Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak zabezpieczać się przed ciągiem wstecznym?

Przegląd systemów kominowych
Nasada kominowa Darco
Nasada kominowa Darco
fot. Darco

Dobór systemu kominowego dla budynku to jeden z ważniejszych zagadnień, z jakimi należy się mierzyć przy projektowaniu instalacji grzewczych w budynku. Zapewnienie stałego ciągu kominowego w przypadku wielu budynków, może być trudne, dlatego zaleca się stosować odpowiednie nasady kominowe.

Prawidłowo dobrany komin ma wpływ na efektywną pracę kotła oraz na bezpieczeństwo użytkowników budynku. Przede wszystkim liczy się materiał, szczelność połączeń oraz prawidłowo dobrane wymiary przewodu kominowego.

Ciąg kominowy zależy głównie od długości oraz przekroju poprzecznego komina, a także rodzaju spalanego paliwa. Podstawowe dwa parametry, które oblicza się przy doborze systemu kominowego to pole przekroju F oraz statyczny ciąg kominowy Ps.

Ważne jest także, aby wybrać systemy o wysokiej odporności na działanie szkodliwych składników spalin oraz zawartych w nich zanieczyszczeniach. Przewody spalinowe dla kotłów kondensacyjnych oraz niskotemperaturowych powinny być odporne na działanie kondensatu, który będzie się wydzielał przy niskich temperaturach spalin.

Wybierz odpowiedni system kominowy >>

Zapisy prawne

Polskie prawo uściśla wymagania dotyczące montażu przewodów kominowych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późniejszymi zm. podaje:

§ 140. 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.

2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266. 

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

2.85 Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

3.81 Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

Czytaj więcej o doborze systemów kominowych >>

Poza tym ze względów bezpieczeństwa przewody kominowe powinny być szczelne. Jest to ważne ze względu na zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Oprócz tego najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych spalinowych o ciągu naturalnym i przewodów dymowych powinna wynosić co najmniej 0,14 m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica - co najmniej 0,12 m.

 

 

Stosowanie nasad kominowych

systemy kominowe przegląd
Wybierz odpowiedni system kominowy »

Z różnych względów, nie zawsze możliwe jest zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego. Czynnikiem, który wpływa negatywnie na swobodny ciąg spalin jest działanie wiatru. Może powodować niebezpieczne cofanie się spalin lub zmniejszać ciąg kominowy.

Warunki Techniczne uściślają także to, kiedy należy stosować nasady kominowe.

§143.1 W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, określonych Polskimi Normami, należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu, przy zachowaniu wymagań §146 ust. 1.

Oprócz tego nasady kominowe należy również stosować wtedy, jeśli wymaga tego położenie budynków oraz lokalne warunki topograficzne, które mogą wpłynąć zakłócenia ciągu.

Zobacz jakie nasady kominowe można dobrać >>

Do przewodów spalinowych polecaną nasadą kominową jest ta typu "strażak". Zabezpiecza ona wypływ spalin przed wpływem wiatru a także wspomaga powstawanie podciśnienia w przewodzie. Odpowiednio wyprofilowany kształt nasady powoduje, że wykorzystując wpływ wiatru, wzmagany jest ciąg kominowy. Na rynku dostępne są zarówno nasady wykorzystujące jedynie siłę wiatru, a także hybrydowe, które jeśli są niekorzystne warunki pogodowe, uruchamiany jest silnik.

[systemy kominowe, komin, nasady kominowe, ciąg kominowy, spaliny, kanały spalinowe]

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   01.07.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl