Analizą objęto trzy różne kryte pływalnie, w których prowadzono pomiary zużycia wody na podstawie odczytów wodomierzy w nich zamontowanych. Analizowane pływalnie mają kilka typów basenów: sportowe, pływackie, rekreacyjne połączone z różnego typu atrakcjami. Wyposażone są w odmienne rozwiązania systemów oczyszczania wody basenowej.
Badania obejmowały miesięczne odczyty zużycia wody z wodomierzy i rejestr odwiedzających obejmujący osoby korzystające z biletów oraz grupy zorganizowane – młodzież szkolną odbywającą na basenie zajęcia wychowania fizycznego.
Ocena rzeczywistego zużycia wody w krytej pływalni
Woda w krytych pływalniach zużywana jest głównie do uzupełniania ubytków instalacji cyrkulacji wody basenowej, na cele higieniczno-sanitarne osób korzystających z kąpieli oraz utrzymanie czystości w obiekcie.
Ocenę zużycia wody uzupełniającej dla każdej krytej pływalni przeprowadzono w oparciu o odczyty z wodomierzy rejestrujących uzupełnianie ubytków eksploatacyjnych, uwzględniając objętość wody przeznaczonej do płukania filtrów. Nie uwzględniano zużycia podczas przerw technologicznych, które służą do czyszczenia niecek basenowych, instalacji i urządzeń wody basenowej. Zużycie wody do celów higieniczno-sanitarnych obliczano jako różnicę danych odczytanych z wodomierza głównego i wody uzupełniającej.
Do określenia jednostkowego zużycia wody uzupełniającej na cele higieniczne wykorzystano dane miesięczne z 2012 r., z wyłączeniem miesięcy, w których przeprowadzono przerwy technologiczne, oraz okresów świątecznych, z uwzględnieniem liczby osób korzystających z danej krytej pływalni.
Obiekt A – basen sportowy o wymiarach 26×50 m
W rozpatrywanym obiekcie funkcjonuje tylko basen sportowy z pomostem o wymiarach niecki: 26×50 m, głębokości 2,20 m i objętości 2680 m3. Powierzchnia lustra wody wynosi 1340 m2. Wydatek wody obiegowej to 590 m3/h.
Czytaj też: Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody >>>
Cyrkulacja wody w basenie odbywa się z pionowym przepływem przy zamkniętym obiegu z czynnym przelewem. Doprowadzenie wody uzdatnionej uzyskuje się poprzez cztery kanały denne, a woda z basenu jest odprowadzana w 100% przez rynny przelewowe na wszystkich ścianach basenu.
Woda spływa grawitacyjnie do zbiornika przelewowo-wyrównawczego o pojemności 173 m3. Ze zbiornika zasysana jest czterema pompami cyrkulacyjnymi z filtrem wstępnym i tłoczona do czterech filtrów o średnicy 2400 mm z piaskowym złożem wielowarstwowym.
Przed filtrami do wody dozowany jest koagulant – siarczan glinu. Po filtracji woda przepływa przez reaktor lampy niskociśnieniowej UV i jest podgrzewana w dwóch przeciwprądowych wymiennikach ciepła.
![]() |
Tabela 1. Jednostkowe zużycie wody w odniesieniu do użytkownika korzystającego z obiektu w 2012 r. |
Przed dopływem do niecki basenu do wody dozowany jest korektor pH – kwas siarkowy oraz przeprowadzana dezynfekcja wody podchlorynem sodu produkowanym z soli kuchennej w zespole elektrolizy membranowej.
Dozowanie reagentów odbywa się za pomocą pompek membranowych sterowanych na podstawie automatycznych pomiarów pH, redox wody i zawartości wolnego chloru i związanego w wodzie basenowej.
W tab. 1 zestawiono obliczenia miesięcznego jednostkowego zużycia wody na różne cele w przeliczeniu na osobę korzystającą z basenu w dm3/osobę w 2012 r.
Największe dobowe zużycie wody do uzupełnienia basenu odnotowano w lipcu – 26,3 m3/dobę. Miesiąc ten charakteryzuje się jedną z najwyższych frekwencji w ciągu roku, przy czym jednostkowe zużycie wody uzupełniającej wynosi 101,7 dm3/osobę. Jednostkowa wartość zużycia wody uzupełniającej w ciągu roku zawiera się najczęściej w przedziale 42,4–86,4 dm3/osobę dla miesięcy o porównywalnej frekwencji.
Zużycie wody na potrzeby higieniczno-sanitarne zawiera się w przedziale 30,8–42,3 dm3/osobę, oprócz października i listopada (odpowiednio 28,6 i 28,3 dm3/osobę). Całkowite zużycie wody po odrzuceniu lipca i sierpnia w odniesieniu do jednej osoby korzystającej z krytej pływalni typu sportowego w ciągu roku oscyluje między 71 a 129 dm3/osobę (rys. 1).
![]() |
Rys. 1. Całkowite jednostkowe zużycie wody w odniesieniu do użytkownika korzystającego z obiektu w dm3/osobę w 2012 r. |
Średnie całkowite jednostkowe zużycie w roku 2012 w obiekcie typowo sportowym wynosiło 104,9 dm3/osobę. W analizowanym obiekcie woda uzupełniająca stanowi średnio 70% zużycia wody wodociągowej, a 30% zużywane jest na potrzeby osób korzystających z obiektu basenowego (rys. 2).
![]() |
![]() |
Rys. 2. Zestawienie średniego procentowego zużycia wody wodociągowej w zależności od sposobu wykorzystania w 2012 r. w obiekcie A | Rys. 3. Procentowe wykorzystanie wody na cele higieniczno-sanitarne w 2012 r. w obiekcie A |
Kryta pływalnia A wyposażona jest w zbiornik wody deszczowej. Woda ta wykorzystywana jest do spłukiwania misek ustępowych i pisuarów oraz prac porządkowych. Zbiornik wody deszczowej pozwala na wykorzystanie 1,8–3,3 m3/dobę, co pozwala zredukować zużycie wody wodociągowej na cele higieniczno-sanitarne o ok. 18% w skali roku (rys. 3).
W pobliżu kompleksu krytego (obiekt A) i otwartego kąpieliska znajdują się stawy zasilane źródłami wód podziemnych. Kryta pływalnia ma instalację doprowadzającą z nich wodę m.in. do zbiornika wody deszczowej, wykorzystywanej do spłukiwania misek ustępowych oraz pisuarów. W okresie od grudnia do kwietnia zaoszczędzono, według wskazań wodomierza zainstalowanego w instalacji doprowadzającej, 3621 m3 wody.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |