Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja - jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na oszczędności

Paweł Bocian    |  1
Wentylacja - jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na oszczędności
Wentylacja - jak zintegrowana i inteligentna automatyka wpływa na oszczędności
Fot. Ventia

Zintegrowana i inteligentna automatyka budynkowa wpływa na energooszczędną eksploatację obiektu. Przy prawidłowym sterowaniu instalacja wentylacji koszty roczne mogą być nawet 3-krotnie niższe.

Krok I Odzysk ciepła – czy tylko to się liczy?

Podejmując decyzję o zastosowaniu wentylacji mechanicznej (czy w domku, czy w biurowcu), inwestor zazwyczaj zwraca uwagę na stopień odzysku ciepła. To parametr, który daje wymierne korzyści – im wyższy stopień odzysku ciepła czy chłodu, tym mniejsze koszty eksploatacji.

Poza tym łatwo go sprawdzić i porównać, choć tu kryje się "pułapka". W centralach wentylacyjnych z wymiennikiem krzyżowym, czy przeciwprądowym jest to maks. wartość mierzona w danej chwili, której nie da się uzyskać podczas średniorocznej eksploatacji, w przeciwieństwie do urządzeń z wymiennikiem obrotowym, gdzie średnioroczna sprawność oscyluje w okolicach 90% .

Gdzie szukać dalszych oszczędności?

Krok II Zintegrowana automatyka – wymierne korzyści.

Planując zakup urządzenia należy zwrócić uwagę na system sterowania centralą wentylacyjną. Poprawna praca urządzenia nie zależy jedynie od komponentów (np. wentylatorów), ale w dużej mierze od systemu sterowania. Rynek oferuje szereg "tanich" rozwiązań. Na etapie montażu dochodzą jednak dodatkowe koszty przeznaczone na zaprojektowanie automatyki (nieuwzględnionej w ofercie).

Koszt czujników temperatury, ciśnienia, układu regulacyjnego oraz centralki, która połączy pracę wszystkich elementów w spójny system może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Zobacz także: Dyrektywa Ekoprojekt w skrócie >>

Rozwiązaniem jest wybór centrali wentylacyjnej posiadającej w pełni zintegrowaną i okablowaną automatykę. Korzyści to oszczędność czasu koniecznego na montaż urządzenia (niższe koszty uruchomienia centrali), eliminacja błędów montażowych, gwarancja, że wszystkie podzespoły oraz komponenty są ze sobą kompatybilne i odpowiednio skalibrowane do pracy. W uproszczeniu to tak, jakbyśmy mieli wybór pomiędzy samochodem z fabryczną klimatyzacją

a takim, w którym samodzielnie musielibyśmy ją zamontować. Na ile warto?

By jaśniej to zobrazować, wykorzystajmy przykład inteligentnej automatyka C5 w którą wyposażone są centrale Komfovent. Dzięki niej montaż jest prosty, a z uruchomieniem poradzą sobie nawet początkujący instalatorzy.

Instalacja opiera się na połączeniu ze sobą sekcji (w większych centralach), podłączeniu czujnika temperatury powietrza nawiewanego oraz zasilania i urządzenie jest gotowe do pracy.


Centrala wentylacyjna Komfovent ze zintegrowaną automatyką C5.

 

Krok III Świadome wykorzystywanie funkcji automatyki.

Bogata w funkcje automatyka umożliwia zaprogramowanie pracy tak, aby koszty eksploatacji zostały zminimalizowane. Wykorzystywanie dostępnych opcji pozwala na obniżenie zużycia energii przez centralę wentylacyjną nawet o połowę. W jaki sposób? Pokażemy to niżej na przykładzie wcześniej wspomnianej automatyki Komfovent C5.

Czujnik jakości powietrza

Przede wszystkim automatyka dba, aby do pomieszczeń dostarczana była jedynie niezbędna ilość powietrza. Nadmierna wentylacja jest bowiem jedynie stratą energii. Użytkownik może więc wybrać jeden z pięciu trybów pracy programowanych niezależnie.

Ponadto centrala może współpracować z dodatkowymi czujnikami jakości powietrza, które automatycznie dostosowują poziom wentylacji np. do aktualnego stężenia CO2, ilości przebywających osób, czy wilgotności zawartej w powietrzu. Zmiana poziomu wentylacji odbywa się w sposób automatyczny jedynie na czas, w którym wybrane parametry zostaną przekroczone.

Harmonogram pracy

Kolejny sposób, to ustawienie harmonogramu tygodniowego. W automatyce C5 użytkownik ma do dyspozycji 20 przedziałów czasowych dla każdego dnia tygodnia. To pozwala precyzyjnie zaprogramować urządzenie zgodnie z tym, jak wykorzystywane są pomieszczenia. Jeśli w danym obiekcie nikogo nie ma (zazwyczaj w biurach w nocy, w domach w dzień) intensywność wentylacja może zostać odpowiednio zmniejszona.

Zobacz także: Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego >>

System VAV (zmienna ilość powietrza)

W większych obiektach tj. szkoły, biurowce warto skorzystać z trybu VAV, tj. regulacji zmiennej ilości powietrza. Układ ma za zadanie regulację poziomu wentylacji w zależności od tego, ile pomieszczeń jest aktualnie używanych – pomieszczenia puste nie są po prostu wentylowane, lub wentylacja ogranicza się do niezbędnego minimum. W ten sposób dodatkowe koszty związane z układami VAV stosunkowo szybko zwracają się, a centrala wentylacyjna zużywa znacznie mniej energii.

Liczniki zużytej i odzyskanej energii

Mowa o oszczędnościach, a co z ich weryfikacją? Dzięki wbudowanym w automatykę C5 licznikom pracy użytkownik ma podgląd ile energii udało się odzyskać na wymienniku ciepła, oraz ile łącznie energii zużyła centrala wentylacyjna.

Dzięki świadomemu podejściu do kwestii wentylacji, odpowiedniemu zaprogramowaniu urządzenia i wykorzystaniu bogactwa funkcji, ogólne koszty eksploatacji w skali roku mogą być niższe nawet trzykrotnie niższe w porównaniu do ubogich rozwiązań, często projektowanych "na kolanie". A przecież chodzi właśnie o to, aby wentylacja przynosiła oszczędności, a nie generowała koszty.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   30.08.2016

Komentarze

(1)
Adam | 12.07.2017, 15:12
A co myslicie o rekuperacji? Moj szwagier namawia mnie na rekuperator od Wanasa, ma bardzo wiele zalet, sam jak go odwiedzam to widze roznice w jakosci powietrza. Myślicie, ze warto?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl