Instalacja wentylacyjna, dlaczego jest taka ważna?
Instalacja wentylacyjna musi znajdować się w każdym budynku, domu czy mieszkaniu, aby w pomieszczeniach mogły przebywać osoby lub urządzenia. Wentylacja grawitacyjna działa zależnie od warunków pogodowych. Dlatego zwykle taka wentylacja latem jest niewydajna a zimą może wpływać na straty ciepła. Chcąc dostarczyć świeże powietrze musimy więc samodzielnie wietrzyć otwierając okna. Jeśli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza w domu pojawi się duża wilgoć, z czasem nawet zagrzybienie i pleśń. Co ważne, zła wentylacja może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Dzięki wentylacji mechanicznej jakość powietrza przestaje zależeć od pogody, bo wentylatory zapewniają prawidłowy przepływ powietrza. Poprzez stałe filtrowanie go problem wilgoci czy pleśni znika.
Jakie są zalety wentylacji mechanicznej?
System wentylacji mechanicznej ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zaprogramowania sposobu i intensywności wymiany powietrza, która dostosowuje się do temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki temu zachowamy w pomieszczeniu jednocześnie czyste powietrze i odpowiednią temperaturę. Dodatkowo wentylacja mechaniczna pozwala obniżyć koszty zużycia energii w sezonie grzewczym, ponieważ odzyskujemy ciepło. Przy wentylacji mechanicznej nie musimy również otwierać okien, co zmniejsza nie tylko ryzyko przeciągów, ale także powoduje mniejszy hałas. Centralę wentylacji mechanicznej można dodatkowo wyposażyć w wymiennik ciepła, który zmniejszy koszt ogrzewania. Jeżeli zainwestujemy w wentylację mechaniczną to nie trzeba także budować kominów, które stosuje się przy wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego ciągu wstecznego, który występuje w kominach.
![]() |
Poznaj nowe modele wymienników ciepła i chłodu » |
Wady wentylacji mechanicznej
Niestety wentylacja mechaniczna nadal jest dosyć droga jeśli chodzi o jej instalacje. Należy kupić cały mechanizm, zbudować system kanałów (do czego potrzeba przygotować projekt na etapie budowy) oraz zamontować odpowiednie nawiewniki. System wentylacji mechanicznej potrzebuje również podłączenia do prądu, brak zasilania powoduje wyłączenie wentylacji. Zamontowane filtry to także dodatkowy koszt, ponieważ trzeba je regularnie wymieniać (mniej więcej co pół roku) i również cyklicznie czyścić kanały. Jednak system wentylacji mechanicznej zwraca się po kilku latach, dzięki ok. 50 proc. obniżeniu kosztu ogrzewania.
[wentylacja, system wentylacji mechanicznej, wentylacja mechaniczna, ogrzewanie, odzysk ciepła, wymiennik ciepła, koszty ogrzewania, wymiana powietrza, czyste powietrze, rekuperacja, rekuperatory]