Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kotły na paliwa stałe – rynek i wymagania

Kotły na paliwa stałe – rynek i wymagania
Kotły na paliwa stałe – rynek i wymagania
Fot. RI

Prognozy wskazują, że liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie stopniowo maleć na rzecz urządzeń korzystających z paliw gazowych i energii elektrycznej. W segmencie kotłów na paliwa stałe przewagę – kosztem urządzeń zasypowych, które stanowią obecnie blisko 80% ogółu – zyskiwać będą kotły z automatycznym podawaniem paliw: węgla kwalifikowanego i biomasy. Przebieg tego procesu będzie zależeć od regulacji prawnych na szczeblu krajowym oraz od decyzji organów lokalnych w zakresie ograniczania niskiej emisji, a także ustanowienia regulacji dotyczących jakości paliw.

Jakość powietrza w sezonie grzewczym w wielu regionach Polski wzbudza coraz częstsze protesty mieszkańców i tym samym skłaniać będzie władze krajowe i lokalne do ich uwzględniania. Za wielkość emisji i jakość powietrza nie odpowiadają tylko kotły, ale także jakość paliw i sposób eksploatacji.

Szacuje się, że muły węglowe stanowią ok. 10% „paliw węglowych” spalanych w kotłach domowych [1]. Na ich atrakcyjność wpływa głównie koszt uzyskania 1 GJ ciepła w stosunku do paliw kwalifikowanych – jest niższy o ok. 40%.

Odpady też mają istotny udział w ogrzewaniu domów i są wsadem do pieców i zasypowych kotłów wielopaliwowych.

Tabela 1. Wymagania emisyjne dla kotłów opalanych paliwami o mocy poniżej 500 kW wg PN-EN 303-5:2012 [2]
Tabela 1. Wymagania emisyjne dla kotłów opalanych paliwami o mocy poniżej 500 kW wg PN-EN 303-5:2012 [2]

Szacuje się, że ilość tego wsadu odpowiada 2,5–3% ogółu spalanego węgla i biomasy. Może się to wydawać niedużo, ale szkodliwa emisja z tych „paliw” jest znacznie większa i groźniejsza niż te 3%.

Szacunkowe dane dotyczące obecnej produkcji automatycznych kotłów na paliwa kopalne wskazują, że kotły węglowe w klasie 5 (wg PN-EN 303-5) to na razie rzadkość, jednak stale ich przybywa i jest już kilku liderów tego rynku stosujących m.in. układy oczyszczania spalin.

Wymaganiom tej klasy łatwiej sprostają kotły na biomasę – na pelety i do zgazowania drewna. Klasę 4. ma obecnie ok. 20% urządzeń, a klasę 3. połowa oferowanych na rynku automatycznych kotłów węglowych o mocy do 50 kW. Graniczne wartości emisji dla klas wprowadzone przez normę PN-EN 303-5:2012 zawiera tabela 1.

Tabela 2. Wymagania energetyczno-emisyjne rozporządzenia UE 2015/1189 dla kotłów na paliwa stałe o mocy do 500 kW wg [4]
Tabela 2. Wymagania energetyczno-emisyjne rozporządzenia UE 2015/1189 dla kotłów na paliwa stałe o mocy do 500 kW wg [4]

Rok 2020 będzie kluczowy dla wymagań wobec kotłów na paliwa stałe. Będą wówczas obowiązywać wymagania zawarte w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe [3] o nominalnej mocy cieplnej do 500 kW wprowadzanych na rynek. Rozporządzenie to wprowadza parametr sprawności sezonowej i emisji sezonowej zanieczyszczeń: cząstek stałych (PM), organicznych związków gazowych (OGC) i tlenku węgla (CO) oraz tlenków azotu (NOx). Będą one liczone w zależności od typu kotła – automatycznego i ręcznego – i od tego, czy są one zasilane biopaliwem czy paliwem kopalnym. Wartości graniczne zawiera tabela 2.

Zdaniem wielu specjalistów i środowisk branża kotłów na paliwa stałe wymaga nie tylko działań zmierzających do polepszania ich parametrów energetyczno-emisyjnych i stawiania takich wymogów przy wprowadzaniu urządzeń do obrotu. Należy także podjąć działania zmierzające do uchwalenia ustawy i rozporządzeń regulujących jakość paliw stałych i kopalnych. Powinny powstać również podstawy prawne prowadzenia systemu kontroli paliw na każdym etapie – od producenta po użytkownika – oraz stworzenia skutecznego systemu przeglądów i konserwacji kotłów, instalacji i układów odprowadzania spalin – czego wymaga się np. od kotłów i podgrzewaczy gazowych. Działaniom tym powinna towarzyszyć szeroka kampania edukacyjna społeczeństwa w zakresie znaczenia jakości urządzeń, paliw i poprawnej eksploatacji.

W działania promujące najlepsze technologie wpisuje się m.in. konkurs TOPTEN dla kotłów na paliwa stałe.

(...)

Czytaj też: Projektowanie przewodów spalinowych w kotłowni >>>

Literatura

1. Matuszek K., Hrycko P., Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym, „Rynek Instalacyjny” nr 7-8/2016.
2. PN-EN 303-5:2012 Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (DzU UE L 193/100).
4. Kubica K., Zasady wyznaczania kryterialnego parametru oceny energetyczno-ekologicznej kotłów małej mocy na paliwa stałe, Polska Izba Ekologii, Katowice, maj 2016.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   16.08.2016
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl