Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie

Paweł Bocian  |  13.05.2016  |  1
Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie
Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie
fot. Ventia

Krótki przewodnik dla projektanta, wykonawcy i inwestora. Prezentujemy najważniejsze zmiany w przepisach, nową klasyfikację urządzeń oraz to, na co warto zwrócić uwagę.

Nowe przepisy

Od 1 stycznia 2016 zgodnie kolejnym etapem wdrażania postanowień Dyrektywy w sprawie Ekoprojektu (EcoDesign) obowiązują nowe wymagania dla systemów wentylacyjnych.

Choć Rozporządzenia Komisji UE mówią o systemach, przepisy odnoszą się do produktów m.in. central wentylacyjnych. Wszystkie wprowadzane do obrotu lub dopuszczone do użytku urządzenia wentylacyjne muszą spełniać określone wymogi.

Zastosowanie urządzeń niespełniających wymagań Dyrektywy Ekoprojekt wiąże się z konsekwencjami nałożonymi przez Inspekcję Handlową, a w efekcie z koniecznością demontażu tych urządzeń z obiektu.

Przeczytaj także: Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? >>

 Wyjątki: przepisy nie odnoszą się m.in. do urządzeń: o poborze mocy do 30 W; przeznaczonych wyłącznie do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem; pracujących wyłącznie dla zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego, czy wyposażonych w pompę ciepła (więcej Art. 1 ust. 2 Rozporządzenia Komisji UE2).

W skrócie wymagania Ekoprojektu dotyczą:

 • minimalnego poziomu odzysku ciepła,
 • dopuszczalnego zużycia energii.

Nowa klasyfikacja central wentylacyjnych

Centrale wentylacyjne podzielono na dwie grupy produktów:
 

I. systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych (SWM):

 • każde urządzenie o wydajności do 250 m3/h,
 • urządzenie o wydajności w przedziale od 250 do 1 000 m3/h, tylko wtedy, gdy jest deklaracja producenta, że produkt jest przeznaczony wyłącznie do budynków mieszkalnych.

II. systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków niemieszkalnych (SWNM):

 • każde urządzenie o wydajności powyżej 1 000 m3/h,
 • urządzenie o wydajności w przedziale od 250 do 1 000 m3/h, jeżeli brak jest deklaracji producenta, że produkt jest przeznaczony do budynków mieszkalnych.

W zależności od przynależności do danej grupy, centrale wentylacyjne muszą spełniać określone wymagania, czy posiadać odpowiednie dokumenty.

SWM (systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych)

Systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych to centrale wentylacyjne nie przekraczające wydatku 1 000 m3/h. Urządzenia te przydzielane są do tej grupy poprzez odpowiednią deklarację producenta centrali wentylacyjnej. Produkty zaliczone do tej grupy powinny posiadać stosowną etykietę energetyczną.

Etykieta powinna zawierać zunifikowane dla każdego producenta informacje: nazwę produktu, klasę energetyczną (związaną z jednostkowym zużyciem energii – JZE), nominalny przepływ powietrza (podawany dla sprężu dyspozycyjnego 100 Pa) oraz poziom mocy akustycznej (skorygowany krzywą A).

Dzięki przedstawieniu tych parametrów w sposób jednoznaczny, można będzie porównać urządzenia proponowane przez różnych producentów. Jest to zdecydowanie ukłon w stronę konsumentów, którzy nie zawsze mają fachową wiedzę techniczną pozwalającą zweryfikować, czy porównać poszczególne parametry techniczne.

Dodatkowo, oprócz przedstawionej powyżej etykiety, producent centrali wentylacyjnej powinien przygotować kartę produktu zawierającą bardziej szczegółowe informacje o urządzeniu, takie jak: sprawność cieplna odzysku ciepła, rodzaj układu odzysku ciepła (UOC), jednostkowy pobór mocy (JPM) czy roczne zużycie energii elektrycznej (RZE). W ten sposób użytkownik centrali wentylacyjnej będzie mógł podjąć świadomą decyzję, jaki rodzaj urządzenia będzie odpowiadał mu najbardziej.

SWNM (systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków niemieszkalnych)

Sprawa jest bardziej złożona w przypadku systemów wentylacyjnych przeznaczonych do budynków niemieszkalnych. W tym przypadku spełnionych musi być kilka warunków:

 • centrale wentylacyjne powinny posiadać odpowiednią sprawność układu odzysku ciepła (UOC). Sprawność ta od stycznia 2016 roku nie powinna być mniejsza niż 67% (63% w przypadku odzysku ciepła z medium pośredniczącym), natomiast od stycznia 2018 roku wartości te zostaną zwiększone – minimalna sprawność odzysku ciepła wynosić będzie 73% (68% dla czynnika pośredniczącego);
 • istotne jest również właściwe obliczanie sprawności odzysku ciepła – strumienie powietrza muszą być zbilansowane, odpowiednia powinna być również różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej (13 K). Należy na to zwracać uwagę, gdyż często inwestorów wprowadza się w błąd przedstawiając sprawność odzysku ciepła na bardzo wysokim poziome, ale np. przy znacznie większej ilości powietrza wywiewanego z pomieszczeń.Rys. Fragment z danymi z karty doboru.

 • kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu wewnętrznej jednostkowej mocy wentylatora (JMWint). W tym przypadku pod uwagę brane są wewnętrzne części pełniące funkcję wentylacji, czyli filtry powietrza, wymiennik ciepła i same wentylatory. Do obliczeń wartości granicznej, której nie należy przekroczyć (JMWint_limit) służy wzór przedstawiony w Rozporządzeniu Komisji UE nr 1253/2014, uwzględniający bonus za sprawność odzysku ciepła oraz ujemny współczynnik za niedokładne filtry powietrza.

Ważne!
Należy podkreślić, że aby urządzenia spełniało wymagania Dyrektywy Ekoprojekt muszą być spełnione oba warunki łącznie.

Konsekwencje stosowania urządzeń niezgodnych z przepisami

Zastosowanie urządzeń niespełniających wymagań Dyrektywy Ekoprojekt wiąże się z konsekwencjami nałożonymi przez Inspekcję Handlową, a w efekcie z koniecznością demontażu tych urządzeń z obiektu.

Wnioski

Wprowadzenie nowych regulacji prawnych ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów użytkowania centrali wentylacyjnej oraz zmniejszenie zapotrzebowania na dostarczanie dodatkowej energii do urządzenia na cele grzewcze. W rzeczywistości wiele urządzeń będzie musiało być wycofanych z rynku ze względu na zbyt niską sprawność odzysku ciepła. Głównie dotyczy to central z wymiennikiem krzyżowym.

Na co szczególnie zwrócić uwagę:

1. Nowa klasyfikacja central wentylacyjnych:

 • SWM - systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych,
 • SWNM - systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków niemieszkalnych.

2. Określenie wymaganych sprawności odzysku ciepła dla SWNM:

 • od stycznia 2016 r. - min. 67% (min. 63% z medium pośredniczącym),
 • od stycznia 2018 r. - min. 73% (min. 68% z medium pośredniczącym).

Sprawdzić, czy obliczanie sprawności odzysku ciepła jest właściwe.

3. Dla SWM obowiązek posiadania etykiety energetycznej.
4. Dla SWNM obowiązek spełnienia dwóch warunków łącznie. Tylko centrale wentylacyjne spełniające oba poniższe warunki łącznie są dopuszczone do sprzedaży w UE:

 • uzyskanie wymaganej sprawności odzysku ciepła powyżej 67% oraz
 • osiągnięcie odpowiedniej wartości współczynnika JMWint (SFP) układu.

Koniecznie należy sprawdzać, czy dostawca/producent jednoznacznie deklaruje w karcie doboru, że urządzenie spełnia oba wymagania Dyrektywy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(1)
luk | 27.03.2017, 14:34
Można by tu dopisać jeszcze wzór, na podstawie którego wszyscy powinni wyliczać wskaźnik JMWint, ponieważ największy dostawca na rynku firma V....S ma problemy z poprawnym liczeniem owych wskaźników wprowadzając klientów w błąd (czyt. oszukując) i wprowadzając do obrotu towary, które nie powinny zostać w ogóle wyprodukowane.
Dziękuję za uwagę.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Układy hybrydowe z OZE
 • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl