RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymienniki gruntowe pod budynkiem

Earth-to-air pipe heat exchangers placed under the building

Wymienniki gruntowe pod budynkiem
arch. redakcji

Wymienniki gruntowe pod budynkiem


arch. redakcji

Grunt jako źródło energii dla systemu wentylacyjnego to dobre rozwiązanie, jednak stosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła wymaga każdorazowo dokładnej analizy energetycznej i ekonomicznej projektowanej instalacji. Lokalizowanie wymienników gruntowych pod budynkiem to najmniej korzystny wariant.

Zobacz także

SITACO Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji...

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości.

Heatpex Sp. z o.o. NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO

NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO

Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!

Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!

Grunt jako źródło ciepła i chłodu brany jest pod uwagę od zawsze – wystarczy wspomnieć ziemianki czy hodowle pieczarek w jaskiniach. Bardzo popularny jest również jako wspomaganie instalacji domowych.

Czerpanie energii z gruntu poprzez pośrednią lub bezpośrednią wymianę ciepła z powietrzem zyskało szczególną popularność po publikacji rozporządzenia w sprawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku [1], w którym uwzględniono wykorzystanie wymiennika gruntowego jako rozwiązania poprawiającego bilans energetyczny budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest również rekomendowany, choć już nie tak zdecydowanie jak kiedyś, przez instytucje propagujące budownictwo pasywne. Nie jest to instalacja konieczna w takich budynkach, ale zalecana. W kilku modelowych domach pasywnych zastosowano GWC i opisano ich działanie [2].

Chociaż wymiennik gruntowy dostarcza do powietrza wentylacyjnego średniosezonowo ok. 15% całkowitego zapotrzebowania na energię, nieczęsto wspomina się o kosztach jego instalacji. Niewiele jest też wyników całorocznych badań wymienników gruntowych [6].

Dużą popularność zyskują od pewnego czasu powietrzne rurowe wymienniki gruntowe umieszczane pod budynkiem – temu zagadnieniu poświęcony został niniejszy artykuł.

Sugerowane korzyści z instalacji GWC pod budynkiem

Zwolennicy budowy gruntowych wymienników ciepła pod budynkami wysuwają wiele argumentów mających świadczyć o zasadności stosowania takiego rozwiązania. Oto niektóre z nich:

  1. Znaczący udział w kosztach inwestycji w wymiennik mają roboty ziemne, ponieważ skuteczność GWC rośnie z głębokością posadowienia (przy kopaniu fundamentów będzie taniej). Rozwiązanie to pozwala również nie zabierać powierzchni działki.
  2. Budynek „i tak ma straty ciepła do gruntu”, warto je zatem wykorzystać.
  3. Oprócz „odzysku” ciepła traconego do gruntu można wykorzystać przewodzenie ciepła przez grunt i uzyskać ciepło z otoczenia dostające się do gruntu przez powierzchnię wokół budynku.
  4. Podgrzewanie powietrza w zimie zapewnia korzyści ekonomiczne.
  5. GWC pełni funkcję zabezpieczenia antyzamrożeniowego wymiennika odzysku ciepła w centrali wentylacyjnej.
  6. Latem powietrze jest ochładzane.

Dyskusja

Oszczędności na robotach ziemnych

Prace ziemne przy posadowieniu wymiennika poza budynkiem generują w ogólnej opinii dodatkowe koszty (chociaż doświadczeni w branży budowlanej eksperci twierdzą również, że niekoniecznie – zależy to od technologii wykonywania fundamentów). Poza tym powierzchnia przeznaczona pod GWC poza budynkiem może być wykorzystana tylko na trawnik, gdyż regeneracja gruntu przebiega wtedy najsprawniej.

Kostka brukowa nad wymiennikiem jest niezalecana, a drzewa i krzewy o głębokim ukorzenieniu zabronione itd. Każde nasadzenie krzewów o płytkim ukorzenieniu zacienia powierzchnię i redukuje regenerację.

W świetle tych ograniczeń posadowienie wymiennika pod budynkiem powinno przynosić duże korzyści. Pojawia się jednak problem z zasypaniem rur wymiennika. Jeżeli znajduje się on w obrębie fundamentów, to zostanie przykryty zagęszczoną pospółką zgodnie z zasadami budowlanymi dotyczącymi fundamentów. Jednak producenci wymienników zalecają grunt rodzimy – co zatem wybrać?

Gruntem rodzimym można zasypać wymiennik, jeżeli jest on posadowiony na pewnej głębokości, ale wtedy oszczędności na kosztach robót ziemnych znacząco maleją. Należy zwrócić uwagę na zjawisko osiadania gruntu i ewentualne uszkodzenia wymiennika, w przypadku awarii instalacja pod budynkiem jest nie do naprawienia. Pęknięty wymiennik może zostać zalany wodami gruntowymi, pojawia się wtedy niebezpieczeństwo skażenia.

Zagospodarowanie strat ciepła przenikającego do gruntu

Spotkać się można również z opinią, że „skoro budynek i tak ma straty, można je wykorzystać”. Straty ciepła na potrzeby wymiarowania instalacji grzewczej są obliczane przy założeniu temperatury gruntu pod budynkiem równej 8°C.

Jeżeli wymiennik znajdzie się pomiędzy fundamentami, to przy przetłaczaniu bardzo zimnego powietrza temperatura ta bardzo szybko się obniży. Jeżeli wymiennik będzie posadowiony głębiej, nastąpi stabilizacja temperatury na dużo niższym poziomie, i korzyści z wymiennika będą mniejsze.

Trudno uwierzyć, że grunt zregeneruje się ciepłem pochodzącym od dołu – z wnętrza ziemi. Stała temperatura gruntu występuje dopiero na ok. 10–15 m głębokości. Bezpośrednio pod budynkiem głębokość ta może być mniejsza, ale nie na tyle, by sięgała poziomu posadowienia wymiennika, który dla oszczędności nakładów na roboty ziemne montowany jest niezbyt głęboko pod budynkiem (zbyt płytkie posadowienie jest błędem – rys. 1). Zatem ciepło czerpane przez powietrze w GWC może być ogrzewane pośrednio przez system ogrzewania budynku, co może doprowadzić do znacznego przechłodzenia pomieszczenia bezpośrednio nad wymiennikiem (w skrajnych przypadkach nawet do jego przemarznięcia). Można tego uniknąć, kładąc dobrą izolację pomiędzy budynkiem a wymiennikiem, wtedy przepływ ciepła od budynku w dół będzie utrudniony.

Przykład błędnego zaprojektowania GWC pomiędzy izolowanymi fundamentami

Rys. 1. Przykład błędnego zaprojektowania GWC pomiędzy izolowanymi fundamentami;


rys. archiwum autora

Skąd więc czerpane będzie ciepło do podgrzania powietrza w wymienniku?

Nasuwa się kolejny pomysł – spoza budynku.

Ciepło spoza budynku przez grunt

W normalnych warunkach pracy GWC poza budynkiem grunt regeneruje się od energii słonecznej, w czym znacząco pomaga woda, zwiększając jego współczynnik przewodzenia ciepła. Pod budynkiem jest to praktycznie niemożliwe, zwłaszcza przy stosowanej obecnie dobrej izolacji. Wysuwana jest zatem teoria, że ciepło będzie pobierane z gruntu poza budynkiem i poprzez zjawisko przewodzenia dostarczane do powietrza w GWC. Jest to ciekawy argument, na który nie ma prostej odpowiedzi.

Zjawisko przewodzenia ciepła przez grunt i czerpania korzyści przez wymiennik jest złożone. W ramach szerszych badań naukowych wymienników gruntowych autor, wraz z zespołem z Instytutu Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza, planuje przeprowadzić szczegółowe modelowanie przepływu ciepła w gruncie w okolicy wymiennika zlokalizowanego pod budynkiem.

Badania symulacyjne i eksperymentalne zostaną przeprowadzone przy współpracy z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego przy Politechnice Krakowskiej.

Darmowe podgrzewanie powietrza

Jak wspomniano powyżej, przy braku izolacji poziomej źródło energii dla GWC może się znajdować w budynku – w systemie grzewczym. Należy pamiętać, że przez pewien okres eksploatacji nie wystąpią zyski, będzie to czas zwrotu kosztów poniesionych na budowę GWC.

Obliczenia wykonano w ogólnie dostępnym programie komputerowym [4]. Założenia:

  • wymiennik umieszczony w gruncie o stałej temperaturze 8°C,
  • II strefa klimatyczna,
  • strumień powietrza: 300 m3/h,
  • długość wymiennika: 70 m (zalecana przez producenta),
  • DN 200 mm.

W sezonie grzewczym uzyskujemy ok. 3200 kWh energii cieplnej. Gdyby tę energię pozyskać z kotła gazowego (GZ 50) o sprawności 90%, dla którego cena 1 kWh szacowana jest na 0,176 zł, koszty wyniosłyby: Kgaz = 0,176×3200 = 563,2 zł.

Przy inwestycji w GWC o długości 70 m (ok. 15 000 zł) czas zwrotu nakładów wynosi ponad 26,5 roku, przy założeniu ciągłej pracy wymiennika przez cały sezon grzewczy z maksymalną wydajnością (przyjęto wariant optymistyczny, żeby uniknąć dyskusji o ograniczonym czasie pracy wymiennika). Według obliczeń symulacyjnych, wykonanych wg normy PN-EN 15241 [7] i opublikowanych w RI 6/2015 [8], ilość energii uzyskanej przez cały rok wynosi jeszcze mniej, bo 2274 kWh (bez uwzględniania energii w lecie i w okresie przejściowym, ponieważ wtedy wymiennik może pracować na przemian z by-passem).

Zabezpieczenie antyzamrożeniowe wymiennika odzysku ciepła

Szerszego omówienia wymaga współpraca GWC z rekuperatorem.

Najtańsze wymienniki do odzysku ciepła – wymienniki krzyżowe – podczas pracy z powietrzem zewnętrznym o niskich temperaturach doprowadzają do wykroplenia wody z powietrza wywiewanego, która następnie zamarza. Konieczne jest odmrożenie wymiennika, ponieważ rosną opory przepływu powietrza, znacząco spada efektywność odzysku ciepła, gdyż lód jest dobrym izolatorem, ponadto zamarzająca woda może uszkodzić płyty wymiennika.

Istnieje kilka sposobów odmrażania, jak by-pass i różne typy nagrzewnic elektrycznych, np. w postaci drutu oporowego na wymienniku.

Stosuje się też procedury zapobiegające zamrożeniu, np. elektryczną nagrzewnicę wstępną. Funkcję nagrzewnicy mógłby przejąć gruntowy wymiennik ciepła, ponieważ można go tak dobrać (zaprojektować), żeby temperatura powietrza za wymiennikiem była zawsze dodatnia. Tym sposobem faktycznie można zmniejszyć ryzyko zamarznięcia rekuperatora. Ale czy jest to rozwiązanie ekonomiczne uzasadnione?

Dla wymienników o różnej sprawności odzysku ciepła dokładną analizę kosztów w różnych strefach klimatycznych w Polsce przedstawiono w RI 6/2013 [9]. Płynnie sterowana grzałka w centrali wentylacyjnej z odpowiednim algorytmem sterowania [5] jest w stanie zabezpieczyć wymiennik przeciwprądowy znacznie niższym kosztem niż popularne rozwiązania. Ponadto rekuperator uzyskuje wysoką sprawność, jeśli różnica temperatury pomiędzy powietrzem wywiewanym a czerpanym z zewnątrz jest duża.

Zmniejszanie tej różnicy (czyli zwiększanie temperatury przed rekuperatorem) może obniżyć sprawność odzysku nawet o 10% (sprawdzono na przykładzie doboru centrali [10]).

W niektórych wersjach central wentylacyjnych montuje się wysokosprawne wymienniki przeciwprądowe, które nie są tak czułe na zmianę temperatury.

Korzystając z programów doborowych, można sprawdzić, że zmiana temperatury powietrza na dolocie do wymiennika od strony zewnętrznej z –20 do 0°C skutkuje spadkiem chwilowej wartości sprawności odzysku o od 0–3% do 2–3%. Zmiana nie jest znacząca, ale warto się zastanowić nad inwestycją w lepszy odzysk ciepła, np. w wymiennik obrotowy, w którym ryzyko zamarznięcia jest zdecydowanie mniejsze, zamiast w GWC.

Darmowe ochładzanie powietrza latem

Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w lecie to wyraźny atut tego rozwiązania. Podczas krótkotrwałych okresów bardzo wysokiej temperatury GWC ma potencjalną zdolność wprowadzenia do budynku ochłodzonego powietrza. Strumień „chłodu” niesiony z powietrzem może sięgać 1,5 kW (dla 300 m3/h i różnicy temperatury 15°C) – to wartość nie do pogardzenia.

Alternatywą jest instalacja klimatyzatora, który zapewni taką moc. Do analizy ekonomicznej należy włączyć działanie GWC w lecie i porównać z inwestycją w urządzenia ochładzające powietrze. Z pewnością czas zwrotu inwestycji w GWC ulegnie skróceniu. O ile?

Odpowiedź mają przynieść wyniki planowanej szczegółowej analizy działania GWC w funkcji ochładzania powietrza. Obliczenia przeprowadzone za pomocą programu [4] wskazują na ok. 1840 kWh chłodu dostarczanego w całym sezonie letnim – to ilość kusząca dla inwestora.

Jednak i to rozwiązanie ma swoje minusy. Należy pamiętać, że 1,5 kW chłodu to strumień dostarczony do całego budynku, w tym do pomieszczeń, które nie są narażone na przegrzanie – wewnątrz budynku albo od strony północnej. Do pomieszczeń rzeczywiście przegrzanych i potrzebujących chłodzenia dostarczymy z powietrzem nawiewanym tylko część tej energii. Zależy ona od strumienia powietrza nawiewanego do poszczególnych stref budynku.

Warto jeszcze nadmienić, że czas pracy wymiennika gruntowego ma niebagatelne znaczenie. Im dłużej w ciągu sezonu wymiennik jest eksploatowany, tym mniejsze podgrzanie powietrza w zimie oraz chłodzenie powietrza w lecie. Dynamiczna interakcja pomiędzy gruntem a wymiennikiem, a w zasadzie powietrzem wewnątrz, ma niebagatelne znaczenie i powoduje zmniejszenie korzyści z jego zastosowania w miarę upływu czasu [3].

Czas pracy wymiennika gruntowego

Przy analizie zastosowania gruntowego wymiennika ciepła warto dodać, że aby zoptymalizować czas pracy GWC, szczególnie w niewielkich systemach – wykorzystać w pełni jego moc grzewczą i chłodniczą, a jednocześnie niepotrzebnie go nie przegrzewać i wychładzać – niezbędne jest zastosowanie automatyki poszerzonej w stosunku do standardowych systemów stosowanych przez producentów central. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami (czujniki temperatury, siłowniki, algorytmy sterowania).

Brak automatyki skutkuje najprostszym sterowaniem, czyli przełączaniem sezonowym oraz współpracą z by-passem, co oznacza, że wykorzystujemy „mniej więcej” potencjał GWC. Ma to szczególne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę interakcję gruntu z przetłaczanym powietrzem (jak wspomniano powyżej na podstawie literatury [3, 8]).

Podsumowanie

Grunt jako źródło energii to dobre rozwiązanie. Energia geotermalna powinna wspomagać źródła konwencjonalne. Jednak podgrzewanie lub ochładzanie powietrza poprzez przetłaczanie go przez grunt w rurociągach z tworzywa sztucznego to mało efektywny sposób wykorzystania gruntu, ponieważ nakłady inwestycyjne zwracają się po bardzo długim czasie.

Najmniej korzystnym wariantem lokalizacji wymiennika gruntowego jest instalacja posadowiona pod budynkiem. W wariancie tym oszczędności inwestycyjne w stosunku do posadowienia poza budynkiem mogą być pozorne (ponieważ ciepło może pochodzić z budynku) lub przynoszące tylko chwilowe korzyści wynikające z początkowej pojemności cieplnej gruntu w sytuacji, kiedy budynek jest dobrze izolowany od dołu.

Grunt pod budynkiem może się regenerować jedynie sezonowo – od powietrza przetłaczanego przez rurociągi. Jak wspomniano wcześniej, szczegółowe obliczenia potencjalnej regeneracji będą przedmiotem dalszych badań autora w MLBE w Krakowie.

Niniejszy artykuł jest próbą zapoczątkowania merytorycznej dyskusji nad opłacalnością inwestycji w GWC. W najbliższym czasie autor planuje opublikować wyniki pomiarów instalacji pod budynkiem na poparcie niektórych powyższych tez.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkowa oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201/2008, poz. 1240, z późn. zm.), zastąpione przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetyczne (DzU 2015, poz. 376).
  2. Flaga-Maryanczyk A., Schnotale J., Radon j., Was K., Experimental measurements and CFD simulation of a ground source heat exchanger operating at a cold climate for a passive house ventilation system, „Energy and Buildings”, Vol. 68, 2014, p. 562–570.
  3. Guohui G., Dynamic interactions between the ground heat exchanger and environments in earth–air tunnel ventilation of buildings, „Energy and Buildings” Vol. 85, 2014, p. 12–22.
  4. AWADUKT Thermo – program obliczeniowy wymienników gruntowych.
  5. Katalog produktów Thessla Green, www.thesslagreen.com.
  6. Ruest K., Earth Tube Ventilation Systems – Applicability in the Canadian Climate, 2011.
  7. PN-EN 15241:2011 Wentylacja budynków. Metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza.
  8. Kostka M., Szulgowska-Zgrzywa M., Obliczenia energetyczne gruntowych wymienników ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2015 s. 64-68.
  9. Kostka M., Zając A., Dopłaty do domów energooszczędnych a zużycie energii elektrycznej na wentylację mechaniczną, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2013, s. 52–57.
  10. Program ClimaCAD on-line, http://ccol3.vtsclima.com/start.aspx?lang=pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Redaktor Redaktor, 24.03.2016r., 10:33:36 Cytuję Pana komentarz: W artykule popełniono ewidentne błędy. Choćby ten: \"Najtańsze wymienniki do odzysku ciepła – wymienniki krzyżowe – podczas pracy z powietrzem zewnętrznym o niskich temperaturach doprowadzają do wykroplenia wody z powietrza wywiewanego, która następnie zamarza. \" A przecież jest całkiem odwrotnie. Dziwne jest, że takie proste błędy w tak trudnym opracowaniu popełnia dr inz. .. Zarzuca Pan Autorowi ewidentne błędy bez wskazania konkretów i neguje Pan wielokrotnie potwierdzane w literaturze zjawiska dot. pracy wymienników krzyżowych. Proszę zatem o podanie argumentów lub wskazanie źródeł - na takiej samej zasadzie jak podaje je Autor, potwierdzających Pana wypowiedź. Bardzo zależy nam na rzetelności i wiarygodności i dlatego komentarze (de facto anonimowe) negujące zamieszczane treści bez jakiejkolwiek argumentacji staramy się usuwać. Łączę pozdrowienia Waldemar Joniec
  • Barth3z Barth3z, 24.03.2016r., 11:53:49 Witam, Dziękuję za zacytowanie poprzedniego mojego wpisu i już spieszę wyjaśnić dlaczego zarzucam błędy autorowi. Artykuł zapoczątkowany był takim opisem: "Niniejszy artykuł jest próbą zapoczątkowania merytorycznej dyskusji nad opłacalnością inwestycji w GWC.", więc będąc użytkownikiem takiego GWC pod domem chciałem zweryfikować teoretyczne założenia autora. Przede wszystkim wypowiedzi nie są spójne nawet z teorią. Choćby zdanie "Najtańsze wymienniki do odzysku ciepła – wymienniki krzyżowe – podczas pracy z powietrzem zewnętrznym o niskich temperaturach doprowadzają do wykroplenia wody z powietrza wywiewanego, która następnie zamarza.", które jest nie prawdą. I nie potrzeba do tego jakiś opracowań, ponieważ jest to podstawowa wiedza w zakresie fizyki. Już wyjaśniam błąd. Autor opisuje, że w najtańszych wymiennika krzyżowych, gdzie sprawność dochodzi do 60% woda z kondensacji zamarza, a przecież, żeby doszło do zamrożenia powietrze wywiewane z takiego wymiennika musi mieć temp. poniżej 0oC. Przy założeniu, że w budynku mamy 22oC i sprawność wymiennika krzyżowego na poziomie 60%, aby doszło do kondensacji pary i późniejszego zamrożenia temperatura powietrza zewnętrznego musi być poniżej -16oC ! To właśnie w wymiennika droższych - przeciwprądowych dochodzi do znacznie szybszego oblodzenia wymiennika, ponieważ przy sprawności 90% temperaturę ujemną na wyrzucie z wymiennika otrzymujemy poniżej -3oC na zewnątrz. Pan też p. Redaktorze takim zdanie "neguje Pan wielokrotnie potwierdzane w literaturze zjawiska dot. pracy wymienników krzyżowych" bezmyślnie przyjmuje wypowiedzi zawarte w omawianym opracowaniu jako zgodne z teorią i zjawiskami opisywanymi w literaturze. Czy rzeczywiście weryfikował Pan to w literaturze ? Błędów jest więcej, nie tylko teoretycznych, ale nie mam już dostępu do tego artykułu i nie potrafię dokładnie ich zacytować. Jak wspomniałem na początku, jestem użytkownikiem takiego GWC pod domem. Dość dobrze go opomiarowałem (pomier temp. i wilgotności) jak również grunt obok GWC (również pod domem) i po pierwszym okresie zimowym pracy takiego GWC moje wnioski są zgoła odmienne od tych przytaczanych przez autora. PS. Proszę na przyszłość zweryfikować treść komentarza zanim Pan Redaktor go usunie, bo może okazać się słuszną uwagą.
  • Jarosław Müller Jarosław Müller, 30.03.2016r., 10:13:45 Szanowny Panie "Barth3z" (przepraszam, że używam "nicka" ale komentarze pańskie są niepodpisane) Bardzo dziękuję za zainteresowanie treścią mojego artykułu. Pozwolę sobie odpowiedzieć na zarzuty, chociaż, jak Pan słusznie cytuje zależy mi na merytorycznej dyskusji o wymiennikach gruntowych pod budynkiem, a nie o rekuperatorach w centralach wentylacyjnych. Ale temat jest, więc odpowiadam. pisze Pan: "a przecież, żeby doszło do zamrożenia powietrze wywiewane z takiego wymiennika musi mieć temp. poniżej 0oC" otóż nie. Zachęcam do lektury bardzo merytorycznego artykułu nie tak dawno opublikowanego na łamach RI: Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła – cz. 2 Freezing of recuperator heat exchangers. Part 2 dr inż. Andrzej Jedlikowski, mgr inż. Demis Pandelidis, dr Michał Karpuk | Rynek Instalacyjny 7-8/2015 | 10.08.2015 | oraz dyskusji pod tekstem tam można znaleźć bardzo dokładną analizę dotyczącą zamarzania wymienników. Pozwolę sobie przytoczyć tylko jeden fragment: " [...] w całym wymienniku temperatura powietrza wywiewanego jest dodatnia i mimo tego powstaje szron (średnia temperatura wyjściowa wynosi aż 7,2 oC)"4 Nie mam najmniejszych wątpliwości o słuszności tez zawartych w moim artykule oraz w zupełności zgadzam się z opinią Pana Redaktora Waldemara Jońca, który wziął na siebie "pierwsze uderzenie" ale chętnie zapoznam się ze szczegółami "błędów [...], nie tylko teoretycznych...", które Pan zauważył. Pisze Pan również, że jest Pan użytkownikiem GWC pod domem i "po pierwszym okresie zimowym pracy takiego GWC moje wnioski są zgoła odmienne od tych przytaczanych przez autora" Proszę o szczegóły, na czym polega "odmienność wniosków". Upraszczając, tezą mojego artykułu jest: "zbyt drogi aby się zwrócił w sensownym czasie". Czy Pana wymiennik nie był drogi, czy uzyskuje Pan dużo większe korzyści od tych, które przytaczam na podstawie oprogramowania udostępnianego przez znanego producenta? Jestem opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Instytucie Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Jeśli byłby Pan tak uprzejmy i udostępnił wyniki pomiarów to w imieniu Koła mogę zapewnić o dużym zainteresowaniu porównaniem pańskich wyników pomiarów z tymi, które przeprowadzamy w Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Temat GWC bardzo mnie interesuje stąd bardzo chętnie zapoznam się z większą ilością pomiarów. z poważaniem Jarosław Müller
  • wjoniec wjoniec, 30.03.2016r., 10:55:35 Oto link do wspomnianego artykułu i komentarzy http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id3903,zamarzanie-rekuperacyjnych-wymiennikow-ciepla-cz.-2
  • Barth3z Barth3z, 30.03.2016r., 11:44:54 Szanowny Panie Jarosławie, Podtrzymuję moje zdanie, iż Pańska wypowiedź wskazująca, że tańsze wymienniki krzyżowe są gorsze (od prawdopodobnie tych z lepszą sprawnością - przeciwprądowych), bo w nich występuje zamarzanie skondensoanej pary wodnej jest nie prawdą. Zdecydowanie częściej i przy wyższych temperaturach zewnętrznych dojdzie do zamrożenia wymiennika przeciwprądowego niż krzyżowego, mimo, że jak Pan napisał - wymiennik krzyżowy potrafi szronić. Oczywiście warto doprecyzować z jaką prędkością przepływa strumień powietrza przez kanaliki, czy zachodzi zjawisko przepływu laminarnego, czy turulentnego, z jakim typem wymiennika mamy do czynienia itp. ale to już temat do szerszej dyskusji - nie w komentarzach. Nie potrafię się odnieść do tematu w którym precyzyjnie opisano pracę wymiennika, ponieważ nie mam do niego dostępu, choć już zdanie wstępu "Uzasadnione może też być zastosowanie wymiennika o niższej sprawności w celu obniżenia kosztów eksploatacyjnych systemu poprzez redukcję mocy nagrzewnicy wstępnej." potwierdza moje spostrzeżenia. Co do GWC pod budynkiem to jak pisałem w pierwszym komentarzu temat jest trudny. Praca takiego GWC w dużej mierze zależy od warunków gruntowych (wysokość wód gruntowych). Z tego co pamiętam, to Pańska opinia co do pracy gruntowego wymiennika ciepła pod domem jest pozytywna. Moja negatywna. Mówię to w zakresie bilansu energetycznego budynku na rzecz którego taki GWC (wraz z rekuperatorem) pracuje. Jedyną zaletą ulokowania GWC pod domem to niższy koszt inwestycyjny. Z chęcią podzielę się informacją z dotychczasowego użytkowania takiego GWC. Proszę podać adres email, na który mógłbym przesłać więcej informacji. Pozdrawiam Bartłomiej Leśniowski
  • Barth3z Barth3z, 30.03.2016r., 12:12:14 W odpowiedzi na Proszę o szczegóły, na czym polega "odmienność wniosków". Upraszczając, tezą mojego artykułu jest: "zbyt drogi aby się zwrócił w sensownym czasie". moja opinia dotyczyła tylko i wyłącznie miejsca ulokowania GWC bez względu na jego cenę i rentowność. Dom z GWC pod nim ma gorszy bilans cieplny od takiego samego domu, ale z GWC ulokowanym poza budynkiem.
  • Jarosław Müller Jarosław Müller, 30.03.2016r., 12:45:31 Szanowny Panie Bartłomieju, Wygląda na to, że pomimo zaprzeczeń we wstępach do naszych komentarzy - zgadzamy się we wszystkim. Pisząc "najtańsze, krzyżowe" myślałem o najprostszym wyposażeniu domowych central. Zgadzam się, że przeciwprądowe wymienniki są bardziej narażone na zamarzanie. Zresztą w świetle najnowszych regulacji prawnych - niskoefektywne wymienniki do odzysku ciepła odchodzą w zapomnienie, więc problem zostaje. Nasze opinie co do GWC pod budynkiem znowu są zgodne. Nie popieram takiej lokalizacji , między innymi z powodu, który Pan przytacza - zagrożonego bilansu cieplnego budynku. Jeśli to możliwe - proszę o przesłanie danych pomiarowych na adres: [email protected] z poważaniem Jarosław Müller
  • Barth3z Barth3z, 30.03.2016r., 13:26:42 Przepraszam, za zbyt dosadny język w pierwszym moim komentarzu, ale podejrzewałem, że to tylko artykuł marketingowy, "namaszczony" przez któregoś z producentów GWC... Pełno takiego bełkoty w Internecie ... Resztę prześlę na maila. Mam nadzieję, że doczekamy się bardziej konkretnych wniosków z badań tych GWC pod budynkami, o których wspomniał Pan bodajże w końcówce powyższego artykułu. Pozdrawiam Bartłomiej Leśniowski

Powiązane

Joanna Ryńska Klimatyzatory – innowacje, efektywność i komfort

Klimatyzatory – innowacje, efektywność i komfort Klimatyzatory – innowacje, efektywność i komfort

Dzisiejszy klimatyzator to już elegancki artykuł gospodarstwa domowego lub element wyposażenia biura wpływający pozytywnie na warunki pracy. Użytkownicy chcą komfortu, ale jednocześnie niedużych wydatków...

Dzisiejszy klimatyzator to już elegancki artykuł gospodarstwa domowego lub element wyposażenia biura wpływający pozytywnie na warunki pracy. Użytkownicy chcą komfortu, ale jednocześnie niedużych wydatków na energię, prostoty obsługi, czystego powietrza bez przeciągów oraz bezkolizyjnej współpracy z innymi urządzeniami budynku inteligentnego. Jak radzą sobie z tymi wymaganiami producenci?

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, dr inż. Grzegorz Krajewski Wentylacja pożarowa garaży – symulacje numeryczne (CFD) wg ITB 493/2015

Wentylacja pożarowa garaży – symulacje numeryczne (CFD) wg ITB 493/2015 Wentylacja pożarowa garaży – symulacje numeryczne (CFD) wg ITB 493/2015

Wykorzystanie symulacji komputerowych w inżynierii bezpieczeństwa pożarowego wymaga poprawnego doboru modeli fizycznych i warunków brzegowych oraz wyznaczenia celu analizy. Szczególne ważna jest weryfikacja...

Wykorzystanie symulacji komputerowych w inżynierii bezpieczeństwa pożarowego wymaga poprawnego doboru modeli fizycznych i warunków brzegowych oraz wyznaczenia celu analizy. Szczególne ważna jest weryfikacja obliczeń z pomiarami. Istotny jest też sposób prezentacji wyników – ma to być jednoznaczna ocena wyników analizy i potwierdzenie spełnienia przyjętych kryteriów oceny lub wskazanie metody czy rozwiązania technicznego pozwalającego na osiągnięcie tego stanu.

dr inż. Grzegorz Kubicki, mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka Wyniki badań obiektowych systemu oddymiania klatek schodowych ze zmiennym nawiewem mechanicznym

Wyniki badań obiektowych systemu oddymiania klatek schodowych ze zmiennym nawiewem mechanicznym Wyniki badań obiektowych systemu oddymiania klatek schodowych ze zmiennym nawiewem mechanicznym

Zgodnie z krajowymi przepisami systemy oddymiania muszą stanowić opcjonalne wyposażenie klatek schodowych budynków użytkowych. Działanie instalacji tego typu podczas pożaru służyć ma w założeniu zwiększeniu...

Zgodnie z krajowymi przepisami systemy oddymiania muszą stanowić opcjonalne wyposażenie klatek schodowych budynków użytkowych. Działanie instalacji tego typu podczas pożaru służyć ma w założeniu zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa użytkowników budynku i ułatwieniu działań ekip ratowniczo-gaśniczych. Efektywne rozwiązanie w tym zakresie uwzględniać musi wiele zmiennych.

dr inż. Piotr Kowalski, dr inż. Dariusz Kwiecień Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach...

Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach przemysłowych, w których do zapewnienia odpowiednich warunków technologicznych wymagane jest utrzymanie stosunkowo wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu lub wilgotności względnej.

Waldemar Joniec Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań

Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań

Autor przedstawia nowoczesne rozwiązania techniczne (rekuperatory) gwarantujące wysoką efektywność wymiany powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach budynków.

Autor przedstawia nowoczesne rozwiązania techniczne (rekuperatory) gwarantujące wysoką efektywność wymiany powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach budynków.

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Marcin Malicki, prof. nzw. dr hab. inż. Krzysztof Wojdyga Wpływ algorytmu sterowania instalacją wody chłodzącej na efektywność źródła trójgeneracyjnego

Wpływ algorytmu sterowania instalacją wody chłodzącej na efektywność źródła trójgeneracyjnego Wpływ algorytmu sterowania instalacją wody chłodzącej na efektywność źródła trójgeneracyjnego

Podstawowym zadaniem źródła trójgeneracyjnego jest produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu w sposób niezawodny i przyjazny środowisku oraz ekonomiczny. Produkcja chłodu, praktycznie bez wykorzystania...

Podstawowym zadaniem źródła trójgeneracyjnego jest produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu w sposób niezawodny i przyjazny środowisku oraz ekonomiczny. Produkcja chłodu, praktycznie bez wykorzystania energii elektrycznej, z wykorzystaniem chłodziarek absorpcyjnych w układach trójgeneracyjnych ma szczególne znacznie latem, w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci do zasilania tradycyjnych chłodniczych układów sprężarkowych.

Joanna Ryńska Wentylatory – wymagania i oczekiwania dotyczące efektywności

Wentylatory – wymagania i oczekiwania dotyczące efektywności Wentylatory – wymagania i oczekiwania dotyczące efektywności

Artykuł zawiera kwintesencję informacji dotyczących aktualnie obowiązujących wymagań dla wentylatorów ogólnego przeznaczenia zgodnych z wymogami unijnymi.

Artykuł zawiera kwintesencję informacji dotyczących aktualnie obowiązujących wymagań dla wentylatorów ogólnego przeznaczenia zgodnych z wymogami unijnymi.

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, dr inż. Grzegorz Krajewski Wentylacja pożarowa garaży – dobór systemu i projektowanie wg ITB 493/2015

Wentylacja pożarowa garaży – dobór systemu i projektowanie wg ITB 493/2015 Wentylacja pożarowa garaży – dobór systemu i projektowanie wg ITB 493/2015

Wytyczne ITB 493/2015 to szerokie opracowanie dotyczące projektowania systemów wentylacji pożarowej garaży zamkniętych przeznaczonych dla samochodów osobowych. Opisano w nich prawidłowy proces projektowania...

Wytyczne ITB 493/2015 to szerokie opracowanie dotyczące projektowania systemów wentylacji pożarowej garaży zamkniętych przeznaczonych dla samochodów osobowych. Opisano w nich prawidłowy proces projektowania systemów i wskazano rozwiązania potencjalnych problemów. Oprócz zagadnień projektowych w wytycznych zawarto rekomendacje związane z oceną działania systemów oraz ich wymiarowaniem, prowadzeniem analiz CFD czy badaniami in-situ.

dr inż. Rafał Porowski, bryg. dr inż. Waldemar Wnęk Wskazówki do przygotowania scenariuszy pożarowych

Wskazówki do przygotowania scenariuszy pożarowych Wskazówki do przygotowania scenariuszy pożarowych

Scenariusze pożarowe są stosowane do szacowania kluczowych zdarzeń w teorii rozwoju pożarów. Projektowany scenariusz rozwoju zdarzeń w czasie pożaru powinien dążyć m.in. do właściwego doboru urządzeń przeciwpożarowych...

Scenariusze pożarowe są stosowane do szacowania kluczowych zdarzeń w teorii rozwoju pożarów. Projektowany scenariusz rozwoju zdarzeń w czasie pożaru powinien dążyć m.in. do właściwego doboru urządzeń przeciwpożarowych i materiałów budowlanych, a także zapewnienia warunków bezpiecznej ewakuacji ludzi oraz zaplanowania działań ratowniczo-gaśniczych.

mgr inż. Monika Wysocka, inż. Maciej Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną sprawia, że coraz więcej osób aktywnie spędza czas na siłowniach czy w klubach fitness. W budynkach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji należy zwrócić...

Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną sprawia, że coraz więcej osób aktywnie spędza czas na siłowniach czy w klubach fitness. W budynkach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji należy zwrócić szczególną uwagę na parametry powietrza wewnętrznego oraz właściwy mikroklimat, które są czynnikami odpowiadającymi za dobre samopoczucie i komfort trenujących osób.

mgr inż. Krzysztof Kegler Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji...

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu kompozytowych przewodów wentylacyjnych oraz odpowiednich nawiewników.

dr inż. Kazimierz Wojtas Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890

Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890 Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890

Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych...

Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych klas na nowe. Z tego powodu przed producentami urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych stoi m.in. zadanie sformułowania całkowicie nowych wymagań w zakresie ochrony powierzchni wymienników ciepła przed ich zanieczyszczeniem w trakcie eksploatacji. W artykule zawarto propozycję prostego wskaźnika...

Joanna Ryńska Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania

Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania

Zmiany konstrukcyjne i kierunki rozwoju central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dyktowane są przede wszystkim względami energooszczędności. Te z kolei wymuszane są nie tylko przez oczekiwania inwestorów,...

Zmiany konstrukcyjne i kierunki rozwoju central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dyktowane są przede wszystkim względami energooszczędności. Te z kolei wymuszane są nie tylko przez oczekiwania inwestorów, ale i wymagania prawne.

Redakcja RI Chłodzenie obiektów przemysłowych

Chłodzenie obiektów przemysłowych Chłodzenie obiektów przemysłowych

W zakładach produkcyjnych istotne są nakłady na energię służącą do wentylacji i chłodzenia obiektów, a zwłaszcza zapewnienia optymalnych warunków dla pracowników oraz prowadzonych procesów.

W zakładach produkcyjnych istotne są nakłady na energię służącą do wentylacji i chłodzenia obiektów, a zwłaszcza zapewnienia optymalnych warunków dla pracowników oraz prowadzonych procesów.

kr Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym...

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym samym bardzo trudne będzie zbudowanie domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W dużych obiektach, np. użyteczności publicznej, wentylacja mechaniczna od dawna jest koniecznością.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków

Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków

Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne...

Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jest to konsekwencją konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej, której rozwój wspierany jest przez budownictwo energooszczędne, przede wszystkim potrzebę hermetyzacji budynków i kontrolowania wentylacji z odzyskiem ciepła.

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej

Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej

O skuteczności systemu wentylacji pożarowej decyduje szereg czynników, w tym właściwie dobrany dla konkretnego obiektu system wentylacji pożarowej i jego wydajność, zastosowanie do budowy elementów kompatybilnych...

O skuteczności systemu wentylacji pożarowej decyduje szereg czynników, w tym właściwie dobrany dla konkretnego obiektu system wentylacji pożarowej i jego wydajność, zastosowanie do budowy elementów kompatybilnych i certyfikowanych, a także regularne serwisowanie i przeprowadzanie prób funkcjonowania w różnych warunkach otoczenia.

dr inż. Grzegorz Kubicki Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Prezentujemy praktycznie wypróbowanych rozwiązań technicznych służących ochronie przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji. Omówiono też faktyczną efektywność oraz zakres stosowania popularnych systemów...

Prezentujemy praktycznie wypróbowanych rozwiązań technicznych służących ochronie przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji. Omówiono też faktyczną efektywność oraz zakres stosowania popularnych systemów różnicowania ciśnienia w ochronie ppoż. Wizualizację działania instalacji ppoż. zaprezentowano poprzez wizualizację skuteczności oddymiania auli Politechniki Warszawskiej.

mgr inż. Bartosz Radomski, mgr inż. Joanna Jaskulska Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...

kr Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii...

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii i przy okazji wykorzystać odnawialne źródła energii.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych

Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych

Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych, Bartłomiej Adamski

Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych, Bartłomiej Adamski

dr hab. inż. Dariusz Obracaj, dr inż. Marek Korzec, mgr inż. Sebastian Sas Dobór obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego oraz jego wpływ na projektowane wydajności urządzeń na przykładzie chłodnicy powietrza

Dobór obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego oraz jego wpływ na projektowane wydajności urządzeń na przykładzie chłodnicy powietrza Dobór obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego oraz jego wpływ na projektowane wydajności urządzeń na przykładzie chłodnicy powietrza

W klimatyzacji komfortu, realizowanej np. w obiektach muzealnych i archiwach, bardzo ważne jest utrzymanie stałych parametrów wilgotności i temperatury powietrza. Istotnym czynnikiem w tym aspekcie, szczególnie...

W klimatyzacji komfortu, realizowanej np. w obiektach muzealnych i archiwach, bardzo ważne jest utrzymanie stałych parametrów wilgotności i temperatury powietrza. Istotnym czynnikiem w tym aspekcie, szczególnie w okresie letnim oraz przejściowym, jest praca chłodnicy powietrza. Jej dobór warto poprzedzić analizą porównawczą zapotrzebowania na moc chłodniczą według danych normowych oraz danych z najbliższej stacji meteorologicznej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne chłodzenie serwerowni i data center

Nowoczesne chłodzenie serwerowni i data center Nowoczesne chłodzenie serwerowni i data center

Serwerownie oraz centra danych produkują stale ogromne ilości ciepła. System klimatyzacji, który odbiera to ciepło, musi pracować przez cały rok. Tym samym chłodzenie serwerowni w budynkach ma znaczny...

Serwerownie oraz centra danych produkują stale ogromne ilości ciepła. System klimatyzacji, który odbiera to ciepło, musi pracować przez cały rok. Tym samym chłodzenie serwerowni w budynkach ma znaczny udział w kosztach klimatyzacji całego obiektu. Z tego powodu poszukiwane są nowe, ekonomiczne rozwiązania i coraz częściej stosuje się free cooling.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.