Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak dobrać właściwy kocioł: poradnik inwestora

Przegląd kotłów
Jak dobrać właściwy kocioł: poradnik inwestora
Jak dobrać właściwy kocioł: poradnik inwestora
fot. Vaillant

Dobór źródła ciepła do nowobudowanego domu jest jedną z najważniejszych decyzji. Rzutuje to potem na kosztach eksploatacji. Nowoczesne budownictwo jest energooszczędne. Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W polskich warunkach klimatycznych zimy są mroźne, dlatego pomimo wielu korzyści, jakie niosą za sobą OZE, w wielu przypadkach konieczne jest zainwestowanie w szczytowe źródło ciepła, pracujące przy najwyższym obciążeniu cieplnym budynku, czyli np. kocioł.

Rodzaje kotłów

Obecnie Polacy najczęściej decydują się na gazowe kotły kondensacyjne. Dzięki wykorzystaniu kondensacji pary wodnej, osiągają one wysoką sprawność, a także wykorzystują paliwo uznane za bezpieczne dla środowiska, czyli gaz ziemny.

Duże znaczenie ma także wygoda obsługi, kocioł na gaz ziemny nie wymaga praktycznie obsługi, a jedynie okresowych kontroli. Na rynku dostępne są także kotły elektryczne, kondensacyjne olejowe oraz kotły na biomasę i paliwo stałe. Dla zwiększenia automatyzacji obsługi kotła na paliwa stałe, np. ekogroszek możliwe jest w tym przypadku zastosowanie sterowania pogodowego połączonego z podajnikiem.

Kocioł dobiera się przede wszystkim na zapotrzebowanie budynku na moc do ogrzewania podane jako moc cieplna w kW. Jest ona wyliczona dla najbardziej niekorzystnych warunków temperaturowych, które mogą wystąpić sporadycznie w ciągu roku. Pozostałą część sezonu grzewczego, kocioł będzie pracować dla niższego zapotrzebowania, dlatego warto aby miał możliwość płynnej regulacji mocy.

Sprawdź ofertę kotłów >>

kocioł
Wybierz odpowiedni kocioł »

Kotły kondensacyjne najwyższą sprawność osiągają, jeżeli pracują na potrzeby instalacji niskotemperaturowej. Wynika to z tego, że im więcej pary zawartej w spalinach skondensuje, tym kocioł będzie pracował efektywniej. Aby to się stało, temperatura wody powracającej do kotła powinna być odpowiednio niska.

Temperatura spalin opuszczających kocioł powinna być niższa od 55°C, a często nie przekracza ona 40°C. Sprawność kotła kondensacyjnego może dochodzić do 109%.

Kotły gazowe dostępne są na rynku zarówno w wersji wiszącej jak i stojącej. Te drugie są wyposażone w zasobnik c.w.u. i mogą mieć moc do ponad 100 kW. Urządzenia wiszące mogą być jedno- lub dwu-funkcyjne – te mają wbudowany wymiennik przepływowy i działają z priorytetem c.w.u.

Sprawdź co czeka kotły na paliwa stałe >>

Przygotowanie c.w.u.

Jak wspomniano wcześniej, są możliwe dwa sposoby przygotowania c.w.u.: wymiennik przepływowy lub pojemnościowy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wymiennik przepływowy jest tańszy w eksploatacji, dobrze sprawdzi się w mniejszych gospodarstwach domowych, gdzie nie ma dużego chwilowego zapotrzebowania na c.w.u. Koszt inwestycji instalacji c.w.u. jest w tym przypadku niewygórowany. Wadą jest niższy komfort, niż w przypadku zasobnika – na ciepłą wodę trzeba chwilę poczekać. Podgrzewacze pojemnościowe zaś, to zbiorniki, w których woda podgrzewana jest w wężownicy umieszczonej w podgrzewaczu lub poprzez zewnętrzny płaszcz grzejny. Na rynku są dostępne takie podgrzewacze, które mogą być zasilane z źródeł ciepła, np. z kotła i kolektorów. Wtedy wyposażone są one w 2 nagrzewnice.

Przeczytaj więcej: Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego >>

Sprawność

Efektywność ogrzewania budynku to nie tylko źródło ciepła, ale także instalacja.

Aby do minimum ograniczyć straty energii na przesyle ciepła, kocioł powinno lokować się możliwie centralnie w budynku, tak, aby do wszystkich odbiorników grzewczych, czyli grzejników były zbliżone odległości. Ważna jest także izolacja przewodów, aby nie oddawały ciepła tam, gdzie nie jest to konieczne.

Zobacz także: Sprawność instalacji odbiorczych zasilanych gazowym kotłem kondensacyjnym >>

[kocioł, kotły, kocioł kondensacyjny, kocioł na paliwo stałe, sprawność kotła, instalacja, ogrzewania, dobór kotła]

   17.06.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl