Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne- sposoby doboru

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne - przegląd produktów
Pompy obiegowe i cyrkulacyjne
Pompy obiegowe i cyrkulacyjne
fot. Wilo

Inwestorom i klientom zależy na tym, by budynek był energooszczędny. Obniża to koszty eksploatacji obiektu a także pozytywnie wpływa na komfort jego użytkowania. O tym, aby budynek był efektywny energetycznie decyduje szereg czynników. Ważna jest nie tylko izolacyjność przegród oraz dobór stolarki okiennej, ale także sprawność działania instalacji grzewczej i przygotowywania c.w.u.

W efekcie wymagań nakładanych przez Unię Europejską dotyczących energooszczędności urządzeń zużywających energię elektryczną, producenci wprowadzają do swojej oferty coraz efektywneiejsze energetycznie rozwiązania. Duży nacisk kładzie się na efektywność energetyczną instalacji grzewczych, w tym pracę pomp obiegowych.

Dyrektywa 2009/125/WE (tzw. ErP; Energy related Products – produkty związane z energią) i rozporządzenie 641/2009 w sprawie wymagań dotyczących ekoprojektu dla pomp bezdławnicowych wolnostojących i zintegrowanych z produktami oraz zmieniające je rozporządzenie 622/2012, precyzujące wymagania dotyczące pomp obiegowych, wprowadzają współczynnik EEI (Energy Efficiency Index). Obecnie dla pomp obiegowych EEI musi być większe niż 0,23.

Zobacz dostępne na rynku pompy obiegowe >>

Rozwiązania doboru pomp obiegowych

W zależności od potrzeb obiektu w tym zmienności parametrów należy dobierać odpowiednie pompy obiegowe. Dużym ułatwieniem jest możliwość automatycznej regulacji, dzięki której pompa szybko dostosowuje się do nowych warunków pracy. W przypadku nowych pomp możliwy jest wybór charakterystyki, po której urządzenia te mają dopasowywać wysokość podnoszenia do wydajności, np. stałociśnieniowa Δp-c lub zmiennociśnieniowa Δp-v.

Producenci mają także w ofercie urządzenia z kilkustopniową ręczną regulacją obrotów, od trzech do nawet siedmiu stopni, które są stosowane w niektórych, mniejszych instalacjach.

Przeczytaj więcej o nowych rozwiązaniach pomp obiegowych >>

pompy obiegowe i cyrkulacyjne
Wybierz odpowiednią pompę obiegową i cyrkulacyjną »

Projektowanie BIM

Nowoczesne budynki coraz częściej projektuje się za pomocą modelu i platformy BIM. Pozwala to skoordynować prace kilku branż a także ułatwia proces komunikacji na linii inwestor-architekt-projektant-wykonawca. W niektórych krajach projektowanie przy użyciu oprogramowania BIM jest praktycznie standardem (Wielka Brytania).

Czytaj więcej: BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii >>

Projektowanie BIM pozwala na pełną koordynację procesów zachodzących w instalacjach i szczegółową obserwację poszczególnych parametrów. Dzięki temu jeszcze na etapie projektu można szybko wyłapać błędy i wprowadzić konieczne zmiany. Oszczędza to czas i przede wszystkim koszty, które trzeba ponieść, kiedy błędy wychodzą dopiero na budowie. Niektórzy producenci pomp mają w swojej ofercie nakładki do popularnych programów BIM, co ułatwia projektantom dobór urządzeń.

Nowe pompy to już nie tylko wysoka efektywność pracy zawarta w samej budowie. To także aplikacje oraz odpowiednie oprogramowanie, które polepszą eksploatację.

Nawet najlepsza technologia zastosowana w pompie nie uchroni użytkownika przed dodatkowymi kosztami, jeśli urządzenie nie będzie prawidłowo dobrane i zamontowane. Producenci, żeby zaproponować klientom coś więcej, patrzą szerzej i szukają możliwości w aplikacjach mobilnych oraz programach projektowych.

[ pompy obiegowe, pompy, BIM, dobór, EEI, pompy cyrkulacyjne, przegląd pomp obiegowych i cyrkulacyjnych ]

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   19.08.2016
Tagi: 
pompy obiegowe | 
pompy | 
bim | 
dobór | 
eei

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl