Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Redakcja RI    |  1
5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła
5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła
fot. Flickr

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz częściej w budynkach wykorzystywane są pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

1. Dom jednorodzinny

Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych są pompy ciepła. Coraz częściej inwesorzy pytają, ile inwestycja w to źródło ciepła będzie kosztować oraz czy taki zakup się opłaca. Ceny urządzeń stopniowo spadają, dlatego coraz chętniej są stosowane, np. przynajmniej do podgrzewania c.w.u.

Ważnym aspektem jest dobór dolnego źródła ciepła i jeżeli to wymiennik gruntowy - odpowiedniego jego zaprojektowania. Dla podgrzewania tylko c.w.u. najcześciej stosuje się pompy ciepła powietrze-woda i lokuje w kotłowni czy pralni lub innym pomieszczeniu gospodarczym, w którym będzie odpowiednio wysoka temperatura.Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnie pompy ciepła do zasilania c.o. i c.w.u. Wtedy możliwe jest uzyskanie wyższych wartości wspłóczynnika COP, oraz jeżeli dolnym źródłem dla jednej z pomp jest grunt - szybsza jego regeneracja.

Przykładowe koszty instalacji pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym dla domu jedorodzinnego o powierzchni 180 m2 to 51 tys. zł netto.

Zobacz pełne informacje dla tego przykładu >>

2. Budynek użyteczności publicznej - uczelnia

Poniżej przedstawiono przykład modernizacji źródła ciepła na Wydziele Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Poza zaprojektowaniem kompaktowych węzłów cieplnych zaproponowano także cztery pompy ciepła typu solanka/woda podzielone na dwie kaskady po dwie pompy, współpracujące z węzłem nr 1 w układzie biwalentnym równoległym.

Łączna moc cieplna zaprojektowanych pomp ciepła wynosi 276,8 kW, chłodnicza 221,6 kW, a łączna moc elektryczna 57,76 kW.

Poznaj szczegóły tego rozwiązania >>

3. Budynki przemysłowe

IKEA - znane przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą mebli dużą uwagę poświęca także energooszczędnym rozwiązaniom w swoich zakładach przemysłowych.

Ciekawym przykladem realizacji instalacji z pompami ciepła jest nowy obiekt IKEA we Wrocławiu. Głównym źródłem ciepła i chłodu dla budynku są dwie pompy ciepła PC1 i PC2 typ FOCS2-W/H/CA o mocy grzewczej 540 kW i chłodniczej 830 kW każda.

Dolnym źródłem jest grunt, z którego ciepło odprowadzane jest za pomocą pionowych sond zlokalizowanych pod naziemnym parkingiem obok budynku IKEA.

Przeczytaj więcej na temat tej realizacji >>

4. Budynek usługowo-handlowy

Obiekt zlokalizowany jest w Rybniku, a jego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 13 kWh. Wykorzystano w nim do ogrzewania zarówno pompy ciepła jak i kolektory słoneczne. Dogrzanie budynku realizowane jest przez centralę wentylacyjną.

Pompy ciepła zamontowano na kanale wylotowym instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Jako, że budynek nie ma dużego zapotrzebowania na moc, dobrano niewielką pompę ciepła - 3,8 kW. Cały obiekt jest opomiarowany, dzięki czemu na bieżąco można śledzić zużycie mediów. 

Pełny opis rozwiązania znajdziesz tutaj >>

5. Rozwiązania hybrydowe

Na rynku dostępne sa także takie pompy ciepła, które są połączeniem dwóch różnych rodzajów urządzeń. Przykładem może być jednostka, która działa jako pompa typu powietrze/woda, a w połączeniu ze szczytowym wymiennikiem gruntowym jako typ powietrze/grunt/woda.

Obieg pierwotny podłączony jest do jednostki powietrznej i wymiennika gruntowego poprzez zastosowanie dwóch zaworów trójdrogowych. Umożliwia to pracę w trybach: tylko z jednostką powietrzną, tylko z wymiennikiem gruntowym lub jednocześnie z dwoma dolnymi źródłami ciepła. O tym, który tryb będzie załączony w danej chwili decyduje automatyka na podstawie aktualnego zapotrzebowania na energię w budynku.

Zobacz podobne systemy >>

Jaką pompę ciepła wybrać

Przy wyborze urządzenia należy kierować się w pierwszym kroku dostępnością dolnego źródła ciepła i swoimi możliwościami finansowymi. Tanie w eksploatacji są pompy czerpiące energię z gruntu, ale wykonywanie odwiertów pod sondy czy montaż poziomego wymiennika może byc kosztowne. Dodatkowo, taki wymiennik wymaga odpowiedniej powierzchni działki, dlatego nie w każdym budynku jest możliwe zastosowanie takiego rozwiązania.

Popularne pompy ciepła typu powietrze-woda najczęściej są stosowane do przygotowywania c.w.u., ale mogą także służyć jako źródło ciepła. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza - czyli dolnego źródła ciepła dla tego typu pompy. Najlepiej jest ją zatem lokalizowac w pobliżu urządzeń emitujących ciepło.

Ważnym parametrem są wspólczynniki: COP i SCOP. Szczególnie ten drugi jest istotny, ponieważ informuje o całorocznej sprawności urządzenia. Dzięki temu można porównywać między sobą pompy ciepła - im wyższy współczynnik, tym wyższa energooszczędność urządzenia. Pamiętać jednak należy, aby porównywać te współczynniki dla tych samych parametrów, np.: COP 4,2 dla punktu pracy A2/W35 oznacza że jest on podany dla parametrów powietrze o temperaturze 2°C i woda 35°C.

Zobacz dostępne na rynku pompy ciepła >>


Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   04.03.2016

Komentarze

(1)
Mariusz | 18.07.2016, 13:18
Właśnie zdecydowałem się na powietrzną pompę ciepła, bo pod gruntowa trzeba mieć i powierzchnie i więcej pieniędzy na odwierty i montaż. Pompa ciepła (u mnie akurat od http://www.a-pic.pl/) to dobre rozwiązanie, pozwala oszczędzić nieco w utrzymaniu domu, trzeba tylko trafić na dobrej jakości urządzenie i fachowe doradztwo.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Na czym polega automatyzacja instalacji w technice budowlnej »
klimatyzatory systemy kanalizacyjne
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl