Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Photovoltaic system for Poznan University of Technology Sports Hall
Widok wnętrza hali sportowej
Widok wnętrza hali sportowej
AZS Poznań

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości. Dodatkowo coraz wyraźniejszy staje się trend samowystarczalnych energetycznie budynków, których funkcjonowanie nie zależy od zewnętrznych źródeł energii cieplnej czy elektrycznej. Oba te aspekty sprawiają, że instalacje kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych stają się coraz popularniejsze.

Typowa instalacja PV składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych, czyli elementów półprzewodnikowych, w których następuje konwersja promieniowania słonecznego w energię elektryczną,
  • konstrukcji mocującej,
  • sieci przewodów obwodów AC i DC,
  • inwertera 
  • oraz - w niektórych przypadkach - akumulatora [6].

Nowo powstająca Hala Sportowa Politechniki Poznańskiej (HSPP) będzie budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilanym wyłącznie energią elektryczną, ma też dogodne warunki do montażu dachowej instalacji PV, dlatego zdecydowano się na wykonanie koncepcji takiej instalacji.

W artykule przedstawiono analizy, jakie przeprowadzono w celu ustalenia optymalnych parametrów instalacji. W ramach prac nad koncepcją przeprowadzono analizę wpływu orientacji i kąta nachylenia paneli na ilość wyprodukowanej energii, ustalono występujące ograniczenia, wybrano najkorzystniejszy wariant instalacji PV, porównano dwa niezależne systemy oferowane na rynku oraz sformułowano zestaw wytycznych międzybranżowych.

Charakterystyka obiektu

Lokalizacja

Instalację umiejscowiono w budynku użyteczności publicznej – Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej na terenie tzw. kampusu Warta. Jest on usytuowany w Poznaniu, między ulicami Kórnicką, Piotrowo, drogą wewnętrzną Politechniki Poznańskiej i planowanym bulwarem nadwarciańskim (ul. Przystań) – rys. 1.

Rys. 1. Plan zagospodarowania terenu inwestycji HSPP; źródło: www.google.pl/maps
Rys. 1. Plan zagospodarowania terenu inwestycji HSPP; źródło: www.google.pl/maps

Część dachu hali przeznaczona na instalację fotowoltaiczną to obszar o wymiarach ok. 26×56 m, o łącznej powierzchni ok. 1450 m2, ograniczony przez system asekuracji (rys. 2). Pozostała część dachu z powodu licznie występujących elementów instalacji wentylacyjnej, takich jak wyrzutnie powietrza, kanały, wentylatory, nie nadaje się do wykorzystania.

Rys. 2. Rzut dachu HSPP z zaznaczonym obszarem planowanym pod instalację PV
Rys. 2. Rzut dachu HSPP z zaznaczonym obszarem planowanym pod instalację PV

Wysokość budynku HSPP wynosi ok. 9 m w stosunku do poziomu terenu od strony ulicy Piotrowo i ok. 12 m w stosunku do poziomu ulicy Przystań. Dach hali pokryty jest białą membraną PVC o współczynniku odbicia słonecznego SRI = 107, co w praktyce oznacza, że ma bardzo wysoką refleksyjność. Jest to korzystne dla paneli, ponieważ obniża temperaturę ich otoczenia (powierzchni dachu), przez co pozwala zwiększyć sprawność, a tym samym produkcję energii.

Czytaj również: Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   12.01.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl