Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Artykuł sponsorowany

Co to jest rekuperacja

 Rekuperatory.pl    |  6
Roha Group Sp. z o. o.

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń: dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyciągnięcie powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń.

Jednocześnie, w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od września do maja, czyli przez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Stąd odzysk ciepła z wentylacji i oszczędności na ogrzewaniu.

 

Roha Group

Schemat systemu rekuperacji


Na czym polega montaż rekuperacji

Rekuperacja polega na zainstalowaniu rekuperatora oraz na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach w domu. Sposób i trasa prowadzenia instalacji zależy od jej rodzaju: od tradycyjnych kanałów stalowych o dużych średnicach do nowoczesnych przewodów polietylenowych, które można rozprowadzić np. w wylewce podłogi, czy w stropie.

Kompendium wiedzy o rekuperacji: pobierz darmowego e-booka 2017

Najbardziej zagęszczona siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi na niższe kondygnacje domu. W domu z piętrem, kanały muszą jeszcze zostać doprowadzone do pomieszczeń na parterze. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Najczęściej nie wentyluje się garażu i kotłowni.

Niektóre pomieszczenia są pomieszczeniami tzw. transferowymi, tzn. nie ma w nich ani nawiewu, ani wywiewu, a powietrze przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach. Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.

Roha Group
Nowoczesna instalacja wentylacyjna z tworzywa PE

Głównym elementem rekuperacji jest rekuperator (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła), w której wymienniku następuje odzysk energii z powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Dobór rekuperatora o właściwej mocy jest kluczem do skutecznej i energooszczędnej wentylacji. Jeżeli rekuperator będzie za słaby, aby tłoczyć odpowiednią zaprojektowaną i niezbędną do uzyskania komfortu, ilość powietrza, pomieszczenia pozostaną niedostatecznie zwentylowane: będzie w nich duszno i nieświeżo.

 Roha Group
Rekuperator AERISnext 350 – nowość 2016


Rekuperator można zamontować na poddaszu nieużytkowym, w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Ważne, by nie sąsiadowało ono z ‘cichymi’ pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci: wentylatory rekuperatora emitują bowiem dźwięk. W najlepszych rekuperatorach jest on jednak bardzo delikatny. Podobnie dźwięk ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych.

 Roha Group
Rekuperator AERISnext 450 zamontowany w garażu


Ile kosztuje rekuperacja

Koszt montażu rekuperacji zależy od:

  • metrażu domu
  • ilości i rodzaju pomieszczeń
  • rodzaju rekuperatora
  • rodzaju zastosowanej instalacji
  • dodatkowych opcji: gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzenia jonizującego powietrze, rodzaju sterowania

Od metrażu domu, ilości i rodzaju pomieszczeń w głównej mierze zależy, jakiej mocy rekuperator powinien być zastosowany oraz jak długa i jak poprowadzona jest instalacja wentylacyjna (kanały/przewody wentylacyjne).

Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto jest zwrócić uwagę na doświadczenie i fachowość w zakresie montażu rekuperacji.

Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że nie buduje się części (w określonych przypadkach żadnych) kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie montuje nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie wstawia kratek ani wentylatorków w łazienkach. Można także zrezygnować z części otwieralnych okien na rzecz dużo tańszych (i nowocześniejszych) szkleń stałych. Nie wstawia się na komin strażaków, ani żadnych innych urządzeń, które miałyby zapewnić prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach (nie są potrzebne).

Wszystko to oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt niepotrzebnych elementów (kominów, okien ze skrzydłami, nawiewników w oknach, nasad wspomagających wentylację grawitacyjną na kominach): czasami jest to spora część inwestycji w cały system rekuperacji.

Zaostrzenia przepisów budowlanych w zakresie zużycia energii przez budynek

Oprócz dostępu do świeżego powietrza o niskiej zawartości zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, rekuperacja umożliwia znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2*rok).

Biorąc pod uwagę nowelizację obowiązkowych warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki jednorodzinne, budynek, dla którego pozwolenie na budowę będzie złożone po 1 stycznia 2017 roku, musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP: aż do 95 kWh/(m2*rok).

Rekuperacja to jeden z trzech najszybszych sposobów uzyskania niskich parametrów energochłonności budynku (obok zwiększania izolacji ścian i dachu, pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

Darmowa energia z wnętrza ziemi

Dodatkowo do systemu rekuperacji dołożyć można gruntowy wymiennik ciepła, który wstępnie opracuje pod kątem temperaturowym czerpane z zewnątrz powietrze: latem schłodzi je, zimą podgrzeje. Wykorzysta do tego darmową energię zgromadzoną w domu: https://www.rekuperatory.pl/gwc

Rekuperacja to konieczny element nowoczesnego, ciepłego i zdrowego domu.
Wyceniłeś już montaż rekuperacji w swoim domu?

 Roha Group Infolinia: 603 446 366

pytania@rekuperatory.pl

www.rekuperatory.pl
   04.04.2017

Komentarze

(6)
Kolk | 13.04.2017, 12:49
A jak wygląda sprawa z filtrami? tutaj http://kb.pl/teksty/2017/01/20/rekuperacja-koszty-zakupu-zalety-wady-rekuperatora/ piszą, że oryginalne filtry to wydatek kilkuset złotych na kwartał. Czy te zamienniki, o których piszą są równie bezpieczne?
Adam | 18.04.2017, 20:21
Czy istnieją przeciwwskazania do dołożenia gruntowego wymiennika ciepła?
Piotr | 18.04.2017, 20:22
Ile konkretnie można zaoszczędzić decydując się na takie rozwiązanie??
Madej | 31.05.2017, 19:46
WM z rekuperacją to moja najlepsza inwestycja ostatnich lat. Komfort przeogromny, jesienią i zimą nie ma potrzeby wietrzenia, dzięki czemu oszczędza się na ogrzewaniu. W domu jest zawsze czyste powietrze i ładnie pachnie. Kompletny zestaw zakupiłam w sklepie TG Bereda w Mińsku Mazowieckim.
Połomski | 05.07.2017, 14:00
Co sadzicie o rekuperatorach z firmy Wanas? Sasiad poleca mi ich urzadzenia, a ja stoje przed dylematem. Faktycznie, w jego domu jest swieze powietrze wiec to do mnie przemawia, ale ciekaw jestem innych opinii.
Mateusz | 28.08.2017, 19:19
Kolego, sprawa z filtrami wygląda tak, że wchodzisz na Allegro i kupujesz filtry za 10zł. Kto powiedział, że musisz mieć oryginalne? Sam mam WM z rekuperacją i na filtry wydaję 50zł na pół roku. W sezonie grzewczym, kiedy generalnie jest dużo gorze powietrze, wydaję 50zł co kwartał. Pompę kupiłem w sklepie Technika Grzewcza Bereda.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wskaźnik inteligencji budynku
  • - Ogrzewanie obiektów hodowlanych
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl