Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

Current principles of hygienic certification of the products contacting with water intended for human consumption
Zleceniodawcy, który otrzymał atest higieniczny,przysługuje prawo do korzystania ze znaku graficznego – logo „Produkt
z Atestem”, w celach marketingowych i informacyjnych. Szczegóły w tekście.
Zleceniodawcy, który otrzymał atest higieniczny,przysługuje prawo do korzystania ze znaku graficznego – logo „Produkt z Atestem”, w celach marketingowych i informacyjnych. Szczegóły w tekście.
Rys. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy regulamin wydawania atestów higienicznych i świadectw jakości zdrowotnej NIZP-PZH. Dotyczy to także wyrobów stosowanych do budowy sieci i instalacji wodociągowych. Zmienił się m.in. okres, na jaki wydawany jest atest, oraz zasady posługiwania się logotypem NIZP-PZH, a także rozpowszechniania informacji o uzyskanym ateście higienicznym wraz z publikacją jego kopii w celach marketingowych.

Atestacja higieniczna – uwarunkowania prawne

Ze względu na możliwość negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów wywołanego niewłaściwą jakością wyroby kontaktujące się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz środki służące do jej uzdatniania i dezynfekcji podlegają obowiązkowej ocenie higienicznej. Prowadzona jest ona zgodnie z wymaganiami określonymi w dyrektywie 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [1] oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [2].

Państwa członkowskie UE poprzez zapisy w ww. dyrektywie zobowiązały się do wykorzystywania w nowych instalacjach oraz w produkcji urządzeń stosowanych do dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi substancji i materiałów, które nie wpływają negatywnie na jakość stykającej się z nimi wody. Służyć to ma idei zminimalizowania szkodliwego wpływu substancji wprowadzanych do wody jako wtórnego jej zanieczyszczenia.

W Polsce regulacje prawne dotyczące oceny higienicznej materiałów i wyrobów kontaktujących się z wodą zawarte zostały w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [3] oraz w rozporządzeniu [4].

W art. 12.2 ustawy stwierdzono, że każdy materiał używany do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi powinien posiadać pozytywną ocenę higieniczną właściwego terenowo organu inspekcji sanitarnej.

Z kolei § 21, ustęp 2, punkt 2 rozporządzenia stwierdza, że jednym z dokumentów, których przedłożenie jest wymagane przy ubieganiu się o taką ocenę, jest aktualny atest higieniczny jednostki uprawnionej do jego wydawania.

Jednostką uprawnioną przez Ministra Zdrowia w zakresie wydawania atestów na materiały i wyroby stosowane w systemach dystrybucji wody oraz środki stosowane do jej uzdatniania jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

Proces atestacji prowadzony jest nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat w Zakładzie Higieny Środowiska NIZP-PZH (wcześniej Zakład Higieny Komunalnej), a Instytut jest jedyną jednostką naukową w Polsce specjalizującą się w ocenie bezpieczeństwa zdrowotnego wyrobów przeznaczonych do kontaktu z wodą do spożycia.

Rozporządzenie w sprawie wykazu jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań materiałów i procesów technologicznych w celu ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia oraz zakresu tych badań [5] wśród 12 instytutów naukowych wymienia 5 upoważnionych do prowadzenia oceny materiałów pod względem szkodliwości chemicznych dla zdrowia, w tym NIZP-PZH.

Zasady atestacji higienicznej

Wyroby przeznaczone do kontaktu z wodą do spożycia, w tym materiały, powłoki, okładziny, armatura, filtry, pompy, preparaty antykorozyjne i inne środki, m.in. stosowane do uzdatniania wody wodociągowej, wody grzewczej, przepływowej i technologicznej oraz wody w basenach kąpielowych, podlegają obowiązkowej ocenie higienicznej.

Zakład Higieny Środowiska NIZP-PZH prowadzi również ocenę higieniczną wyrobów, dla których atest nie jest obligatoryjny. Należą do nich m.in.:

 • wyroby do zabezpieczenia i stabilizowania wody w zbiornikach ogrodowych,
 • zabezpieczenia gleby i wody przed odciekami z wysypisk i budowli drogowych,
 • materiały i preparaty służące do remediacji gleby i wody,
 • preparaty bakteryjne i enzymatyczne do rozkładu związków organicznych w ściekach oraz wysypiskach śmieci,
 • preparaty sanityzujące i dezodoryzujące stosowane w gospodarce komunalnej oraz preparaty stosowane w technologiach przemysłowych,
 • wyroby i urządzenia stosowane w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych,
 • armatura i wyposażenie sanitarne i rehabilitacyjne w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej [6].

Atest higieniczny jest świadectwem, że przedstawiony do oceny wyrób podczas stosowania zgodnego z zaleceniami producenta nie wpływa negatywnie na zdrowie użytkownika i środowisko.

Podkreślić należy w tym miejscu, że dokument ten dotyczy bezpieczeństwa zdrowotnego zastosowanych materiałów, nie odnosi się natomiast do właściwości technicznych i użytkowych wyrobu.

Atest określa przeznaczenie wyrobu oraz zasady jego stosowania tak, żeby nie powodował on zagrożenia dla zdrowia ludzi, i wydawany jest dla wyrobu lub typoszeregu wyrobów o tym samym lub bardzo zbliżonym składzie chemicznym (jakościowym i ilościowym) i przeznaczeniu oraz pochodzących od tego samego producenta

Dokument zawiera podstawowe informacje dotyczące wyrobu, takie jak:

 • nazwa,
 • przeznaczenie,
 • zastrzeżenia dotyczące jego bezpiecznego stosowania,
 • dane dotyczące producenta wyrobu
 • oraz dane wnioskodawcy.

Na dokumencie umieszczona jest data wydania i data ważności atestu higienicznego oraz informacja o możliwości zmian lub unieważnienia atestu po przedstawieniu stosownych dowodów oraz utracie ważności w przypadku jakichkolwiek zmian w recepturze lub technologii wytwarzania wyrobu.

Od 1 czerwca 2015 r. atesty higieniczne na wyroby kontaktujące się z woda przeznaczoną do spożycia wydawane są na 3 lata. Po tym okresie atest traci ważność i należy się ubiegać o wydanie nowego dokumentu.

Uprzednio atesty wydane przez ZHŚ NIZP-PZH zachowywały ważność w ciągu 5 lat od daty wystawienia.

Zmiana została wprowadzona głównie z uwagi na szybki postęp w technologiach wytwarzania wyrobów lub ich półproduktów, które mogą wpływać na zmiany jakościowe w składzie chemicznym ocenianego wyrobu.

Czytaj też: Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   18.10.2016

Komentarze

(1)
Anetka | 24.03.2017, 12:35
Czy ktoś wie czy zmiękczacze wody prezentowane tutaj http://www.filtry-do-wody.info/zmiekczacz-wody-toro-denver-czy-watermark/ mają atest PZH? Czy zmiękczacz wody WaterBoss ma PZH?
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowe kotły gazowe
 • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl