Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne chłodzenie serwerowni i data center

Dla większego zmniejszenia zużycia energii do chłodzenia Google ma specjalny system, który na podstawie danych archiwalnych „uczy się” i dostosowuje działanie układu do aktualnych potrzeb, tak aby nie wystąpiły straty energii. Więcej przeczytasz w tekście
Dla większego zmniejszenia zużycia energii do chłodzenia Google ma specjalny system, który na podstawie danych archiwalnych „uczy się” i dostosowuje działanie układu do aktualnych potrzeb, tak aby nie wystąpiły straty energii. Więcej przeczytasz w tekście
Fot. Google

Serwerownie oraz centra danych produkują stale ogromne ilości ciepła. System klimatyzacji, który odbiera to ciepło, musi pracować przez cały rok. Tym samym chłodzenie serwerowni w budynkach ma znaczny udział w kosztach klimatyzacji całego obiektu. Z tego powodu poszukiwane są nowe, ekonomiczne rozwiązania i coraz częściej stosuje się free cooling.

Free cooling to technologia, która wykorzystuje do chłodzenia powietrze zewnętrzne o odpowiednio niskiej temperaturze, zamiast je schładzać za pomocą systemu sprężarkowego z czynnikiem chłodniczym.

Free cooling nie jest zupełnie „darmowym” chłodzeniem, ponieważ wymaga pracy wentylatorów.

W przypadku systemów chłodzenia z czynnikiem pośredniczącym pracują także pompy obiegowe. Niemniej zastosowanie free coolingu obniża zużycie energii elektrycznej i pozwala na spore oszczędności kosztów.

 

Najważniejszą kwestią dla projektanta jest rozstrzygnięcie poziomu temperatury wlotu powietrza. Żeby móc pracować na free coolingu przez jak najdłuższy czas w ciągu roku, powinna być ona jak najwyższa.

Z drugiej jednak strony delikatne elementy serwerów mają własne wymagania termiczne.

20 lat temu temperatura nawiewu dla CRAC‑ów (z ang. Computer Room Air Conditioner) wynosiła ok. 12°C, ale w elektronice stosuje się coraz nowsze elementy, bardziej odporne na wyższe temperatury, i obecnie mogą one pracować w przedziale od 18 aż do 27°C – taka jest rekomendacja ASHRAE TC9.9.

Teoretycznie free cooling bezpośredni jest bardziej efektywny od pośredniego, ale nie należy zapominać o kontroli temperatury i wilgotności powietrza. Powietrze dopływające do data center powinno być przefiltrowane, a jeśli jego temperatura jest za niska – zmieszane z powietrzem serwerowni. Powinien to zapewnić odpowiedni system sterowania. Sporym wyzwaniem jest też wilgotność powietrza. Konieczny jest dodatkowy system nawilżania i osuszania powietrza. Rozwiązania służące odpowiednio nawilżeniu lub osuszeniu mogą być kosztowne w eksploatacji.

Pośredni free cooling może być jedno- lub dwustopniowy.

Pierwszy z nich wymaga zastosowania wymiennika ciepła – przeciwprądowego lub obrotowego. Powietrze jest cyrkulowane wewnątrz data center, bez dopływu świeżego z zewnątrz. Zalety tego rozwiązania to wysoka efektywność i niezależność od jakości powietrza zewnętrznego, tzn. wilgotności oraz zanieczyszczeń.

Dodatkowo jednak trzeba system wyposażyć w elementy nawilżające i osuszające. Konieczne jest także zapewnienie układu mechanicznego chłodzenia na 100-proc. obciążenie.

 

Dwustopniowy pośredni free cooling złożony jest z dwóch wymienników.

Ciepło z serwerów odbierane jest przez wymiennik powietrze-glikol. Drugim stopniem jest oddanie ciepła na zewnątrz w drugim wymienniku i schłodzenie glikolu.

Dostępnym na rynku rozwiązaniem jest np. CRAC z dry coolerem lub wieżą chłodniczą.

Pierwsze rozwiązanie składa się z dodatkowego wymiennika free coolingu, a CRAC jest zlokalizowany w data center.

Zimą, przy niskiej temperaturze, dry coolery dostarczają do urządzeń CRAC zimną wodę bez wykorzystania układu sprężarkowego.

Gdy zrobi się cieplej, załączona zostaje sprężarka, działając równocześnie z free coolingiem.

Latem działa jedynie chłodzenie mechaniczne.

Dopóki dry cooler schładza wodę do temperatury niższej o ok. 5°C od temperatury powrotu wody w data center, system może tak funkcjonować. Zaletami tego typu dwustopniowego pośredniego free coolingu są wysoka efektywność chłodzenia, niezależność od warunków zewnętrznych i zapewnienie stałego wsparcia w postaci chłodzenia mechanicznego.

Czytaj też: Free cooling w klimacie polskim >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   02.11.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl