Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwe zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła - odzysk ciepła skraplania pary
Absorpcyjna pompa ciepła
Absorpcyjna pompa ciepła
fot. Wikimedia
Ciąg dalszy artykułu...

Możliwe zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła

Odzysk ciepła skraplania pary

Technologia absorpcyjnych pomp ciepła znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się zapotrzebowanie na ciepło o temperaturze nieprzekraczającej 95°C oraz istnieje możliwość odzyskania ciepła niskoparametrowego, np. z systemów chłodzenia.

Na rys. 3 zaprezentowano przykładowe zastosowanie absorpcyjnej pompy ciepła w procesie technologicznym elektrociepłowni.

Rys. 3. Przykładowe zastosowanie APC w elektrociepłowni (odzysk ciepła skraplania pary wodnej ze skraplacza); rys. Marcin Malicki
Rys. 3. Przykładowe zastosowanie APC w elektrociepłowni (odzysk ciepła skraplania pary wodnej ze skraplacza); rys. Marcin Malicki

Urządzenie wykorzystuje ciepło nieużyteczne, odpadowe (dolne źródło), które w wielu instalacjach odprowadzane jest do atmosfery przez chłodnie kominowe. Źródłem zasilania APC (górne źródło) jest para wodna wykorzystana wcześniej w systemie produkcji energii elektrycznej elektrociepłowni (np. upust z turbiny).
APC dzięki energii doprowadzonej w postaci pary wodnej, powiększonej o energię odzyskaną z ciepła nieużytecznego, podnosi temperaturę wody w obiegu ciepła użytecznego, np. miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dzięki zasilaniu urządzenia zarówno ciepłem wysokoparametrowym (para), jak i niskoparametrowym (woda chłodząca wymiennik kondensacyjny) uzyskujemy ciepło średnioparametrowe, które można wykorzystać w sezonie letnim bezpośrednio na potrzeby sieci ciepłowniczej, a w zimowym jako pierwszy stopień podgrzewania wody bądź na dowolne cele technologiczne, przy zachowaniu sprawności na poziomie zbliżonym do COP = 1,67 (dla warunków krajowych).

Istotny jest w tym rozwiązaniu fakt stałej wartości COP pomimo zmiany parametrów roboczych w ciągu roku.

Moc układu APC ograniczona jest tylko przez dostępną ilość i jakość ciepła nieużytecznego (dolnego źródła) oraz dostępną ilość ciepła zasilającego (górne źródło).

Należy zaznaczyć, że w razie takiego zlokalizowania pompy ciepła w systemie technologicznym elektrociepłowni, poza odzyskaniem znaczących ilości energii jak dotąd bezpowrotnie traconej, istotnie ogranicza się pracę urządzeń pomocniczych systemu chłodzenia (np. pomp) oraz odparowanie wody w chłodniach kominowych, uzyskując dodatkowe korzyści zarówno w zakresie ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Dodatkowo zastosowanie układu APC w stosunku do układu konwencjonalnego opartego na wymiennikach prowadzi do znaczącego wzrostu sprawności produkcji energii elektrycznej. Dzięki ograniczeniu zużycia pary z upustu turbiny na cele ciepłownicze, które może sięgać nawet 50%, większa ilość pary może zostać wykorzystana do produkcji energii elektrycznej.

Na podstawie wykonanych dla warunków krajowych (zarówno w zakresie temperatury zewnętrznej, jak i wykorzystywanych układów wytwórczych) obliczeń można spodziewać się wzrostu sprawności wytwarzania energii o ok. 1–1,5% [9]. Wartości te mogą zdawać się niewielkie, jednak w przeliczeniu na energię produkowaną przez średniej wielkości blok energetyczny o nominalnej mocy elektrycznej 250 MW oznaczają, przy zachowaniu produkcji ciepła na niezmienionym poziomie, dodatkowe ok. 27 GWh energii elektrycznej rocznie.

Układy APC stosowane w krajowych warunkach mają także opisane wcześniej ograniczenia związane z dostępnymi temperaturami odzyskiwanego ciepła nieużytecznego bądź odpadowego (dolnego źródła), wymaganymi temperaturami ciepła użytecznego oraz pary zasilającej (górne źródło).

W związku ze stosowanymi w roztworze LiBr inhibitorami korozji (najczęściej jest to molibdenian litu – Li2MoO4) należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalną dopuszczalną temperaturę roztworu, która nie może przekroczyć 165°C.

W elektrociepłowniach stosowana jest głównie para przegrzana o temperaturze znacząco przekraczającej 185°C, co oznacza, że para zasilająca powinna zostać wcześniej odpowiednio przygotowana. W wypadku ciągłego zasilania układu APC temperaturą wyższą od 185°C może dojść do zużycia inhibitora i nieprawidłowej pracy urządzenia.

Modernizacja systemu produkującego w skojarzeniu energię elektryczną i ciepło (elektrociepłowni) bądź tylko energię elektryczną (elektrowni) za pomocą instalacji absorpcyjnej pompy ciepła pracującej na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej jest bardzo popularna na świecie.

W Azji, gdzie rozwój systemów ciepłowniczych jest najbardziej dynamiczny, nowe elektrociepłownie są standardowo wyposażane w system odzysku ciepła skraplania pary w celu maksymalizacji sprawności układu.

  • Elektrociepłownia Guoyang New Energy nr 3 (Chiny) wykorzystuje zestaw sześciu pomp ciepła o mocy 30 MW każda (sumarycznie 180 MW). 72 MW ciepła odzyskiwane jest z układu chłodzenia wymiennika kondensacyjnego.
  • Elektrociepłownia Guodian Datong nr 2 (Chiny) wykorzystuje zestaw 10 pomp o mocy 35 MW każda (sumarycznie 350 MW). 140 MW ciepła odzyskiwane jest z ciepła skraplania pary wodnej układu turbinowego.
  • Elektrociepłownia Datang Taiyuan nr 2 (Chiny) wykorzystuje zestaw czterech pomp o mocy 95,5 MW każda (sumarycznie 382 MW). 163 MW są odzyskiwane z ciepła kondensacji pary wodnej za układem turbinowym.
  • Podobnie elektrociepłownia Gansu Jinchuan Group nr 2 (Chiny) wykorzystuje zestaw dwóch pomp ciepła o mocy 25 MW każda (sumarycznie 75 MW). 30,4 MW ciepła pochodzi z odbioru ciepła skraplania pary wodnej za układem turbinowym.

Na fot. 1 (patrz: zdjęcie główne) zaprezentowano przykładowy system absorpcyjnej pompy ciepła o mocy 30 MW oparty na pompie ciepła SL Eco-Energy Systems.

Czytaj też: Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   05.01.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl