Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Redakcja RI    |  1
Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne
Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne
fot. FLÄKT WOODS

Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.

To w niej uzdatniane jest powietrze do projektowych parametrów w pomieszczeniu oraz znajdują wszystkie najważniejsze komponenty. Podstawowym zadaniem central jest zapewnienie komfortu termicznego przebywającym w budynku osobom oraz dystrybucja odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Realizowane jest to przez utrzymanie stałych w danym okresie parametrów powietrza wewnętrznego oraz odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz.

Procesy uzdatniania powietrza jakie mają miejsce w centrali to:

  • Transport powietrza i nadanie odpowiedniego ciśnienia poprzez wentylatory;
  • Filtracja powietrza do usuwania cząsteczek stałych, a także zapachów i gazów;
  • Ogrzewanie za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej
  • Chłodzenie w chłodnicy wodnej lub z bezpośrednim odparowaniem
  • Nawilżanie w nawilżaczu parowym lub wodnym
  • Odzysk ciepła: wymiennik obrotowy, krzyżowy, przeciwprądowy, z rurka ciepła, czynnikiem pośredniczącym a także z pompą ciepła;
  • Tłumienie hałasu

Sprawdź ofertę produktową producentów central >>

Projektowanie instalacji wentylacyjnej należy do jednych z najtrudniejszych ze wszystkich pozostałych systemów. Powodem jest konieczność ukrywania dość sporych kanałów a także dbałość o utrzymanie hałasu na odpowiednim poziomie. Często także dobór parametrów stwarza pewnego rodzaju problemy, tak aby zapewnić komfort wszystkim przebywającym w pomieszczeniach. Nie mniej jednak, instalacja wentylacji mechanicznej w nowobudowanych biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej jest praktycznie koniecznością. W domach jednorodzinnych zaś, coraz częściej pojawiają się mniejsze jednostki wentylacyjne zwane rekuperatorami.

Czytaj więcej o rekuperacji tutaj >>

Według projektantów właśnie projekt wentylacji i klimatyzacji przysparza największych kłopotów, ponieważ do końca nigdy nie wiadomo, jak dana przestrzeń w budynku będzie wykorzystywana. Newralgicznym momentem jest określenie zysków ciepła i wilgoci, od których zależy dobór urządzeń chłodniczych a także strumienia powietrza dostarczanego do obiektu. Zaleca się tutaj zawsze zostawiać margines bezpieczeństwa i przyjmować nieco więcej niż to wynika z obliczeń. Istotne jest także dobranie elementów nawiewnych i wywiewnych, prawidłowe rozmieszczenie ich w pomieszczeniach. Przy rozmieszczeniu nawiewników projektant nie może zapominać o weryfikacji swoich rysunków na rzutach z przekrojami. Naciąganie odległości, może potem przynieść nieprzyjemne konsekwencje na budowie.

Zobacz jak zrealizowano wentylację i klimatyzację na Palcu Unii Lubelskiej >>

Przy doborze centrali ważne są obliczenia hydrauliczne przewodów. Pozwalają wyliczyć pod jakim ciśnieniem będzie trzeba wtłoczyć powietrze i dobrać wentylatory. Koniecznie nie można zapominać także o tłumikach oraz sposobie regulacji przepływem powietrza.

Obecnie nie mniej ważny od zaprojektowania systemu rozprowadzania powietrza jest sterowanie centralą wentylacyjną. Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne posiadają w wyposażeniu dodatkowym, m.in. czujniki ruchu lub CO2, co ułatwia energooszczędne sterowanie jakością powietrza w obiekcie. Co więcej, większość urządzeń dostępnych na rynku ma możliwość wpięcia do systemu zarządzania budynkiem BMS. Można dzięki temu jak najdokładniej dopasować i przy tym monitorować pracę urządzenia wentylacyjnego.

Przeczytaj także koniecznie: Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   10.06.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl