Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwojuawarii kosztowne – z tego powodu są sukcesywnie wymieniane...
Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwojuawarii kosztowne – z tego powodu są sukcesywnie wymieniane...
Fot. RI

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy sterowania. Coraz częściej kotły stają się częścią systemów hybrydowych i wielopaliwowych.

Poniżej wskazano najważniejsze nowe rozwiązania i kierunki rozwoju kotłów kondensacyjnych. Zróżnicowane i rosnące oczekiwania inwestorów – użytkowników dotyczące komfortu użytkowania oraz przepisów w zakresie efektywności energetycznej i emisji skłaniają do śledzenia tych zmian i wykorzystywania ich do optymalizacji systemów w procesie projektowania instalacji nowych i modernizowanych.

Miniaturyzacja i dopasowanie do zmieniających się potrzeb

Zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i publicznym coraz bardziej liczy się efektywne wykorzystanie przestrzeni, z tego powodu kotłownie są coraz mniejsze. W ślad za tymi zmianami podążają konstrukcje kotłów. Dawniej wiszący kocioł kompaktowy miał moc 20, 30 czy 40 kW, później pojawiły się konstrukcje o mocy 60–80 kW. Dziś nikogo już nie dziwi, że w obudowie niewiele większej od szafki kuchennej mieści się kocioł o mocy nawet 120 czy 150 kW. Możliwość łączenia tego typu kotłów w układy kaskadowe pozwala za pomocą urządzeń wiszących pokryć zapotrzebowanie nawet ok. 1 MW, wykorzystując przy tym stosunkowo niewiele miejsca w pomieszczeniu kotłowni.

Dopasowanie mocy palnika do potrzeb budynków niskoenergetycznych

Nie tylko obudowa kotłów musi być dopasowana do aktualnych potrzeb budownictwa. O wiele ważniejsze jest, żeby kocioł był w stanie sprostać jednocześnie potrzebom w zakresie przygotowania ciepłej wody i ogrzewania. Coraz częściej budynek potrzebuje jedynie kilku kW na ogrzewanie i nawet powyżej 20–24 kW na szybkie podgrzanie wody, dotyczy to kotłów z zasobnikiem warstwowym czy kotłów dwufunkcyjnych. W związku z tym kocioł musi mieć możliwość pracy z wysoką mocą na potrzeby c.w.u. i niską na cele c.o. Dawniej było to praktycznie niemożliwe z uwagi na trudności w skutecznym zmieszaniu gazu i powietrza przy ich niskim przepływie. Efektem był niepokojący użytkowników hałas czy okresowo nieskuteczny zapłon. Dziś o wiele łatwiej spełnić to wymaganie – dzięki nowym konstrukcjom palników i skutecznej kontroli przepływu powietrza i parametrów spalin ustalany jest optymalny skład mieszanki, tym samym kocioł jest w stanie efektywnie i swobodnie pracować na potrzeby c.o. na poziomie 10–20% mocy maksymalnej, a potem szybko zwiększyć moc, żeby przygotować ciepłą wodę. Kiedyś kotły o maksymalnej mocy 25 kW miały płynną modulację w zakresie od 8 do 25 kW, dziś nawet od 2–4 do 25 kW.

Integracja osprzętu i redukcja zakresu prac montażowych

Dawniej standardem było, że kocioł był wyposażony jedynie w podstawowe elementy, takie jak palnik, wymiennik ciepła, ścieżka gazowa czy pompa. W trakcie montażu wiele elementów, np. naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa, manometr itp., było montowanych przez instalatora poza kotłem. To oczywiście wymagało poniesienia dodatkowych kosztów zakupu osprzętu i montażu. Efekt nie zawsze zadowalał inwestora – kocioł otoczony plątaniną rur i pomp nie wyglądał tak jak na zdjęciu w folderze. Dziś często wiele tych nieodzownych elementów instalacji znajduje się pod estetyczną, niewielką i kompaktową obudową.

Wbudowany zasobnik c.w.u.

Obecnie szeroko dostępne są kotły z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Począwszy od niewielkich wiszących kotłów kompaktowych z zasobnikiem/zasobnikami o pojemności 10 czy 20 l po urządzenia stojące ze zbiornikami o pojemności nawet 150 i 200 l. Rozwiązanie to pozwala znacząco zredukować wymaganą przestrzeń montażową i zakres prac instalacyjnych. W przypadku zastosowania ładowania warstwowego wyższy jest też komfort korzystania z ciepłej wody. Nawet przy gwałtownym rozładowaniu zasobnika już po kilkudziesięciu sekundach można od nowa korzystać z ciepłej wody. Czasem oczywiście ze zredukowanym przepływem, ale za to z wymaganą temperaturą, co nie było możliwe w tradycyjnym rozwiązaniu z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę.

Proste podłączenie i obsługa kilku obiegów grzewczych

Do niedawna chcąc zasilić z kotła dwa obiegi grzewcze, np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe, wykonawca musiał zamontować obok kotła liczny osprzęt, począwszy od sprzęgła hydraulicznego, poprzez pompy obiegowe, aż po zawór mieszający, zawory zwrotne i odcinające. Nawet gdy wykorzystywano w tym celu gotowe grupy pompowe i rozdzielacze, i tak ta część instalacji zajmowała sporo miejsca.

Dziś bardzo często możemy skorzystać z gotowego osprzętu montowanego wewnątrz kotła. Wystarczy dzięki temu doprowadzić rury zasilające i powrotne z poszczególnych obiegów do kotła i podłączyć. W efekcie w pomieszczeniu stoi urządzenie przypominające wyglądem lodówkę, które przygotowuje ciepłą wodę i zasila dwa, a czasem nawet trzy obiegi grzewcze, a mimo to nie ma obok niego praktycznie żadnego dodatkowego elementu, ponieważ nawet naczynie wzbiorcze c.o. i c.w.u. jest schowane pod obudową kotła.

Nie każdy jest jednak zwolennikiem takiego rozwiązania – czasem korzystniejszy jest wygodny dostęp do kotła, umożliwiający konserwację czy serwis grup pompowych umieszczonych na ścianie niż zabudowanych. Decydując się na kocioł kompaktowy, warto zatem zwrócić uwagę, czy jego konstrukcja ułatwia konserwację, np. poprzez demontaż bocznej obudowy, oraz czy miejsce przeznaczone na kocioł umożliwia swobodny dostęp do wnętrza urządzenia.

Czytaj też: Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
W celu uzyskania dostępu do pełnego tekstu
niniejszego artykułu wyślij SMS o treści:
AP.RI6ZL na nr 76068
Opłata za wysłanie SMS-a: 6 zł + VAT (7,38 zł brutto)
Serwis SMS obsługiwany przez Dotpay
Usługa dostępna jest w sieciach: T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Usługę Premium SMS obsługuje Dotpay.
Właścicielem portalu jest Grupa MEDIUM Sp. z o.o. S.K.A., z siedzibą w Warszawie, przy ul. Karczewskiej 18.
Zwrotnym sms-em otrzymasz Kod Dostępu, który wpisz w poniższe okienko. Kod będzie aktywny przez 24 godziny od pierwszego zalogowania.
Reklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu - 0,00 zł
Uruchomienie usługi dostępu do treści elektronicznych w portalu RynekInstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny".
Nie dotyczy bezpłatnej prenumeraty próbnej.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 24,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 130,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do portalu - 130,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 240,00 zł
Dostęp dwuletni do wszystkich treści publikowanych w portalu
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do portalu - 240,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata edukacyjna - 90,00 zł
dla studentów
Regulamin korzystania z portalu RynekInstalacyjny.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Rozwiązujemy problem zanieczyszczonej, twardej wody »

  (...) rozwiązuje problemy z pięcioma najczęściej spotykanymi zanieczyszczeniami występującymi w wodzie (...) »  

 


Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Poznaj 3 sposoby na miękką wodę »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Dzięki niezwykle łatwej konfiguracji urządzenia potencjalny użytkownik jest w stanie zaoszczędzić pieniądze (...)  czytaj dalej »

 


 

Na czym polega unikalność przenośnych kotłownie kontenerowych »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Energooszczędne systemy wentylacyjne! Gdzie je znajdziesz »
Dopasuj wymiennik basenowy do potrzeb »

(...) kompletne urządzenia wentylacyjne zapewniające filtrację i dopływ świeżego powietrza do (...) czytaj dalej »

(...) wysoka wydajność cieplna oraz długotrwałe stabilne parametry pracy (...)  czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

Zapraszamy na III Bieg Instalatora

Bieg Instalatora, organizowany przez redakcję portalu HVACR.pl już po raz trzeci, to zawody na przełajowej trasie 10 km po ścieżkach miejskiego parku położnego na północnym skraju...

Nowe pompy ciepła firmy Bosch

Nowe pompy ciepła Bosch Compress 4000 DW i 5000 DW zapewnią ciepłą wodę użytkową w całym domu o każdej porze roku. Dzięki powietrznej pompie Bosch oszczędności na podgrzewaniu wody w...
3/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja pożarowa garaży
  • - Trigeneracja i produkcja chłodu
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Najlepsza profesja w branży HVAC
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl