Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

Oddział badawczy amerykańskich producentów rur z żeliwa sferoidalnego DIPRA
Fot. 1. Stanowisko do powietrznej próby badania szczelności niewspółosiowych połączeń przewodów z żeliwa sferoidalnego
Fot. 1. Stanowisko do powietrznej próby badania szczelności niewspółosiowych połączeń przewodów z żeliwa sferoidalnego
Fot. arch.autora
Ciąg dalszy artykułu...

Oddział badawczy amerykańskich producentów rur z żeliwa sferoidalnego DIPRA (Ductile Iron Producers Research Association) prezentuje inny pogląd, zgodnie z którym powstałe po wyżarzeniu produkty korozji stanowią co prawda naturalną powłokę ochronną przewodów żeliwnych, ale jako podkład nie gwarantują odpowiedniej stabilności dla ściśle przylegających warstw ochronnych, dlatego w USA stosowane są często worki polietylenowe o długości większej od długości rur. Worki te są połączone szczelnymi zamknięciami w postaci taśmy przylepnej. Jednakże na eksport producenci amerykańscy wytwarzają przewody żeliwne z zewnętrzną powłoką cynkową i oczywiście dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi.

Wewnątrz przewody są standardowo chronione wyprawą cementową, a dla małych średnic w zastosowaniu do wód o niskiej zasadowości ogólnej natryskiem z poliuretanów lub żywicy epoksydowej.

W kielichu nie ma miejsca na wyprawę cementową, zatem są one cynkowane. Wewnątrz kielichów odlane są wszystkie informacje wymagane przez normę PN-EN 545:2010 [7], a na rurze – na zewnątrz – jedynie w celach promocyjnych umieszczana jest nazwa producenta i średnica przewodu [4].

Wraz z rozwojem technologii tworzenia właściwej struktury żeliwa sferoidalnego oraz warstw ochronnych, a także udoskonalaniem ochrony katodowej połączenia rur kielichowych przeszły rewolucyjne zmiany.

Kiedyś przewody te łączone były z zastosowaniem sznura konopnego i ołowiu. W kielichu znajdowało się trójkątne zagłębienie na całym obwodzie, które musiało zostać wypełnione ołowiem, aby uszczelnienie nie zostało wypchnięte na zewnątrz przez parcie od transportowanej wody. Połączenie takie stawało się nieszczelne po zmianie położenia względem siebie kąta pomiędzy osiami kolejnych przewodów, a takie zmiany położenia mogły spowodować ruchy ziemi w czasie jej zamarzania pomimo ułożenia przewodów poniżej strefy zamarzania. Świadczy o tym najwyższa awaryjność przewodów zbudowanych z rur żeliwnych, która występuje w czasie zamarzania i odmarzania gruntu. Jedynie w czasie najmroźniejszych i bezśnieżnych zim jest ona największa w czasie największych spadków temperatury.

W czasie gdy stosowano rury z żeliwa szarego łączone sznurem i ołowiem na odcinkach tranzytowych, dopuszczalny był jedynie montaż przewodów z zachowaniem kierunku przepływu od kielicha do końca bosego.

Obecnie warunek taki nie tylko jest zbędny, byłby w dodatku niemożliwy do spełnienia, gdyż zmiany kierunku odbywają się z zastosowaniem kolan dwukielichowych.

Aktualnie połączenia kielichowe z uszczelkami elastomerowymi w zależności od średnicy i producenta zachowują szczelność przy zmianie o kilka stopni kąta zawartego pomiędzy osiami kolejnych przewodów rurowych.

Na fot. 1 (patrz: zdjęcie tytułowe w górnym lewym rogu) pokazano przykładowe stanowisko do badania szczelności tych połączeń w próbie powietrznej.

Należy pamiętać, że z uwagi na szczelność rur żeliwnych nie przecina się ich w odległości mniejszej niż 1,5 m od kielicha i dla dużych średnic należy dla połączenia przecinać wyłącznie rury wyselekcjonowane przez producentów do tego celu. Są to przewody, w przypadku których sprawdzono, że skurcz odlewniczy pozwala na wykonanie szczelnego połączenia na całej ich długości [5].

Czytaj też: Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.12.2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl