Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Zabytkowy kościół w Jaworkach
Zabytkowy kościół w Jaworkach
Fot. Nibe-Biawar

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne ekonomicznie przy finansowaniu z kredytów i pożyczek celowych.

Zabytkowy kościół

Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Jaworkach w gminie Szczawnica (woj. małopolskie) wybudowany został w 1798 roku. Do roku 1947, do czasu akcji „Wisła”, był świątynią unicką (kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego). Po wysiedleniu rdzennych mieszkańców od 1951 roku funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki.

Obiekt o powierzchni 470 m2 został poddany termomodernizacji w 2011 roku. Z uwagi na zabytkowy ikonostas konserwator określił, że temperatura powietrza w kościele musi być utrzymywana na poziomie 12°C, natomiast wilgotność nie powinna przekraczać 65%.

 • Do ogrzewania kościoła zastosowano gruntową pompę ciepła Nibe-Biawar 1330 o mocy grzewczej 60 kW.
 • Dolne źródło ciepła dla instalacji stanowi osiem pionowych gruntowych wymienników ciepła o długości 150 mb. z temperaturą 5–7°C.
 • Górne źródło ciepła to instalacja niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego zasilana medium o temperaturze 30–32°C.
 • Instalacja grzewcza współpracuje ze zbiornikiem buforowym o pojemności 500 litrów. Roczne koszty eksploatacji systemu wykorzystywanego na potrzeby centralnego ogrzewania wynoszą od 6500 do 7000 zł.

Zastosowanie instalacji zasilanej pompami ciepła umożliwia utrzymywanie ściśle określonych parametrów wilgotności i temperatury (niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych) w murowanym obiekcie zabytkowym z cennym ikonostasem z końca XVIII w. oraz polichromią zdobiącą sklepienie i ściany świątyni wykonaną w roku 1926 przez Andrija Demkowicza.

Termomodernizacja we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota Mieszkaniowa Śląska 12 w Szczytnie zakończyła w 2014 roku termomodernizację czteropiętrowego bloku mieszkalnego o powierzchni 2150 m2 (pow. mieszkalna 1917 m2) w celu obniżenia kosztów zużywanej energii pobieranej z sieci ciepłowniczej.

W budynku zastosowano odnawialne źródła energii – na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kWp – 153 panele o mocy 260 W, o łącznej powierzchni 450 m2. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła, a nadwyżki (poza sezonem grzewczym) przekazywane są do sieci energetycznej.

 • Do zasilania instalacji c.o. zastosowano gruntowe pompy ciepła. Zamontowano kaskadę dwóch pomp ciepła o łącznej mocy 120 kW.
 • Prace rozpoczęto od wykonania pod przylegającym do budynku placu zabaw 24 pionowych odwiertów po 99 mb., o łącznej długości 2376 mb. Równocześnie prowadzone były prace instalacyjne związane z adaptacją istniejącego systemu grzewczego budynku na potrzeby instalacji z pompami ciepła.
 • Widok instalacji PV na budynku przy ul. Śląskiej w Szczytnie; fot. Addur
  Widok instalacji PV na budynku przy ul. Śląskiej w Szczytnie; fot. Addur
  Wykonano stosowne przeróbki hydrauliczne obiegu centralnego ogrzewania i zamontowano pompy ciepła Nibe F1345 – 60 kW, a następnie rozpoczęto instalację mikroelektrowni słonecznej, wykorzystując panele monokrystaliczne.
 • Instalacja PV i grzewcza sterowane są automatycznie i kontrolowane zdalnie przez centrum zarządzania energią.
 • Pracę instalacji można obserwować on-line dzięki odpowiedniej aplikacji.

Autorem koncepcji i projektu jest Tadeusz Duraj wraz z firmą Addur.

Koszt inwestycji wyniósł 625 tys. zł.

Wspólnota otrzymała 500 tys. zł pożyczki na 10 lat, oprocentowanej w wysokości 1% rocznie, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ze środków Regionalnego Programu Warmia i Mazury, działanie 6.2.1. Reszta potrzebnej kwoty pochodziła ze środków własnych.

 • Część pożyczki – 10% – może być umorzona, jeśli spłaty będą terminowe, a środki te przeznaczone zostaną na inwestycję związaną z ekologią, ochroną środowiska lub poprawą efektywności energetycznej budynku.
 • Pożyczka została udzielona na planowany czas zwrotu inwestycji, może on jednak ulec skróceniu, na co wskazują wyniki po pierwszym sezonie grzewczym.
 • Roczny koszt energii cieplnej zużywanej na potrzeby ogrzewania przez wspólnotę w latach 2010–2013 wynosił średnio 97 000 zł.
 • Instalacja PV od momentu podłączenia licznika dwukierunkowego, w okresie grudzień 2014 – grudzień 2015, wyprodukowała 38,4 MWh.
 • Z otrzymanych za ten okres faktur wynika, że wspólnota zapłaciła zakładowi energetycznemu za pobraną energię elektryczną 24 087 zł, przy czym na koniec okresu rozliczeniowego zakład zapłacił wspólnocie 6100 zł za nadwyżkę energii elektrycznej odsprzedaną do sieci.
 • Roczny koszt energii pobranej z sieci energetycznej do zasilania pomp ciepła, które pokryły w 100% potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, wyniósł zatem ok. 18 tys. zł, a miesięczny koszt energii zużytej do ogrzewania 1 m2 powierzchni budynku to 0,70 zł (18 000 zł/2150 m2/12 miesięcy).
 • Gdy dodamy do tego pozostałe koszty eksploatacji systemu c.o., otrzymamy nie więcej niż 25% wcześniej ponoszonych kosztów.
 • Sąsiednie bliźniacze budynki niepoddane takiej termomodernizacji miały w tym samym czasie koszty ogrzewania na poziomie ok. 5 zł/1 m2.
 • Nawet jeśli przyjąć, że inwestycja zwróci się dopiero po 10 latach, a żywotność urządzeń wynosi 20 lat, jest to atrakcyjna ekonomicznie inwestycja i nie wymaga dotacji, a jedynie nisko oprocentowanego kredytu (najlepiej z premią za efekt ekologiczny, co oferuje BOŚ) lub nisko oprocentowanej pożyczki z krajowych i regionalnych funduszy celowych.

Czytaj też: Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
W celu uzyskania dostępu do pełnego tekstu
niniejszego artykułu wyślij SMS o treści:
AP.RI6ZL na nr 76068
Opłata za wysłanie SMS-a: 6 zł + VAT (7,38 zł brutto)
Serwis SMS obsługiwany przez Dotpay
Usługa dostępna jest w sieciach: T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Usługę Premium SMS obsługuje Dotpay.
Właścicielem portalu jest Grupa MEDIUM Sp. z o.o. S.K.A., z siedzibą w Warszawie, przy ul. Karczewskiej 18.
Zwrotnym sms-em otrzymasz Kod Dostępu, który wpisz w poniższe okienko. Kod będzie aktywny przez 24 godziny od pierwszego zalogowania.
Reklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (365 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny" .
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (730 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny" .
Promocyjny bezpłatny dostęp (30 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl w ramach okresowych promocji.
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do portalu - 130,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do portalu - 240,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata edukacyjna - wersja papierowa + NOWOŚĆ: roczny dostęp do portalu - 90,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 18,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 98,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 240,00 zł
Dostęp dwuletni do wszystkich treści publikowanych w portalu
Regulamin korzystania z portalu RynekInstalacyjny.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
   19.10.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak powstają projekty budynków energooszczędnych »

budownictwo pasywne

Budownictwo energooszczędne to coś więcej niż małe zużycie energii, to przede wszystkim wysoki komfort życia, niskie koszty użytkowania oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne... czytam więcej »

 


Zdradzamy, jak uzyskać  dobrej jakości wodę w domu » 1 sposób na oczyszczanie i klimatyzowanie »
 dobra jakość wody gazomierz

 


Jak uzyskać niską emisję zanieczyszczeń kominem »

 smart pomiary

Wysoka jakość i trwałość wyrobów, doświadczenie techniczne i fachowość załogi oraz naczelna dbałość o bezpieczeństwo użytkowania wyrobów czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy  (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
 • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl