To w niej uzdatniane jest powietrze do projektowych parametrów w pomieszczeniu oraz znajdują wszystkie najważniejsze komponenty. Podstawowym zadaniem central jest zapewnienie komfortu termicznego przebywającym w budynku osobom oraz dystrybucja odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Realizowane jest to przez utrzymanie stałych w danym okresie parametrów powietrza wewnętrznego oraz odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz.
Procesy uzdatniania powietrza jakie mają miejsce w centrali to:
- Transport powietrza i nadanie odpowiedniego ciśnienia poprzez wentylatory;
- Filtracja powietrza do usuwania cząsteczek stałych, a także zapachów i gazów;
- Ogrzewanie za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej
- Chłodzenie w chłodnicy wodnej lub z bezpośrednim odparowaniem
- Nawilżanie w nawilżaczu parowym lub wodnym
- Odzysk ciepła: wymiennik obrotowy, krzyżowy, przeciwprądowy, z rurka ciepła, czynnikiem pośredniczącym a także z pompą ciepła;
- Tłumienie hałasu
Sprawdź ofertę produktową producentów central >>
Projektowanie instalacji wentylacyjnej należy do jednych z najtrudniejszych ze wszystkich pozostałych systemów. Powodem jest konieczność ukrywania dość sporych kanałów a także dbałość o utrzymanie hałasu na odpowiednim poziomie. Często także dobór parametrów stwarza pewnego rodzaju problemy, tak aby zapewnić komfort wszystkim przebywającym w pomieszczeniach. Nie mniej jednak, instalacja wentylacji mechanicznej w nowobudowanych biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej jest praktycznie koniecznością. W domach jednorodzinnych zaś, coraz częściej pojawiają się mniejsze jednostki wentylacyjne zwane rekuperatorami.
Czytaj więcej o rekuperacji tutaj >>
Według projektantów właśnie projekt wentylacji i klimatyzacji przysparza największych kłopotów, ponieważ do końca nigdy nie wiadomo, jak dana przestrzeń w budynku będzie wykorzystywana. Newralgicznym momentem jest określenie zysków ciepła i wilgoci, od których zależy dobór urządzeń chłodniczych a także strumienia powietrza dostarczanego do obiektu. Zaleca się tutaj zawsze zostawiać margines bezpieczeństwa i przyjmować nieco więcej niż to wynika z obliczeń. Istotne jest także dobranie elementów nawiewnych i wywiewnych, prawidłowe rozmieszczenie ich w pomieszczeniach. Przy rozmieszczeniu nawiewników projektant nie może zapominać o weryfikacji swoich rysunków na rzutach z przekrojami. Naciąganie odległości, może potem przynieść nieprzyjemne konsekwencje na budowie.
Zobacz jak zrealizowano wentylację i klimatyzację na Palcu Unii Lubelskiej >>
Przy doborze centrali ważne są obliczenia hydrauliczne przewodów. Pozwalają wyliczyć pod jakim ciśnieniem będzie trzeba wtłoczyć powietrze i dobrać wentylatory. Koniecznie nie można zapominać także o tłumikach oraz sposobie regulacji przepływem powietrza.
Obecnie nie mniej ważny od zaprojektowania systemu rozprowadzania powietrza jest sterowanie centralą wentylacyjną. Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne posiadają w wyposażeniu dodatkowym, m.in. czujniki ruchu lub CO2, co ułatwia energooszczędne sterowanie jakością powietrza w obiekcie. Co więcej, większość urządzeń dostępnych na rynku ma możliwość wpięcia do systemu zarządzania budynkiem BMS. Można dzięki temu jak najdokładniej dopasować i przy tym monitorować pracę urządzenia wentylacyjnego.
Przeczytaj także koniecznie: Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |