Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Wady i zalety wentylacji mechanicznej

Wady i zalety wentylacji mechanicznej
Wady i zalety wentylacji mechanicznej
EcoComfort

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, cechujące się wysoką szczelnością bryły budynku wymaga nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Dlatego wentylację grawitacyjną wyparły systemy wentylacji mechanicznej. Zapewnia ona niezależne od warunków pogodowych stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz odprowadzanie zużytego powietrza. Jeżeli centralę wentylacyjną wyposaży się dodatkowo w wymiennik ciepła, obniżone zostaną koszty eksploatacji instalacji.

Do czego służy instalacja wentylacyjna w domu?

W większości obiektów mieszkalnych jest wentylacja grawitacyjna, której działanie jest zależne od warunków pogodowych. Jeżeli różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku nie jest wystarczalna to wentylacja po prostu nie działa.

Zwykle tego typu wentylacja latem jest niewydajna a zimą może wpływać na straty ciepła. Chcąc dostarczyć świeże powietrze musimy więc samodzielnie wietrzyć otwierając okna. Jeśli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza w domu pojawi się duża wilgoć, z czasem nawet zagrzybienie i pleśń.

Nasze samopoczucie znacząco się pogorszy a zaduch będzie nie do zniesienia ponieważ jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia.

Montując wentylację mechaniczną jakość powietrza w domu przestaje zależeć od warunków pogodowych. W tym przypadku to wentylatory zapewniają przepływ powietrza, poprzez stałe dostawy świeżego, dzięki czemu problem zawilgocenia i zagrzybienia znika, a samopoczucie mieszkańców staje się znacznie lepsze.

 

EcoComfort Wentylacja mechaniczna

 

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Typowa instalacja wentylacji mechanicznej składa się z systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych, którymi dostarczane jest świeże powietrze oraz odprowadzane tzw. „brudne”. Centrala wentylacyjna, w której znajdują się dwa wentylatory wprawia w ruch powietrze powodując jego obieg w systemie. Przy pomocy panelu sterowania możemy dopasowywać jej intensywność do własnych potrzeb.

Jeżeli centralę wentylacyjną wyposaży się w wymiennik ciepła, będzie możliwe korzystanie z rekuperacji. Polega ona na wymianie ciepła między dwoma strumieniami powietrza – nawiewanym i wywiewany.

Powietrze wywiewane z domu oddaje swoje ciepło strumieniowi powietrza nawiewanego. Dzięki temu zmniejsza się straty ciepła i ponownie wykorzystuje energię, która została wygenerowana do ogrzania pomieszczeń w domu. Strumienie powietrza są od siebie oddzielone, zatem kurz czy zapachy nie wracają ze świeżym powietrzem do domu (dowiedz się więcej na temat rekuperacji).

Zalety wentylacji mechanicznej

Z całą pewnością wentylacja mechaniczna, zwłaszcza wyposażona w wymiennik ciepła może nam przynieść wiele korzyści. Można do nich zaliczyć:

 • Stałe dostawy świeżego powietrza – dzięki wentylacji mechanicznej w domu jest cały czas świeże powietrze, które dodatkowo jest filtrowane podczas nawiewania. Z całą pewnością wpływa to pozytywnie na zdrowie mieszkańców oraz ich samopoczucie.
 • Dostosowanie intensywności – wentylacja mechaniczna pozwala na dopasowanie parametrów tak aby do pomieszczeń dostarczane było świeże powietrze w odpowiednich ilościach, spełniających jednocześnie normy oraz oczekiwania mieszkańców.
 • Koniec z otwieraniem okien – gdy posiadasz wentylację mechaniczną nie ma potrzeby otwierania okien, można więc zamontować w domu część okien, które nie będą otwierane. Dzięki temu zmniejszysz straty ciepła.
 • Koniec z przeciągami – skoro nie musisz już wietrzyć to nie będziesz już odczuwać dyskomfortu związanego z nieprzyjemnymi przeciągami.
 • Koniec z pleśnią – wentylacja mechaniczna dostarcza duże ilości świeżego powietrza jednocześnie odprowadzając z pomieszczeń zużyte i zawilgocone. Dlatego problem z nadmierną wilgotnością już nie wystąpi w Twoim domu, a pleśń nigdy nie pojawi się na ścianach.
 • Eliminacja hałasów – jeśli nie otwierasz okien, eliminujesz docieranie hałasów z zewnątrz. W domu panuje więc przyjemna cisza gwarantująca komfort.
 • Możliwość dołączenia wymiennika ciepła – centralę wentylacji mechanicznej można dodatkowo wyposażyć w wymiennik ciepła, który zmniejszy koszta ogrzewania.
 • Nie musisz budować kominów – jeżeli zdecydujesz się na wentylację mechaniczną, nie musisz już budować kominów, które stosuje się przy wentylacji grawitacyjnej. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnego ciągu wstecznego, który występuje w kominach.

Wady wentylacji mechanicznej

Wady zastosowania wentylacji mechanicznej wiążą się właściwie jedynie z kosztami, które trzeba w jej przypadku ponieść na montaż oraz eksploatację. Jednak rezygnując z wentylacji grawitacyjnej, na etapie budowy zaoszczędzimy nawet 12 tys. złotych. Koszty z jakimi trzeba się liczyć w przypadku wentylacji mechanicznej:

 • Koszty inwestycyjne – w przypadku domu jednorodzinnego o wielkości 160 m2 trzeba liczyć się z kosztem montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją na poziomie 16 tys. złotych netto. Jednak tak jak już wspomnieliśmy, rezygnując z budowy kominów zaoszczędzimy nawet 12 tys. złotych.
 • Problematyczne rozmieszczenie przewodów – wentylacja mechaniczna to przede wszystkim przewody nawiewne i wywiewne, które powinny być tak poprowadzone aby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu w domu. Jeśli dopiero budujemy dom nie będzie problemu z zaprojektowaniem ich aby były mało uciążliwe. Większy problem pojawia się kiedy decydujemy się na instalację w wykończonym już domu.
 • Koszty eksploatacji – w przypadku wentylacji mechanicznej ponosimy koszta eksploatacji związane z opłatami za prąd, potrzebny do działania centrali. Dodatkowym kosztem są okresowe przeglądy instalacji i wymiana filtrów co kwartał. Jednak rocznie są to koszta na poziomie 450 zł.
   01.04.2016

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl