Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Artykuł sponsorowany

Oczyść powietrze – wdychaj życie!

Oczyść powietrze – wdychaj życie!
Oczyść powietrze – wdychaj życie!
Fellowes Polska S. A.

Zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do jakości powietrza w pomieszczeniach. A szkoda… ponieważ codziennie spędzamy do 90% naszego czasu w zamkniętych pomieszczeniach, w których powietrze jest do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż te na zewnątrz.

Alergie i choroby układu oddechowego stają się poważnym problemem w Europie. Raport WHO opublikowany w Genevie w maju br. wskazuje, że aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. Dopuszczalne poziomy szkodliwych substancji w powietrzu są w niektórych miastach przekraczane przez ponad połowę dni w roku. Dawka toksycznego benzo(a)pirenu, którą wdychają każdego roku mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miast, odpowiada wypaleniu 3 000 papierosów.

Każdego dnia płuca każdego z nas pobierają i filtrują średnio ok. 13 kg powietrza. Powietrza, do którego dostają się substancje mutagenne i rakotwórcze. Związki siarki, pyły i innymi zanieczyszczenia przyczyniają się do wzrostu ilości zachorowań na raka płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę. Dlatego tak ważna jest jakość powietrza jakim oddychamy. Problem ten dotyczy nie tylko powietrza na zewnątrz.

Czyste powietrze Fellowes

Według badania przeprowadzonego przez Enviroment Protection Agency codziennie spędzamy do 90% naszego czasu w zamkniętych pomieszczeniach i średnio aż do 9 godzin dziennie w przestrzeniach współdzielonych z innymi. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych jest od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to znajdujące się na zewnątrz. Dowiedz się jak skutecznie usunąć zanieczyszczenia powietrza w swoim domu >>

Co przyczynia się do słabej jakości powietrza w pomieszczeniach?

  • Lotne związki chemiczne z mebli, materiałów budowlanych i innych produktów domowych i biurowych (np. pył z drukarek) są jednym z głównych źródeł emisji zanieczyszczeń.
  • Pleśń i jej unoszące się w powietrzu zarodniki rozprzestrzeniające się w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności. 
  • Alergeny i zanieczyszczenia w kurzu, które są wprowadzane z zewnątrz nie tylko przez otwarte okna czy drzwi, ale także bezpośrednio np. na naszych ubraniu.
  • Słaba wentylacja. Budynki, w których spędzamy większość swojego czasu, jest szczelnie zamknięta i izolowana, aby ograniczyć straty ciepła. Systemy wentylacji są zaprojektowane tak, aby doprowadzić bardzo mało powietrza z zewnątrz bazując na obiegu zamkniętym a powietrze jest tylko ogrzewane lub chłodzone. Choć strategia ta jest skuteczna dla zminimalizowania kosztów poboru energii, ma negatywny wpływ na jakość powietrza wewnatrz pomieszczeń. Badania wskazują, że 40% wszystkich zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach zamkniętych pochodzi z funkcjonujących systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, które dodatkowo wspomagają przemieszczanie się drobnoustrojów wewnątrz budynków.
  • Zarazki i bakterie. Wszyscy znamy te okresy w roku, w których z powodu chorób układu oddechowego z pracy wyłączone są całe zespoły. Trudno bowiem uniknąć „epidemii” w przypadku firm o dużych zespołach, zwłaszcza że pracujemy w zamkniętej, słabo wentylowanej przestrzeni. Falowe zachorowania są szczególnie widoczne w firmach, gdzie pracownicy czują „przymus” przychodzenia do pracy nawet, gdy są chorzy.

Oczyszczacze powietrza AeraMax Pro

Na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku pracownik w Polsce spędza średnio 12 dni. Bardzo rzadko mówi się o poziomie kosztów zdrowotnych będących rezultatem zanieczyszczonego powietrza. Tymczasem z raportu WHO wynika, że za leczenie, utracone lata życia i przedwczesne zgony 45 tys. Polaków rocznie (dane Komisji Europejskiej) płacimy ok. 102 mld dolarów (13 proc. PKB).

Raport UN Global Compact w Polsce „Zrównoważone miasta. Życie w zdrowej atmosferze" potwierdza, że w samej Warszawie całkowite koszty zdrowotne zanieczyszczeń powietrza wynoszą 6–18 mld zł. Z kolei Health & Environment Alliance oszacował, że w okresie dwóch tygodni natężonego poziomu smogu hospitalizacja osób w stolicy była o 800 tys. zł droższa niż w normalnym okresie. Postaw na komfort i zdrowie każdego dnia >>

Każdego miesiąca spędzamy średnio 160 godzin w pracy. Coraz gorsza jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych oraz nasilające się alergie i choroby układu oddechowego niosą za sobą konieczność ponoszenia przez pracowników i przedsiębiorców dodatkowych wydatków związanych z zakupem leków, zwolnieniami lekarskimi i spadkiem produktywności. Badania dowodzą, że poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, znacznie poprawia stan zdrowia osób w nich przebywających, ich dobre samopoczucie oraz efektywność. 

Oczyszczacze powietrza AeraMax Pro

Zyski zdrowotne i finansowe rozumie też ZUS, który ogłosił program dofinansowywania skierowany do przedsiębiorców chcących poprawić zdolność swoich pracowników do wykonywania zadań, tak by rzadziej przebywali na zwolnieniach lekarskich. Program jest skierowany przede wszystkim do sektora MŚP. Ze środków ZUS mogą być dofinansowane projekty inwestycyjne, doradcze oraz inwestycyjno-doradcze, które zmierzają do tego, by poprawić bezpieczeństwo pracowników oraz usprawniać urządzenia i systemy poprawiające jakość środowiska pracy. Skonsultuj się ze specjalistami firmy Fellowes Polska S. A. >>

Rozwiązaniem problemu złej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń jest jego stałe oczyszczanie. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest uzupełnienie istniejących systemów wentylacji w niezależnie funkcjonujące oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacze powietrza AeraMax Pro

Oczyszczacze powietrza Fellowes AeraMax® Pro zostały zaprojektowane tak, aby płynnie i bezpiecznie zintegrować różne środowiska w budynku. Pracują samodzielnie i mogą współpracować z istniejącymi systemami wentylacji i klimatyzacji, uzupełniając ich działanie. Urządzenia są nowoczesne i eleganckie, idealnie wpisują się w różne style architektoniczne. Występują w wersji do montażu na ścianie lub w wersji przenośnej, dzięki czemu zapewniają czyste powietrze w miejscach, w których w danej chwili jest potrzebne najbardziej.

Zaprojektowane do użytku w miejscach publicznych o dużej kubaturze oczyszczacze Fellowes AeraMax® Pro mają wzmocnioną obudowę, najwyższej jakości podzespoły oraz efektywne i niezawodne filtry przeznaczone do długotrwałej pracy. Systemy wykorzystują zamknięte, bezszczotkowe silniki o bardzo niskim poziomie hałasu oraz długim okresie pracy ciągłej. Ciche i efektywne.

Oczyszczacze powietrza AeraMax Pro

Inteligentny czujnik EnviroSmart™ reaguje na dźwięki, ruch, poziom zanieczyszczenia i zapachy automatycznie dostosowując poziom oczyszczania do panujących warunków zwiększając efektywność, zmniejszając pobór energii i zużycie filtrów. Czterostopniowy system filtracji usuwa 99,97% zanieczyszczeń tak małych jak 0,3 mikrona w tym: pyłki i inne alergeny (zarodniki pleśni, roztocza i ich odchody, kurz, naskórek zwierząt), wirusy, bakterie, LZO, dym papierosowy czy nieprzyjemne zapachy pozostawiając powietrze czyste i wolne od szkodliwych substancji.

Dowiedz się więcej na www.aeramaxpro.pl

AeraMax Pro Fellowes Polska S.A.
ul. Bandurskiego 94
05-270 Marki
fellowespolska@fellowes.pl
   10.11.2016

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl