Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING – nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych
WING – nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych
VTS

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

Sporym problemem strefy wejściowej są często otwierane drzwi zewnętrzne powodujące utratę energii oraz przeciągi uciążliwe dla przebywających w niej osób. Stosowane od lat wiatrołapy eliminują wprawdzie te niedomagania, ale nie są chętnie stosowane przez projektantów, gdyż zwykle uniemożliwiają optymalne wykorzystanie tej wizytowej przestrzeni.

Zgodnie z dobrą praktyką oraz obowiązującymi przepisami alternatywą dla wiatrołapów są kurtyny powietrzne. Te jednak, oprócz skutecznego ograniczania wymiany ciepła przez otwarte drzwi oraz zapewniania oczekiwanych przez użytkownika niskich kosztów eksploatacji, powinny pasować do reprezentacyjnego charakteru przestrzeni, w której są zamontowane. Zatem walory estetyczne i cicha praca to, oprócz skuteczności działania i energooszczędności, najważniejsze cechy tych urządzeń, stanowiących ważny element technicznego i estetycznego wyposażenia współczesnego budynku.

Kurtyny powietrzne ograniczają wymianę powietrza przez otwarte drzwi zewnętrzne, zabezpieczając wnętrze budynku przed napływem zimą zimnego, a latem ciepłego powietrza oraz owadów i zanieczyszczeń.

Poznaj działanie kurtyn powietrznych VTS »

Zasada działania jest prosta. Kurtyna w całej płaszczyźnie drzwi lub bramy wytwarza intensywny strumień powietrza, ukierunkowany pionowo lub poziomo, stycznie do płaszczyzny otworu drzwiowego.

Działanie kurtyny powietrznej WING

Pewna część tego strumienia (od strony użytkowej) cyrkuluje wewnątrz ochranianego pomieszczenia. Warstwa zewnętrzna, stanowiąca około 20% wytworzonego strumienia, porywa próbujące dostać się do pomieszczenia powietrze zewnętrzne i razem z nim i potencjalnymi zanieczyszczeniami wypływa na zewnątrz budynku. Zatem z pracą kurtyny wiąże się pewna utrata powietrza wewnętrznego przez otwór drzwiowy. Mimo to stanowi ona jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania swobodnej wymiany powietrza i utraty energii.

W celu osiągnięcia wymaganej skuteczności działania prędkość ruchu powietrza w świetle otwartych drzwi nie powinna być mniejsza niż 2 m/s. Dla wytworzenia takiego strumienia powietrza na całej powierzchni często dużego otworu drzwiowego wymagana jest spora moc wentylatora (Zobacz rozwiązania klimatyzacyjne w kurtynach powietrznych VTS). Skonstruowanie odpowiednio wydajnego urządzenia stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie że urządzenie to powinno być energooszczędne, ciche i zamknięte w niewielkiej, estetycznej obudowie.

W celu zmniejszenia zużycia energii można wprawdzie załączać wentylator jedynie przy otwartych drzwiach, ale tu potrzebne są rozwiązania techniczne pozwalające na uruchomienie urządzenia z pełną wydajnością w ułamku sekundy, podczas otwierania się drzwi. Wymagana do tego celu niewielka bezwładność wirnika niestety nie idzie w parze z potrzebą dużej wydajności.

Inżynierowie VTS, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenia produkcyjne i eksploatacyjne, opracowali nową, innowacyjną konstrukcję kurtyny WING, łączącą walory funkcjonalne i estetyczne, wychodzącą naprzeciw obecnym wymaganiom dotyczącym akustyki i energooszczędności. Uzyskano najcichszą kurtynę z obecnie dostępnych na rynku.

Dzięki specjalnym rozwiązaniom redukującym opory przepływu powietrza oraz zastosowaniu silników EC, a także precyzyjnie dopracowanemu wirnikowi i układowi kierownic powietrza udało się ograniczyć zużycie energii elektrycznej, jednocześnie uzyskując wymagany zasięg strugi powietrza i wyjątkowo krótki czas rozruchu do pełnej wydajności. Innowacyjny, estetyczny kształt kurtyny WING jest swoistym dopełnieniem jej niedoścignionej doskonałości.

Kurtyna powietrzna WING

Jakość zastosowanych rozwiązań umożliwia udzielenie bezterminowej gwarancji na obudowę oraz 5-letniej gwarancji na finalny produkt. Nowa kurtyna WING firmy VTS, będącej od wielu lat wiodącym światowym producentem kurtyn powietrznych, redefiniuje kategorię tych urządzeń, dostarczając inwestorom produkt wzorniczo wpisujący się w najnowsze trendy o parametrach dopasowanych do potrzeb każdego wnętrza.

Dzisiaj największą przewagę w zakresie funkcjonalności, estetyki i energooszczędności stwarza innowacyjność. Wzornictwo jest jednym z najlepszych narzędzi dostarczania innowacyjnych rozwiązań, stawiających w centrum potrzeby użytkowników (Poznaj innowacyjne wzornictwo kurtyn powietrznych VTS). Z pasji do designu i marzenia o osiąganiu wybitnych wyników powstała kurtyna powietrzna WING, łącząca niebanalna formę i mistrzowskie wykonanie.

Opływowy, zwieńczony pokrywą boczną o strukturze diamentu, niemal niewidzialny WING jest owocem myśli inżynieryjnej, gdzie konstrukcja urządzenia została przemyślana tak, by zapewnić mu subtelność idealnie dopasowaną funkcjonalnie i estetycznie do każdego rodzaju wnętrza. Przeobrażając wizje projektanta w materię, uzyskano produkt, który w świecie seryjnej perfekcji dla masowego odbiorcy jest prawdziwym luksusem dzięki swej unikalnej koncepcji. Przemyślany w formule „smart” jest intuicyjny w obsłudze i prosty w montażu.

Wielkości i typy oferowanych kurtyn

Dla uzyskania wymaganej skuteczności kurtyn powietrznych powinny one swoim działaniem obejmować całą powierzchnię otworu drzwiowego. Kurtyny WING dostępne są w wykonaniu 100, 150 i 200 cm długości.

Rozmiary kurtyny powietrznej WING

W przypadku większych otworów należy stosować kilka kurtyn, zamontowanych obok siebie. Wszystkie typy kurtyn WING przystosowane są do montażu pionowego i poziomego – zarówno indywidualnego, jak i w grupie.

Zabezpieczenie drzwi do budynków biurowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej powinno odbywać się za pomocą kurtyn WING wyposażonych w nagrzewnice powietrza. Dostępne są kurtyny WING WH z nagrzewnicami wodnymi o mocy grzewczej od 7,5 do 28 kW oraz WING EH z nagrzewnicami elektrycznymi o mocy grzewczej od 2 do 15 kW. Lokalizacja nagrzewnic w oknie kraty wlotowej ułatwia ich serwis i umożliwia pełne wykorzystanie powierzchni grzewczej, co w połączeniu ze sporymi rozmiarami pozwala na uzyskanie dużej wydajności cieplnej przy jednocześnie niewielkich oporach przepływu powietrza.

Sprawdź zalety stosowania kurtyn powietrznych VTS »

Dwurzędowe nagrzewnice wodne mogą być zasilone czynnikiem o niskich parametrach. Zastosowanie grzałek elektrycznych wyposażonych w radiator spowodowało obniżenie ich temperatury o połowę, co w połączeniu z zabezpieczeniem termicznym chroni kurtynę przed przegrzaniem nawet po zatrzymaniu pracy silnika.

Oprócz drzwi wejściowych kurtyny mogą zabezpieczać również bramy transportowe do budynków przemysłowych i handlowych. Wówczas nie zawsze potrzebujemy podgrzewania tego powietrza i do takich zastosowań wykorzystywane są zimne kurtyny, bez nagrzewnic powietrza.

Dostosowanie wydajności kurtyny do wielkości otworu drzwiowego odbywa się za pomocą trzystopniowego regulatora prędkości obrotowej wentylatora. Dzięki małym oporom przepływu powietrza i specjalnej konstrukcji charakteryzuje się on wyjątkowo niskim zużyciem energii elektrycznej. Opcjonalne zastosowanie do wszystkich rodzajów kurtyn silników EC w klasie efektywności IE4 (ERP 2015) gwarantuje jeszcze wyższą efektywność.

Wyposażenie dodatkowe

W łącznej ofercie z kurtynami WING dostępne są sterowniki, zawory z siłownikami oraz uchwyty do montażu sufitowego i naściennego.

Wyposażenie dodatkowe WING

Podsumowanie

Kurtyna powietrzna WING to urządzenie nowej generacji stworzone z zamiłowania do dystyngowanej formy oraz technologicznego zaawansowania – charakterystycznych dla szybowców. Minimalistyczna obudowa o opływowym kształcie skrzydła sprawia wrażenie pływającej w powietrzu. Zwieńczona diamentem obudowa kryjąca doskonałe komponenty w innowacyjnej bryle kurtyny wyznacza nowe standardy dla kategorii kurtyn.

WING, łącząc unikalne wzornictwo oraz doskonałą wydajność, definiuje obraz kurtyny powietrznej na nowo.

Opracował:

Zbigniew Wnukowicz
Board Product Advisor

KONTAKT

VTS Sp. z o.o.

infolinia: 800 559 661

vtsgroup@vtsgroup.com
www.WINGbyVTS.pl

VTS_logo

 

Zbigniew Wnukowicz

Board Product Advisor

   12.05.2016

Komentarze

(2)
Tomek | 13.05.2016, 15:22
technologia stosowana też w Warszawskim metrze :)
Krzysiek | 16.05.2016, 08:19
Dopiero niedawno (około miesiąc temu) dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak kurtyny powietrzne, ale już je pokochałem i zamontowaliśmy taki sprzęt w biurze.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl