Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

System ogrzewczy z funkcją chłodzenia (dokończenie)
Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych
Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych
Rys. arch. autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Jednorodzinne budynki pasywne oraz obecnie wznoszone obiekty o niemal zerowym zużyciu energii cechują się zapotrzebowaniem na moc grzewczą dla warunków obliczeniowych rzędu 20–30 W/m2 (zgodnie z PN-EN 12831). Ta niewielka ilość energii może zostać dostarczona do obiektu poprzez rozwiązania bazujące m.in. na pompach ciepła czy innych źródłach energii odnawialnej.

Niezbędne ciepło dystrybuuje się za pomocą czynnika grzewczego o niskiej temperaturze zasilania, schodzącej często poniżej 30°C. Obniżenie temperatury zasilania o 1°C w przypadku pomp ciepła prowadzi do wzrostu ich efektywności o 2,5%.

Do obliczeń obciążeń chłodniczych budynków mieszkalnych w Polsce najczęściej wykorzystywane są wytyczne niemieckie VDI 2078 [8], rzadziej austriackie ÖNORM H 6040 [9].

Moc źródła chłodu wymiaruje się, wyznaczając sumę obciążeń chłodniczych całego obiektu, nakładając na siebie profile obciążeń poszczególnych pomieszczeń dla określonej krytycznej godziny w roku reprezentatywnym, natomiast zdolność odbioru ciepła instalacji z pomieszczeń wyznacza się lokalnie.

Podobnie jak podczas obliczeń obciążeń grzewczych, zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest zależne od wielu zmiennych, m.in. typu przyjętego oszklenia i jego zacienienia, sposobu wentylacji budynku, wielkości wewnętrznych i zewnętrznych zysków ciepła.

Narzędziem pomocnym w fazie projektowania obiektów pasywnych, służącym do ich optymalizacji, a następnie weryfikacji, jest Pakiet Planowania Budynków Pasywnych, z ang. Passive House Planning Package (PHPP) [10].

Tabela 4. Jednostkowe obciążenie chłodnicze
Tabela 4. Jednostkowe obciążenie chłodnicze
Rys. 2. Schemat koncepcyjny układu źródła ciepła/chłodu dla budynku pasywnego; rys. opracowanie własne
Rys. 2. Schemat koncepcyjny układu źródła ciepła/chłodu dla budynku pasywnego; rys. opracowanie własne

Narzędzie to umożliwia przeprowadzenie obliczeń obciążenia grzewczego i chłodniczego (tab. 4), a także zapotrzebowania na ciepło oraz chłód dla różnych stref klimatycznych.

W przejrzysty sposób można dzięki niemu wykonać szereg symulacji energetycznych projektowanego obiektu.

Źródłem ciepła oraz chłodu dla budynku pasywnego może być pompa ciepła solanka/woda z wymiennikiem swobodnego chłodzenia (chłodzenie pasywne) – rys. 2.

Zaleca się, by podstawową funkcję dystrybucji ciepła pełniło ogrzewanie płaszczyznowe o niskim parametrze zasilania tz = 30–35°C, np. płyta grzewcza czy stropy aktywowane termicznie.

Ten sam system może być użyty podczas odbioru ciepła z budynku w okresie letnim. Przy dużej powierzchni wymiany ciepła czynnikiem chłodniczym jest woda instalacyjna o wysokim parametrze zasilania, rzędu 16–18°C, chłodzona dzięki wykorzystaniu układu pasywnego chłodzenia.

Układ taki polega na odbiorze ciepła z budynku poprzez płaszczyzny chłodzące i oddaniu go dolnemu źródłu ciepła pompy ciepła. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest zwiększenie temperatury solanki, co podnosi efektywność podgrzewu ciepłej wody użytkowej w okresie letnim.

Instalacja pasywnego chłodzenia z wykorzystaniem instalacji ogrzewania płaszczyznowego w rozpatrywanym przypadku zdolna jest do odbioru od 15 do 25 W/m2 ciepła z budynku, a w przypadku bezpośredniej ekspozycji na słońce do 40 W/m2.

Dla obiektów pasywnych z dobrze zaprojektowaną ochroną przeciwsłoneczną oraz przy racjonalnym pod względem energetycznym zachowaniu użytkownika (np. ograniczenie otwierania okien w czasie upalnego dnia, zasłanianie żaluzji w okresie największych zysków słonecznych, zredukowanie wewnętrznych zysków ciepła, nocne chłodzenie i przewietrzanie itd.) system pasywnego chłodzenia będzie wystarczający w celu zapewnienia oczekiwanych parametrów termicznych środowiska wewnętrznego nawet przy bardzo wysokich temperaturach zewnętrznych i silnym nasłonecznieniu.

Czytaj też: Równoważenie małych instalacji c.o. >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   13.12.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl