RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków

Requirements for new classification of air filters for general ventilation of buildings

Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków
fot. Pixabay

Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków


fot. Pixabay

Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jest to konsekwencją konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej, której rozwój wspierany jest przez budownictwo energooszczędne, przede wszystkim potrzebę hermetyzacji budynków i kontrolowania wentylacji z odzyskiem ciepła.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Jakość powietrza zewnętrznego, szczególnie w aglomeracjach miejskich, ulega stałemu pogorszeniu pomimo alarmujących apeli organizacji pozarządowych oraz wywoływania przez nie coraz częściej tzw. „alertów smogowych”. Wpływa to niewątpliwie negatywnie na stan zdrowia mieszkańców. Jednym ze sposobów ochrony przed pyłami jest filtracja powietrza wentylującego pomieszczenia, w których, jak pokazują badania, przeciętny mieszkaniec Europy spędza 80–90% czasu.

Standardy jakości powietrza w kontekście wymagań WHO w zakresie zanieczyszczeń pyłowych

Problemy związane z negatywnym wpływem zanieczyszczeń na zdrowie człowieka są od dawna przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych na całym świecie. Powołana do koordynacji tych badań Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od wielu lat publikuje raporty i ustala poziomy stężenia substancji szkodliwych dla zdrowia, które mogą znajdować się w otoczeniu człowieka.

Poprawa jakości powietrza pozwala na redukcję kosztów leczenia takich chorób, jak udar mózgu, choroby serca i układu krążenia, rak płuc, oraz przewlekłych i ostrych chorób układu oddechowego, w tym astmy.

Według szacunków WHO tylko w 2012 roku zanieczyszczenie powietrza było przyczyną ok. 3,7 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie. W miarę rozwoju industrializacji coraz większego negatywnego znaczenia nabiera w tym zakresie zjawisko tzw. pyłu zawieszonego (PM – Particulate Matter), czyli mieszaniny stałych i ciekłych cząstek, substancji organicznych i nieorganicznych unoszonych przez powietrze (są to głównie siarczany, azotany, amoniak, chlorek sodu, sadza, pył mineralny i woda).

porównanie bilansów energii

Rys. 1. Graficzne, poglądowe porównanie bilansów energii w sprężarkowym i sorpcyjnym urządzeniu ziębniczym;


rys. archiwum autora

Według najnowszych badań najbardziej szkodliwe dla zdrowia są cząstki o średnicach mniejszych od 10 µm, w szczególności te o wielkości mniejszej od 1 µm, które wdychane mogą zalegać w głębi płuc i przenikać do organizmu człowieka. Oczywiste jest, że udziały poszczególnych wielkości cząsteczek w powietrzu zewnętrznym różnią się w zależności od regionu, jego uprzemysłowienia itp.

Jak zostało to pokazane na rys. 1, uśrednione, skumulowane spektrum udziału poszczególnych wielkości zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym odpowiada w przybliżeniu krzywym przedstawionym na tzw. diagramie Whitby’ego, (który badał powietrze nad Londynem).

W celu stworzenia pewnych normatywów w dziedzinie zanieczyszczenia powietrza pył zawieszony został podzielony na trzy zasadnicze frakcje:  

  • PM10,
  • PM2,5,
  • PM1,

gdzie PMX to pył zawierający cząsteczki o średnicy (optycznej) mniejszej lub równej od wartości x wyrażonej w µm (patrz rys. 1).

Poziomy stężenia PMX

Tabela 1. Poziomy stężenia PMX zalecane w dokumentach WHO z roku 1999

Badania prowadzone pod auspicjami WHO wykazały, że nie jest możliwe wyznaczenie progu, poniżej którego nie obserwuje się żadnych szkód dla zdrowia spowodowanych pyłem zawieszonym. Dlatego aktualne wytyczne publikowane w raportach WHO podają wartości najniższych stężeń PM, ale możliwych do osiągnięcia w sposób racjonalny.

W tab. 1 i tab. 2 dla porównania przedstawiono wymagania WHO w tym zakresie z roku 1999 oraz 2005.

Poziomy stężenia PMX

Tabela 2. Poziomy stężenia PMX zalecane w dokumentach WHO z roku 2005 [1]

Zalecenia WHO nie mają jednak mocy prawnej, stanowią jedynie wskazówkę do wyznaczania norm oraz wymagań krajowych i lokalnych instytucji odpowiedzialnych za stan środowiska.

W Polsce głównym dokumentem w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Środowiska z roku 2012 [5], które ustanawia prawne limity zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu zewnętrznym na poziomach podanych w tab. 2 (są to wartości oparte na zaleceniach WHO z roku 1999).

Skala oceny zanieczyszczeń

Tabela 3. Skala oceny zanieczyszczeń powietrza wg WIOŚ woj. mazowieckiego [21]

Troska o zdrowie ludzi wymusiła na władzach lokalnych w wielu regionach stały monitoring stanu PM realizowany obecnie nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miejscowościach (również uzdrowiskowych).

Na przestrzeni ostatnich lat upublicznione dane z tego monitoringu oraz poziomy stanu zanieczyszczenia PMX ustanawiane przez Wojewódzkie Instytuty Ochrony Środowiska wskazują jednoznacznie, że stan powietrza zewnętrznego w polskich miastach jest bardzo zły i należy do najgorszych w Europie (patrz tab. 3 oraz wykres na rys. 2).

miesięczne poziomy stężenia PM10

Rys. 2. Średnie miesięczne poziomy stężenia PM10 w Krakowie wg [22]; rys. archiwum autora

Filtracja powietrza wentylującego budynki sposobem na podniesienie jakości powietrza wewnętrznego

Jak pokazują wyniki badań (rys. 3) Francuskiego Instytutu Budownictwa CSTB (odpowiednik polskiego ITB), mieszkaniec Europy Zachodniej spędza przeciętnie około 2/3 swojego życia w mieszkaniach.

Jeżeli dodamy do tego czas pracy, która w większości odbywa się wewnątrz budynków, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że człowiek przez 80–90% swojego życia oddycha tzw. powietrzem wewnętrznym. Powietrze to w zakresie zanieczyszczeń może mieć niższą jakość niż powietrze zewnętrzne, gdyż zawiera dodatkowo zanieczyszczenia wygenerowane przez człowieka na skutek jego działalności wewnątrz budynków, co nakłada prawną konieczność nie tylko wentylacji obiektów, ale i dostarczania do pomieszczeń powietrza o odpowiedniej czystości.

Organizacja czasu mieszkańca

Rys. 3. Organizacja czasu przeciętnego mieszkańca Europy Zachodniej wg CSTB [23]

Z powyższego wynikają w praktyce dwa kierunki działań mogące prowadzić do poprawy jakości powietrza wewnętrznego:

  1. poprawa jakości powietrza zewnętrznego poprzez eliminowanie źródeł zanieczyszczeń, co w obliczu ciągłego rozwoju industrializacji jest procesem długotrwałym i niezwykle kosztownym;
  2. prawdopodobnie znacznie bardziej efektywny scenariusz, w którym uszczelnia się powłoki budynków, a powietrze używane do wentylacji jest należycie oczyszczane przed wprowadzeniem go do pomieszczeń.

Klasyfikacja filtrów wg nowej normy EN 16890 w opozycji do obowiązującej wg EN 779

Realizacja zdefiniowanego powyżej „scenariusza B” w kontekście rosnących poziomów zanieczyszczeń powietrza zewnętrznego pyłem zawieszonym skłania do polepszania jakości filtracji powietrza w systemach wentylacji. Wymusiło to na branży wentylacyjnej konieczność nowego spojrzenia na zagadnienie filtracji i w konsekwencji doprowadziło do opracowania nowej normy klasyfikującej filtry dla tzw. wentylacji ogólnej, czyli podstawowego sposobu dostarczania powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Opis zjawiska i próba ujednolicenia nomenklatury

Zjawisko filtracji powietrza

Rys. 4. Zjawisko filtracji powietrza przepływającego przez materiał filtracyjny na podstawie [26];


rys. archiwum autora

Zjawisko filtracji powietrza można najkrócej zdefiniować jako proces usuwania zawieszonych w nim zanieczyszczeń z wykorzystaniem zjawisk fizycznych, które mogą występować przy przepływie zanieczyszczonego powietrza przez materiał filtracyjny. Główne zjawiska wykorzystywane w tym celu to (rys. 4):

  • zderzenie bezwładnościowe,
  • zaczepianie,
  • osadzanie grawitacyjne,
  • dyfuzja molekularna,
  • zjawiska elektrostatyczne.

Filtr sam w sobie nie jest skomplikowanym urządzeniem, ma jednak kilka cech, które decydują o jego przydatności w danych warunkach, określonych przez rodzaj zanieczyszczeń, ich stężenie oraz strumień powietrza.

Do najważniejszych wskaźników opisujących cechy filtrów należy zaliczyć:

  1. stopień odpylania (A) (gravimetric arrestance – inne określenia: współczynnik osadzania pyłu, współczynnik zatrzymania) to stosunek masy pyłu zatrzymanego w filtrze do masy pyłu dostarczonego w tym samym czasie w powietrzu na wlocie do filtra,
  2. skuteczność filtracji (E) (filter efficiency – zwana również efektywnością filtra) to wyrażona w % zdolność filtra do redukcji stężenia cząstek określonej frakcji pyłu z powietrza przepływającego przez filtr,
  3. pojemność pyłowa filtra (Mtot) (filter dust capacity) to sumaryczna masa pyłu (testowego) osadzonego na filtrze od początku czasu eksploatacji (testu) do osiągnięcia granicznej wartości oporów przepływu powietrza przez filtr w warunkach nominalnych,
  4. współczynnik przepuszczalności (P) (penetration) to stosunek stężenia pyłu o określonej frakcji za filtrem do jego stężenia w powietrzu przed filtrem,
  5. wtórny posiew filtra (S) (shedding) to zjawisko obecności za filtrem cząstek zanieczyszczeń, które uprzednio były osadzone na włóknach filtra uzupełnionych o oderwane cząstki włókien tkaniny filtracyjnej,
  6. opór przepływu powietrza (∆p) (filter pressure drop) to różnica ciśnienia statycznego powietrza przed i za filtrem.

Klasyfikacja filtrów wg nowej normy EN 16890 w opozycji do obowiązującej wg EN 779

Sposób klasyfikacji filtrów dla wentylacji ogólnej wg PN-EN 779

Dużym problemem w ocenie filtra jest zmienność wartości poszczególnych wskaźników wraz z czasem oraz warunkami eksploatacji.

W tab. 4 dokonano próby oceny kierunku zmian wartości tych wskaźników przy wzroście takich parametrów pracy filtra, jak:

  • wielkość cząsteczek zanieczyszczeń,
  • ich stężenie na wlocie filtra
  • oraz prędkość powietrza przepływającego przez filtr.
Ocena charakterystyk filtra

Tabela 4. Ocena charakterystyk filtra przeznaczonego do wentylacji jako funkcja czasu jego eksploatacji

Dodatkowym problemem w tym zakresie jest duża różnorodność materiałów filtracyjnych. To wszystko sprawia, że porównywanie czy klasyfikowanie filtrów może być dokonywane dla bardzo jednoznacznie określonych parametrów pracy.

Obowiązująca od dłuższego czasu na rynku europejskim norma PN-EN 779 [6] klasyfikuje filtry z uwagi na dwa główne wskaźniki ich jakości, czyli średni stopień odpylania (Am) oraz średnią wartość skuteczności filtracji (Em), które mierzone są w warunkach określonych poniżej.

Schemat ideowy stanowiska

Rys. 5. Schemat ideowy stanowiska do badania filtrów wg [6];


rys. archiwum autora

Testy przeprowadzane są na stanowisku przedstawionym na rys. 5. Jego podstawowe cechy to:

  • możliwość dokładnego pomiaru strumienia przepływu powietrza przez filtr umieszczony w odcinku pomiarowym o przekroju badanego modułu filtracyjnego,
  • unormowany profil prędkości powietrza na dolocie do filtra,
  • powietrze wlotowe całkowicie oczyszczone na filtrze „absolutnym” przepływające przez komorę, w której rozpylany jest aerozol testowy lub pył testowy w zależności od etapu testu.

Klasyfikacja filtrów wg nowej normy EN 16890 w opozycji do obowiązującej wg EN 779

Sposób klasyfikacji filtrów dla wentylacji ogólnej wg PN-EN 779 - dokończenie

Pomiarów stężeń przed i za filtrem dokonuje się metodą optyczną zliczania ilości cząstek o danym rozmiarze, a ilość osadzonego pyłu mierzona jest poprzez cykliczne ważenie filtra po kolejnych dawkach pyłu testowego.

Podstawowe parametry i warunki wykonywania badań filtrów są następujące:

  • badany jest moduł filtra o wymiarach nominalnych 610×610 mm,
  • stopień odpylania i skuteczność filtracji określa się przy przepływie nominalnym powietrza przez filtr (3400 m3/h, co odpowiada prędkości nominalnej wN = 2,7 m/s),
  • charakterystykę oporów przepływu filtra czystego wyznacza się w punktach pokazanych na wykresie (rys. 6),
Charakterystyczne prędkości powietrza

Rys. 6. Charakterystyczne prędkości powietrza przy badaniach filtra wg [6];


rys. archiwum autora

Zestawienie procedury badawczej

Tabela 5. Zestawienie procedury badawczej klasyfikującej filtry wg EN 779 [6]

  • pojemność pyłowa filtra badana jest po osiągnięciu granicznych wartości oporów przepływu: ∆pgr = 450 Pa dla filtrów klas M i F oraz 250 Pa dla filtrów klasy G,
  • skuteczność filtracji E jest badana aerozolem ciekłym DEHS w zakresie tzw. średnic optycznych od 0,2 do 3,0 µm, ale, co ważne, do określenia klasy filtra wykorzystywana jest tylko frakcja 0,4 µm,
  • cząstkowy wskaźnik skuteczności Ei jest określany ze wzoru (1) przed i po dodaniu na wlot do filtra określonej dawki pyłu testowego (ok. 30 g), a wartość średnia Em (dla badanej frakcji 0,4 µm) jest średnią ważoną ze średnich arytmetycznych dla każdej dawki „j” pyłu (z pomiarów przed i po jej dodaniu, aż do osiągnięcia granicznych wartości oporów przepływu) – wzór (1):

   (1)

gdzie:

   (2)

  • jeżeli tak wyznaczona wartość Em0,4 ≥ 40%, filtr klasyfikuje się w klasach M i F z podziałem uzależnionym od średniej wartości Em0,4 zgodnie z tab. 6,
  • jeżeli tak wyznaczona wartość Em0,4 < 40%, filtr klasyfikuje się w kategorii G z podziałem uzależnionym od średniej wartości zdolności odpylania Am definiowanej wzorem (3) (patrz tab. 6):

   (3)

gdzie:

   (4)

Klasyfikacja filtrów

Tabela 6. Klasyfikacja filtrów przeznaczonych do wentylacji ogólnej wg normy PN-EN 779 [6]

Przykład charakterystyki filtra

Rys. 7. Przykład charakterystyki filtra uzyskanej w wyniku badań wg normy [6]; rys. archiwum autora

ni – zmierzona liczba cząstek aerozolu frakcji „i” za badanym filtrem,

Ni– zmierzona liczba cząstek aerozolu frakcji „i” przed badanym filtrem,

Mj – masa pyłu testowego podanego przed badanym filtrem w trakcie fazy dawkowania „j”,

mj – masa pyłu testowego przepuszczonego przez badany filtr w trakcie fazy dawkowania „j”,

M – sumaryczna masa pyłu testowego podanego przed badanym filtrem w trakcie całego procesu dawkowania (do osiągnięcia granicznej wartości oporów przepływu).

Jak wynika z przedstawionego w tab. 5 sumarycznego zestawienia czynności klasyfikacyjnych filtrów wg normy [6], jest to procedura długotrwała i pracochłonna. W jej wyniku otrzymuje się możliwość zaliczenia badanego egzemplarza filtra do jednej z klas podanych w rys. 6.

Klasyfikacja ta pociąga za sobą w praktyce szereg znaczących konsekwencji, takich jak:

  • możliwość stosunkowo łatwego i czytelnego definiowania wymagań dotyczących wentylacji, klimatyzacji i jakości powietrza, które są przywoływane w wielu normach i krajowych rozporządzeniach;
  • możliwość porównywania filtrów różnych producentów;
  • możliwość wykorzystania wyników badań filtra do wyliczeń wskaźnika jego „energochłonności”, czyli wpływu na zużycie energii elektrycznej przez wentylatory w trakcie jego eksploatacji (patrz przykładowa charakterystyka uzyskana w trakcie badań przykładowego filtra klasy F9 – rys. 7)

Jednak w miarę upowszechniania się wentylacji mechanicznej, w kontekście coraz wyższych wymagań w zakresie jakości powietrza oraz konieczności minimalizacji zużycia energii przez budynki ocena filtrów w powyższy sposób okazuje się niewystarczająca.

Jej główne braki to:

  • wyznaczone wskaźniki nie odzwierciedlają rzeczywistych warunków eksploatacji uwzględniających cały zakres frakcji pyłu zawieszonego;
  • klasyfikacja pomija coraz większy udział zjawiska elektrostatycznego w procesie filtracji, wynikającego z wprowadzania nowych materiałów i sposobu produkcji tkanin filtracyjnych (doświadczenie wskazuje, że efekt ten ma znaczący wpływ na skuteczność filtra w początkowej fazie eksploatacji, a potem zanika).
    Należy jednak zaznaczyć, że najnowsza wersja normy PN-EN 779 z roku 2012 [6] wprowadza możliwość wyznaczania zarówno wskaźnika skuteczności filtra EU filtra czystego, jak i filtra po poddaniu go procesowi dezaktywacji efektu elektrostatycznego izopropanolem ED.

 

Bimodalne rozkłady zanieczyszczeń

Rys. 8. Bimodalne rozkłady zanieczyszczeń występujące w atmosferze wg normy [7];


rys. archiwum autora

Klasyfikacja filtrów wg nowej normy EN 16890 w opozycji do obowiązującej wg EN 779

Klasyfikacja filtrów według normy EN-ISO 16890 – podobieństwa i różnice w stosunku do PN-EN 779

Wykazane powyżej mankamenty normy [6] sprawiły, że w połowie 2016 roku CEN zakończył prace na opracowaniem całkiem nowej normy dotyczącej oceny filtrów przeznaczonych dla wentylacji ogólnej [7]. Składa się ona z czterech części:

  • 16890-1: Specyfikacja techniczna, wymagania i system klasyfikacji oparty na wskaźniku skuteczności w zakresie pyłu zawieszonego „ePM” (Technical specifications, requirements and classification system based upon particulate matter efficiency – ePM);
  • 16890-2: Pomiary frakcyjnej skuteczności i oporów przepływu powietrza (Measurement of fractional efficiency and air flow resistance);
  • 16890-3: Wyznaczanie stopnia odpylania i oporów przepływu jako funkcji ilości pyłu testowego osadzonego na filtrze (Determination of the gravimetric efficiency and the air flow resistance versus the mass of test dust captured);
  • 16890-4: Metoda sezonowania filtra w celu wyznaczenia minimalnej wartości wskaźnika skuteczności (Conditioning method to determine the minimum fractional test efficiency).

Analizując nową normę, a w zasadzie zestaw norm, można bardzo wyraźnie zauważyć, że pomimo zastosowania podobnych narzędzi oraz sposobu pomiaru poszczególnych wielkości (cech) charakteryzujących filtry w porównaniu z normą PN-EN 779 diametralnej zmianie uległa filozofia definiowania wskaźników oceny filtra, a w szczególności wskaźnika skuteczności.

Podobieństwa do poprzedniej normy można zauważyć w następujących elementach:

a)w obydwu badany jest moduł filtra o takich samych wymiarach (610×610 mm), przy przepływie powietrza o identycznym strumieniu (V = 3400 m3/h);

b)niemal identyczne stanowisko pomiarowe (wzbogacone jedynie o dozownik aerozolu cząsteczek stałych – KCl oraz o dozownik pyłu testowego zgodnego z normą europejską zamiast ASHRAE);

c)obowiązkowe wyznaczenie charakterystyki oporów przepływu realizowane dla filtra w stanie czystym przy 50, 75, 100 i 125% strumienia nominalnego;

d)pomiar skuteczności oparty na zliczaniu cząstek aerozolu w poszczególnych frakcjach wielkości przed i za filtrem metodą optyczną;

e)pomiar stopnia odpylania realizowany przez pomiar masy pyłu testowego dozowanego przed filtrem oraz osadzonego na filtrze HEPA za badanym filtrem. Co ważne, wyznaczanie tego wskaźnika, pomimo że nowa norma dokładnie opisuje tę procedurę, nie jest obowiązkowe;

f)podobnie nie jest konieczne określanie chłonności pyłowej filtra, czyli ilości pyłu testowego zatrzymanego w filtrze do momentu przekroczenia granicznej wartości spadku ciśnienia, z tym że w porównaniu z normą EN 779 wartość tę obniżono z 450 do 300 Pa.

Całkowicie zmieniona została procedura i sposób określania klas filtra. W szczególności zupełnie nowymi elementami procedury są:

g)skuteczność filtra E jest określana w oparciu o stosunek różnicy koncentracji (stężenia) pyłu zawieszonego przed i za filtrem do jego koncentracji na wlocie dla całego spektrum frakcji PMX;

h)wskaźnik skuteczności filtra ePMX jest wyznaczany odrębnie dla trzech frakcji wielkości cząstek pyłu zawieszonego (definiowanej przez tzw. średnicę optyczną DO): PM1, PM2,5 i PM10;wskaźnik skuteczności ePMX wyliczany jest na podstawie średnich arytmetycznych skuteczności (EA,i) dla frakcji cząstkowych otrzymanych z testów filtra czystego (Ei) oraz takich samych testów przeprowadzonych na filtrze po procesie sezonowania polegającym na dezaktywacji efektu elektrostatycznego (ED,i);

i)najbardziej znaczącą cechą wskaźnika skuteczności ePMX jest zdaniem autora sposób odniesienia pomierzonych skuteczności cząstkowych (Ei, ED,i) j)do rzeczywistego spektrum stężenia masowego (w µg/m3) pyłu zawieszonego występującego w atmosferze, a opisanego modelem statystycznym odrębnie dla obszarów zurbanizowanych oraz niezurbanizowanych (równanie (5)). Pierwszy z nich jest wykorzystywany do wyznaczania ePM1 i ePM2,5, a drugi do ePM10:

(5)

 Podział na frakcje

Tabela 7. Podział na frakcje w trakcie testów klasyfikacyjnych filtrów wg [7]

 Klasyfikacja filtrów

Tabela 8. Klasyfikacja filtrów zgodnie z normą [7]

gdzie:

q3(di) – bimodalny rozkład stężenia masowego frakcji pyłu zawieszonego określony odrębnie dla dwóch obszarów (rys. 8);

k) norma [7] definiuje ilość i zakresy średnic cząsteczek aerozoli mierzonych i zliczanych przez urządzenie OPC (Optical Particle Counter) w trakcie testów (tab. 7):

  • wskaźniki skuteczności ePM1 wyznaczone na podstawie wyników pomiarów minimum 4 podfrakcji (0,3 µm ≤ DO ≤ 1,0 µm, tab. 7 – kolor niebieski),
  • ePM2,5 – na podstawie minimum 8 (0,3 µm ≤ DO ≤ 2,5 µm, tabela 7 – kolor zielony),
  • ePM10 – na podstawie minimum 12 (0,3 µm ≤ DO ≤ 10,0 µm, tabela 7 – kolor czerwony).

Podsumowanie

W efekcie opisanej powyżej procedury uzyskuje się sposób oceny skuteczności filtra diametralnie różny od poprzedniego.

  • Po pierwsze, niemal każdy filtr dokładny poddany tej procedurze będzie mógł mieć wyznaczone klasy w 3 różnych kategoriach ePM, odrębnie dla każdej frakcji PMX (patrz tab. 8). Jednak producent w porozumieniu z jednostką badawczą będzie musiał wybrać jedną z nich do finalnego oznaczenia klasy filtra.
  • W ramach każdej kategorii klasa filtra jest definiowana na podstawie wartości wskaźnika ePMX (wyliczanego ze wzoru 5), zaokrąglonej do najbliższej dolnej wartości procentowej podzielnej przez 5 (z wyjątkiem przypadków: ePMX > 95%), czyli w efekcie zamiast 5 dotychczasowych klas filtrów (M5 do F9) na rynku pojawi się 30 klas, co niewątpliwie mocno skomplikuje zarówno proces projektowania, jak i cały proces inwestycyjny, w którym zawsze poszukuje się możliwie prostych wskaźników oceny.

 

Literatura

  1. WHO Air quality guidelines for particulate matter, ozone, nitrogen dioxide and sulfur dioxide. Summary of risk assessment, Global Update 2005.
  2. Ambient (outdoor) air quality and health, Fact sheet N°313, WHO, March 2014.
  3. Birket S., Building understanding of the dangers of the poor indoor air quality, Camfil Road Show – Londyn 2011.
  4. WHO Air quality guidelinesfor particulate matter, ozone, nitrogen dioxide and sulfur dioxide. Summary of risk assessment, Global Update 2005.
  5. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (DzU 2012, poz 1031).
  6. PN-EN 799:2012 Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej. Określenie parametrów filtracyjnych.
  7. EN-ISO-FDIS 16890-1:2016 Air filters for general ventilation – Part 1: Technical specifications, requirements and classification system based upon particulate matter efficiency (ePM).
  8. EN-ISO-FDIS 16890-2:2016 Air filters for general ventilation – Part 2: Measurement of fractional efficiency and air flow resistance.
  9. EN-ISO-FDIS 16890-3:2016 Air filters for general ventilation – Part 3: Determination of the gravimetric efficiency and the air flow resistance versus the mass of test dust captured.
  10. EN-ISO-FDIS 16890-4:2016 Air filters for general ventilation – Part 4: Conditioning method to determine the minimum fractional test efficiency.
  11. PN-EN 13799:2007 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.
  12. PN-EN 15251:2007 Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego dotyczące projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków, obejmujące jakość powietrza wewnętrznego, środowisko cieplne, oświetlenie i akustykę.
  13. PN-EN 1886:2008 Wentylacja budynków. Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Właściwości mechaniczne.
  14. PN-EN 13053:2007 Wentylacja budynków. Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Klasyfikacja i charakterystyki działania urządzeń, elementów składowych i sekcji.
  15. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422).
  16. Calculation method for the energy use related to air filters in general ventilation systems – EUROVENT 4/21 – 2014.
  17. Rating standard for the certification of air filters – EURO­VENT RS 4/C/001 – 2016.
  18. Operational manual for the certification of air filters – EUROVENT CERTITA CERTIFICATION – OM-11-2015.
  19. Jackiewicz A., Gradoń L., Sposoby zwiększania sprawności odpylania filtrów włókninowych, „Inż. Ap. Chem.” 2011, 50, 5, 42–43.
  20. Gac J., Gradoń L., Badanie nieustalonej filtracji aerozoli ciekłych na filtrach włóknistych, „Inż. Ap. Chem.” 2013, 52, 4, 308–309.
  21. Charkowska A., Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1–4), „Rynek Instalacyjny”, 2008.
  22. CEN Despatch Notice dated 23.06.2016 concerning the implementation of EN-ISO 16890.
  23. www.sojp.wios.warszawa.pl.
  24. www.powietrze.krakow.pl.
  25. www.cstb.fr.
  26. www.1filter.pl/podstawowe-pojecia-i-definicje-z-dziedziny-filtracji-powietrza.
  27. www.eurovent-certification.com.
  28. www.ure.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.