RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Large capacity absorption heat pumps in industrial and power generation solutions

Absorpcyjna pompa ciepła
fot. Wikimedia

Absorpcyjna pompa ciepła


fot. Wikimedia

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

Odzysk ciepła

Konwencjonalne zasoby energii pierwotnej nieustannie się kurczą, a znane metody jej wykorzystania nie pozostają bez wpływu na środowisko.

Technologie produkcji energii odnawialnej za pomocą wiatru czy słońca borykają się z problemami technicznymi związanymi z dostępnością mocy w okresach zapotrzebowania na nią. Skłania to do szczegółowych analiz miejsc strat energii pierwotnej oraz stosowania technologii odzyskiwania energii odpadowej (o parametrach uniemożliwiających jej bezpośrednie wykorzystanie w instalacji) bądź nieużytecznej (o parametrach umożliwiających jej bezpośrednie wykorzystanie w instalacji, ale nie zawsze w momencie jej powstawania) i rewizji założeń dotyczących jej zamiany na energię użyteczną.

Tempo poprawy efektywności energetycznej spadło z 1,9 do 0,9% rocznie [1], pokazując, że możliwości prostych modyfikacji zostały już wyczerpane i pora na bardziej zaawansowane rozwiązania.

Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe.

Przemysł energochłonny odpowiada za 69% światowego zużycia energii pierwotnej w przemyśle [2] i 45% emisji CO2 do atmosfery. Większość tej energii jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepła [3], z którego prawie 17%, o temperaturze nieprzekraczającej 120°C, jest odprowadzane bezpośrednio do atmosfery [4]. W tym celu wykorzystywane są głównie chłodnice wentylatorowe, wieże chłodnicze bądź chłodnie kominowe, generując dodatkowe koszty i zużycie energii.

W Chinach tylko 30% ciepła odpadowego jest w jakikolwiek sposób wykorzystywane [5].

Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery o 7–12% w skali światowej [6]. Korzyści płynące z implementacji tego rodzaju układów zależą głównie od ilości i jakości ciepła odzyskiwanego oraz wymagań po stronie ciepła użytecznego.

Istnieje wiele technologii wykorzystania ciepła nieużytecznego, wśród najbardziej rozpowszechnionych możemy wyróżnić sprężarkowe pompy ciepła, absorpcyjne pompy ciepła i absorpcyjne wymienniki ciepła.

Sprężarkowe pompy ciepła umożliwiają odzyskiwanie ciepła niskotemperaturowego oraz jego transfer do wyższej, użytecznej temperatury z wykorzystaniem energii mechanicznej (najczęściej sprężarki, której silnik zasilany jest energią elektryczną).

Absorpcyjne pompy ciepła (APC) zapewniają taki sam efekt jak pompy sprężarkowe, z tą różnicą, że energią zasilającą nie jest energia mechaniczna, ale energia termiczna (np. para) dostarczana do układu.

Wymiennik absorpcyjny działa na zasadzie rozdzielenia obiegów absorpcyjnej pompy ciepła, umożliwiając jednoczesną produkcję np. wody o temperaturze niższej i wyższej niż odzyskiwane ciepło.

Absorpcyjne pompy ciepła odgrywają istotną rolę w procesach odzysku ciepła nieużytecznego i odpadowego, mają też duży potencjał poprawy efektywności energetycznej procesów i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Poza odzyskiem ciepła nieużytecznego bądź odpadowego zapewniają wystarczającą temperaturę ciepła użytecznego przy wykorzystaniu w pełni ekologicznego czynnika chłodniczego (ODP i GWP = 0), jakim jest woda.

Także parametry pracy układów absorpcyjnych stawiają je aktualnie w centrum rozważań dotyczących optymalnej metody odzysku ciepła niskoparametrowego i zamiany go na ciepło użyteczne [7].

Absorpcyjne pompy ciepła umożliwiają odzysk praktycznie całego zakresu temperaturowego ciepła nieużytecznego występującego w przemyśle (tylko sprężarkowe pompy ciepła mogą odzyskiwać niższe temperatury ciepła nieużytecznego). Umożliwiają także podniesienie temperatury ciepła użytecznego nawet o 50°C. Tak duży wzrost temperatury jest praktycznie nieosiągalny dla pomp sprężarkowych.

Poza zaletami technicznymi zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła wiąże się także z mniejszymi nakładami inwestycyjnymi, szczególnie przy dużych mocach.

Charakterystyka absorpcyjnych pomp ciepła

Zasada działania

Ideą działania absorpcyjnej pompy ciepła jest wykorzystanie ciepła w postaci nieużytecznej (dolne źródło) i za pomocą pary bądź gorącej wody o temperaturze wyższej niż 100°C (górne źródło), używanej jako energia zasilająca, zamianie go na ciepło użyteczne.

W układzie urządzenia czynnikiem roboczym jest najczęściej wodny roztwór bromku litu (LiBr) – nietoksyczna sól, a czynnikiem chłodniczym woda. Zasadę działania obiegu ilustruje rys. 1.

W generatorze kosztem dostarczonego ciepła, np. w postaci pary, gorącej wody bądź bezpośrednio z palnika zasilanego dowolnym paliwem, następuje odparowanie pary wodnej z rozcieńczonego roztworu bromku litu i wody.

Odparowanie w generatorze jest możliwe dzięki ciśnieniu znacząco niższemu od atmosferycznego.

Odparowana czysta para wodna przechodzi do skraplacza i zostaje skondensowana, oddając ciepło przez wymiennik przeponowy. Uzyskana w ten sposób woda, stanowiąca czynnik roboczy, podawana jest poprzez układ dławiący do parownika, gdzie odparowując w warunkach wysokiej próżni na ściankach wymiennika, odbiera ciepło nieużyteczne z dolnego źródła.

Powstała w parowniku para wodna jest następnie pochłaniana w absorberze przez stężony roztwór bromku litu, z którego wcześniej w generatorze odparowała woda, utrzymując w ten sposób wysoką próżnię w urządzeniu, a więc i niską temperaturę wrzenia w parowniku.

Proces absorpcji jest silnie egzotermiczny, dlatego wymagany jest odbiór znaczącej ilości ciepła, co stanowi dodatkowe źródło energii oraz pierwszy stopień podgrzewu wody wlotowej.

Stężony roztwór, pochłaniając parę, rozcieńcza się, a następnie przetłaczany jest przez pompę roztworu z powrotem do generatora, gdzie woda z roztworu zostaje odparowana, stężony roztwór przepompowany do absorbera i cykl się powtarza.

 Schemat absorpcyjnej pompy

Rys. 1. Schemat bromolitowej absorpcyjnej pompy ciepła na przykładzie urządzenia SL Eco Energy Systems; rys. Marcin Malicki

Do prawidłowego działania APC należy dostarczyć przede wszystkim ciepło w dwóch postaciach – pary bądź gorącej wody dla generatora i ciepła niskotemperaturowego dla parowacza. Należy także zapewnić zasilanie elektryczne systemu automatyki i pomp obiegowych o mocy ok. 0,1% mocy cieplnej urządzenia.

Parametry robocze

Tak jak każde urządzenie techniczne, również APC dostępne na rynku charakteryzują się pewnym zakresem akceptowalnych parametrów roboczych. Poniżej zaprezentowano te parametry z podziałem na poszczególne obiegi.

1. Ciepło zasilające (górne źródło):

  • para wodna nasycona o temperaturze 100–185°C,
  • gorąca woda o temperaturze 100–185°C,
  • spaliny ze spalania dowolnego paliwa pod warunkiem osiągnięcia temperatury wyższej od 400°C,
  • dowolne paliwo, które może zostać spalone w palniku.

2. Energia elektryczna (pomocnicza):

  • zasilanie układu sterowania, pomp i zaworów – ok. 0,1% mocy cieplnej.

3. Ciepło odzyskiwane (dolne źródło):

  • ciepła woda o temperaturze nie niższej niż 25°C,
  • para wodna o temperaturze nie niższej niż 25°C.
  • Istnieje możliwość odzyskania ciepła o temperaturze niższej niż 25°C, ma to jednak negatywny wpływ na parametry pracy APC.

4. Ciepło użyteczne:

  • gorąca woda o temperaturze wylotowej do 95°C.

W celu zminimalizowania wymiarów urządzenia, a co za tym idzie nakładów inwestycyjnych, zaleca się zapewnienie parametrów pracy układu APC gwarantujących różnicę temperatury pomiędzy wylotem z dolnego źródła a powrotem wody gorącej na poziomie nieprzekraczającym 35°C.

W związku z tym, że na wielkość oraz sprawność układu wpływ ma dziewięć parametrów (dla obiegu dolnego oraz górnego źródła i ciepła użytecznego: temperatura zasilania, powrotu oraz przepływ), prawidłowy dobór układu APC każdorazowo wymaga starannej i indywidualnej analizy. Sama eksploatacja układu nie wiąże się z problemami, m.in. dzięki bardzo szerokiej regulacji mocy, np. moc ciepłownicza może być regulowana w zakresie 20–100% mocy nominalnej przy możliwości zmiany przepływu od 60 do 120% przepływu nominalnego oraz faktycznemu brakowi elementów ruchomych. Determinuje to także bardzo wysoka dyspozycyjność urządzeń, na poziomie przekraczającym 8500 godzin, oraz żywotność instalacji przekraczająca 20 lat [8].

Korzyści z zastosowania

Ponieważ zadanie pomp ciepła polega na odzyskaniu znaczących ilości ciepła niskoparametrowego, główną korzyścią z zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła jest znaczące zwiększenie sprawności wytwarzania energii cieplnej w systemie wytwórczym w porównaniu z systemem konwencjonalnym opartym na wymienniku. Jest to możliwe dzięki odzyskaniu ciepła, które uległoby rozproszeniu w atmosferze.

Rys. 2. Składowe sprawności absorpcyjnej pompy
ciepła

Rys. 2. Składowe sprawności absorpcyjnej pompy ciepła; rys. Marcin Malicki

Poza znaczącą poprawą sprawności wytwarzania układy absorpcyjnych pomp ciepła umożliwiają istotne zwiększenie mocy ciepłowniczej układu przy zachowaniu takiego samego jak przed modernizacją zużycia paliwa.

Rys. 2 ilustruje udział ciepła nieużytecznego (dolnego źródła) w całkowitej sprawności absorpcyjnej pompy ciepła.

Urządzenie poza jednostką dostarczonej energii w postaci użytecznej (ciepło zasilające) odzyskuje 0,67 jednostki energii z ciepła odpadowego, aby wyprodukować 1,67 jednostki ciepła użytecznego możliwego do wykorzystania na cele technologiczne. Podane dane dotyczą warunków krajowych [11]. Oznacza to także, że możliwa do uzyskania moc pompy ciepła jest wprost proporcjonalna do możliwej do uzyskania ilości energii zasilającej oraz przeznaczonej do odzyskania.

Układy APC produkowane są jako monobloki przeznaczone do montażu wewnątrz pomieszczeń, w których przez cały rok utrzymywana jest temperatura dodatnia (czynnikiem chłodniczym jest woda). Ze względu na swoją konstrukcję jedynymi ograniczeniami w zakresie mocy urządzeń są te związane z logistyką dostawy poszczególnych elementów.

Na rynku dostępne są urządzenia o mocy ciepłowniczej od 1 do 38 MW dostarczane jako pojedyncze elementy. Dzięki możliwości łączenia urządzeń w bloki ograniczenie mocy praktycznie nie występuje.

Możliwe zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła

Odzysk ciepła skraplania pary

Technologia absorpcyjnych pomp ciepła znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się zapotrzebowanie na ciepło o temperaturze nieprzekraczającej 95°C oraz istnieje możliwość odzyskania ciepła niskoparametrowego, np. z systemów chłodzenia.

Na rys. 3 zaprezentowano przykładowe zastosowanie absorpcyjnej pompy ciepła w procesie technologicznym elektrociepłowni.

Przykładowe zastosowanie APC

Rys. 3. Przykładowe zastosowanie APC w elektrociepłowni (odzysk ciepła skraplania pary wodnej ze skraplacza); rys. Marcin Malicki

Urządzenie wykorzystuje ciepło nieużyteczne, odpadowe (dolne źródło), które w wielu instalacjach odprowadzane jest do atmosfery przez chłodnie kominowe. Źródłem zasilania APC (górne źródło) jest para wodna wykorzystana wcześniej w systemie produkcji energii elektrycznej elektrociepłowni (np. upust z turbiny).APC dzięki energii doprowadzonej w postaci pary wodnej, powiększonej o energię odzyskaną z ciepła nieużytecznego, podnosi temperaturę wody w obiegu ciepła użytecznego, np. miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dzięki zasilaniu urządzenia zarówno ciepłem wysokoparametrowym (para), jak i niskoparametrowym (woda chłodząca wymiennik kondensacyjny) uzyskujemy ciepło średnioparametrowe, które można wykorzystać w sezonie letnim bezpośrednio na potrzeby sieci ciepłowniczej, a w zimowym jako pierwszy stopień podgrzewania wody bądź na dowolne cele technologiczne, przy zachowaniu sprawności na poziomie zbliżonym do COP = 1,67 (dla warunków krajowych).

Istotny jest w tym rozwiązaniu fakt stałej wartości COP pomimo zmiany parametrów roboczych w ciągu roku.

Moc układu APC ograniczona jest tylko przez dostępną ilość i jakość ciepła nieużytecznego (dolnego źródła) oraz dostępną ilość ciepła zasilającego (górne źródło).

Należy zaznaczyć, że w razie takiego zlokalizowania pompy ciepła w systemie technologicznym elektrociepłowni, poza odzyskaniem znaczących ilości energii jak dotąd bezpowrotnie traconej, istotnie ogranicza się pracę urządzeń pomocniczych systemu chłodzenia (np. pomp) oraz odparowanie wody w chłodniach kominowych, uzyskując dodatkowe korzyści zarówno w zakresie ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Dodatkowo zastosowanie układu APC w stosunku do układu konwencjonalnego opartego na wymiennikach prowadzi do znaczącego wzrostu sprawności produkcji energii elektrycznej. Dzięki ograniczeniu zużycia pary z upustu turbiny na cele ciepłownicze, które może sięgać nawet 50%, większa ilość pary może zostać wykorzystana do produkcji energii elektrycznej.

Na podstawie wykonanych dla warunków krajowych (zarówno w zakresie temperatury zewnętrznej, jak i wykorzystywanych układów wytwórczych) obliczeń można spodziewać się wzrostu sprawności wytwarzania energii o ok. 1–1,5% [9]. Wartości te mogą zdawać się niewielkie, jednak w przeliczeniu na energię produkowaną przez średniej wielkości blok energetyczny o nominalnej mocy elektrycznej 250 MW oznaczają, przy zachowaniu produkcji ciepła na niezmienionym poziomie, dodatkowe ok. 27 GWh energii elektrycznej rocznie.

Układy APC stosowane w krajowych warunkach mają także opisane wcześniej ograniczenia związane z dostępnymi temperaturami odzyskiwanego ciepła nieużytecznego bądź odpadowego (dolnego źródła), wymaganymi temperaturami ciepła użytecznego oraz pary zasilającej (górne źródło).

W związku ze stosowanymi w roztworze LiBr inhibitorami korozji (najczęściej jest to molibdenian litu – Li2MoO4) należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalną dopuszczalną temperaturę roztworu, która nie może przekroczyć 165°C.

W elektrociepłowniach stosowana jest głównie para przegrzana o temperaturze znacząco przekraczającej 185°C, co oznacza, że para zasilająca powinna zostać wcześniej odpowiednio przygotowana. W wypadku ciągłego zasilania układu APC temperaturą wyższą od 185°C może dojść do zużycia inhibitora i nieprawidłowej pracy urządzenia.

Modernizacja systemu produkującego w skojarzeniu energię elektryczną i ciepło (elektrociepłowni) bądź tylko energię elektryczną (elektrowni) za pomocą instalacji absorpcyjnej pompy ciepła pracującej na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej jest bardzo popularna na świecie.

W Azji, gdzie rozwój systemów ciepłowniczych jest najbardziej dynamiczny, nowe elektrociepłownie są standardowo wyposażane w system odzysku ciepła skraplania pary w celu maksymalizacji sprawności układu.

  • Elektrociepłownia Guoyang New Energy nr 3 (Chiny) wykorzystuje zestaw sześciu pomp ciepła o mocy 30 MW każda (sumarycznie 180 MW). 72 MW ciepła odzyskiwane jest z układu chłodzenia wymiennika kondensacyjnego.
  • Elektrociepłownia Guodian Datong nr 2 (Chiny) wykorzystuje zestaw 10 pomp o mocy 35 MW każda (sumarycznie 350 MW). 140 MW ciepła odzyskiwane jest z ciepła skraplania pary wodnej układu turbinowego.
  • Elektrociepłownia Datang Taiyuan nr 2 (Chiny) wykorzystuje zestaw czterech pomp o mocy 95,5 MW każda (sumarycznie 382 MW). 163 MW są odzyskiwane z ciepła kondensacji pary wodnej za układem turbinowym.
  • Podobnie elektrociepłownia Gansu Jinchuan Group nr 2 (Chiny) wykorzystuje zestaw dwóch pomp ciepła o mocy 25 MW każda (sumarycznie 75 MW). 30,4 MW ciepła pochodzi z odbioru ciepła skraplania pary wodnej za układem turbinowym.

Na fot. 1 (patrz: zdjęcie główne) zaprezentowano przykładowy system absorpcyjnej pompy ciepła o mocy 30 MW oparty na pompie ciepła SL Eco-Energy Systems.

Możliwe zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła

Odzysk ciepła skraplania wilgoci w spalinach

Poza konwencjonalnym, i dość popularnym na świecie, rozwiązaniem opartym na odzysku ciepła skraplania pary wodnej z wody chłodzącej wymiennik kondensacyjny w warunkach krajowych sprawdzają się także inne metody odzysku ciepła nieużytecznego.

Ciekawym rozwiązaniem jest odzysk ciepła skraplania wilgoci zawartej w spalinach (kondensacja). Po procesie spalania oraz oczyszczania spaliny, pomimo niskiej temperatury, niejednokrotnie nieprzekraczającej 50°C, mają jeszcze znaczące ilości energii. Nie może ona zostać wykorzystana bezpośrednio na potrzeby ciepłownicze ze względu na zbyt niską temperaturę, może jednak stanowić źródło ciepła nieużytecznego dla układu absorpcyjnych pomp ciepła.

W razie takiego zastosowania należy wyposażyć układ w dodatkowy wymiennik ciepła, który w sposób przeponowy bądź bezprzeponowy będzie odzyskiwał ciepło kondensacji wilgoci zawartej w spalinach.

Tak zaprojektowany system wyposażony w absorpcyjne pompy ciepła może pełnić funkcję podstawowego źródła ciepła w sezonie letnim oraz wstępnego podgrzewu powracającej wody sieciowej w okresie zimowym.

W obu przypadkach praca układu w ciągu całego roku odbywa się z mocą nominalną.

Przykładowe zastosowanie APC

Rys. 4. Przykładowe zastosowanie APC w elektrociepłowni (odzysk ciepła kondensacji wilgoci w spalinach); rys. Marcin Malicki

Istotny jest tutaj fakt wzrostu sprawności wytwarzania energii ze względu na odzysk znaczących ilości ciepła traktowanego dotąd jako ciepło odpadowe.

Na rys. 4 zaprezentowano przykładowy schemat układu. Dla omawianego przypadku opartego na doświadczeniach krajowych [11] odzysk ciepła z kondensacji wilgoci w spalinach może stanowić 40% mocy użytecznej APC, co oznacza możliwość zwiększenia mocy elektrociepłowni o ok. 31% bez zwiększania ilości paliwa potrzebnego do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Tego rodzaju układy stosowane są w Polsce oraz m.in. w Skandynawii.

Możliwe zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła

Odzysk ciepła nieużytecznego z wód geotermalnych

Technologia absorpcyjnych pomp ciepła znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba maksymalizacji wykorzystania istniejącej energii pozyskiwanej z odwiertu geotermalnego bądź obniżenia temperatury wody odprowadzanej do wód powierzchniowych.

Specyfika eksploatacji źródeł geotermalnych wymusza uzyskanie na potrzeby sieci ciepłowniczej wody o temperaturze niższej niż pozyskiwana z odwiertu oraz odprowadzanie do odwiertu bądź wód powierzchniowych wody o temperaturze wyższej od temperatury wody powracającej od odbiorców.

Dla krajowych warunków klimatycznych i eksploatowanych sieci ciepłowniczych w większości przypadków zarówno temperatura wody zasilającej, jak i powracającej z sieci nie jest optymalna dla źródeł geotermalnych, prowadząc z jednej strony do niewykorzystywania pełnego potencjału odwiertu, a z drugiej eksploatowania sieci ciepłowniczej z temperaturami niższymi od nominalnych.

Układy absorpcyjnych pomp ciepła pomagają rozwiązywać ten problem dzięki możliwości wykorzystania wody kierowanej do wód powierzchniowych bądź planowanych do zatłaczania jako dolnego źródła, a więc obniżeniu jej temperatury, oraz podniesieniu temperatury wody gorącej kierowanej do sieci.

Na rys. 5 zaprezentowano przykładowy schemat takiego rozwiązania.

Zastosowanie APC

Rys. 5. Zastosowanie APC w geotermii; rys. Marcin Malicki

Układ przed modernizacją składał się z odwiertu będącego źródłem ciepła o temperaturze 65°C, wymiennika geotermalnego oraz sieci ciepłowniczej stanowiącej odbiór ciepła.

W związku z występującymi w naszym kraju niskimi temperaturami zewnętrznymi tego rodzaju rozwiązanie powinno być wyposażone w dodatkowe źródło szczytowe dostosowujące temperaturę wody kierowanej do sieci ciepłowniczej do zmiennego zapotrzebowania na ciepło. Niesie to niestety za sobą znaczące ryzyko wzrostu temperatury wody powracającej z sieci podczas wyjątkowo zimnych dni, a więc także ograniczenie ilości energii pozyskiwanej ze źródła geotermalnego. W takim wypadku istnieje także ryzyko wzrostu temperatury wody odprowadzanej do wód powierzchniowych bądź przewidzianej do ponownego zatłaczania.

Modernizacja układu za pomocą systemu absorpcyjnej pompy ciepła umożliwia odzyskiwanie ciepła z wody za wymiennikiem geotermalnym (dotąd kierowanej do wód powierzchniowych lub ponownego zatłaczania) oraz podniesienie temperatury wody kierowanej do sieci ciepłowniczej.

Dla omawianego przypadku odzyskanie 10°C w układzie odzysku (dolne źródło) oznacza, że temperatura wody kierowanej do sieci ciepłowniczej jest zwiększana o 25°C (przy przyjęciu takiej samej wartości przepływu). Umożliwia to odzysk dodatkowych 66% ciepła z odwiertu, a tym samym produkcję dodatkowych 166% ciepła użytecznego do wykorzystania na potrzeby odbiorców [11].

Absorpcyjna pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje ciepła wysokoparametrowego, które może pochodzić z palnika gazowego bądź kotła opalanego biomasą w celu zachowania proekologicznego, niskoemisyjnego charakteru źródła ciepła, jakim jest instalacja geotermalna.

Ponieważ sprawność APC jest dużo wyższa od 100% (dla warunków krajowych ok. 167%), efektem modernizacji jest nie tylko znaczące zwiększenie mocy użytecznej, ale także poprawa sprawności wytwarzania energii przy zachowaniu w pełni proekologicznego charakteru tego źródła. Sama lokalizacja układu pompy ciepła, rozumiana jako miejsce odzysku ciepła oraz rodzaj jej zasilania, jest kwestią projektową zależną od konstrukcji istniejącego systemu.

 

Podsumowanie

  • Konieczne jest szukanie najlepszych metod wykorzystania ciepła nieużytecznego i odpadowego powstającego w procesach egzotermicznych.
  • Absorpcyjne pompy ciepła oparte na wodnym roztworze bromku litu powinny być każdorazowo brane pod uwagę ze względu na dojrzałość i niezawodność tej technologii, możliwe do dostarczenia duże moce jednostkowe oraz produkcję medium możliwego do wykorzystania nie tylko bezpośrednio w miejscu jego produkcji, ale także przesyłanego na większe odległości.
  • Zaprezentowane metody odzysku ciepła oraz poziomy osiągalnych korzyści stanowią tylko przykłady zastosowań, a jedynym ograniczeniem stosowania tych systemów jest znajomość miejsc, w których odzysk ciepła nieużytecznego i odpadowego jest możliwy.

Literatura

  1. Monitoring of energy efficinency trends and policies in he EU, The ODYSSEE-MURE Project.
  2. International Energy Agency, World energy outlook, www.iea.org/ publications/freepublications/publication/WEO2012_free.pdf, 20.10.2016.
  3. International Energy Agency, CO2 emissions from fuel combustion highlights, www.iea.org/publication/freepublication/publication/co2emissionfromfuelcombustionHIGHLIGHTSMarch2013.pdf, 20.10.2016.
  4. Element energy. The potential for recovering and using surplus heat from industry, www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/294900/element_energy_et_al_potential_for_ recovering_and_using_surplus_heat_from_industry.pdf, 20.10.2016.
  5. Jing Zhang, Hong-Hu Zhang, Ya-Ling He, Wen-Quan Tao, A comprehensive review on advances and applications of industrial heat pumps based on the practices in China, „Applied Energy” No. 178 (2016), p. 800–825.
  6. Oluleye G., Smith R., Jobson M., Modelling and screening heat pump options for the exploitation of low grade waste heat in process sites, „Applied Energy” No. 169 (2016), p. 267–286.
  7. Jing Zhang, Hong-Hu Zhang, Ya-Ling He, Wen-Quan Tao, A comprehensive review on advances and applications of industrial heat pumps based on the practices in China, „Applied Energy” No. 178 (2016), p. 800–825.
  8. Dane dzięki uprzejmości SL Eco-Energy Systems.
  9. Analiza możliwości wykorzystania absorpcyjnych pomp ciepła dla produkcji ciepła, Politechnika Częstochowska, 2013.
  10. Dobory absorpcyjnych pomp ciepła SL Eco-Energy Systems wykonane przez New Energy Transfer S.A. na potrzeby projektów. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej,...

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej, które nie wymagały już tak wielkich nakładów pracy i środków pieniężnych, jak tradycyjne systemy domowej inteligencji.

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.