Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM
Praktyka wdrażania BIM
fot. Pixabay

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

Możliwości jakich obecnie dostarcza oprogramowanie projektowe są ogromne. Szeroki zakres funkcji to także ogromne spektrum możliwości, które jeśli się je wykorzystuje, mogą usprawnić cały proces projektowy.

Coraz bardziej popularne w Polsce jest modelowanie energetyczne obiektów, które na świecie zapoczątkowano w latach 80. ubiegłego wieku.

Czytaj także: BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? >>

Szerokie możliwości

Warto zapoznać się z możliwościami dostępnych narzędzi projektowych i symulacyjnych, których jest coraz więcej. Poza najbardziej popularnym obecnie programem Autodesk Revit 2015 i Autodesk Green Building Studio, można korzystać także z innych, np. Design Builder, IES Virtual Environment, Sefaira, eQuest oraz Nemetschek Allplan BIM Engineering/Nemetschek Vectorworks wraz z programami współpracującymi.

Sprawdź tutaj funkcje poszczególnych programów do modelowania energetycznego >>

Idea projektu

Praca według nowej filozofii projektowania przysparza pewnych trudności, nawet w krajach znacznie bardziej pod tym względem zaawansowanym niż Polska. Głównym problemem jest zupełnie inne podejście do projektowania. WYmaga to od pojektanta nauczenia się nowego oprogramowania, które ze względu na szereg możliwości wymaga czasu na zapoznanie się z nimi.

Jedną z głównych zalet BIM jest skrócony czas powstawania projektu, ze względu na możliwość praktycznie jednoczesnej w czasie pracy zespołów z różnych branż. Tę zaletę powinni szczególnie odczuć projektanci systemów HVAC, którzy zazwyczaj projekt dostają na końcu i musza zmierzyć się z największą presją czasową. Jednakże, jeśli jeden z biorących udział w projektowaniu zespołów nie radzi sobie z nowoczesnym modelowaniem, cała idea BIM upada.

Więcej o praktyce projektowania BIM czytaj tutaj >>

Wdrażanie BIM

Jednostki projektowe bardzo ambitnie podchodzą do dostępnych możliwości, jakie daje BIM. Zakup licencji na oprogramowanie oraz zainwestowanie w szkolenia dla projektantów to kroki konieczne do wykonania, ale bez odpowiedniego wsparcia, nie dadzą efektu. Dlaczego?

Można zacząć od tego, że samo zapoznanie się z funkcjami programów, nawet pod okiem profesjonalnego szkoleniowca, nie wdroży adeptów BIM w nową filozofię. Do tego trzeba długiej praktyki, najlepiej pod okiem fachowców. A tych brakuje.

Projektowanie BIM przyszło do naszego kraju wraz z biurami, których główne siedziby znajdują się zagranicą, gdzie te standardy są bardziej rozpowszechnione. Jednym słowem, projektanci mają zaplecze z którego mogą korzystać. W związku z tym BIM jak na razie rozwija się głównie w filiach dużych graczy, a mniejsze biura, które chcą im dotrzymać kroku muszą zmierzyć się ze sporym wyzwaniem.

Młody projektant wracając ze szkolenia i siadając przy nowo zainstalowanym na swoim komputerze programie ma przed sobą ciężkie zadanie. Bez odpowiedniego wsparcia merytorycznego, projektant pozostawiony samemu sobie, może opóźniać proces, który w założeniu miał zostać uproszczony. Tym samym inwestor, mający pewne oczekiwania, jeżeli proces powstawania projektu będzie się niepotrzebnie wydłużał, może zrezygnować.

Dlatego konieczne jest dla wdrożenia nowej strategii projektowania powstanie specjalnych organizacji, które mogłyby dzielić się swoim doświadczeniem i służyć pomocą jednostkom projektowym. W ten sposób zalety, jakie daje BIM, będą mogły być wykorzystywane.

Więcej dowiesz się tutaj >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   15.04.2016
Tagi: 
bim | 
projektowanie | 
oprogramowanie | 
revit | 
biura projektowa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl