RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Miedź w instalacjach solarnych

Kolektory z miedzianym absorberem; Europejski Instytut Miedzi

Kolektory z miedzianym absorberem; Europejski Instytut Miedzi

Przy doborze instalacji solarnej warto wziąć pod uwagę urządzenia i elementy instalacji wykonane z materiałów wyróżniających się nie tylko jakością i trwałością, ale też tym, że same są przyjazne dla środowiska, m.in. dzięki łatwemu recyklingowi.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Z roku na rok udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce systematycznie rośnie, aby w 2020 roku zgodnie z wytycznymi dyrektywy 2009/28/WE osiągnąć poziom 15%. Tym samym rozwija się rynek produkcji urządzeń dla odnawialnych źródeł energii w Polsce, zwłaszcza w branży kolektorów słonecznych [13]. Powierzchnia rocznie instalowanych kolektorów słonecznych stawia Polskę w czołówce na rynku europejskim.

Instalacje z kolektorami słonecznymi cieszą się dużą popularnością ze względu na najniższe koszty wytwarzania ciepła, krótki czas zwrotu inwestycji, możliwość zamontowania w budynkach zarówno już istniejących, jak i nowo budowanych mieszkalnych i niemieszkalnych, jak również ze względu na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

W rocznym bilansie energetycznym budynku potrzeby cieplne mają największy udział. Zastosowanie kolektorów słonecznych pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię ze źródeł konwencjonalnych, a tym samym oszczędności związane z zakupem paliwa.

Ciepło uzyskane z kolektorów słonecznych można wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody basenowej, wspomagania instalacji centralnego ogrzewania czy innych procesów technologicznych, w których wymagane jest ciepło niskotemperaturowe.

Rodzaje instalacji solarnych

Zadaniem instalacji solarnych jest efektywne pozyskanie energii słonecznej, zmagazynowanie jej i przekazanie do instalacji. Istnieje kilka typów słonecznych systemów c.w.u., w zależności od sposobu transportowania czynnika z kolektorów do zbiornika magazynującego [8]:

  • instalacje aktywne z obiegiem wymuszonym, w których przepływ czynnika wywołany jest pompą cyrkulacyjną,

  • instalacje termosyfonowe pasywne (bezpompowe),

  • instalacje bez przepływu czynnika – kolektory magazynujące.

Rys. 1. Schemat wykorzystania kolektorów słonecznych do ogrzewania wody CWU w małych instalacjach
domowych [15]

Rys. 1. Schemat wykorzystania kolektorów słonecznych do ogrzewania wody CWU w małych instalacjach domowych [15]; rys. Hewalex

W warunkach polskich największą popularność zyskały aktywne systemy instalacji słonecznej przygotowujące ciepłą wodę użytkową. Podstawowymi elementami instalacji (rys. 1) są:

  • kolektor słoneczny,

  • zbiornik magazynujący,

  • układ transportujący podgrzany czynnik roboczy z kolektora do zbiornika (system rurociągów, pompy, wymiennik ciepła),

  • armatura sanitarna (zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, odpowietrzniki),

  • układ kontrolno-sterujący

  • oraz wspomagające źródło ciepła (wykorzystujące energię elektryczną lub konwencjonalną).

Kolektor słoneczny

Średnia wartość energii docierająca do zewnętrznej warstwy atmosfery Ziemi wynosi 1366 W/m2 (stała słoneczna), jednak ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi zależy od szerokości geograficznej, pory dnia i roku (kąta padania promieni słonecznych), jak również od przejrzystości atmosfery, na którą wpływa stopień zachmurzenia czy ilość zanieczyszczeń i aerozoli. Dla terenu Polski można wyróżnić kilka stref rocznego nasłonecznienia [1, 5, 10].

Przy doborze kolektorów słonecznych będących podstawowym elementem systemu należy uwzględnić powyższe czynniki, jak również miejsce zabudowy i przeznaczenie instalacji, a także przeprowadzić analizę nakładów inwestycyjnych i efektywności energetycznej danej instalacji. Wówczas znaleźć można odpowiedź na pytanie, czy dobrać kolektor cieczowy płaski (miedź-miedź, aluminium-miedź, aluminium-aluminium), czy próżniowy rurowy.

Kolektory z płytą absorbera wykonaną z miedzi (blacha miedziana) wraz z orurowaniem z miedzi to najwyższy standard materiału oraz tradycyjna i sprawdzona technologia [4].

Miedź to materiał trwały, odporny na duże zmiany temperatury i korozję. Przewodność cieplna miedzi (λ = 370 W/mK) jest najwyższa spośród materiałów stosowanych do budowy kolektorów, dlatego grubość blachy miedzianej absorbera jest dwukrotnie mniejsza w stosunku do aluminiowej [6]. Taka konstrukcja kolektora (miedź-miedź) daje możliwość wykonania pozostałej części instalacji solarnej z rur miedzianych i z połączeniami lutowanymi.

Czytaj też: Kolektory słoneczne - przesłanki doboru >>>

Wymiarowanie instalacji solarnej

Doboru instalacji solarnej dokonuje się przy założeniu 60-proc. stopnia pokrycia rocznych potrzeb cieplnych [10, 12]. Dzięki temu w miesiącach letnich można uzyskać pełne pokrycie potrzeb c.w.u., co pozwala na okresowe wyłączenie kotła grzewczego.

Podstawę doboru powierzchni kolektorów słonecznych do podgrzewu wody użytkowej stanowi wartość zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, która wynosi od 30 do 70 l/os., a w razie stałego korzystania z ciepłej wody przez zmywarkę i pralkę dodatkowo 20–30 l/d [3]. W przypadku instalacji cyrkulacyjnej ciepłej wody należy skorzystać z wytycznych producenta [11].

Instalacja solarna musi być zwymiarowana w taki sposób, żeby w słoneczny dzień (5 godzin pełnego nasłonecznienia) cała objętość wody w podgrzewaczu była podgrzana do minimum 60°C [12].

Przyjmuje się dzienne zapotrzebowanie na c.w.u. o temperaturze 45–50°C na poziomie 50 l/d/os, co odpowiada ok. 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych [8]. Przy wystąpieniu mniejszego nasłonecznienia w następnym dniu pozwala to na zapewnienie odpowiedniej temperatury wody.

Wymiarowania małych instalacji na potrzeby c.w.u. można dokonać w oparciu o nomogramy producentów kolektorów słonecznych. Do zwymiarowania większych systemów lub instalacji c.w.u. wspomagających równocześnie centralne ogrzewanie należy skorzystać z programów symulacyjnych ze względu na szacunkowy charakter nomogramów. Prawidłowe zwymiarowanie przewodów instalacji solarnej jest kluczowe dla jej poprawnej eksploatacji.

Czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol propylenowy (posiadający atest Państwowego Zakładu Higieny), podobnie jak rury w instalacji solarnej musi być odporny na temperatury ujemne w okresie zimowym jak i temperatury stagnacji, kiedy to temperatura może dojść do 200°C w absorberze płaskim, a w kolektorze próżniowym przekroczyć 300°C [15].

Trwałość czynnika grzewczego dobrej klasy pozwala na pracę instalacji przez dłuższy okres przy podwyższonych temperaturach. Jego stężenie ustala się zależnie od strefy klimatycznej.

Przyjmuje się, że udział środka niezamarzającego nie powinien przekraczać 50%, a właściwy jest na poziomie 40% [7].

Uwzględniając fakt, że miedź jest trwała, zachowuje swoje własności mechaniczne w szerokim zakresie temperatur, a do tego ma mały ciężar, jest łatwo dostępna, prosta w instalacji, odporna na przesuwanie przez ostre krawędzie oraz pozwala na łatwą modyfikację instalacji, można uznać, że idealnie nadaje się do stosowania w słonecznych instalacjach grzewczych.

Jedynie przy kolektorach z orurowaniem wykonanym z aluminium nie można stosować rur miedzianych, a także połączeń lutowanych i skręcanych z użyciem złączek mosiężnych [15].

Żeby dobrać odpowiednią średnicę przewodów w instalacji, należy określić w zależności od powierzchni apertury kolektorów słonecznych lub ich ilości wymagane nominalne natężenie przepływu glikolu. Prędkość przepływu glikolu w typowej instalacji solarnej powinna wynosić 0,4–0,7 m/s zarówno dla rur miedzianych, jak i ze stali nierdzewnej. Opory liniowe powinny być możliwie niskie, najlepiej poniżej 10 mbar/mb. dla rury elastycznej ze stali nierdzewnej [15] oraz co najwyżej 4 mbar/mb. dla rur miedzianych (fot. 1) [14].

Rury miedziane

Fot. 1. Rury miedziane [3]
Źródło: Hewalex

Należy zwrócić uwagę, że zbyt mała średnica przewodów może spowodować [15]:

  • obniżenie natężenia przepływu czynnika grzewczego (glikolu) poniżej wymaganego wskutek zwiększonych oporów hydraulicznych przepływu, zwłaszcza przy zbyt małej wysokości podnoszenia pompy obiegowej,

  • obniżenie sprawności pracy instalacji solarnej wskutek zmniejszonego natężenia przepływu glikolu przez kolektory słoneczne, podwyższenie temperatury absorberów i zwiększenie strat ciepła kolektora słonecznego do otoczenia,

  • zwiększenie zużycia energii elektrycznej przez pompę obiegową pracującą z wyższą wymaganą wysokością podnoszenia,

  • szybszą erozję powierzchni wewnętrznej rur (w szczególności dla rur miedzianych przy prędkości powyżej 1,5 m/s i temperaturze medium ponad 60°C).

Dobór zbyt dużej średnicy przewodów to przede wszystkim ryzyko:

  • zbyt niskiej prędkości przepływu glikolu w orurowaniu instalacji solarnej skutkującej gromadzeniem się powietrza utrudniającego lub blokującego przepływ glikolu,

  • zwiększonych strat ciepła do otoczenia z powierzchni zewnętrznej rur.

Maksymalne ciśnienie czynnika w obiegu kolektorowym podawane przez producentów wynosi zazwyczaj 0,3–0,6 MPa. Zaleca się, aby ciśnienie to na wypadek powstania nieszczelności w układzie i przedostania się mieszanki niezamarzającej do wody pitnej było mniejsze od ciśnienia wody w zbiorniku akumulacyjnym podłączonym bezpośrednio do sieci wodociągowej [8].

Czytaj też: Analiza i wybór źródła grzewczego przygotowującego ciepłą wodę z wykorzystaniem energii odnawialnej >>>

Wymogi eksploatacyjne poszczególnych elementów instalacji

  • Pojemność podgrzewacza musi być większa niż dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę przy uwzględnieniu pożądanej temperatury wody użytkowej.

Ze względu na podział pojemności podgrzewacza na strefy temperaturowe (zwiększające sprawność systemu) należy przyjmować jego minimalną pojemność jako od 1,3 do 1,7-krotność dziennego zużycia ciepłej wody [3].

Pojemność podgrzewacza nie powinna być mniejsza niż 50 l/m2 powierzchni absorbera i zazwyczaj wynosi 75 l/m2.

Istotnym parametrem jest powierzchnia wężownicy w podgrzewaczu, która nie powinna być mniejsza niż 0,2 m2/m2 powierzchni absorbera.

Zalecany strumień masy czynnika przepływającego przez 1 m2 powierzchni kolektora w systemach aktywnych wynosi 20–50 l/h.

Ważne jest też ograniczenie do minimum strat ciepła z zasobnika.

  • Doboru pompy solarnej dokonuje się w oparciu o wyznaczoną całkowitą sumę strat ciśnienia przy znanym przepływie.

Moc elektryczna pompy nie powinna przekraczać 1% mocy maksymalnej obiegu solarnego [2].

Optymalną efektywność działania pompa osiąga, pracując na drugim biegu [10].

Na wysokość podnoszenia pompy ma wpływ sposób połączenia kolektorów w pole (połączenie szeregowe lub równoległe) jak również dobrana średnica przewodów.

Każda instalacja solarna musi być zabezpieczona przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia. Funkcję zabezpieczenia pełnią: nośnik ciepła (odporny na wysokie temperatury), naczynie przeponowe (przejmujące wzrost objętości nośnika) oraz zawór bezpieczeństwa. Ze względu na wysokie temperatury czynnika pompę i naczynie wzbiorcze należy w miarę możliwości montować na powrocie.

  • Pojemność użytkową naczynia wzbiorczego określa się w oparciu o współczynnik rozszerzalności cieplnej czynnika grzewczego w instalacji solarnej wynoszący ok. 0,8% jego pojemności oraz objętość par tego czynnika mogących powstać w pozostających w stanie stagnacji kolektorach.

Pojemność znamionowa uzależniona jest również od wielkości ciśnienia napełnienia instalacji i ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa.

  • Pojemność instalacji solarnej wyznacza się przez zsumowanie pojemności zastosowanych kolektorów, objętości przewodów instalacji oraz wymiennika zabudowanego w zasobniku solarnym.

Dodatkowo należy uwzględnić pojemność tzw. poduszki zabezpieczającej, tj. wstępnej zawartości czynnika grzewczego będącej minimalną wymaganą objętością czynnika w naczyniu wzbiorczym w najniższej temperaturze.

Jej obliczeniowa wartość powinna wynosić 0,5% pojemności instalacji, lecz nie mniej niż 3 litry [10].

  • Zawory bezpieczeństwa i przewody spływowe z tych zaworów powinny spełniać zalecenia zawarte w [2].

  • Izolacja cieplna przewodów instalacji solarnej musi być wykonana na całej długości rur, odporna na temperatury robocze i zabezpieczona przed działaniem wilgoci (wpływy środowiskowe).

Dodatkowo dla przewodów prowadzonych na zewnątrz izolacja musi być odporna na warunki mechaniczne (dziobanie przez ptaki i przegryzanie przez małe zwierzęta), a także promieniowanie ultrafioletowe.

Systemy solarne ciepłej wody użytkowej są narażone na występowanie Legionelli, dla której temperatura namnażania się wynosi 20–50°C. Dlatego należy okresowo stosować przegrzewanie wody zgodnie z rozporządzeniem [9].

Wnioski

Dostęp do materiałów technicznych producentów urządzeń wchodzących w skład systemów słonecznych sprawia, że dobór podstawowych elementów dla małych i typowych instalacji solarnych c.w.u. nie stwarza problemów.

Metody wskaźnikowe pozwalają na oszacowanie wielkości powierzchni kolektorów słonecznych i pojemności zasobnika. Kłopot pojawia się przy wymiarowaniu pozostałych elementów systemu i dużych instalacji z nietypowym zapotrzebowaniem na wodę. Należy wówczas dokonać szerokiej analizy możliwych do zastosowania rozwiązań.

Instalacja solarna z kolektorami z absorberem z blachy miedzianej i z rur miedzianych ze względu na jej trwałość oraz odporność na duże zmiany temperatury i korozję oraz możliwość wykonania połączeń lutowanych pozwala na szerokie wykorzystanie.

Literatura

  1. Brötje, Poradnik projektanta kotłowni wodnych z innowacyjnymi rozwiązaniami firmy Brötje, 2014.

  2. Chodura J., Instalacje słoneczne dobór, montaż i nowe konstrukcje kolektorów, DW Medium, 2011.

  3. Hewalex, Energia za słońca. Technika solarna. Katalog produktów, 2016.

  4. Hewalex, Kolektory słoneczne i pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Poradnik klienta, 2015.

  5. Hewalex, Kolektory słoneczne. Wytyczne projektowe, aktualizacja 16.04.2010.

  6. Hewalex, Nowy rozdział rozwoju energetyki słonecznej. Kolektory słoneczne typu KS2000 TP Am/TLP Am z absorberami aluminiowymi typu Al-Al04/2012.

  7. Hoval, Projektowanie instalacji solarnych, 2013.

  8. Pluta Z., Słoneczne instalacje energetyczne, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2007.

  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

  10. Roth Solar, Wytyczne projektowe. Podgrzewanie wody użytkowej – kolektor F2.

  11. Vaillant, Wytyczne do doboru instalacji z kolektorami słonecznymi.

  12. Viessmann, Vitosol – wytyczne projektowe, 2011.

  13. Wiśniewski G., Więcka A., Bolesta J., Czajka P., Polski przemysł produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej. Aktualizacja bazy danych firm i ocena możliwości rozwoju branży do 2020 i do 2030 roku, Warszawa 2016.

  14. www.akademiamiedzi.pl/Miedziane solarne systemy grzewcze, 20.11.2016.

  15. www.hewalex.pl, 20.11.2016.

Czytaj też: Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Grzegorz Krzyżaniak, prof. dr hab. Halina Koczyk Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich...

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich jak: ilość i rodzaj armatury w punktach poboru, liczba mieszkańców czy normatywne ilości wody dla różnych punktów poboru.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

mgr inż. Joanna Jaskulska, mgr inż. Bartosz Radomski, dr inż. Ilona Rzeźnik, mgr inż. Agnieszka Figielek Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury...

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury budynku innym, o lepszych właściwościach. Pokazują one istotne znaczenie jednoczesności spełnienia takich kryteriów, jak orientacja budynku względem stron świata, właściwy dobór materiałów, komponentów i zastosowanych technologii oraz dokładność przy projektowaniu.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowe możliwości sterowania komfortem

Nowe możliwości sterowania komfortem Nowe możliwości sterowania komfortem

Publikacja przedstawia niektóre nowoczesne sposoby dotyczące sterowania instalacjami HVAC i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Publikacja przedstawia niektóre nowoczesne sposoby dotyczące sterowania instalacjami HVAC i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

mgr inż. Mateusz Szubel Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła

Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła

Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń...

Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń numerycznych określono podstawowe cechy wymiennika akumulacyjnego decydujące o efektywności odbioru ciepła ze spalin.

dr inż. Michał Szymański, mgr inż. Aleksandra Nyka, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które...

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które skracają czas wykonywania przyłączy oraz zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

mgr inż. Jakub Jurasz, dr hab. inż. Jerzy Mikulik Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej

Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej

W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia...

W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia źródeł energii, które zmniejszy podatność odbiorcy na wpływ lokalnych warunków atmosferycznych.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich...

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich 50. lat. A ponadto autorzy piszą o nowoczesnych przewodach instalacji gazowych, technologiach połączeń, zabezpieczeniach przepływu gazu, bezpiecznikach termicznych i urządzeniach sygnalizacyjno-odcinających, gniazdach gazowych oraz monozłączach gazomierzy.

dr Artur Miros Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności,...

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności, a bazując na wymaganiach w odniesieniu do grubości izolacji z przepisów prawnych poddał sprawdzeniu spełnienie wymagań bezpieczeństwa dotyczącego temperatury na powierzchni instalacji rurowej w oparciu o metodę według normy PN-B-20105:2014-09 pozwalającej na obliczanie grubości izolacji termicznej.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku

Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku

Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych...

Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych budynkach mieszkalnych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2 Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego,...

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego, konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań w źródle ciepła. Jak pokazują analizy, odnawialne źródła energii mogą być bardziej opłacalne zarówno inwestycyjnie, jak i na etapie eksploatacji niż źródła konwencjonalne.

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.