Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Modelowanie budynków - aspekty ekonomiczne

arch. redakcji

Pojęcie Building Information Modeling (BIM) kojarzone jest najczęściej z projektowaniem trójwymiarowym. Pozostałe elementy pozostają nadal w sferze wizji przedstawianych na wykładach, szkoleniach i w prasie fachowej. Poniżej wskazano ekonomiczne aspekty stosowania tej metodyki.

W działalności inwestycyjnej kluczowym zagadnieniem są nakłady ponoszone przez inwestora. Kwestia kosztów użytkownika ponoszonych w całym okresie korzystania z obiektu są najczęściej pomijane. Koszty te rozpływają się wśród rozlicznych płatników, ponoszących je niezależnie od siebie. Tym samym kwoty wydatkowane w trakcie eksploatacji nie mogą podlegać skutecznej kontroli. W przypadku budynków użyteczności publicznej wpływa to bezpośrednio na wysokość kosztów administracji państwowej.

 

Brak możliwości monitorowania prowadzi do wynikowej konfrontacji z kosztami użytkowania budynku, które tylko wycinkowo śledzone są przez bezpośrednich płatników. Współzależności nie są widoczne, a wynikający z nich potencjał oszczędności nie jest wykorzystywany. Własności użytkowe i ich ułomności pojawiają się dopiero w trakcie eksploatacji. W większości przypadków ich ciężar spoczywa na użytkowniku, który stawiany jest przed faktem dokonanym.

Stosowane na końcu procesu inwestycyjnego restrykcje finansowe w stosunku do projektantów lub wykonawców bardzo rzadko przynoszą jakąkolwiek korzyść bezpośrednio zainteresowanym. Spory między podmiotami gospodarczymi w kwestii zwrotu gwarancji bankowych czy zmniejszenia wartości użytkowej obiektu z tytułu nieusuwalnych usterek zaprzątają sądy i rzeczoznawców.

Użytkownik pozostaje w efekcie na lata w niepełnowartościowym budynku, nie mając żadnej możliwości uzyskania z tego powodu jakiegokolwiek zadośćuczynienia. Bezpośredni użytkownik odczuwa z reguły jedynie uciążliwości, nie znając ich rzeczywistej przyczyny. Rosnące wraz ze zużyciem części składowych budynku koszty eksploatacji przenoszone są na najemcę lub właściciela, który nie ma innej możliwości, jak się z nimi pogodzić.

Przy późniejszych pracach remontowych, zmianie najemcy lub właściciela konieczne jest przeprowadzenie pracochłonnej analizy due diligence, która generuje dalsze koszty i stanowi jedynie oszacowanie stanu istniejącego z dokładnością zależną od kompetencji jej autora.

Przy użyciu dostępnych już programów symulacyjnych w połączeniu z wkraczającą coraz szerzej na nasz rynek praktyką modelowania architekt, a z jego wsparciem inwestor mają do dyspozycji narzędzia umożliwiające radykalne zmniejszenie ryzyka ponoszenia kosztów wykraczających poza pierwotne założenia.

Wykonany w trakcie projektowania budynku model służy głównie jako rzeczowa podstawa do wyboru odpowiednich rozwiązań. Stworzona na tej podstawie symulacja określa parametry kosztowo-użytkowe już na etapie koncepcji.

Rys. 1. Rzut powtarzalnej kondygnacji analizowanego budynku
Rys. 1. Rzut powtarzalnej kondygnacji analizowanego budynku

Przeprowadzane w miarę postępu prac projektowych aktualizacje umożliwiają kontrolę dotrzymania pierwotnych założeń. Występujące z reguły w trakcie procesu przetargowego i późniejszej realizacji propozycje wykonawców mogą być należycie oceniane w odniesieniu do całego obiektu. W ten sposób tworzy się podstawa do podejmowania właściwych decyzji w oparciu o czytelne dla inwestora wskaźniki. Subiektywne, bo odniesione tylko do wąskiego zakresu opinie producentów i projektantów branżowych stają się tym samym zbędne.

Poniżej podano prosty przykład wyników symulacji trzech systemów spełniających funkcję ogrzewania i chłodzenia:

  • belki indukcyjne (aktywne belki grzewczo-chłodzące),
  • stropowe panele grzewczo-chłodzące,
  • połączenie stropowych paneli chłodzących z klasycznymi grzejnikami.

Rozpatrywany jest budynek biurowy (rys. 1), projektowany już na etapie koncepcji jako model trójwymiarowy przez wielobranżowy zespół, z aktywnym udziałem inwestora.

Za pomocą kompatybilnego oprogramowania symulacyjnego przeprowadzona została analiza funkcjonalno-użytkowa pozwalająca na zestawienie zrozumiałych dla decydentów kryteriów, które wpływają na koszt i charakter tworzonej budowli. Dla uproszczenia przedstawiono ocenę jednego z elementów budynku, odniesioną do decydującej dla użytkownika powierzchni użytkowej (PU).

Przedstawione liczby oparte są na konkretnych obliczeniach, w przeciwieństwie do panujących powszechnie subiektywnych opinii, opartych nierzadko na jednostkowych doświadczeniach lub zachowawczej obawie przed ryzykiem zastosowania nowych technologii.

Czytaj też: Wykorzystanie technologii BIM w pracy projektanta instalacji >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

 

   08.12.2015
Tagi: 
aktualności | 
bim | 
projektowanie | 
modelowanie | 
ekonomia

Komentarze

(2)
Błażej | 14.12.2015, 21:45
Analiza trafna, ale nie wszystko rysuje się tak kolorowo w samym procesie wykonania takiej analizy. Z jakiego oprogramowania zostały wygenerowane wyżej przedstawione analizy?
wjoniec | 15.12.2015, 10:17
Autor korzystał z IDA ICE
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl