W dużych obiektach np. biurowych, czy użyteczności publicznej, instalacje wentylacji mechanicznej są powszechnie stosowane. Coraz częściej projektuje się takie rozwiązania także w domach jednorodzinnych. Na centrale wentylacyjne decydują się zarówno posiadacze bardziej zasobnych portfeli, jak i ci, którzy dysponują bardziej ograniczonymi zasobami finansowymi.
Czytaj więcej o rekuperacji w domach jednorodzinnych >>
Działanie rekuperacji
Rekuperator to w uproszczeniu centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy. Urządzenie pozwala na wykorzystanie ciepła zawartego w zużytym powietrzu do ogrzania nawiewanego, świeżego powietrza. Strumienie się nie mieszają (wyjątkiem jest wymiennik obrotowy, gdzie poza wymianą ciepła dochodzi do wymiany wilgoci), ale przepływając przez wymiennik wymieniają między sobą ciepło.
Szukasz producentów rekuperatorów? Skorzystaj z podpowiedzi » |
---|
![]() |
Poznaj dostępną ofertę rekuperatorów >>
Urządzenie umożliwia zużytkować energię, która w budynku z wentylacją grawitacyjną, zostałaby wyrzucona na zewnątrz i niewykorzystana. Poza energooszczędnością, ważnym parametrem, jaki daje wentylacja mechaniczna jest odpowiednia jakość powietrza. Nowoczesne budynki są bardzo dobrze izolowane, tak aby zminimalizować straty ciepła.
Równocześnie jednak, poza odpowiednią izolacją, należy zapewnić wskazaną dla danego obiektu/pomieszczenia ilość wymian powietrza. W przeciwnym wypadku, może to skutkować złą jakością powietrza, rozwojem pleśni i grzybów, co przyczynia się do powstania syndromu chorego budynku.
Przeczytaj więcej o jakości powietrza w budynkach pasywnych >>
Termomodernizacja
Decydując się na termomodernizację budynku, pamięta się o ociepleniu okien oraz dodatkowej izolacji przegród zewnętrznych. W ramach kompleksowej modernizacji wymienia się także instalacje oraz źródło ciepła. Zapomina się często jednak o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, która w większości starszych budynków realizowana jest grawitacyjnie – powietrze infiltrowane jest przez nieszczelności stolarki okiennej.
Czytaj więcej o rekuperacji w budynku remontowanym >>
Proces projektowania
- Wybór stref/pomieszczeń w jakich będzie wentylacja mechaniczna
- Na podstawie danych architektonicznych oraz informacji od inwestora, wyznaczenie strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego dla poszczególnych stref wraz z ich zbilansowaniem (ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego powinny się bilansować)
- Dobór elementów nawiewnych i wywiewnych
- Wyznaczenie trasy przewodów
- Obliczenia hydrauliczne strat ciśnienia na przewodach
- Dobór centrali wentylacyjnej wraz z uwzględnieniem zapewnienia ochrony przeciwzamrożeniowej
- Dobór skrzynek rozprężnych, przepustnic oraz tłumików i innego niezbędnego osprzętu
- Wyznaczenia miejsca na rewizje
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |