Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie

Paweł Bocian    |  1
Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie
Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie
fot. Ventia

Krótki przewodnik dla projektanta, wykonawcy i inwestora. Prezentujemy najważniejsze zmiany w przepisach, nową klasyfikację urządzeń oraz to, na co warto zwrócić uwagę.

Nowe przepisy

Od 1 stycznia 2016 zgodnie kolejnym etapem wdrażania postanowień Dyrektywy w sprawie Ekoprojektu (EcoDesign) obowiązują nowe wymagania dla systemów wentylacyjnych.

Choć Rozporządzenia Komisji UE mówią o systemach, przepisy odnoszą się do produktów m.in. central wentylacyjnych. Wszystkie wprowadzane do obrotu lub dopuszczone do użytku urządzenia wentylacyjne muszą spełniać określone wymogi.

 

Zastosowanie urządzeń niespełniających wymagań Dyrektywy Ekoprojekt wiąże się z konsekwencjami nałożonymi przez Inspekcję Handlową, a w efekcie z koniecznością demontażu tych urządzeń z obiektu.

Przeczytaj także: Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? >>

 Wyjątki: przepisy nie odnoszą się m.in. do urządzeń: o poborze mocy do 30 W; przeznaczonych wyłącznie do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem; pracujących wyłącznie dla zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego, czy wyposażonych w pompę ciepła (więcej Art. 1 ust. 2 Rozporządzenia Komisji UE2).

W skrócie wymagania Ekoprojektu dotyczą:

 • minimalnego poziomu odzysku ciepła,
 • dopuszczalnego zużycia energii.

Nowa klasyfikacja central wentylacyjnych

Centrale wentylacyjne podzielono na dwie grupy produktów:
 

I. systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych (SWM):

 • każde urządzenie o wydajności do 250 m3/h,
 • urządzenie o wydajności w przedziale od 250 do 1 000 m3/h, tylko wtedy, gdy jest deklaracja producenta, że produkt jest przeznaczony wyłącznie do budynków mieszkalnych.

II. systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków niemieszkalnych (SWNM):

 • każde urządzenie o wydajności powyżej 1 000 m3/h,
 • urządzenie o wydajności w przedziale od 250 do 1 000 m3/h, jeżeli brak jest deklaracji producenta, że produkt jest przeznaczony do budynków mieszkalnych.

W zależności od przynależności do danej grupy, centrale wentylacyjne muszą spełniać określone wymagania, czy posiadać odpowiednie dokumenty.

SWM (systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych)

Systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych to centrale wentylacyjne nie przekraczające wydatku 1 000 m3/h. Urządzenia te przydzielane są do tej grupy poprzez odpowiednią deklarację producenta centrali wentylacyjnej. Produkty zaliczone do tej grupy powinny posiadać stosowną etykietę energetyczną.

Etykieta powinna zawierać zunifikowane dla każdego producenta informacje: nazwę produktu, klasę energetyczną (związaną z jednostkowym zużyciem energii – JZE), nominalny przepływ powietrza (podawany dla sprężu dyspozycyjnego 100 Pa) oraz poziom mocy akustycznej (skorygowany krzywą A).

Dzięki przedstawieniu tych parametrów w sposób jednoznaczny, można będzie porównać urządzenia proponowane przez różnych producentów. Jest to zdecydowanie ukłon w stronę konsumentów, którzy nie zawsze mają fachową wiedzę techniczną pozwalającą zweryfikować, czy porównać poszczególne parametry techniczne.

Dodatkowo, oprócz przedstawionej powyżej etykiety, producent centrali wentylacyjnej powinien przygotować kartę produktu zawierającą bardziej szczegółowe informacje o urządzeniu, takie jak: sprawność cieplna odzysku ciepła, rodzaj układu odzysku ciepła (UOC), jednostkowy pobór mocy (JPM) czy roczne zużycie energii elektrycznej (RZE). W ten sposób użytkownik centrali wentylacyjnej będzie mógł podjąć świadomą decyzję, jaki rodzaj urządzenia będzie odpowiadał mu najbardziej.

SWNM (systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków niemieszkalnych)

Sprawa jest bardziej złożona w przypadku systemów wentylacyjnych przeznaczonych do budynków niemieszkalnych. W tym przypadku spełnionych musi być kilka warunków:

 • centrale wentylacyjne powinny posiadać odpowiednią sprawność układu odzysku ciepła (UOC). Sprawność ta od stycznia 2016 roku nie powinna być mniejsza niż 67% (63% w przypadku odzysku ciepła z medium pośredniczącym), natomiast od stycznia 2018 roku wartości te zostaną zwiększone – minimalna sprawność odzysku ciepła wynosić będzie 73% (68% dla czynnika pośredniczącego);
 • istotne jest również właściwe obliczanie sprawności odzysku ciepła – strumienie powietrza muszą być zbilansowane, odpowiednia powinna być również różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej (13 K). Należy na to zwracać uwagę, gdyż często inwestorów wprowadza się w błąd przedstawiając sprawność odzysku ciepła na bardzo wysokim poziome, ale np. przy znacznie większej ilości powietrza wywiewanego z pomieszczeń.Rys. Fragment z danymi z karty doboru.

 • kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu wewnętrznej jednostkowej mocy wentylatora (JMWint). W tym przypadku pod uwagę brane są wewnętrzne części pełniące funkcję wentylacji, czyli filtry powietrza, wymiennik ciepła i same wentylatory. Do obliczeń wartości granicznej, której nie należy przekroczyć (JMWint_limit) służy wzór przedstawiony w Rozporządzeniu Komisji UE nr 1253/2014, uwzględniający bonus za sprawność odzysku ciepła oraz ujemny współczynnik za niedokładne filtry powietrza.

 

Powietrzna pompa ciepła o niskich kosztach eksploatacji! Poznaj szczegóły »
ekoelogiczna pompa ciepla

 

Ważne!
Należy podkreślić, że aby urządzenia spełniało wymagania Dyrektywy Ekoprojekt muszą być spełnione oba warunki łącznie.

Konsekwencje stosowania urządzeń niezgodnych z przepisami

Zastosowanie urządzeń niespełniających wymagań Dyrektywy Ekoprojekt wiąże się z konsekwencjami nałożonymi przez Inspekcję Handlową, a w efekcie z koniecznością demontażu tych urządzeń z obiektu.

Wnioski

Wprowadzenie nowych regulacji prawnych ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów użytkowania centrali wentylacyjnej oraz zmniejszenie zapotrzebowania na dostarczanie dodatkowej energii do urządzenia na cele grzewcze. W rzeczywistości wiele urządzeń będzie musiało być wycofanych z rynku ze względu na zbyt niską sprawność odzysku ciepła. Głównie dotyczy to central z wymiennikiem krzyżowym.

Na co szczególnie zwrócić uwagę:

1. Nowa klasyfikacja central wentylacyjnych:

 • SWM - systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych,
 • SWNM - systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków niemieszkalnych.

2. Określenie wymaganych sprawności odzysku ciepła dla SWNM:

 • od stycznia 2016 r. - min. 67% (min. 63% z medium pośredniczącym),
 • od stycznia 2018 r. - min. 73% (min. 68% z medium pośredniczącym).

Sprawdzić, czy obliczanie sprawności odzysku ciepła jest właściwe.

3. Dla SWM obowiązek posiadania etykiety energetycznej.
4. Dla SWNM obowiązek spełnienia dwóch warunków łącznie. Tylko centrale wentylacyjne spełniające oba poniższe warunki łącznie są dopuszczone do sprzedaży w UE:

 • uzyskanie wymaganej sprawności odzysku ciepła powyżej 67% oraz
 • osiągnięcie odpowiedniej wartości współczynnika JMWint (SFP) układu.

Koniecznie należy sprawdzać, czy dostawca/producent jednoznacznie deklaruje w karcie doboru, że urządzenie spełnia oba wymagania Dyrektywy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   13.05.2016

Komentarze

(1)
luk | 27.03.2017, 14:34
Można by tu dopisać jeszcze wzór, na podstawie którego wszyscy powinni wyliczać wskaźnik JMWint, ponieważ największy dostawca na rynku firma V....S ma problemy z poprawnym liczeniem owych wskaźników wprowadzając klientów w błąd (czyt. oszukując) i wprowadzając do obrotu towary, które nie powinny zostać w ogóle wyprodukowane.
Dziękuję za uwagę.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl