Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Łazienka bez barier i dla pokoleń

Znaczenie odpływów liniowych
W projektach widać trend, zwłaszcza w zachodnich i północnych krajach UE, żeby łazienka była pomieszczeniem dla osób w każdym wieku i nie izolowała domowników podczas relaksu czy higieny.
W projektach widać trend, zwłaszcza w zachodnich i północnych krajach UE, żeby łazienka była pomieszczeniem dla osób w każdym wieku i nie izolowała domowników podczas relaksu czy higieny.
arch. redakcji EB
Ciąg dalszy artykułu...

Znaczenie odpływów liniowych

Budowa łazienek bez barier możliwa jest m.in. dzięki odpływom liniowym. Od kilku lat widać wyraźny odwrót od tradycyjnych brodzików na rzecz natrysków bezbrodzikowych i odpływów liniowych. Likwidują one bariery np. dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania, dają także szersze możliwości wystroju i aranżacji wnętrz.

Odwodnienia liniowe montowane są w niszy natrysków (wraz z posadzką tworzą jednolitą płaszczyznę). Kiedy nie było ich na rynku, żeby uniknąć montażu brodzika, stosowano odpływy umiejscowione centralnie w kabinie i posadzka wymagała odpowiednich spadków z czterech stron (np. w kształcie koperty) w kierunku odpływu. Rozwiązanie takie wymagało pracochłonnego przycinania płytek oraz bardzo starannego wykonania spadku.

Liniowe odwodnienia prysznicowe, zamiast na środku, można osadzić bezpośrednio przed drzwiami kabiny prysznicowej lub pod ścianą, a nawet w niej. Zastosowanie odpływów liniowych wymaga minimalnego spadku.

Terakotę w obrębie kabiny należy układać tak, żeby uzyskać niewielki spadek w kierunku kanału, a ułożenie jej 1–2 mm powyżej odpływu zapobiegnie gromadzeniu się warstwy wody w kabinie. Takie wypoziomowanie jest praktycznie niewidoczne i zachowany jest w łazience efekt poziomej podłogi. Tym samym powierzchnia pod natryskiem jest równa i łatwo na niej utrzymać równowagę.

Znaczenie takiego rozwiązania dla osób z ograniczeniami ruchowymi jest bardzo duże – zapewnia bowiem płynne, bezstopniowe przejście z części suchej łazienki pod prysznic i nie zawiera elementów, o które można by się potknąć.

Korpusy odpływów wykonywane są ze stali nierdzewnej lub tworzyw. Wysokość ram korpusów jest regulowana, a niektóre mają obracany odpływ, co ułatwia montaż.

Odpływy mogą być przykryte ozdobnymi rusztami z różnych materiałów, jak np. stal nierdzewna, kamień lub terakota, taka jak na posadzce. Ich przepustowość jest wydajna (od ok. 0,7 do powyżej 1 l/s), co zapewnia szybki odpływ wody z natrysku. Dla jego zachowania należy tak prowadzić rurę kanalizacyjną odpływową do pionowej części instalacji kanalizacyjnej, żeby była ona jak najkrótsza, unikać jej zgięć i zapewnić jak największy spadek.

W łazienkach z ogrzewaniem podłogowym warto zachować minimalną odległość ok. 30 cm pomiędzy przewodem grzewczym a syfonem, tak aby syfon nie ulegał podgrzaniu i wysuszeniu. Oferowane są też suche syfony chroniące przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów w przypadku wysychania wpustów. Producenci wyposażają odpływy w różne rozwiązania do kontroli i czyszczenia syfonów.

Oferowane są odpływy liniowe do podłóg o różnej wysokości – do niskiej i głębokiej zabudowy. Odpływy różnią się też połączeniem korpusu z nasadą – monolityczne minimalizują ryzyko rozszczelnień. Dostępne są nie tylko odpływy podłogowe, ale też narożne i ścienne, z różnymi pokrywami, dzięki czemu można wybrać urządzenie pasujące do każdej łazienki.

Na rynku znaleźć można także odpływy ścienne z podświetleniem LED stosowanym w celu podkreślenia wystroju łazienki. Mają one różne możliwości zabudowy: w płycie gipsowej, w ścianie murowanej oraz za pomocą gotowego modułu i podłączenia odpływu z przodu, z boku, po lewej lub prawej stronie.

Wybór właściwego urządzenia odwadniającego podłogę w łazience powinien być przemyślany i uwzględniać nie tylko planowany wystrój, ale też bezpieczeństwo użytkowania i wygodną eksploatację, w tym czyszczenie syfonu.

Czytaj też: Urządzenia przeciwzalewowe >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.12.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl