Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kolektory słoneczne - przesłanki doboru

Kolektory słoneczne - przesłanki doboru
Kolektory słoneczne - przesłanki doboru
fot. Pixabay

Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i c.w.u. są obecnie bardzo duże. Szeroka oferta urządzeń na rynku oznacza ich większą dostępność ale jednocześnie utrudnia dokonanie wyboru. Jednymi z najbardziej popularnych obecnie urządzeń są kolektory słoneczne.

Producenci kolektorów słonecznych w kartach katalogowych podają wiele parametrów. Przed zakupem urządzenia, należy dokładnie sprawdzić, które z nich są najistotniejsze dla najefektywniejszej pracy urządzenia.

Najbardziej podstawowy podział kolektorów to: płaskie i próżniowe.

Kolektory płaskie wypełnione są medium, które przepływa przez rurki i ogrzewa się pochłaniając energię słoneczną. Z zewnątrz po stronie aktywnej urządzenie pokryte jest transparentnym materiałem, pochłaniającym promienie słoneczne. Najczęściej jest to szkło hartowane. Kolektor musi być także dobrze zaizolowany po bokach, oraz po stronie, która nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Sprawdź ofertę kolektorów płaskich >>

Kolektor próżniowy natomiast wyposażony jest w szklane rury o podwójnej ściance pełniące funkcję absorbera. Powstała pomiędzy ściankami próżnia pełni funkcję izolacji cieplnej. Jest to bardzo dobry izolator, ponieważ fale elektromagnetyczne, nie rozchodzą się w próżni. Kolektor z rurkami ciepła działa nieco inaczej. Czynnik grzejny opływa rurkę wypełnioną specjalną substancją, która pod wpływem działania promieniowania słonecznego ogrzewa się, paruje i skrapla na ściankach, oddając przy tym ciepło.

Zobacz dostępne kolektory próżniowe >>

Jeżeli chodzi o efektywność i uzysk ciepła, to ze względu na swoją budowę, latem więcej energii pobierają ze słońca kolektory płaskie. Zimą jednak, to kolektory próżniowe uzyskują wyższą sprawność, zatem mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła przez cały rok.

Sprawność kolektora

Sprawność przepuszczalności promieniowania słonecznego określa się współczynnikiem transmisji t. Promieniowanie to, przedostając się do powłoki absorbera kolektora, prowadzi do jego nagrzania (zjawisko absorpcji). Absorber selektywny ma niższy wskaźnik emisyjności od absorbera standardowego, dzięki czemu straty energii do otoczenia są również niższe. Kryterium porównania między sobą kolektorów jest uzysk ciepła z kolektora w określonej jednostce czasu.

Zobacz wzór na sprawność kolektora >>

Dobór komponentów

W większości instalacji solarnych stosuje się rury z miedzi. Alternatywą mogą być rury giętkie ze stali nierdzewnej lub stali szarej. Ze względu na obciążenia termiczne oraz promieniowanie ultrafioletowe nie stosuje się rur z tworzyw sztucznych, a także stalowych rur ocynkowanych, których warstwa może ulegać reakcji pod wpływem wysokiej temperatury medium.

Na rynku dostępne są także kolektory z absorberem wykonanym w całości (blacha oraz rurki przepływowe) z aluminium. Wymaga to zastosowania w takich instalacjach cieczy roboczych, które zapewnią ochronę przed degradacją, przyspieszonym starzeniem i reakcjami chemicznymi.

Przepisy dotyczące przewodów łączących instalacje solarne z naczyniami wzbiorczymi zalecają zastosowanie rur o określonej średnicy nominalnej, co najmniej DN 15.

Zobacz szczegółowe informacje o doborze tutaj >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   06.05.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl