybki sposób zbadać przy pomocy kropelkowego testera twardości wody.

Po przepłynięciu danej ilości wody, zdolność wymiany jonowej maleje. Wtedy złoże musi się zregenerować. Czym? Tabletkami solnymi. I co się wówczas dzieje?  Urządzenie pobiera wodę, miesza tą wodę z solą i powstaje solanka. Solanka zasysana jest do butli i przepuszczana jest przez złoże. W ten sposób złoże regeneruje się.

Co wyróżnia zmiękczacz wody WaterMark 30 na tle konkurencji?

Jedni mogą uważać to za zbędne i niepotrzebne gadżety. Dla innych to znaczące udogodnienia. O czym mowa? Otóż urządzenie posiada kolorowy wyświetlacz i menu w języku polskim. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad działaniem urządzenia. Panel sterowania informuje nas m.in. o tym kiedy nastąpi kolejna regeneracja złoża.

Najważniejsza jednak w całym systemie działania zmiękczacza wody WaterMark 30  jest tzw. regeneracja up-flow. Otóż dzięki niej roztwór z solą przepływa przez dolną warstwę złoża, mniej wyeksploatowaną. Dopiero później przez warstwę znajdującą się na górze.

Dzięki temu procesowi urządzenie nie musi wykonywać płukania wstępnego. W wyniku tego zużywa się znacznie mniej tabletek solnych i wody w ciągu jednego, pojedynczego cyklu regeneracji złoża.

Co to oznacza dla nas? Mniejsze koszty eksploatacji urządzenia. W perspektywie miesiąca możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście kilogramów soli oraz ok. 50 litrów wody. W perspektywie roku to oszczędność nawet do kilkuset złotych.

Pomyśl tylko co jesteś w stanie zyskać zmiękczając wodę w domu

Miękka woda w domu uwolni Cię od osadów z kamienia w łazience i w kuchni, ochroni instalację grzewczą i wodno–kanalizacyjną oraz sprzęt AGD przed zniszczeniem. Miękka woda to mniej sprzątania, niższe rachunki, lepsza cera i włosy. Miękka woda to smaczniejsza kawa, herbata i brak zacieków na naczyniach.

Więcej informacji o zmiękczaniu wody znajdziesz tutaj: http://www.uzdatnianie.pro/zmiekczacze-wody/. Treści na stronie przygotowane są przez profesjonalistów z branży uzdatniania wody.

 

Jedynym oficjalnym dystrybutorem zmiękczaczy wody WaterMark i Denver jest firma Klarsan. Na zmiękczaczu wody szukaj hologramu, który potwierdza oryginalność produktu.

Komentarze

(15)
Michał Korcz | 02.11.2015, 14:32
Ja jestem z Tarnobrzega i rzeczywiście jest maskara z tą wodą, twarda jest strasznie... kamień w czajniku robi się bardzo szybko, żona musi kwaskiem cytrynowym co jakiś czas czyścić. Może ten zmiękczacz to rzeczywiście jakieś rozwiązanie tego problemu...
Agniezz | 04.11.2015, 09:27
Mnie osobiście twarda woda w domu nie przeszkadza, bo jakoś super twardej nie mam więc nie jest to jakiś wielki problem. Wiem jednak, że dla niektórych osób to udręka... stale pojawiające się osady, kamień w czajniku, wysuszona skóra... jakaś maskara.
Martaaa | 06.11.2015, 17:19
Nie sposób nie zgodzić się z tym co tu napisaliście. Bardzo wiele osób w naszym kraju narzeka na problemy związane z twardą wodą. Nie ważne z jakiego ujęcia korzystają. Problem twardej wody dotyka nie tylko posiadaczy studni głębinowych ale także osób, które korzystają z wody wodociągowej, a ta mapa twardości wody w Polsce dobitnie to pokazuje. Co do samego zmiękczacza wody uważam, że jest to dobre i co najważniejsze skuteczne rozwiązanie jeśli ktoś chce zmiękczyć wodę w całym domu.
Iwan | 12.11.2015, 14:43
Z dostępnej tutaj mapy twardości wody w Polsce jasno wynika, że na większości obszaru naszego kraju mamy średnio twardą bądź twardą wodę. Czy to dobrze czy to źle już nie mnie oceniać. Zresztą ilu ludzi tyle opinii. Dla jednych twarda woda to duży problem, który spędza sen z powiek dla innych codzienność do której przywykli. Co nie zmienia faktu że więcej mamy przez to zmartwień niż powodów do radości..
Onar | 01.12.2015, 10:47
Pozwólcie, że odniosę się trochę do eksploatacji. Naprawdę spoko, że obsługa takiego urządzenia jak zmiękczacz wody ogranicza się tylko i wyłącznie (oczywiście oprócz pierwszej instalacji i ustawienia cyklu regeneracji) do dosypywania do zbiornika soli tabletkowanej potrzebnej do regeneracji złoża. To znaczące udogodnienie dla jego potencjalnych użytkowników. Można czasem zapomnieć, że jest w domu takie coś jak zmiękczacz wody :)
Polando | 09.12.2015, 16:39
Co do zmiękczania wody w domu oczywiście jestem na tak! Wielu ludzi ma jednak odmienne zdanie. Żyją z problem twardej wody jak to mówią z dziada pradziada i przywykli do takiego a nie innego stanu rzeczy. I im to zwyczajnie w świecie nie przeszkadza. Dla mnie jednak twarda woda to była udręka dlatego zdecydowałem się na zakup takiego urządzenia jak zmiękczacz wody. Nie żałuję tej decyzji ale również rozumiem, że nie każdy chce/może pozwolić sobie na taki luksus.
Marlena | 29.12.2015, 14:54
Mam pytanie do obeznanych w temacie twardej wody. Otóż zmiękczacz wody zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Czy nadmiar tych jonów w organizmie nie jest szkodliwy? Czy w sumie twarda woda nie jest zdrowsza od tej miękkiej? A może podczas tej podmiany i tak za mało się zamienia w sód, by mógł on jakoś szkodzić organizmowi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wisor | 12.01.2016, 11:57
Ekspertem od wody nie jestem ale powiem Ci, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych by pić wodę zmiękczoną. Jedynie pewną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę bezsolną. Wypijając dziennie 3 litry wody zmiękczonej spożywamy tyle soli ile jest zawartej w 1 kromce białego pieczywa.
A jeśli chodzi o wapń i magnez to większość tych pierwiastków dostarczamy wraz z pokarmem a nie z wodą.
Pozdrawiam :)
Livek | 25.01.2016, 12:52
Tu nie trzeba być żadnym ekspertem. Tysiące, żeby nie powiedzieć setki tysięcy ludzi korzysta, że zmiękczaczy wody i jeszcze do tej pory nikt nie umarł. Pijąc zmiękczoną wodę zupełnie nic nam nie grozi a kto mówi albo pisze w internecie inaczej to znaczy, że wygaduje bzdury i wprowadza ludzi w błąd. Powiedziałbym, że to właśnie skrajnie twarda woda może być bardziej negatywna w skutkach dla zdrowia: kamienie na nerkach, osłabiona kondycja skóry i włosów etc....
marek | 27.01.2016, 14:24
rozwiazanie jakie znalazłem to chemkoplex 330 w firmie w krakowei dozowanie chemii w minimalnych ilosciach woda twarda nie osadza sie nic w czajniku , a minerały dalej są , extra
Nimrod | 18.05.2016, 13:49
Hitem roku 2014 był zmiękczacz wody Denver Plus 30, rok później bestsellerem stał się zmiękczacz wody WaterMark 30. Jaki będzie najlepiej sprzedający się zmiękczacz wody w 2016 roku? Czyżby Ecoperla Vita?
PJD | 07.06.2016, 13:22
Dzisiaj dowiedziałem się, że instalacja wody użytkowej wykonana z miedzi nie nadaje się do zainstalowania zmiękczacza bo woda gdy jest zbyt miękka powoduje przyspieszoną korozję takich rur. Czy to prawda? Jestem o krok od zakupu i instalacji zmiękczacza ale teraz nie wiem czy to kontynuować.
Podobno w takim przypadku instaluje się dodatkowy zbiornik z dolomitem żeby zniwelować ten efekt. Inaczej za ca. 10 lat rury miedziane mogą zacząć "znikać" :(
wjoniec | 07.06.2016, 15:22
Montaż zmiękczacza wody w instalacjach z rur miedzianych możliwy pod warunkiem spełnienia warunków z wytycznych jakie stawiane są wodzie wodociągowej - vide załacznik.
Gwałtowne zmiana jednego z parametrów wody, które podane są w wytycznych spowoduje korozję miedzi, a co za tym idzie zniszczenie instalacji. Najlepiej sięgnąć do źródła - polecam str. 7 Poradnika - podaję link
http://instalacjezmiedzi.pl/sites/default/files/publication_files/wytyczne-2013.pdf
KOZA | 09.01.2017, 11:40
Miałem duży problem z kamieniem w domu, sporo naczytałem się o urządzeniach zmiękczających wodę. W końcu zdecydowałem się na jeden z prostszych urządzeń i nie żałuję. Wpiszcie sobie na internecie ENERGY WATER.
peszka | 02.05.2017, 12:39
Jeśli mamy twardą wodę, możemy używać kosmetyków do włosów, by je wzmocnić. Zobaczcie: http://www.sprzet-fryzjerski.pl/category/profesjonalne-odzywki-fryzjerskie
   1 / 1   

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja