Twarda woda jest zmorą zarówno w gospodarstwach domowych jak i instalacjach wodociągowych. W zależności od miasta woda może mieć różny stopień twardości i w niektórym miastach Polski, np. w Zamościu być bardzo twarda. W związku z tym, rozwiązaniem może być zamontowanie zmiękczacza wody.
Przeczytaj także: Salon SPA we własnym domu? To możliwe >>
Czym jest twarda woda?
Woda określana mianem "twardej" to taka, która jest silnie nasycona jonami wapnia i magnezu. Uważa się, że miękka woda to taka, o stopniu twardości do 14 ˚fH, od 15 do 21 ˚fH jest to woda średnio twarda. Powyżej 22 ˚fH jest to woda twarda. Wyróżnia się kilka rodzajów twardości wody: Tw węglanową, czyli spowodowaną obecnością w wodzie węglanów wapnia i magnezu. Po zagotowaniu wody związki te są wytrącane w postaci tzw. kamienia kotłowego.
Twardość niewęglanowa Ts wynika z obecności w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. Na podstawie tych dwóch parametrów wyznacza się twardość ogólną, wyliczoną jako ich sumę.
Metody zmiękczania wody
Jedną z metod służących do zmiękczania wody jest magnetyzer. Zasada działania polega na wytworzeniu pola magnetycznego, które powoduje wytrącanie się osadu. Inną z metod są stacje uzdatniania wody, które za pośrednictwem żywic jonowymiennych usuwają z wody mikroelementy odpowiadające za jej twardość. Obecne możliwości sterowania powalają otrzymać dokładnie takie parametry wody, jakie chce użytkownik.
Jeszcze bardziej zaawansowaną technologią jest zastosowanie filtra RO, czyli odwróconej osmozy. Pozwala to na usunięcie z wody, nie tylko związków węglanowych, ale także bakterii oraz wirusów oraz innych zanieczyszczeń.
Montaż zmiękczacza wody
Zmiękczacz wody należy zamontować na głównym przyłączu wody zimnej jeszcze przed kotłem. Ochroni to instalację grzewczą przed osadzaniem się kamienia. Przy montażu należy pamiętać o doprowadzeniu prądu do działania urządzenia. Aby umożliwić wymianę zmiękczacza w przypadku awarii, warto pomyśleć o by-passie.
Przeczytaj wszystkie wskazówki dotyczące montażu >>
Eksploatacja zmiękczacza wody
Nowe zmiękczacze wody działają bezobsługowo. Jedyne co musi zrobić jego użytkownik to (podczas pierwszego programowania) ustawić tryb regeneracji złoża oraz ilość wody uzdatnionej pomiędzy regeneracjami. Ilość ta uzależniona jest od stopnia twardości wody. Poziom twardości wody można łatwo zbadać przy pomocy kropelkowego testera twardości wody.
Po przepłynięciu danej ilości wody, zdolność wymiany jonowej maleje. Wtedy złoże należy zregenerować. Do tego celu stosuje się tabletki solne. Urządzenie pobiera wtedy wodę, miesza ją z solą i powstaje solanka. Jest ona zasysana do butli i przepuszczana przez złoże. W ten sposób złoże regeneruje się.
Przeczytaj więcej: Skuteczny sposób na twardą wodę >>
Zmiękczanie wody może przyczynić się do wbrew pozorom sporych oszczędności w domowym budżecie. Poczynając od zmniejszeniu ilości zużywanych produktów piorących i myjących, przez brak zastosowania specjalnych odkamieniaczy czy soli zmiękczających do zmywarki.
Brak trudno usuwalnego osadu na armaturze łazienkowej, takiej jak powierzchnie wanny czy prysznica to także oszczędność czasu oraz kosztów na środki chemiczne. Dla osób o wrażliwej skórze zmiękczacz wody może być prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów dermatologicznych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |