Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Łazienka bez barier i dla pokoleń

Komfortowa łazienka
W projektach widać trend, zwłaszcza w zachodnich i północnych krajach UE, żeby łazienka była pomieszczeniem dla osób w każdym wieku i nie izolowała domowników podczas relaksu czy higieny.
W projektach widać trend, zwłaszcza w zachodnich i północnych krajach UE, żeby łazienka była pomieszczeniem dla osób w każdym wieku i nie izolowała domowników podczas relaksu czy higieny.
arch. redakcji EB
Ciąg dalszy artykułu...

Komfortowa łazienka powinna mieć na tyle dużą powierzchnię, żeby mogły w niej korzystać z różnych urządzeń nawet dwie osoby jednocześnie.

W projektach widać też trend, zwłaszcza w zachodnich i północnych krajach UE, żeby łazienka była pomieszczeniem dla osób w każdym wieku i nie izolowała domowników podczas relaksu czy higieny, lecz podtrzymywała więzi i pozwalała cieszyć się obcowaniem całej rodziny. Tym samym jej powierzchnia powinna być na tyle duża, żeby w razie potrzeby zapewnić przestrzeń manewrową także dla wózków inwalidzkich, czyli okrąg o średnicy co najmniej 150 cm, tak aby osoba o ograniczonej możliwości poruszania się po wjechaniu do łazienki nie znajdowała się bezpośrednio w strefie miski WC oraz w strefie prysznica i żeby wykluczyć zagrożenie uderzania kołami wózka o ściany, narożniki i armaturę, gdyż inaczej trzeba by je zabezpieczać odbojnikami lub listwami.

Kabina natryskowa z urządzeniami przystosowanymi do korzystania przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się powinna mieć dużą powierzchnię i szerokość co najmniej 1,5 m oraz zostać wyposażona w urządzenia wspomagające, umożliwiające korzystanie z kabiny zgodnie z przeznaczeniem.

Zalecane jest unikanie tradycyjnych brodzików i stosowanie odpływów liniowych. Uchwyt pod prysznicem i składane siedzisko mogą służyć osobie w każdym wieku, nie tylko starszej, której trudno utrzymać równowagę podczas mycia. Mogą umożliwić też relaks młodym i sprawnym, gdy w kabinie zastosujemy wylewkę w formie deszczowni.

Bardzo ważna jest antypoślizgowa powierzchnia pod natryskami, gdyż upadek nawet młodej i sprawnej osoby może spowodować złamania bardzo ograniczające jej funkcjonowanie. Powinno to być głównym kryterium przy wyborze materiału do montażu podłogi w łazience i w przestrzeni natrysku.

Dobrym rozwiązaniem nie tylko dla komfortu, ale i bezpieczeństwa jest ogrzewanie podłogowe (zwłaszcza elektryczne, które można używać przez cały rok), gdyż podłoga szybciej schnie i maleje tym samym ryzyko poślizgu.

Wśród zaleceń warto też wymienić stosowanie termostatycznej armatury prysznicowej, wannowej i umywalkowej.

Osoby starsze mają bardzo często problemy ze schylaniem się i rozwiązaniem dla nich są uchwyty ułatwiające siadanie na misce WC. Odległość miski od tylnej ściany powinna być na tyle duża, żeby w razie potrzeby można było wygodnie przesiadać się na nią samodzielnie z wózka.

Kolejne zalecenia to montaż ceramiki, z której korzystać może także osoba na wózku, wyklucza to np. używanie szafek podumywalkowych.

Także akcesoria dodatkowe, jak dozowniki mydła, pojemniki na papier toaletowy i półki na przybory higieniczne, powinny się znajdować na wysokości umożliwiającej swobodny dostęp do nich osobom w różnym weku i o różnej sprawności – dzieci mogą korzystać z akcesoriów dolnych, dorośli z górnych, a starsi z tak usytuowanych, by nie stwarzało im to kłopotów przy otwieraniu i sięganiu.

Należy pamiętać nie tylko o spełnieniu wymagań dla instalacji elektrycznej, tj. zastosowaniu wyodrębnionych obwodów: oświetlenia i gniazd wtyczkowych w łazience, ale też o takim montażu gniazd i włączników, żeby mogły z nich bezpiecznie i komfortowo korzystać także osoby starsze.

W przypadku toalet oraz łazienek w obiektach publicznych i zamieszkania zbiorowego wymagania są dokładniejsze i znacznie większe.

W Polsce osoby niepełnosprawne stanowią ok. 12% społeczeństwa, czyli ponad 4,5 mln. Gdy dodamy osoby z ograniczeniami ruchu z powodu wieku, uzyskamy liczbę obrazującą, jak ważna jest to kwestia w procesie projektowania budynków i pomieszczeń higieniczo-sanitarnych.

Czytaj też: Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.12.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl