Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Układ wentylacji mechanicznej
Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych
Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych
Rys. arch. autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Układ wentylacji mechanicznej

Niezbędnym elementem każdego budynku pasywnego, gwarantującym odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, jest układ wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, pozwalający na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na ciepło w celu podgrzewu powietrza czerpanego, rzędu 20–30 kWh/m2.

Projektowanie kanałowej dystrybucji powietrza powinno zostać przemyślane i skonsultowane z architektem już na etapie koncepcji obiektu, przy przyjmowaniu odpowiedniej lokalizacji otworów nawiewnych oraz wywiewnych.

Ilość powietrza wentylacyjnego ustala się w oparciu o bilanse czynników szkodliwych, jak zyski ciepła i wilgoci, ilość emitowanych zanieczyszczeń (np. CO2, biozanieczyszczeń), wymagania higieniczne lub normowe, pamiętając przy tym, żeby zawarte w PN-83/B-03430 [11] strumienie objętości powietrza wentylacyjnego traktować jako minimalne, nie zaś optymalne.

PHI zaleca sporządzanie bilansów powietrznych przy przyjmowaniu 30 m3/h świeżego powietrza na osobę podczas normalnej pracy instalacji wentylacji mechanicznej, z możliwością obniżenia strumienia do minimalnego poziomu 0,3 wym./h podczas nieobecności użytkowników czy w przypadku skrajnie niskich temperatur zewnętrznych w celu zmniejszenia zużycia energii oraz zapobieżenia przesuszeniu powietrza wentylacyjnego [2].

W celu zwiększenia możliwości odbioru ciepła z budynku dodatkowo można wyposażyć układ wentylacji mechanicznej w wymiennik ciepła woda/powietrze zintegrowany z układem źródła ciepła i chłodu (rys. 3 i rys. 4). Wydajność takiego systemu zależy od ilości i jakości schładzanego powietrza nawiewanego do obiektu.

Rys. 3. Schemat koncepcyjny układu wentylacji mechanicznej z dodatkowym wymiennikiem dla budynku pasywnego; źródło: opracowanie własne
Rys. 3. Schemat koncepcyjny układu wentylacji mechanicznej z dodatkowym wymiennikiem dla budynku pasywnego; źródło: opracowanie własne
Rys. 4. Schemat koncepcyjny układu grzewczo-wentylacyjnego z funkcją chłodzenia dla budynku pasywnego; rys. opracowanie własne
 Rys. 4. Schemat koncepcyjny układu grzewczo-wentylacyjnego z funkcją chłodzenia dla budynku pasywnego; rys. opracowanie własne

W rozpatrywanym przypadku (Vnaw = 450 m3/h) maksymalna moc jawnego odbioru zysków ciepła instalacji wentylacji mechanicznej przy granicznej temperaturze powietrza nawiewanego Tnaw = 16°C wynosi ok. 1,2 kW dla temperatury wewnętrznej Twew = 24°C, co przekłada się na wskaźnik odbioru ciepła wynoszący ok. 5 W/m2 powierzchni budynku.

Wtórny wymiennik ciepła zlokalizowany za rekuperatorem pełni dwojaką funkcję – oprócz prostego układu chłodniczego w okresie letnim zimą umożliwia szybki podgrzew budynku poprzez nawiewanie powietrza o wyższej wartości temperaturowej (np. Tnaw = 30°C).

W przypadku zastosowania centrali wentylacyjnej z krzyżowym wymiennikiem ciepła rekomenduje się, by powietrze doprowadzane do rekuperatora cechowało się temperaturą o wartości dodatniej, co chroni wymiennik przed szronieniem. W tym celu proponuje się zastosować impulsową elektryczną nagrzewnicę wstępną.

Powietrze zewnętrzne po przejściu przez nagrzewnicę i centralę wentylacyjną kanałem nawiewnym przepływa przez tłumik hałasu oraz dodatkowy wymiennik ciepła (jeśli został zastosowany), a następnie doprowadzane jest siecią kanałów do odpowiednich pomieszczeń poprzez nawiewniki, dysze strumieniowe lub anemostaty nawiewne.

Powietrze kolejno rozchodzi się poprzez kratki transferowe lub podcięcia w drzwiach do stref przejściowych, dostając się do pomieszczeń „brudnych”, skąd jest wyciągane poprzez kratki lub anemostaty wywiewne. Zapewniony zostaje w ten sposób kierunek przepływu powietrza od pomieszczeń o mniejszym stopniu zanieczyszczenia powietrza do pomieszczeń o większym. Kanałami wywiewnymi powietrze po przebyciu przez filtr oraz tłumik hałasu oddaje zimą energię powietrzu zewnętrznemu, a następnie zostaje wyrzucone poprzez wyrzutnię poza obszar budynku.

Podczas projektowania układu wentylacji mechanicznej należy zwracać uwagę na zachowanie niskich prędkości przepływającego powietrza, zgodnie z nieprzekraczalną zasadą maksymalnych liniowych oporów hydraulicznych instalacji wynoszących 1 Pa/mb., które wraz z tłumikiem szumu zapewnią optymalne warunki akustyczne w pomieszczeniach, a odpowiednio dobrane ilości strumienia powietrza świeżego gwarantują w nich wysoką jakość środowiska wewnętrznego.

Czytaj też: Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2) >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   13.12.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl