Obecnie trudno zaprojektować instalację HVAC bez skorzystania z programów komputerowych. Projektant instalacji sanitarnych w swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim programy do obliczania zapotrzebowania budynku na energię oraz rysowania instalacji. Te drugie korzystają ze środowiska CAD, a dla ułatwienia pracy dodatkowo wzbogaca się je o odpowiednie nakładki do rysowania instalacji, a następnie obliczania strat ciśnienia czy specyfikacji urządzeń. Zadaniem projektanta jest także dobór urządzeń oraz wrysowanie ich w projekt.
Coraz więcej producentów urządzeń do systemów HVAC, chcąc ułatwić ten proces projektantom, ma w ofercie odpowiednie programy doboru. Umożliwiają one nie tylko szybki i łatwy dobór urządzenia o odpowiednich parametrach, pozwalają również zasymulować jego działanie w instalacji.
Dużym ułatwieniem jest także biblioteka rysunków CAD, którą projektant może łatwo wkleić do swojego projektu w odpowiedniej skali.
Niektóre programy umożliwiają też porównywanie ze sobą różnych systemów pod względem kosztów inwestycji i eksploatacji. Dzięki temu projektant może zaproponować inwestorowi optymalne rozwiązanie dla danego budynku i uzasadnić swój wybór.
Jeśli inwestor zostanie użytkownikiem budynku, będzie szczególnie zainteresowany tym, ile dany wariant będzie kosztować go w całym cyklu życia obiektu.
Praca w terenie nie sprzyja korzystaniu z ciężkich katalogów lub przeglądaniu dokumentów producentów. Dla instalatora, który pracuje na budowie, informacje muszą być pod ręką, a najwygodniejszym rozwiązaniem są specjalne aplikacje mobilne przeznaczone na smartfony i tablety.
Z dowolnego miejsca, mając dostęp do internetu, można szybko dobrać lub wymienić urządzenie, np. pompę obiegową czy nawiewnik.
Aplikacje zawierają katalogi urządzeń i można z nich korzystać także offline.
Instalator może zapisać wynik swojego doboru np. w formacie .pdf, dzięki czemu później łatwo do niego wrócić.
Instalatorzy i serwisanci mogą także z pożytkiem korzystać z aplikacji do sterowania urządzeniami. Dzięki funkcji powiadamiania o awarii poprzez komunikat lub SMS osoba zajmująca się serwisem otrzymuje precyzyjną informację dotyczącą usterki i może ją szybko i sprawnie naprawić.
Szeroka oferta programów przeznaczona jest dla odbiorców końcowych czy administratorów budynków. Zadaniem takich mobilnych aplikacji jest sterowanie i monitorowanie pracy urządzeń oraz systemów w budynku.
Użytkownika najbardziej interesuje ustawianie parametrów, które pozwolą na zapewnienie komfortu. Przykładem mogą być tutaj systemy klimatyzacji, gdzie przy pomocy smartfonu możliwe jest nastawienie odpowiedniego trybu pracy czy temperatury powietrza.
Jedna aplikacja może obsługiwać kilka jednostek klimatyzacyjnych lub całe systemy VRF, przez co kontrola działania tych urządzeń jest kompleksowa. Użytkownik może sprawdzić, która z jednostek jest włączona oraz na jakich parametrach. Dzięki temu wygodnie sterować można systemem, tak aby przy zapewnieniu komfortu osiągnąć pewne oszczędności eksploatacyjne.
Obecnie dostępne nowoczesne narzędzia, takie jak programy czy mobilne aplikacje, wspomagają pracę zarówno projektanta, jak i instalatora, są także pomocne dla użytkowników budynków.
Warto śledzić nowości, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie i wciąż pojawiają się nowe aplikacje i programy lub ich aktualizacje.
Czytaj też: Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych >>>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |