Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Analiza strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń
Rys. 1. Wizualizacja analizowanego osiedla mieszkaniowego
Rys. 1. Wizualizacja analizowanego osiedla mieszkaniowego
Rys. archiwum autorow
Ciąg dalszy artykułu...

Analiza strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń

W tabeli 1 zestawiono wyniki obliczeń strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń. Określono również procentowe straty ciepła dla analizowanej sieci, liczone jako straty ciepła w stosunku do jego produkcji.

Dodatkowo w celu zobrazowania powyższych wyników również w tym miejscu określono koszty strat ciepła, przy założeniu ceny jednego gigadżula na poziomie 50 zł (bez uwzględnienia wpływu mocy zamówionej).

Na rys. 4 i rys. 5 zestawiono dane w formie wykresów.

Jak można zauważyć, pomiędzy pierwszym i drugim wariantem straty ciepła zmniejszyły się tylko o 60 GJ (0,7%). Jak wspomniano wcześniej, wynika to wyłącznie z nieznacznego ograniczenia temperatury powrotu, przy zachowaniu bez zmian innych parametrów sieci i instalacji.

Tabela 1. Zestawienie wyników obliczeń dla poszczególnych wariantów
Tabela 1. Zestawienie wyników obliczeń dla poszczególnych wariantów
Rys. 4. Wykres obrazujący zmiany strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń; rys. archiwum autorów
Rys. 4. Wykres obrazujący zmiany strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń; rys. archiwum autorów
Rys. 5. Wykres obrazujący zmiany procentowych strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń; rys. archiwum autorów
Rys. 5. Wykres obrazujący zmiany procentowych strat ciepła dla poszczególnych wariantów obliczeń; rys. archiwum autorów

Pomiędzy pierwszym i trzecim wariantem różnica wynosi 420 GJ (4,9%). Pokazuje to, jaki wpływ może mieć korekta temperatur na instalacji po wykonaniu termomodernizacji.

Ze względu na zmniejszenie strat ciepła przez przegrody, przy zachowaniu niezmienionej powierzchni grzejnej (pozostawienie istniejących grzejników), istnieje możliwość obniżenia temperatur obliczeniowych na instalacji bez utraty komfortu mieszkańców. Zmiana ta wpływa nie tylko na obniżenie strat ciepła w sieci, znacząco obniża też przepływ wody sieciowej z węzła cieplnego.

Koszty zmiany parametrów instalacji przy zachowaniu dotychczasowej różnicy temperatury są zazwyczaj znikome (lub żadne) i wynikają z wprowadzenia nowych nastaw do sterowników węzłów.

Jedyne pomieszczenia w budynku, które nie „zyskały” na termomodernizacji, to te bez ścian zewnętrznych (najczęściej łazienki). W części przypadków może to powodować konieczność rozbudowy powierzchni grzejnych wynikającą ze zbyt małej wydajności pionów świecowych.
Ewentualna zmiana na grzejniki łazienkowe, pomimo zwiększenia kosztów inwestycyjnych, może zarówno poprawić komfort użytkowania, jak i dodatkowo ograniczyć zużycie energii poprzez możliwość regulacji temperatury na zaworze termostatycznym „nowego” grzejnika łazienkowego.

Obniżenie parametrów na instalacji wpływa również na redukcję strat ciepła na przewodach wewnątrz budynku, co oprócz obniżenia strat energii może zredukować różnice w kosztach ogrzewania pomiędzy mieszkaniami z pionami i bez pionów grzewczych (ma to znaczenie szczególnie w przypadku stosowania podzielników kosztów).

Pomiędzy pierwszym a czwartym wariantem straty ciepła obniżyły się o 650 GJ (8%). Zmiany te wynikają z dodatkowego obniżenia temperatury zasilania na sieci ciepłowniczej w stosunku do pozostałych wariantów.

Jak wspomniano powyżej, skutkiem takich działań jest jednak zwiększenie strumienia wody sieciowej oraz podwyższenie temperatury powrotu do sieci ciepłowniczej. Ze względu na zwiększenie przepływów w sieci wymagana będzie korekta nastaw na wszystkich regulatorach przepływu zainstalowanych w systemie ciepłowniczym, wymiana części wymienników ciepła spowodowana ich niedostateczną wydajnością oraz wymiana części armatury w węźle o niedostatecznej przepustowości (w szczególności armatury regulacyjnej i pomiarowej)

Najciekawiej przedstawiają się jednak procentowe straty ciepła. Ze względu na sposób ich obliczeń w przypadku zmniejszenia sprzedaży ciepła straty procentowe muszą wzrosnąć.

W konsekwencji należy zwrócić uwagę na to, że muszą wzrosnąć również koszty obsługi sieci, co prowadzi do wzrostu jednostkowych kosztów ciepła (zwiększy się cena 1 GJ).

Wzrost procentowych strat ciepła w sieciach ciepłowniczych można również zauważyć, śledząc raporty i artykuły dotyczące zmian średnich strat przesyłowych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat [8]. Pomimo stale rosnącego udziału sieci preizolowanych procentowe straty ciepła są z roku na rok coraz wyższe i nie można już tego faktu wytłumaczyć tylko istniejącą strukturą wiekową i technologiczną systemów przesyłu ciepła.

Czytaj też: Miejski budynek jutra. Współpraca węzła ciepłowniczego z instalacją kolektorów słonecznych w budynku wielorodzinnym >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!<
   05.01.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl