Dodatkową trudnością w procesie projektowania jest możliwość zmiany przeznaczenia pomieszczeń już w trakcie eksploatacji budynku. Opis instalacji wentylacji i klimatyzacji takich obiektów obejmuje fazę shell&core, czyli stan, w jakim budynek jest oddawany do użytku. Na etapie wykonywania projektów aranżacyjnych poszczególnych kondygnacji i pomieszczeń następuje weryfikacja i uszczegółowienie proponowanych rozwiązań.
Projektowanie klimatyzacji w obiektach wielofunkcyjnych zawsze sprawia problemy, gdyż projektant nigdy do końca nie wie, co się będzie działo w przestrzeni użytkowej, kiedy budynek zostanie oddany do eksploatacji. Na pewno ułatwieniem jest duża elastyczność urządzeń zapewniających określone warunki w pomieszczeniach, ale i one mają swoje ograniczenia. W takich przypadkach doświadczenie projektanta jest gwarancją, że projekt spełni oczekiwania użytkowników. |
Informacja o obiekcie
Plac Unii to kompleks biurowo-handlowy składający się z trzech budynków (A, B i C). Projekt architektoniczny został wyłoniony w konkursie i powstał w pracowni APA Kuryłowicz & Associates. W budynku znajduje się blisko 57 tys. m2 powierzchni do wynajęcia, w tym ok. 41 tys. m2 w części biurowej i 15 tys. m2 w centrum handlowym. Budynki są rozdzielone pasażami przykrytymi szklanym dachem. Najwyższy budynek to 90-metrowa wieża. W części podziemnej znajduje się parking oraz pomieszczenia techniczne (na kondygnacjach od –4 do –2) oraz strefa handlowo-usługowa (na kondygnacjach od –1 do +1).
Powierzchnie biurowe o klasie A+ znajdują się na kondygnacjach od +2 do +21 w trzech obiektach. Budynek A ma ok. 24 tys. m2 powierzchni biurowej, B ok. 11 tys. m2, a C ok. 5,8 tys. m2. Na kondygnacjach biurowych zastosowano m.in. sterowane strefowo ogrzewanie, klimatyzację i oświetlenie sztuczne o wysokiej częstotliwości oraz indywidualnie sterowane żaluzje. Budynek ma zaawansowany system zarządzania (BMS). W części handlowej na trzech poziomach znajduje się ponad 70 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. Jest też Supersam, który działa w tym miejscu od 1962 roku.
W obiekcie zastosowano wiele rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych – posiada on certyfikat BREEAM na poziomie „bardzo dobry”. Warto wymienić m.in.:
- energooszczędne oświetlenie,
- użycie materiałów izolacyjnych o zmniejszonym wpływie na środowisko,
- energooszczędne technologie (redukcja emisji CO2),
- montaż czujników przecieków wody w ramach BMS.
Inwestycja ta została nagrodzona CEE Green Building Award.
![]() |
Kompleks budynków wielofunkcyjnych „Plac Unii” zlokalizowany przy ul. Puławskiej w Warszawie. |
Założenia do projektu instalacji
Źródłem ciepła dla wentylacji mechanicznej i ogrzewania jest wymiennikowy węzeł cieplny zasilany z miejskiej sieci cieplnej o parametrach 119/55°C. Zapotrzebowanie na ciepło: instalacja c.o. 1100 kW, instalacja ciepła technologicznego dla wentylacji 4400 kW (z uwzględnieniem odzysku ciepła), c.w.u. 200 kW.
Łączne zapotrzebowanie c.o., c.t. i c.w.u. to 5700 kW.
Jednym z newralgicznych momentów jest przyjmowanie wewnętrznych zysków ciepła w lokalach usługowych latem, gdy jeszcze nie znamy ich charakteru. W opisywanym obiekcie przyjęto 150 W/m2.
Parametry instalacji
Dla kondygnacji usługowych i części wspólnej przyjęto następującą ilość powietrza świeżego: w pasażach min. 7 m3/(hm2), w lokalach najemców 7,5 m3/(hm2), w części gastronomicznej średnio 15 m3/(hm2), w szatniach min. 4,5 wymiany/h, w toaletach 50 m3/h na kabinę, w WC dla niepełnosprawnych nawiew 80 i wywiew 100 m3/h, w natryskach 100 m3/h (w przypadku wielostanowiskowych natrysków współczynnik jednoczesności ustalono na poziomie 0,75), a dla pomieszczeń porządkowych przyjęto 50 m3/h.
W części biurowej założno następującą ilość świeżego powietrza: dla powierzchni najmu 50 m3/h/osobę przy 7 m2 na osobę; w pokojach spotkań na piętrach biurowych min. 20 m3/h/osobę przy 2,5 m2 sali na osobę.
Czytaj też: Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego >>>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |