Wejścia do budynków użyteczności publicznej są stale narażone na napływ powietrza z zewnątrz z uwagi na duże natężenie ruchu osób wchodzących i wychodzących, co zimą może powodować spore straty ciepła, a latem – schłodzonego powietrza. Żeby zapobiec niekontrolowanemu przepływowi powietrza przez drzwi wejściowe, montuje się kurtyny powietrzne.
Według wspartego symulacją CFD badania przeprowadzonego przez Liangzhu Wanga [1] zastosowanie kurtyn powietrza w przypadku konkretnego obiektu pozwala uzyskać do 2,2% oszczędności w kosztach eksploatacji budynku.
Eksperyment został przeprowadzony na bazie modelu budynku biurowego o powierzchni 4982 m2. W obiekcie tym wentylacja realizowana jest przez system VAV z układem chłodzenia z bezpośrednim odparowaniem.
Na potrzeby symulacji wybrano trzy lokalizacje budynku: w Baltimore, Miami oraz w Atlancie.
Chcesz zaprenumerować Rynek Instalacyjny?
Autor zwrócił uwagę, że oszczędności byłyby większe, gdyby symulacje zostały przeprowadzone dla chłodniejszego klimatu.
Te parę procent oszczędności daje jednak spore kwoty – np. wyliczenia dla warunków polskich wskazują, że może to być ok. 50 zł dzienne w przypadku obiektu handlowego o kubaturze 4000 m3 [3]. Jeśli pracuje on 7 dni w tygodniu, zyskujemy potencjalnie ok. 18 tys. zł rocznych oszczędności na chłodzeniu i ogrzewaniu.
Realizacja z pompą ciepła
Żeby więcej zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, poszukuje się nowych rozwiązań, np. wykorzystujących pompy ciepła.
Na rynku pojawiły się i są już z powodzeniem stosowane kurtyny powietrzne połączone z pompami ciepła. Przykładem jest szpital w Wielkiej Brytanii – Southend University Hospital, który w latach 2012–13 przyjął 30 tys. pacjentów [2].
W 2013 r. brytyjski Departament Zdrowia postanowił przeznaczyć 50 mln funtów na ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w szpitalach w Anglii i Walii.
Zarząd szpitala w Southend-on-Sea zdecydował o przekazaniu dotacji na potrzeby oddziału, na który trafiają pacjenci z wypadków. Zanim jednak oddział otrzymał pieniądze, jego kierownictwo musiało podać, w jaki sposób zostaną one wykorzystane oraz zaprezentować korzyści i czas, w jakim inwestycja się zwróci.
Zdecydowano się na wymianę kurtyn powietrznych nad bramami wejściowymi oddziału, które były dotychczas bardzo nieefektywną barierą dla napływu powietrza z zewnątrz.
Ze względu na brak instalacji ciepłej wody w pobliżu wejść do budynku postanowiono skorzystać z rozwiązania będącego połączeniem kurtyny powietrznej i pompy ciepła.
Dodatkowo dla poprawy sterowania kurtyną zamontowano wewnątrz holu naścienne czujniki temperatury. Kurtyny podłączone są także do systemu BMS w szpitalu, co ułatwia regulację ich pracy oraz kontrolę.
Urządzenia zostały zaskakująco szybko zamontowane – całość instalacji podłączono w ciągu ok. 5 godzin.
Według przedstawicieli oddziału ratunkowego szpital zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 20 ton rocznie, a inwestycja zwróci się po 3 latach. Deklarują oni także niższe koszty zużycia energii – w porównaniu z elektrycznymi kurtynami powietrznymi wydatki na energię elektryczną do zasilania są niższe o 72%.
Czytaj też: Kurtyny a oszczędność energii >>>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |