RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy GWC bez rekuperacji ma sens?

Artur Słabosz | 2016-06-09
Czy GWC bez rekuperacji ma sens?
EcoComfort

Czy GWC bez rekuperacji ma sens?


EcoComfort

Na temat GWC czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, panuje wiele opinii, nie zawsze pozytywnych. Celem tego artykułu, jest wyjaśnić Ci w najprostszy możliwy sposób zasadę działania GWC, pokazać jak ważną rolę w GWC odgrywa rekuperacja. Żeby GWC miało dla Ciebie sens i było przydatne, musisz wiedzieć jak z niego korzystać. To właśnie z niewiedzy wynika większość negatywnych opinii na temat GWC.

treść sponsorowana

Czym jest GWC w najprostszych słowach?

Pierwszym co przychodzi na myśl, słysząc określenie Gruntowy Wymiennik Ciepła, jest to, że pobiera się ciepło z gruntu, ziemi. W jaki sposób jednak odbywa się ta wymiana ciepła z gruntem? To już nie jest takie oczywiste, nie wynika z samej nazwy tej instalacji.

GWC w najprostszych słowach to system wentylacyjny. Tak samo jak rekuperacja, o którym przeczytasz dalej w tym artykule, GWC to system wymiany powietrza w Twoim domu. Tym co odróżnia GWC od innych systemów wentylacyjnych, to fakt, że powietrze przepływa pod ziemią, zanim trafi do domu.

Po co puszczać powietrze pod ziemią? Przecież to tylko dodatkowe kłopoty. Na pewno słyszałeś/aś o wiecznej zmarzlinie na Syberii czy Alasce? Wieczna zmarzlina to warstwa zamarzniętej ziemi, ukryta pod powierzchnią gruntu. Na zewnątrz może panować lato, upał, ale po wkopaniu się do ziemi, trafiasz na lód.

Jest to lód który nie stopił się od tysięcy lat, od ostatniej epoki lodowcowej. Jedynym mechanizmem, który utrzymuje wieczną zmarzlinę od tak dawna jest zjawisko pojemności cieplnej gruntu. Co to oznacza? Że grunt na pewnej głębokości utrzymuje stałą temperaturę, czasem zupełnie niezależną od tej panującej na powierzchni.

Grunt może przez długi czas podtrzymywać nie tylko zimno, tak jak przy wiecznej zmarzlinie, ale także ciepło. Na pewnej głębokości (zależnej od rodzaju gruntu i kilku innych czynników) przez cały rok utrzymuje się jednakowa temperatura – zimną wyższa od tej na powierzchni, a latem niższa.

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje powyższą właściwość pojemności cieplnej gruntu – powietrze nawiewane do domu przechodzi zawsze przez grunt o stałej temperaturze. Oznacza to, że zimną powietrze będzie ogrzewane, zaś latem ochładzane.

Istnieje kilka rodzajów GWC. Najprostszy podział, to podział na GWC przeponowe i bezprzeponowe. W GWC przeponowym, wkopujesz po prostu rury w ziemię (najlepiej na jakieś 4 do 5 metrów), powietrze przebiega tymi rurami do domu, ale energię z ziemi czerpie (albo oddaje) poprzez ściany tych rur (to ściany rur są tutaj zwane przeponami).

W GWC bezprzeponowych sprawa ma się trochę inaczej. Tworzy się w ziemi swoistą wnękę, wykonaną ze żwiru (GWC żwirowe) lub płyt (GWC płytowe) przez którą powietrze przepływa do domu. Nie ma tutaj żadnej przepony, powietrze bezpośrednio styka się z „ziemią” (żwirem o dużej granulacji, celem zwiększenia powierzchni styku lub płytą). Różnica między GWC przeponowymi i bezprzeponowymi, sprowadza się do tego, że GWC bezprzeponowe pozwala na osuszanie powietrza latem i nawilżanie go zimą bez żadnych dodatkowych instalacji oraz redukuje obecność bakterii czy grzybów w instalacji (choć ostatnio GWC przeponowe też sobie dobrze z tym radzą).

Mechanizm wydaje się być idealny, tym bardziej, że wykorzystuje się w nim podstawowe prawa natury. Skąd wiec tyle negatywnych opinii na temat GWC? Dlaczego ludzie narzekają, że gruntowy wymiennik ciepła nie ogrzewa im powietrza w zimie, a latem też nie odczuwają efektów?

Odpowiedzi na to pytanie są dwie: po pierwsze, GWC nie jest instalacją, która może działać w sposób samoistny. GWC to jest tak naprawdę instalacja wspomagająca do rekuperacji! Po drugie, by móc czerpać korzyści z GWC, trzeba wiedzieć jak z GWC korzystać.

GWC jako instalacja wspomagająca rekuperację

Jakkolwiek chciałoby się, aby było inaczej, samo GWC nie jest w stanie realnie ogrzać powietrza w Twoim domu, bez dodatkowego systemu rekuperacji. Podobnie, samo GWC nie ochłodzi powietrza w lecie w takim stopniu jak może zrobić to klimatyzacja. GWC jest systemem wspomagającym działanie rekuperatora (więcej o tym urządzeniu dowiesz się tu).

Rekuperacja (dowiedz się jak dokładnie działa rekuperacja), czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest podstawowym systemem służącym do ogrzewania powietrza nawiewanego do domu (poprzez odzyskiwanie ciepła ze zuzytego powietrza usuwanego z pomieszczeń). GWC ma za zadanie tylko wstępnie to powietrze ogrzać, zanim trafi ono na wymiennik ciepła w rekuperatorze, a tym samym zwiększać wydajność rekuperacji. Dzięki temu, że powietrze jest najpierw poprowadzone przez GWC, rekuperator nie potrzebuje w czasie srogich mrozów często załączać nagrzewnicy, zapobiegającej zamarznięciu rekuperatora.

A jak wygląda sprawa z chłodzeniem powietrza latem? GWC jest w stanie realnie ochłodzić powietrze wpadające do budynku o jakieś 2, 3°C. Dla jednej osoby będzie to mało, dla innej wystarczająco dużo. By odczuć tę różnicę kilku stopni, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze nie otwierać okien w upalne dni. Tak samo, jak nie otwierasz okna zimną, by nie wpuścić zimnego powietrza, tak samo nie otwieraj go latem, bo wtedy wpuszczasz ciepłe powietrze.

GWC wentyluje Twój dom w wystarczający sposób. Po drugie, zasłaniać rolety w oknach od strony których właśnie świeci słońce. Jeśli Twój dom już się nagrzał, to musi minąć kilka dni, zanim ulegnie schłodzeniu i odczujesz, że Twoje GWC jednak działa. Jeśli GWC to za mało, można zainstalować w swojej rekuperacji specjalne systemy chłodzące.

Jak dobrać rekuperację do GWC?

GWC i rekuperacja to dwa uzupełniające się systemy, ale trzeba je odpowiednio do siebie dobrać.

GWC powoduje, że rekuperacja musi pokonywać dodatkowe opory powietrza. W zależności od typu GWC, opory do pokonania będą większe lub mniejsze (najmniejsze w tzw. GWC grzebieniowym). Dlatego ważnym czynnikiem jest tzw. spręż Twojej rekuperacji, czyli moc z jaką jest ona w stanie ruszyć to powietrze, pokonać opory powietrza.

GWC sprawdza się głównie zimą i latem, kiedy panują największe różnice temperatur między wnętrzem domu, a otoczeniem. Jesienią lub wiosną lepiej jest, by rekuperacja czerpała powietrze nie poprzez czerpnię GWC, lecz poprzez czerpnie ścienne, z pominięciem GWC. Jeśli nie chcesz musieć pamiętać o konieczności przestawienia systemu czerpania powietrza do rekuperacji, możesz wybrać rekuperator w automatyczną funkcją zmiany, w zależności od panujących temperatur.

Jeśli zależy Ci na schładzaniu powietrza latem, dobrze by rekuperator posiadał tzw. by-pass, czyli obejście aby latem całe powietrze omijało wymiennik ciepła.

Dobrze by rekuperator współpracujący z GWC posiadał również niezależnie regulowane wentylatory, dzięki czemu będzie mógł pokonywać dodatkowe opory powietrza stwarzane przez GWC.

Rekuperacja, GWC – zakończenie

Jak widzisz, by właściwie korzystać z GWC, należy najpierw zrozumieć zasadę działania tego systemu. Trzeba rozumieć też, że jest to jedynie system wspomagający pracę rekuperacji. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już w jaki sposób używać GWC, w jakich okolicznościach się ono sprawdza i czego możesz to tym systemie oczekiwać. Pamiętaj – rekuperacja to podstawa, GWC to dodatek.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Piotr Piotr, 23.03.2017r., 19:08:08 Dodatkowa informacja na temat GWC: Grzebieniowy GWC (www.grzebieniowyGWC.pl) łączy zalety żwirowych i płytowych wymienników. Dodatkowa korzyść - dzięki instalacji zroszeniowej, temperatura nawiewu latem może być utrzymywana na poziomie 15oC! Nawet przy długotrwałych upałach powyżej 30oC.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.