Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Redakcja RI    |  1
5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła
5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła
fot. Flickr

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz częściej w budynkach wykorzystywane są pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

1. Dom jednorodzinny

Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych są pompy ciepła. Coraz częściej inwesorzy pytają, ile inwestycja w to źródło ciepła będzie kosztować oraz czy taki zakup się opłaca. Ceny urządzeń stopniowo spadają, dlatego coraz chętniej są stosowane, np. przynajmniej do podgrzewania c.w.u.

Ważnym aspektem jest dobór dolnego źródła ciepła i jeżeli to wymiennik gruntowy - odpowiedniego jego zaprojektowania. Dla podgrzewania tylko c.w.u. najcześciej stosuje się pompy ciepła powietrze-woda i lokuje w kotłowni czy pralni lub innym pomieszczeniu gospodarczym, w którym będzie odpowiednio wysoka temperatura.Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnie pompy ciepła do zasilania c.o. i c.w.u. Wtedy możliwe jest uzyskanie wyższych wartości wspłóczynnika COP, oraz jeżeli dolnym źródłem dla jednej z pomp jest grunt - szybsza jego regeneracja.

Przykładowe koszty instalacji pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym dla domu jedorodzinnego o powierzchni 180 m2 to 51 tys. zł netto.

Zobacz pełne informacje dla tego przykładu >>

2. Budynek użyteczności publicznej - uczelnia

Poniżej przedstawiono przykład modernizacji źródła ciepła na Wydziele Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Poza zaprojektowaniem kompaktowych węzłów cieplnych zaproponowano także cztery pompy ciepła typu solanka/woda podzielone na dwie kaskady po dwie pompy, współpracujące z węzłem nr 1 w układzie biwalentnym równoległym.

Łączna moc cieplna zaprojektowanych pomp ciepła wynosi 276,8 kW, chłodnicza 221,6 kW, a łączna moc elektryczna 57,76 kW.

Poznaj szczegóły tego rozwiązania >>

3. Budynki przemysłowe

IKEA - znane przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą mebli dużą uwagę poświęca także energooszczędnym rozwiązaniom w swoich zakładach przemysłowych.

Ciekawym przykladem realizacji instalacji z pompami ciepła jest nowy obiekt IKEA we Wrocławiu. Głównym źródłem ciepła i chłodu dla budynku są dwie pompy ciepła PC1 i PC2 typ FOCS2-W/H/CA o mocy grzewczej 540 kW i chłodniczej 830 kW każda.

Dolnym źródłem jest grunt, z którego ciepło odprowadzane jest za pomocą pionowych sond zlokalizowanych pod naziemnym parkingiem obok budynku IKEA.

Przeczytaj więcej na temat tej realizacji >>

4. Budynek usługowo-handlowy

Obiekt zlokalizowany jest w Rybniku, a jego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 13 kWh. Wykorzystano w nim do ogrzewania zarówno pompy ciepła jak i kolektory słoneczne. Dogrzanie budynku realizowane jest przez centralę wentylacyjną.

Pompy ciepła zamontowano na kanale wylotowym instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Jako, że budynek nie ma dużego zapotrzebowania na moc, dobrano niewielką pompę ciepła - 3,8 kW. Cały obiekt jest opomiarowany, dzięki czemu na bieżąco można śledzić zużycie mediów. 

Pełny opis rozwiązania znajdziesz tutaj >>

5. Rozwiązania hybrydowe

Na rynku dostępne sa także takie pompy ciepła, które są połączeniem dwóch różnych rodzajów urządzeń. Przykładem może być jednostka, która działa jako pompa typu powietrze/woda, a w połączeniu ze szczytowym wymiennikiem gruntowym jako typ powietrze/grunt/woda.

Obieg pierwotny podłączony jest do jednostki powietrznej i wymiennika gruntowego poprzez zastosowanie dwóch zaworów trójdrogowych. Umożliwia to pracę w trybach: tylko z jednostką powietrzną, tylko z wymiennikiem gruntowym lub jednocześnie z dwoma dolnymi źródłami ciepła. O tym, który tryb będzie załączony w danej chwili decyduje automatyka na podstawie aktualnego zapotrzebowania na energię w budynku.

Zobacz podobne systemy >>

Jaką pompę ciepła wybrać

Przy wyborze urządzenia należy kierować się w pierwszym kroku dostępnością dolnego źródła ciepła i swoimi możliwościami finansowymi. Tanie w eksploatacji są pompy czerpiące energię z gruntu, ale wykonywanie odwiertów pod sondy czy montaż poziomego wymiennika może byc kosztowne. Dodatkowo, taki wymiennik wymaga odpowiedniej powierzchni działki, dlatego nie w każdym budynku jest możliwe zastosowanie takiego rozwiązania.

Popularne pompy ciepła typu powietrze-woda najczęściej są stosowane do przygotowywania c.w.u., ale mogą także służyć jako źródło ciepła. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza - czyli dolnego źródła ciepła dla tego typu pompy. Najlepiej jest ją zatem lokalizowac w pobliżu urządzeń emitujących ciepło.

Ważnym parametrem są wspólczynniki: COP i SCOP. Szczególnie ten drugi jest istotny, ponieważ informuje o całorocznej sprawności urządzenia. Dzięki temu można porównywać między sobą pompy ciepła - im wyższy współczynnik, tym wyższa energooszczędność urządzenia. Pamiętać jednak należy, aby porównywać te współczynniki dla tych samych parametrów, np.: COP 4,2 dla punktu pracy A2/W35 oznacza że jest on podany dla parametrów powietrze o temperaturze 2°C i woda 35°C.

Zobacz dostępne na rynku pompy ciepła >>


Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   04.03.2016

Komentarze

(1)
Mariusz | 18.07.2016, 13:18
Właśnie zdecydowałem się na powietrzną pompę ciepła, bo pod gruntowa trzeba mieć i powierzchnie i więcej pieniędzy na odwierty i montaż. Pompa ciepła (u mnie akurat od http://www.a-pic.pl/) to dobre rozwiązanie, pozwala oszczędzić nieco w utrzymaniu domu, trzeba tylko trafić na dobrej jakości urządzenie i fachowe doradztwo.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl