Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Chłodzenie obiektów przemysłowych

Efektywność systemu i przykład zastosowania
Rys. 1. Schemat ideowy chłodzenia adiabatycznego hali produkcyjnej
Rys. 1. Schemat ideowy chłodzenia adiabatycznego hali produkcyjnej
Rys. Colt
Ciąg dalszy artykułu...

Efektywność systemu

Skuteczność układu chłodzenia wyparnego zależy m.in. od optymalnego zaprojektowania systemu wentylacji.

Warto brać pod uwagę rozwiązania kompleksowe. Wiele zależy od tego, czy obiekt został już wybudowany i ma problem z przegrzewaniem, czy jest dopiero na etapie projektowania.

Jedną z możliwości dla już istniejących obiektów jest montaż kilku jednostek chłodzących oraz instalacji rozprowadzania chłodzonego powietrza albo budowa systemu pracującego przez cały rok. Zimą układ może bowiem wykorzystywać wywiewane ciepłe powietrze wewnętrzne i mieszać je z nawiewanym zimnym i świeżym powietrzem zewnętrznym.

Z kolei w nowo budowanych obiektach jednostki chłodzące można lokować razem z czerpnią powietrza. Rozwiązanie takie przez cały rok zapewnia dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Natomiast z funkcji chłodzenia korzysta się tylko wówczas, gdy wymagają tego warunki zewnętrzne.

Gorące powietrze znajdujące się wewnątrz budynku pod dachem usuwane jest za pomocą otworów wywiewnych lub wentylatorów. Taki system chłodzenia wyróżnia się niskim kosztem eksploatacji i konserwacji przy średnim zużyciu ok. 1 kW energii i 50 l wody na 10 000 m3/h dostarczonego powietrza.

Są też jednostki, które mogą pełnić funkcje:

 • chłodzenia (pośrednie adiabatyczne),
 • pracy z użyciem powietrza mieszanego,
 • recyrkulacji i filtracji powietrza.

W razie potrzeby można zastosować filtry o odpowiedniej skuteczności, a standardem jest montaż siatek przeciw owadom. Układy takie szczególnie sprawdzają się w przemyśle tworzyw sztucznych, metalowym i spożywczym, magazynach oraz centrach handlowych i wystawienniczych.

Przykład zastosowania

Chłodzenie ewaporacyjne wykorzystano m.in. w zakładzie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych w Zwenkau niemieckiej Weidenhammer Packaging Group, w którym w ramach modernizacji zoptymalizowano system wentylacyjny.

Modernizację przeprowadzono m.in. z uwagi na rozszerzenie produkcji o opakowania do żywności oraz zapewnienie optymalnych warunków pracownikom. Wybrano system chłodzenia adiabatycznego, gdyż zapewniał niższe wydatki na energię przy zachowaniu płynnej produkcji i komfortu dla pracowników oraz reżimu higienicznego.

Fot. 1. Dach zakładu w Zwenkau z zamontowanymi nawiewnymi urządzeniami do chłodzenia adiabatycznego oraz z wentylatorami wywiewnymi; fot. Colt
Fot. 1. Dach zakładu w Zwenkau z zamontowanymi nawiewnymi urządzeniami do chłodzenia adiabatycznego oraz z wentylatorami wywiewnymi; fot. Colt

W zakładzie tym linie produkcyjne pracują na trzy zmiany, a wtryskarki generują spore ilości ciepła i latem często występują upały.
Wcześniej hale wentylowane były naturalnie (grawitacyjnie) poprzez świetliki wentylacyjne z wydajnością 20 000 m3/h.

Koncepcja modernizacji wentylacji zakładała, że temperatura w halach może wynosić maksymalnie 28°C przy wilgotności względnej 60%, a system ma odebrać ciepło z maszyn produkcyjnych, które zużywają łącznie 3,5 MW energii.

Projektanci zaproponowali system wentylacji mechanicznej skoordynowanej z chłodzeniem adiabatycznym jako systemem chłodzenia szczytowego.
Całkowity przepływ powietrza wynosi 216 000 m3/h, a moc chłodnicza chodzenia adiabatycznego to min. 1311 kW (fot. 1).

 • Zaprojektowano specjalną instalację nawiewu chłodnego powietrza i jego dystrybucji w halach.
 • Połączenie wentylacji mechanicznej i chłodzenia adiabatycznego pozwala na indywidualne kontrolowanie temperatury w poszczególnych strefach, które zostały wydzielone w halach.
 • System rozprowadzania jest tak zaprojektowany, aby nie dochodziło do powstawania uczucia przeciągu – rozproszona dystrybucja pozwala na nawiew z prędkością nieprzekraczającą 0,2 m/s w strefie przebywania ludzi i kierowanie go do strefy rozgrzanych maszyn.
 • Powietrze po ogrzaniu unosi się do góry i jest wywiewane przez wentylatory wywiewne, co zapobiega ewentualnej migracji pyłów i nieświeżego powietrza po hali.
 • Praca i wydajność wentylatorów jest skorelowana z pracą instalacji nawiewnej i nawiewnych urządzeń chłodzących, a nad całością czuwa system zarządzania budynkiem.
 • Roczne oszczędności w stosunku do systemu z agregatami chłodniczymi wynoszą 655 500 kWh, a emisja CO2 została zmniejszona o 332 tony.

Czytaj też: Wpływ rodzaju wymiennika wyparnego na efektywność solarnych systemów klimatyzacyjnych >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.01.2017

Komentarze

(1)
olka | 14.05.2018, 23:17
Bardzo ważne jest, aby hale produkcyjne były odpowiednio ochładzane :)

_____________________________
http://3int.pl/chlodzenie-mgla-wodna
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl